Jump to content

Montare tempomat (Cruise control) la O1 aftersale


danutz
 Share

Postare recomandată

Adria Suceava e dealer autorizat? Te intreb pt ca la alti dealeri autorizati maneta e mai scumpa.

Modificat de tartorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adria Suceava e dealer autorizat? Te intreb pt ca la alti dealeri autorizati maneta e mai scumpa.

Da . Este autorizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Mi-am montat si eu acum 2 zile tempomatul la PBA. 270 ron piesa + 180 ron manopera.

Nu mi-a placut deloc cum a lucrat electricianul de la ei, chiar nu recomand, insa la revizie ( de 15000 ) au fost super ok.

Eu am si maxidot, insa nu-mi apare nimic pe bord in momentul in care este activ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai spus, nu apare nimic pe bord. Dar mai fac sapaturi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-am montat si eu la brady, din pacate nu fara peripetii, dar pana la urma cu succes. Vreo 600 ron cu totul, piesa 270, si au bagat la manopera sa pot duce - mi-au tinut masina de la 4 dupa masa pana la 11 seara cand am plecat de acolo cu ultimii angajati - . Evident ca montajul a fost pe cat de scump pe atat de prost - nu mergea nici de a naibii - si abia a doua zi au desfacut din nou si l-au facut calumea - din nou lasat masina la 8 si luat pe la 3 - .

Ce sa mai zic... astea sunt service-urile in bucuresti, si serviciile din romania.

Una peste alta ma bucur pentru jucarie, e alta viata acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Este o joaca de copil sa il montezi.Nu as da ca dificultate mai mult de 2 din 5.Eu personal l-am pus in 2 ore.Trebuie doar cateva surubelnite torx care ajung la maxim 10 RON,si un imbus torx care de asemenea nu trece de 10 RON.Cand cumperi maneta+cablurile,primesti si instructiunile de instalare,care cu toate ca nu explica chiar pe intelesul tuturor,mi s-a parut destul de bine structurat,am avut cateva ezitari,insa dupa ce am studiat atent masina mi-am dat seama imediat ce era de facut.Acum nu cred ca mi-ar lua mai mult de o ora jumatate sa il pun din nou.Nu mi se par justificati bani pe montaj care incep de la 180 RON daca nu ma insel(nu am vazut pe cineva sa fi scapat mai ieftin).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ti se mai pare anormal?

Ti se pare normal sa platesti 4 milioane pe manopera unei revizii? Munca de 1h...

Ti se pare normal sa platesti 3 milioane pe un eleron si 4 milioane pe vopsirea lui?

Revenind la tempomat, si eu cred ca e cam mult ca sa schimbi o maneta si sa activezi aceasta functie din computerul de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Montat tempomat la O1. Functioneaza perfect. Kit-ul a fost achizitionat de la Avia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am vorbit cu cineva de la un dealer Skoda din Constanta si mi-a spus ca pretul de achizitionare si montare a tempomatului este de 350 RON !!! Zilele astea am sa incerc sa dau niste telefoane la dealerii locali (Bucuresti).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu montajul te rezolv eu daca nu vrei sa mergi in service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@robert_11:Am facut aceasta operatiune acum 2 saptamani cu ajutorul lui al bundy. Personal il recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Sa inteleg ca mai imi ramane sa comand tempomatul si sa iau legatura cu al bundy pentru montaj. Nu vreau sa fiu rau, dar ai idee cat imi poate lua pentru montaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa comanzi kitul de tempomat care include si cablul aferent cu o mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Sa inteleg ca mai imi ramane sa comand tempomatul si sa iau legatura cu al bundy pentru montaj. Nu vreau sa fiu rau, dar ai idee cat imi poate lua pentru montaj?

Cum am procedat eu: am mers la Avia motors si am comandat kit-ul complet al tempomatului in care este inclusa maneta si un cablu. Pretul pentru montaj este unul de bun simt si din respect pentru al bundy il las pe el sa ti-l comunice prin PM sau telefon. A facut o treaba foarte buna, iar in service eu nu am curaj sa merg.

