Jump to content

Volkswagen Bora 1.6


DClaudiu

Postare recomandată

Nu am mai postat de ceva timp :)

 

Masina se comporta ok, nu mi-a dat batai de cap in ultima perioada.

 

Pun si doua poze de la tara :D :

 

12016694_1024946697537080_821700105_n.jp

12048563_1024946777537072_430426259_n.jp

 

 

Vara viitoare trebuie sa-i iau jante neaparat. 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Revin, dar de data aceasta cu o intamplare nu prea fericita.

 

Acum doua zile am luat din greseala o balta de lavabila sau decorativa, defapt am descoperit a doua zi pentru ca era intuneric cand am mers cu masina. Automat aripile pe interior si pragurile pline de lavabila din fericire se ia daca razuiesti cu unghia, cu altceva nu m-am riscat sa dau dar problema este alta.

 

Astazi am mers cu la la spalatorie cu speranta ca daca va fi inmuiata cu spuma si de la presiunea vapului se va duce.

 

Doar ca "dorel" de la spalatorie, desi i-am spus sa nu insiste cu vapul daca vede ca nu se duce la a dat cu vapul aproape de vopsea.

 

Rezultatul pe pragul din dreapta ( cel care era si cel mai murdar ) este urmatorul :

 

12177863_1041021385929611_164888305_n.jp

 

Lacu s-a exfoliat si in schimb au aparut acele zgarieturi sau nu stiu cum sa le numesc .. imi intra si unghia in ele si pragul era imprecabil inainte, doar plin de lavabila ... Sfaturi ceva ? Sau trebuie vopsit ? :(

Link către comentariu
  • 1 month later...

La multi ani !!!  :RO flag: 

 

 

Astazi fiind o zi libera ( fara facultate ) si  avand nevoie de o mica curatenie mi-am facut umpic de cap. :D

 

12318089_1057398520958564_191664727_o.jp

 

 

Odata cu apropierea sarbatorilor si vazand ca deja in unele orase s-au si aprins beculetele de craciun, masina s-a gandit si ea sa fie in pas cu toti ceilalti. :dry:

 

Nu este prima data cand se aprinde. Acum 3 saptamani mi-a facut surpriza asta, am pus si VAG-COM-ul pe ea si de vina este senzorul G200 de acceleratie laterala. De o saptamana nu a mai aparut si speram ca nu mai necesita schimbarea lui, dar se pare ca m-am inselat.

 

12305782_1057429824288767_747019888_n.jp

Link către comentariu
  • 1 month later...

Am rezolvat si ESP-ul .. Din nefericire a trebuit sa schimb si spirala de airbag. Au fost destul de scumpe. :(

 

20160106_182442.jpg

 

 

Tot astazi i-am facut si o baie. 

 

20160106_152316.jpg

 

 

Ca si modificari inca bat pasul pe loc, mereu s-au ivit alte probleme. Sper totusi ca anul acesta reusesc si eu sa fac ce mi-am propus. :))

Link către comentariu

Mda, dupa am vazut ca SH e in jur de 150 de lei, dar asta e. Macar stiu ca e noua si nu mai am probleme.

Link către comentariu

@ mad_kat - Da, stiu ce spui.

 

Astazi am schimbat si racordul flexibil de la esapament care era intr-o stare jalnica si imi facea si un zgomot urat in mers. Racordul daca nu ma insel e Bosal,

Link către comentariu
  • 1 month later...

Azi mi-am adus aminte sa mai curat pamantul de la contra-aripi. 

12767528_1104658782899204_648767971_n.jp

 

Dar cum mereu cand ma apuc de o chestie, trebuie sa intampin probleme, azi mi-a dat batai de cap un surub pe partea soferului imi invartea in gol, se mancase filetul.  

Gasesc prin magazine suruburi identice ? le-as schimba pe cele care sunt foarte ruginite.

A folosit cineva un spray ce se da dupa curatate, pentru a preveni apartia ruginii ?  Vreau sa mai repet activitatea si sa dau jos contra-aripa si sa curat mult mai bine si sa dau si cu o solutie ceva ...

 

 

Modificat de DClaudiu
Link către comentariu

si la mine se invarte in gol unul tot pe partea soferului ...dar l-am lasat asa , oricum nu trage nimeni de carenaj sa il forteze sta acolo asa de cativa ani ....... 

se mananca filetul la plasticul in care se infileteaza surubul , asa am vazut la mine, e si crapat

Modificat de bls luci
Link către comentariu

Se gasesc de cumparat acele plastice in care intra surubul si este 2 lei bucata...chiar acum cateva saptamani am schimbat 3 ca imi flendurea carenajul in vant si nu e tocmai ok din punctul meu de vedere...acum fiecare face ce vrea.

 

Link către comentariu

Eu am gasit la un magazin in Pascani...am sa ti dau un pm cu link desi nu stiu daca trimit si in tara...

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Nu iti place modelul cu rama de jos cromata?

 

Link către comentariu

Imi pare rau acum ca nu am luat cu rama cromata, dar am zis sa pastrez aspectul original. 

Link către comentariu

Ca de fiecare data, nimic nu imi iese perfect din prima. :banghead:

12825405_1112083868823362_2117827158_n.j

 

L-am trimis inapoi sa mi-l schimbe. Sper sa am noroc de data asta. 

Link către comentariu

Oricum daca nu e original nu te astepta sa te tina prea mult.Astea AM se duc repede, le sare cromul, se sterge inscriptia vitezelor, se toceste cauciucul etc.

Link către comentariu

Stiu asta, dar fata de ce am mai vazut pe internet pare mai de calitate.

Link către comentariu

L-ai luat de la chinezi aliexpress?identic am și eu.

Asa mi-a venit și mie un pic strâmb însemnul cu treptele de viteza dar se dezlipește ușor plasticul acela și se indreapta.

La cat costa(8 dolari) merita eu îl am de 5000 km cam asa și e ca în prima zi.

Link către comentariu

Denivelarile ce vin pe canale tijei nu erau drepte si statea nuca stramba cu totul, nu era vorba doar de schema cu treptele de viteza. Nu stiu de unde e, eu l-am luat de pe olx.

Link către comentariu

Azi mi-a venit schimbatorul cel bun. Vanzatorul a fost foarte serios. 

 

12822254_1113067065391709_1038246879_n.j

 

Am o intrebare, era unsuroasa tija, trebuie sa dau cu vaselina ceva de genul in locul respectiv ? Inca e pusa de forma, uitasem sa iau un cleste sa strang acel colier.

Modificat de DClaudiu
Link către comentariu

Ma intereseaza sa schimb rama de la climatronic ca a mea e zgariata, cele de pe passat se potrivesc pe bora ? Am gasit ceva, dar nu sunt foarte sigur daca e exact aceeasi nuanta de gri, pare usor mai deschisa culoarea. 

 

 

Link către comentariu

Poate nuca aia din teflon are vaselina(nu inteleg care tija...)poti curata vaselina veche la sange si pui siliconica(vezi sa dai si pe acel umar care tine marsalierul cuplat...)iar referitor la rama eu cred ca este sarita acea vopsea cauciucata si nu are rost sa cumperi alta degeaba(am observat ca si rama la sertaras este zgariata dar doar acea vopsea...)parerea mea este sa dai jos toate elementele si sa le cureti de vopseaua aia...scapi ieftin...imi cer scuze daca am fost prea indraznet...faci cum crezi ca este mai bine pentru tine dar in dezmembrari nu cred ca ai sa gasesti o rama in stare buna(poate chiar mai zgariata decat a ta...).Gasesti pe forum cum sa scoti toate plasticele si cu ce sa cureti.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!