Jump to content

GTI Ed35


Edy E

Postare recomandată

Decat sa te gandesti " ce as fi facut daca..." mai bine te gandesti "bun, am facut asta..ce urmeaza?" :))

Eu imi mentin ideea, intai frane de om serios, ca doar caii trebuie sa aiba "potcoave" bune. :d

Am inteles cu navi acum...e ceva gen "cioara vopsita". Deh...piticii astia :p

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

La 8:30 eram pe partie :)) La ora aia nu e nici naiba, am bagat-o in parcarea de sus de la telescaun

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Sar'na! Am schimbat prefixul azi. Am cam dormit in ea de cand am luat-o :))

 

IMG_2582.jpg

Modificat de Edy E
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Multumesc! :)

 

Niste recomandari de discuri de frana? Am fost azi la Cardinal sa vad daca am scutul rupt.. Scutul e ok, dar trebuie sa schimb discurile :)) Momentan nu voi trece la frane de S3/R32 pt ca la stilul meu de mers isi fac treaba bine franele stock.

Link către comentariu

Eu am pus APEC-Discuri si placute(2 garantie sau minim 24 mi/mile)

Modificat de GP-05-GB
Link către comentariu

Ma gandesc la EBC USR + placute Redstuff + furtunase Goodridge + un lichid de frana mai potent. Mai studiez.

Link către comentariu

mai degraba yellowstuff parerea mea,furtunasele sunt un mare plus,iar lichidul face diferenta la mersul mai sportiv,scade riscul sa fiarba si sa capeti fade la pedala :) Eu am pus Ate blue racing si sunt multumit,nu ma reusit sa il fierb inca :)

Link către comentariu

Sunt geniale, dar la 4000 euro sau cat cere nu-mi plac :))

 

 

mai degraba yellowstuff parerea mea,furtunasele sunt un mare plus,iar lichidul face diferenta la mersul mai sportiv,scade riscul sa fiarba si sa capeti fade la pedala  :) Eu am pus Ate blue racing si sunt multumit,nu ma reusit sa il fierb inca  :)

 

Vazusem ca Yellow sunt orientate mai mult pe track si ma gandeam ca ar fi overkill. O sa iau in calcul si varianta asta.

Trebuie sa verific ce tip de placute am pt ca pe site-ul unde am gasit discurile/placutele imi da 2 variante, ciudat

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Daca chiar vrei sa faci un upgrade cu sistemul actual de etrieri, atunci:

- Discuri DBA T3 (se produc fata/spate pentru GTI si arata si bine)

http://www.dba.com.au/products/clubspec-t/4000-t3/

- Placute Ferodo DS Performance sau Hawk HPS (sunt fast road use)

http://www.awesomegti.com/car/vw/golfmk5/ferodo-ds-performance-front-brake-pads-golf-mk5-2-0tdi-2-0-fsi10-03

http://www.ecstuning.com/Volkswagen-Golf_V--2.5/Braking/Pads/Front/Hawk/ES2748715/

- furtunase metalice

Cu astea nu vei simti pe strada nevoia de frane mai mari.

Cel mai bine sa te mai documentezi, dar in general se scrie de bine despre ele.

Sau frane fata Cupra cu discuri/placute OEM (sau echivalent de la producatori). Se gasesc second, in stare foarte buna si la pret bun. In cazul asta jantele de tabla pe 16 nu se mai pot folosi iarna.

Modificat de volvol
Link către comentariu

Am eu combinatia DBA T3 - hawk HP+. Franarea e excelenta dar nu se poate merge la peste 10 grade C in trafic bara la bara cu ele, scartaitul la cald te termina.

 

Eu mi-am asumat asta pentru ca masina nu mai e de zi cu zi iar trafic intens nu vede aproape deloc. Problema apare doar dupa 8-10 frane consecutive, pe ultimii 5-6 metri inainte sa se opreasca masina.

 

Si la HPS se plang destul de multi de scartait, cu toate ca au rating de strada.

Link către comentariu

O sa ma documentez :) Oricum nu stiu cand le schimb, o sa le verific mai bine cand pun rotile de vara saptamana viitoare si vad exact ce e de facut. De varianta de mai sus ce parere aveti? Cea cu EBC + Red sau Yellow stuff? Nu prea cred ca ajung cu ea pe vreun circuit, deci strict pt strada, dar mai performant decat cele OEM.

 

In other news, a venit azi asta :)

 

IMG_2716.jpg

Modificat de Edy E
Link către comentariu

La mine a venit perechea si astept piesa asta, se pare ca au bagat microbul in noi cu noul cimatronic.  :D

Asteptam si poze pe masina dupa ce vine. 

Link către comentariu

Hehe, sa stii. De abia azi am reusit sa comand modulul de pe eBay; sa vedem cand ajunge din Germania.

Dupa ce-l montez intra la vanzare modulul vechi + rama si RNS310-le.

Modificat de Edy E
Link către comentariu

:icon_thumleft:

Ieri s-a aprins atentionarea pt placute, am luat si montat azi un set de placute ATE. Discurile pe partea din exterior sunt OK, insa pe interior au facut buza cam 1-1.5cm sa zic, nu mai calca bine placuta. Ati patit? Aveti idee de ce s-a intamplat asta?

Acum sunt ok franele insa o sa comand zilele astea discuri si alte placute, astea de acum sunt provizorii; cele de pe masina nu mai aveau carne aproape deloc.

 

In seara asta am trecut de 72k km. Azi a ajuns la depozitul Cargus din Arad noua unitate de clima :)

 

 

IMG_2845.jpg

 

IMG_2851.jpg

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Este o masina superba si destul de rara. Ai idee cate Edition s-au fabricat?

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!