Jump to content

My Golf MK4


MRC

Postare recomandată

M-am hotarat sa imi prezint si eu masinuta, pentru a doua oara. Primul topic nu mi-a placut, asa ca l-am refacut.

 

Golf 4, 2001, 1.9 TDI ALH.

 

Am cumparat-o acum aproape 4 ani, la 230.000 km, in prezent aproape 300.000 km, cu urmatoarele dotari:

 

  • ESP.
  • Geamuri+oglinzi electrice.
  • Scaune sport (cica Recaro).
  • Alarma aftermarket, care in fiecare dimineata la ora 5 se gandea sa ma trezeasca.
  • HU aftermarket.
  • Suport pahare fata.
  • Cotiera cu sistemul de deschidere stricat.
  • Carlig remorcare.
  • Capota foliata negru (dezastru pe dedesubt).

 

In astia 4 ani, i-am adus urmatoarele modificari:

 

  • Incalzire in scaune (unul din butoane este stricat, asa ca l-am scos, pana in iarna o sa-l inlocuiesc).
  • Casetofon Gamma + magazie CD-uri de portbagaj.
  • Computer de bord minidot Immo3.
  • Leduri rosii ambientale in plafoniera.
  • DRL-uri in grile (nu prea legale), care isi diminueaza intensitatea cand aprind faza scurta.
  • Difuzoare originale pe spate, cu tot cu twetere.
  • Cruise control.
  • Injectoare ASV + soft ASV.
  • Jante 17 Alutec cu cauciucuri Pirelli.
  • Schimbat capota cu una cu vopseaua intacta (chiar azi am schimbat-o).
  • Vopsit etrierii in galben.
  • Scut motor din otel.
  • Senzor nivel lichid parbriz.
  • Semnalizare dubla + joey mode.
  • Scos alarma + instalat inchidere centralizata cu cheie briceag AM.
  • Bucse brat R32.

 

Planuri de viitor:

 

  • Distributie+schimb ulei, pana la sfarsitul lunii sper sa rezolv.
  • Lupe in faruri.
  • Suport ochelari (trebuie sa ajunga din China).
  • Pedale aluminiu (trebuie sa ajunga din China).
  • Tipsuri toba inox (trebuie sa ajunga la Posta).
  • Duze spalare parbriz incalzite (comandate, sunt pe drum, pt ca le-am rupt azi pe cele vechi).
  • Praguri ED25.
  • Fusta bara fata ED25.
  • O fusta pt bara spate.
  • VNT17 + soft, target 140-150 cp + frane GTI. Eventual upgrade ambreiaj.
  • Antena shark fin, o sa dau comanda din China.
  • Am o bara fata ramasa in urma unui accident, pe care vreau s-o fac clean/shaved.
  • Ceva mici retusuri pe la vopsea, ca deh, varsta isi spune cuvantul.
  • Cred ca o sa demontez si carligul de remorcare.
  • US blinkers (testez niste module acum).
  • Clima (poate!).
  • Eibach pro kit.

Majoritatea modificarilor le-am facut personal :D.

 

Cateva poze:

post-56805-0-66339000-1410879315_thumb.j

post-56805-0-80417800-1410879322_thumb.j

post-56805-0-61552600-1410879332_thumb.j

post-56805-0-04093300-1410879343_thumb.j

post-56805-0-70066400-1410879352_thumb.j

post-56805-0-11896500-1410879364_thumb.j

post-56805-0-77337500-1410879387_thumb.j

post-56805-0-68463700-1410879398_thumb.j

post-56805-0-69845000-1410881570_thumb.j

Modificat de MRC
Link către comentariu

Super mașina, mulți km fără probleme!!! Ce ai obținut în plus cu Injectoare ASV + soft ASV, mă interesează și pe mine un upgrade.

Link către comentariu

Multumesc! :D

 

Singurele diferente dintre ASV si ALH  sunt softul si injectoarele. Prima data am pus doar softul, apoi si injectoarele. In ambele situatii s-au simtit cresteri de putere. Eu zic ca acum am 110 cai, nemasurati.

Link către comentariu

Au costat 10 dolari :D, cu transport gratuit. Footrestul nu-l gasesc in China, trebuie sa-l iau de aici, cam 160 lei. Mai poate astepta.

 

Muale, o sa le montez mai tarziu, revin cu detalii.

Link către comentariu

frumoasa masinuta , trebuia prezentata demult :D

 

ce imi place : farurile in combinatie cu grila neagra , jantele sunt frumoase,semnalizarile fumurii , bordul  , etrierii galbeni ( asa ii aveam eu inainte ,credeam ca is singurul care le-a facut asa  :lol:  , nu am mai vazut ) ......si acul de la motorina imi place cum sta :))

 

 

ce nu imi place :suportul de numar cu dungile alea , ledurile din grile , aparatorile de noroi din spate.....vad ca ai ceva rugina si pe la praguri la aripa spate, nu prea am vazut asemenea probleme pe golf 4....dar se remediaza :)

 

din cate am inteles ,motoarele ALH sunt motoare bune ,reusite , fiabile, am si cunostiinte care le lauda

 

per amsamblu imi place ,doar e golf 4 variant  ,e de-al meu   :lol:

 

bafta in continuare , sa o aduci in stadiul care ti-l doresti 

Modificat de lucyyy
Link către comentariu

Multumesc pentru urari! Nu am prezentat-o pana acum pentru ca nu credeam ca e in stadiul in care merita prezentata.

 

In legatura cu etrierii, toata lumea ii are rosii, am zis sa fiu un pic diferit :D.

 

Suportul de numar: am vrut sa scap de el, sa prind numarul cu banda adeziva, dar e cam stramb si ar trebui schimbat. Dupa asta, mi-a venit ideea cu bara clean. Dupa ce fac bara, iau alt numar si il prind cu dubla adeziva.

 

Ledurile ... ma mai gandesc ce fac cu ele. Imi plac, dar din cauza ca nu prea sunt legale, imi cam tremura fundul cand ma opreste Politia. Ma gandesc la niste proiectoare, dar mai vedem.

 

Aparatorile au si un rol functional, chiar azi m-a stropit un microbuz cu balega pe toata capota si pe parbriz... n-as vrea sa fac si eu asa ceva altora.

 

Rugina e considerata "semn al batranetii" :)), urmeaza sa fie rezolvata problema, pana la iarna e gata.

Modificat de MRC
Link către comentariu

Am montat ieri pedalele, a durat putin pana m-am prins cum vin puse, dar m-am descurcat. Cea de frana are un joc de 1 mm sus-jos, dar nu se simte la condus, doar daca trag de ea.

 

post-56805-0-69052800-1411295538_thumb.j

 

Au ajuns si duzele incalzite, le-am montat, reglat ... functioneaza cum trebuie. In curand o sa le fac si instalatia electrica, multumesc Hremus pentru lamuriri. As vrea sa fac instalatia OEM, cu mufele originale ... dar nu prea gasesc de cumparat. Mai caut, dar daca stie cineva de la ce as mai putea lua aceste mufe, sa zica :D.

 

post-56805-0-75184800-1411295617_thumb.jpost-56805-0-84235300-1411295605_thumb.jpost-56805-0-11228200-1411295602_thumb.j

Modificat de MRC
Link către comentariu

hmda...deci toate pedalele sunt facute prost (cea de frana are joc).

de aia am intrebat, sa vad daca la mine a fost caz izolat sau asa sunt facute. eu am rezolvat cu putin lipici, nu mai are joc deloc.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am vazut azi variant-ul in parcarea caminului, cred ca suntem “vecini“. :))

Te-au lasat astia fara grilele din bara?

Link către comentariu

Am avut un warn+interzicerea postarii pt cateva zile, de asta n-am mai raspuns :D .

 

Grilele au fost scoase ca sa nu am probleme cu Politia :icon_bounce: , urmeaza sa cumpar niste grile stock.

 

Intre timp s-au facut niste upgrade-uri, volan in 3 spite + suport ochelari.

 

post-56805-0-60569000-1412677524_thumb.jpost-56805-0-81809100-1412677515_thumb.jpost-56805-0-74956200-1412677531_thumb.j

 

Am si un Limp Mode tare ciudat :tuktuk: , care isi face de cap dimineata cand e frig. In urma verificarii schemelor si consultarii cu colegii pe topicul dedicat, am desfacut ECU si am refacut lipiturile de la mufe. Sa vedem maine dimineata ce zice.

 

post-56805-0-65206600-1412677624_thumb.j

Modificat de MRC
Link către comentariu

ma batea gandul sa iau si eu suportul de ochelari dar toti spun ca e mic si nu intra orice pereche de ochelari in el.

plafonul tau e retapitat? arata diferit in poza.

Link către comentariu

E o prostie suportul de ochelari. Incape cu greu o pereche de RB Aviator - in sensul ca stau dar nu se inchide complet.

Daca nu venea masina cu el nu m-as fi preocupat...

Link către comentariu

Intradevar, e cam mic suportul de ochelari, dar eu port ochelari de vedere (la condus) si incap perfect. Plus ca nu imi placea cum statea manerul acolo :D.

 

Plafonul nu e retapitat, e doar putin scamosat. A iesit asa din cauza blitz-ului.

 

bgd_b92 da comanda de pe aliexpress  :icon_thumleft: .

Modificat de MRC
Link către comentariu

Frumoasa masina ! Sa o stapanesti sanatos ! Vreau si eu pedale cu 10 dolari :(

baga.

eu am luat din tara mai scump, nu am avut rabdare cu transportul

Link către comentariu

Mersi baieti. Daca dau comanda, vine prin posta Romana ? o sa am vreun tracking number , ceva gen sa urmaesc expeditia ? userul asta e sigur ? in cei 19 dolari e inclus si transportul? plata se face prin banca, inainte ?  :tuktuk:

Link către comentariu

linkul meu e un exemplu, sunt multe la vanzare.

vine cu posta romana (de fapt te duci tu sa ridici de la oficiu).

ai tracking no dar din experienta mea nu e de folos (doar cand ai prin curier platit poti sa urmaresti).

transportul e inclus.

plata cu card, paypal. inainte, da (sistem escrow)

Link către comentariu

Super :D problema e ca eu nu am cont bancar / paypal / etc :( sa vad..poate cand o mai cumpara cineva se milostiveste sa ma anunte si pe mine si il cinstesc :(

Link către comentariu

N-ai niciun prieten cu un card? Ii pui 30-40 lei pe card si dai comanda de pe cardul lui, dar pe numele tau. Nu e mare inginerie.

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!