Jump to content

Volkswagen Bora 1.6


DClaudiu

Postare recomandată

A comandat-o mecanicul meu, da de la ei.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Motorul se comporta foarte bine de cand am schimbat bobina. Din cate observ s-a mai linistit si acul de la relanti, foarte rar mai are oscilatii, motorul merge mai frumos. Ma gandesc sa le schimb in viitorul apropiat pe toate sa stau eu linistit ca sunt schimbate, fiind destul de vechi si prezentand umflaturi pe capul lor ma astept sa pice in orice moment.

Saptamana viitoare fac si schimbul de ulei si filtre, cred ca merg pe Motul X-cess 5w40. O mica intrebare, ajunge un bidon de 4 litrii ? Nu mai stiu exact cat intra, parca in jur de 3,5 dar nu sunt sigur.

Si o poza de aseara. :D

20160602_204921.jpg

Vara asta nu-mi scapa volanul. Merita o piele noua pe el,

Link către comentariu

Aproximativ 3 litri si vreo 700 de grame ar trebui sa intre in el nou...daca imi permiti o mica observatie parca mansonul la schimbator are cam mult material...parca e o gluga de geaca...:mellow:2ai4jex.jpg nu ar, arata mai elegant si finut asa?

Link către comentariu

Stiu ce spui, dar in realitate nu arata rau. Ce am observat eu, cel vechi avea ca un elastic pe interior care il tinea mai strans, nu stiu cum sa explic, :D 

Mai am o poza cu el : 

12822254_1113067065391709_1038246879_n.j

Link către comentariu

Asta este capsat jos mai mult ca sigur plus ca este si o imitatie de ''piele'' chipurile...asa am avut si eu pe cel original dar l am desfacut am cautat o bucata de piele dintr o geaca veche si dupa tiparul celui vechi am croit 2 parti mai mici(apoi m am dus la un croitor si cu 10 lei l am cusut pe asta cu ata rosie si da jos am pus o bucata de elastic care sa stii ca si la celalalt original avea dar statea tot aiurea din cauza excesului de material pus...).

Link către comentariu

Asa am avut si eu inainte,la croitor am facut de pe cel vechi sablon si din piele mi-a trasat aceeasi forma/dimensiune si cusatura rosie si elastic jos la baza si a fost ok,dar acum ca am schimbat cu cel cu inel cromat nu am mai avut nevoie.Arata bine asa,nu cred ca e mult material acolo,adica putini o sa observe...

Link către comentariu

Azi am schimbat uleiul si filtrele. 

Aveam o balta de ulei pe scut si se pare ca de la epuratorul de gaze, l-am schimbat si pe acesta. 

Am mers intr-un final pe Motul X-cess 5w40, o sa-l urmaresc cu atentie sa vad ce consum de ulei o sa am. 

Link către comentariu

Dupa schimbarea uleiului, motorul mi se pare mai galagios la relanti, dar parca urca mai bine in turatii. 

Am facut un drum lung in weekend de 500 km si nu mi-a mancat ulei, pana acum la un drum lung se ducea macar un mm, adevarul e ca am facut si foarte putine depasiri, nu prea a vazut mai mult de 3000 de ture.

Luna viitoare schimb discurile pe fata si placutele si cred ca voi merge tot pe Ate la discuri, nu stiu la placute daca sa iau tot textar, cum am pus si pe spate... ma mai gandesc.

280 e dimensiunea discurilor pe fata ? :D

Link către comentariu

Verifică dimensiunea discurilor după VIN, au fost 1.6 și cu discuri de 256. Sau mai simplu... pune liniarul :)

Link către comentariu

Da,asa e,am mai auzit si eu de cazuri similare,cel mai bine le masori sau verifici cu cea a venit masina din fabrica (VIN,etc)

Link către comentariu
  • 2 months later...

Ma bate gandul sa imi cumpar un CD Player OEM pentru a umple golul din bord. 

Mi-ar fi placut un player ceva din magazin, dar vreau sa pastrez aspectul original, am si o nelamurire ce nu am gasit-o pe forum, ori am cautat unde nu trebuie si anume : CD playerele OEM sunt compatibile cu ambele tipuri de casetofoane BETA sau GAMMA ? 

Link către comentariu

Da. Insa sunt niste jeguri. Lasa beta sau gamma si o interfata aux sau xcarlink. Eu imi pastrez magazia pe golf doar pentru ca am mfd cu dsp, altfel un mp3 aftermarket bun (nu sony sau pni sau altceva) se aude mult mai fain.

Link către comentariu

RCD200 - merge lejer,il am eu pe Golf 4,fara nici o problema.

deenman s-a referit la RCN210 varianta de passat B5,Golf 4 care MERGE link:

https://www.aliexpress.com/item/Quality-Guaranteed-Original-Car-Radio-RCN210-CD-USB-MP3-AUX-Bluetooth-Player-for-Golf-MK4-Passat/32725178841.html?spm=2114.40010708.4.25.Xvq2NJ

Sunt 2 modele RCN210, cel "2din" passat b5,bora,golf 4 "patrat" si cel de generatie mai noua G5,G6,etc

 

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

Ma voi gandi la alegerea pe care o voi face, nu ma grabesc in privinta asta. Multumesc pentru raspunsuri

Link către comentariu

Salut . Am citit asa in mare ... Uleiul din cutia de viteze se schimba , altfel se strica cutia . In rest m-a mirat consumul destul de apropiat cu motorul diesel de 90 cp , 1.9 de la bora :D Per total e o masina buna si rezistenta la tavaleala ... Singurul inconvenient ar fi , la drum lung , discomfortul la volan din cauza scaunelor ( depinde si de scaune ) . In rest sa stii ca merita ! 

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Am luat-o la 168.000 iar in 3 ani jumatate am ajuns abia la 180.000

Am schimbat : 

Discuri fata ATE

Placute fata ATE

Bielete + Capete de bara Lemforder

 

Acum simt volanul mai usor, ori e doar in capul meu.

 

Trebuie pe viitor schimbate bucsele alea mari de pe spate si uleiul din cutia de viteze.

14543526_1267930599905354_565733287_n.jp

14580508_1267940099904404_2106030328_n.j

14580517_1267905333241214_1554634839_n.j

14593451_1267951066569974_1143169798_n.j

 

 

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

14872429_1294848760546871_268180278_n.jp

14895528_1294848763880204_1209113336_o.j

14958849_1294848773880203_1100534027_n.j


A venittt ! 

In prima faza am vrut sa fie identic cu originalul, dar a fost o mica neintelegere, domnul Andrei ramanand cu ideea ca vreau ca cel din imagine.

Am ramas surprins placut cat de bine poate sa arate, facut ca la carte. Imi era teama sa nu dea aiurea, crezand ca este din alt film cu acea piele perforata dar apoi am vazut ca bordul deasupra are perforatii pe acel plastic la fel si maciulia de la schimbator, plus ca am mai vazut la doi colegi volane identice pe masinile lor si dadeau bine.

Urmeaza sa fac si pielea de la schimbator si aici am nevoie de cateva pareri in legatura cu pielea mansonului:  sa fie cu piele normala sau perforata ? 

 

Maine cel tarziu poimaine o sa-l pun si pe masina.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!