Jump to content

Sfat achizitie masina pana in 5-6000 euro!


22Vik
 Share

Postare recomandată

1 minute ago, Edy_77 said:

Ce legatura are motorizarea cu rugina de pe caroserie?

Pai n-are. