Jump to content

GTI Ed35


Edy E

Postare recomandată

ce ulei folosea fostul proprietar? m-ai facut curios, totusi la noi se cam gaseste orice ulei, chiar si cele produse in US...

Link către comentariu

Multumesc frumos!  :beer:

That ass!

:icon_thumleft:

 

Bad ass, rau de tot!!! [emoji3]

Thank you  :D

 

ce ulei folosea fostul proprietar? m-ai facut curios, totusi la noi se cam gaseste orice ulei, chiar si cele produse in US...

Nu stiu daca a pus mereu uleiul asta in ea, insa la revizia pe care a facut-o la cererea mea (a facut si revizia la DSG) la 55.000km a pus asta. Masina merge bine cu el, nu mananca ulei ca l-am tot verificat dar nivelul este cativa mm peste minim si nu am nici un bidon sa completez.. Nu cred ca e ok sa pun Castrol 5w30 cu aceleasi specificatii/norme (VW 504 00/507 00) peste el asa ca o sa-l schimb cand ajunge la minim

 

IMG_0207.jpg

 

IMG_0205.jpg

 

In other news, am descoperit ca RNS-ul actual e de fapt 310 pt ca am hartile pe dvd/sd, nu sunt scrise in unitate; deci bluetooth-ul ar trebui sa fie sub scaun pt ca e integrat doar la RNS315, deeci prevad un upgrade la RNS510 in viitor :)

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Piesa masina ! Multi km fara probleme ! Ca idee, cam in ce regim sunt facuti acei 3000 km? Suspectez cam 30%urban/70extra?!

Link către comentariu

Multumesc! Am resetat long term-ul cand am ajuns la Arad cu ea pe 30 August.. Deci Arad-Constanta si restul urban :) Pe AR-CT am avut in jur de 8-8.5% daca imi aduc aminte bine

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Orice ai face nu pune Castrol. Mergi pe Motul sau Fuchs.

Modificat de robi_zet
Link către comentariu

mai, de Cartec asta chiar nu auzisem, in fiecare zi mai invatam ceva nou :), o sa fac putin research despre el sa vedem despre ce vorba. Vad ca e facut in DE, asta ar trebui sa fie bine si cred ca se produce in canitati realtiv mici, probabil vreo companie mica, asta e de bine. 

 

L.E. - nu pare totusi o companie cu multa experienta in domeniul uleiurilor

 

http://www.cartechnic.de/en/about-cartechnic/

Modificat de mik15
Link către comentariu

Super tare consumul :icon_thumleft:

Eu cred ca unii exagereaza mult cu castrolul...sa fim seriosi, 80% din posesorii de Vw/ audi / skoda / seat folosesc castrol...daca il luati de la un magazin de piese auto online nu vad de ce a-ti avea probleme ; pe langa motul si liqui moly, eu va sugerez sa va uitati si la valvoline ; dar daca voi preferati sa bagati niste no nameuri...fiecare cu parerea lui 

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu

mai, de Cartec asta chiar nu auzisem, in fiecare zi mai invatam ceva nou :), o sa fac putin research despre el sa vedem despre ce vorba. Vad ca e facut in DE, asta ar trebui sa fie bine si cred ca se produce in canitati realtiv mici, probabil vreo companie mica, asta e de bine. 

 

L.E. - nu pare totusi o companie cu multa experienta in domeniul uleiurilor

 

http://www.cartechnic.de/en/about-cartechnic/

Cartec nu este aceeasi firma cu Cartechnic.

Ceva informatii in testul de aici.

Link către comentariu

M-am ocupat putin in seara asta de tipsuri. Nu e perfect, dar e mult mai bine decat inainte

 

P1040918.jpg

 

P1040917.jpg

 

 

mai, de Cartec asta chiar nu auzisem, in fiecare zi mai invatam ceva nou  :), o sa fac putin research despre el sa vedem despre ce vorba. Vad ca e facut in DE, asta ar trebui sa fie bine si cred ca se produce in canitati realtiv mici, probabil vreo companie mica, asta e de bine. 

 

L.E. - nu pare totusi o companie cu multa experienta in domeniul uleiurilor

 

http://www.cartechnic.de/en/about-cartechnic/

Nu stiu care e faza cu acest Cartec. Revizia a facut-o la VW in Kiel (de acolo am luat-o) si s-a dus el cu uleiul. A luat de la ei doar uleiul de la DSG si filtrul

 

Super tare consumul  :icon_thumleft:

:icon_thumleft: Daca fac drumuri scurte e rupere ca nu se incalzeste ca lumea motorul si atunci consuma. Dupa aia e OK :) Am facut calculul la 2 plinuri si am avut in jur de 11.45% cu mers doar in oras (mers nu foarte inistit pt ca nu ai cum)

 

Foarte frumoasa masina ....

Multumesc  :beer:
Modificat de Edy E
Link către comentariu

CuIMG_0273.jpg

 

Erau intr-o stare jalnica tipsurile si n-am gasit autosol. O sa-mi comand un tub de pe net ca sa le mai curat din cand in cand. Azi am avut asta la indemana; si-a facut treaba OK  :)

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Absolut superba masina!  :wub: Daca vrei ceva care da luciu mai pronuntat ca autosol, cauta in Dedeman Nigrin Metall-Politurpaste. Imi poti spune te rog unde ai gasit peria aceea din poza?

post-77500-0-49191700-1412120875_thumb.j

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu

Multumesc! Peria o aveam prin casa, e accesoriu la bormasina. Poti cauta pe la magazine de specialitate :) Mai mult de atat nu stiu :D

Link către comentariu

Ce chestie, a ajuns ieri cablul MDI cu iesire USB la amicul din SUA care mi-l aduce zilele astea. Unde credeti ca e facut? :lol:

 

10715810_839562802744422_1700719826_n.jp

 

A fost 140 lei in SUA; la repr VW din CT mi-au cerut 195 lei :) 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am schimbat azi uleiul si am activat Staging-ul, Emergency Brake Flashing (am bifat si avaria, era doar pe stopuri activ) si o setare la KESSY: Lock Car While Running.. O sa fie buna asta la iarna :)

Am luat si Cam Follower-ul si o sa-l verific zilele urmatoare sa vedem daca e de schimbat sau nu. In rest apa paie si bataie  :icon_thumleft:

Modificat de Edy E
Link către comentariu

Am mers pe Castrol 5w30 schimbul asta. Bine/rau, o sa vedem..

 

Am ajuns la 62.000 :)

 

IMG_0741.jpg

 

Putin mai important: am resetat (din greseala) consumul long term acum vreo 500km si acum e in jur de 13%

Modificat de Edy E
Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!