Jump to content

Consumul !!!


maryo
 Share

Postare recomandată

Stie cineva cat este trecut consumul in carte pt 1.9 tdi,90 de cai din 1996 ???Mie imi ia uneori si sub 5l/% si niciodata mai mult de 7l.E normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GTI_85

    18

  • v@sy

    16

  • _seby_

    13

  • paul_ral

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

@keyafy stai linistit e cat se poate de normal :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nomood, m-am uitat in carte si pentru motorizarea ta arata un consum de 12.8/7.1/9.2 (in oras/afara/combinat), deci mie mi se pare ca iti consuma normal(pentru motorizarea ta). scuze de intarziere dar a trebuit sa-mi reinstalez windows-ul.

bafta si....... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine ,golf 3 ABU din 93-1,6,a iesit o medie de 7,2%adica 250km exterior condus de mine si 330 km in oras foarte aglomerat si condus de o incepatoare,verificat cu metoda plinului.Eu cred ca e mai mult decat multumitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu face nimic f@ne_tm,multumesc mult.Asta e,mi-a trebuit GTI am GTI,chiar daca imi consuma din buzunar.

:rolleyes: Doar ca am o problema,nu stiu pe unde sa o plasez,oare sa fie din cauza avansului sau din cauza ca nu e reglata distributia ca nu trage ca lumea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P cand nu trage calumea pot fi mai multe cauze, de ex: benzina proasta, avans, catalizator infundat, sonda lambda(nu face amestecul optim),etc.....sau poate au obosit calutii...... :) cel mai bine consulti un mecanic(bun), sunt multi factori care pot influenta puterea masinii(din cate am auzit).

Bafta!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cat este trecut consumul in carte pt 1.6,75 de cai din 1996 ???Mie imi ia uneori 10-10.5 litri in oras.E normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alinutzu e cat se poate de normal, cel putin atata cred ca scrie si in carte, nu o am acum la indemana dar pe acolo pe undeva e consumul. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde,banuiesc ca e cel de 16v nu?am un prieten care are tot 1.6 75 cp,si zice ca ii consuma in jur 8-9 in oras.si sincer sa fiu,si eu cu al meu scot uneori 10-11 in oras :D

dar stai stai,masina e din 2005 sau 1996? :(

Modificat de Nomood
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca o are el din 2005. la consum depinde mult si stilul de condus. nu are cum sa consume la toti la fel, fiecare are "talpa" lui.... si mie imi ia cam 9 in oras(Timisoara, care e aproape ca Bucurestiul de aglomerat) si in carte scrie 11 si ceva parca. stilul de condus influenteaza mult consumul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie ,Constanta-Bucuresti(dus-intors) 30litrii de benz,viteza medie +- 120km/h ,cu masina de la profil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze

masina e din dec. 195

si combinat stie cineva cat ar trebui sa consume?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 litri in oras (Oradea) si aproape 6 inafara la un td 75 cai ,e O.K. sau se poate si mai bine?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am scos 5,5 l in afara si 7 l in oras , abd 1,4 , viteza maxima 90 km la ora afara , ..................apropo la ce turatie schimbati viteza? ..........eu pe la 2200......e corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:(

Cum adica schimbi la 2200? Si dupa schimbare ajungi la 1500?

Cand schimb, daca n-am nevoie de demaraj, caut sa nu ajung sub 2000 rot/min... deci in jur de 3000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la ce consum ajungi cu schimbatul la 3000? mi se pare cam mult totusi 3000................

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bun consum il scoti cand tii motorul aproape de cuplul maxim. Nu cred ca e bine sa schimbi viteza la o turatie mai mica decat cea la care motorul atinge cuplul maxim. La motorul ABD turatia este in jur de 2800. La 2000 este subturat si motorul se uzeaza prematur.....de 1500 ce sa mai zic.... Nici la motorul meu ABS care are cuplu cu 40% mai mare si la turatie mai joasa (2500) nu i-as face asa ceva.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la ce consum ajungi cu schimbatul la 3000? mi se pare cam mult totusi 3000................

Consumul nu este influentat foarte mult de turatie, ci de sarcina. Cu alte cuvinte, poti consuma mult mai mult combustibil la 1500 rot/min decat la 5000 rot/min.

Consumul meu este normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma ajuta si pe mine cineva sa mi spuna cum sa scad consumul la un golf 3 1.6gt 74kW, 7,5 afara si 11.5 oras. Nui cam mult? ms :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul nu este influentat foarte mult de turatie, ci de sarcina.

la aceeasi sarcina, consumi cel mai eficient la cuplul maxim .... Daca ai mai putin sau mai mult consumi in plus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la aceeasi sarcina, consumi cel mai eficient la cuplul maxim .... Daca ai mai putin sau mai mult consumi in plus...

Eu nu cred ca turatia de cuplu maxim reprezinta si turatia cea mai eficienta a motorului. Cuplul maxim este cuplu maxim, n-are treaba cu eficienta.

Este de preferat sa te menti pe acolo din punct de vedere al elasticitatii motorului, nicidecum al eficientei.

Cel putin asta cred eu. Daca poti detalia, te rog s-o faci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun , si deci la cat schimbam viteza la mers normal? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred ca turatia de cuplu maxim reprezinta si turatia cea mai eficienta a motorului. Cuplul maxim este cuplu maxim, n-are treaba cu eficienta.

Este de preferat sa te menti pe acolo din punct de vedere al elasticitatii motorului, nicidecum al eficientei.

Cel putin asta cred eu. Daca poti detalia, te rog s-o faci

la cat este cuplu maxim la masina din semnatura?eu skimb pe la 2000 de turatii deoarece atunci mi se pare ca trage cel mai bine.e corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si daca iti trage cel mai bine la 2000 rot/min tu faci tot posibilul sa-ti traga mai prost?

Demarajul cel mai bun il ai catre 4000 rot/min, la diesel si catre 5000 rot/min la benzinare. Adica catre rosu.

edypro, am scris mai sus la cat schimb eu. Dar n-o fac din considerente de consum ci din cele de protejare a motorului. Diferenta de consum este nesemnificativa

ma ajuta si pe mine cineva sa mi spuna cum sa scad consumul la un golf 3 1.6gt 74kW, 7,5 afara si 11.5 oras. Nui cam mult? ms :Driver:

Pare cam mult, insa daca ai un stil mai nervos (nu i-as spune sportiv) poti consuma mult mai mult. Evident, depinde si de trafic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!