Cu al bundy am procedat astfel: i-am dat telefon, i-am dat masina si kit-ul si eu am plecat. Nu am stat langa el nici macar o secunda. Mi-a telefonat, am venit peste 2 ore si am luat masina. Eu am avut incredere in ceea ce a facut si folosesc tempomatul foarte des.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pentru cei care au un pic de indemanare:http://www.skodaoctavia.cz/Interiernavody/montazTempomatu.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La Multi Ani! :lol:

De curand am achizitionat si eu kitul tempomat pt masina din semnatura. L-am luat de la PBA cu 275RON si contine maneta, cablul, un conector si chiar detalii de montare si activare. Sincer am facut cate ceva pe la masina, dar mi-e frica sa ma bag din cauza airbagului. Este complicat de demontat/montat? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie demontate : airbag, plasticele de sub volan, stergatoarele, plasticele de sub stargetoare, blocul de relee, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc al bundy. Nu pare complicat, dar mi-e frica de airbag. Da-mi un mesaj cand ti se pare vremea potrivita pt lucru. :beerchug:

Modificat de MIRCE4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa speram ca se incalzeste si ne bagam. Pacat ca nu am un garaj ca o faceam acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Mi-am cumparat si eu tempomat pt O1 (290 RON de la PBV) si am inceput sa-l montez singur in spatele blocului. Dupa aproximativ 1 ora de munca aveam montata partea mecanica (adica maneta). Mai departe m-am chinuit vreo 2 ore ca sa scot firul din panoul de sigurante dar nu am reusit sub nici un chip. Am incercat cu doua surubelnite de electronist (din cele f. mici) apoi cu 2 ace, dar degeaba. Nu am reusit sa desfac siguranta mufei ca sa o pot da afara. Unde se gaseste de cumparat extractorul de fire din mufa? Cum ati reusit ceilalti care v-ati montat singuri?

Si inca o intrebare: Pe unde se trag firele apoi catre mufa din compartimentul motor (parca pe acolo arata ca vin bagate toate firele intr-o mufa)?

Multumesc pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Nu am reusit sa desfac siguranta mufei ca sa o pot da afara. Unde se gaseste de cumparat extractorul de fire din mufa?

siguranta trebuie sa aiba la radul ei mici blocaje care impiedica deschiderea ei accidentala iar in functie de conector se desface mai usor sau mai greu; acel "extractor" este folosit in orice firma cu profil productiv cablaje auto, daca stii vreo firma prin apropiere poti sa faci rost, daca nu se rezolva de la mine de la firma doar ca va dura mult pana sa ajunga la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o poza sau un link sa vedem si noi cum arata acea scula.

Nu e nevoie sa fie scoasa clema de la siguranta, se dezizoleaza firul de la acea clema pe o portiune de 2 cm, se taie mufa de la firul din kit si se leaga capatul firului de cel existent pe instalatie. dezizolat inainte. Stiu ca e mai elegant cu mufele din kit, dar daca nu se poate scoate clema sigurantei procedati cum am spus mai sus.

Firele nu se duc in compartimentul motor ci in mufa de sub stergatorul din stanga, se desfac stergatoarele, plasticele din prelungirea parbrizului si in stanga se mai vede un capac de plastic prins cu 2 piulite de plastic. Se scoate si ala si acolo e mufa cu pricina, printre alte mufe.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poza dupa 5 ianuarie; iar cu privire la operatia de montare, lucrand in domeniu, nu sunt de acord dar fiecare face cum vrea.

Modificat de cgadalean
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi ca e posibil sa nu faca contact cum trebuie sau de ce? Stii ca sunt pe masina in instalatia originala fire prinse la fel cu deosebirea ca mai au o camasa metalica strinsa peste fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul tot asa am facut,am taiat o bucata din plasticul ce izoleaza firul,si acolo am facut conexiunea,iar apoi am izolat.Initial si eu m-am chinuit sa scot acea mufa din panoul de sigurante,insa nu am reusit asa ca m-am dat batut si pot sa spun ca nu am avut nici o problema pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!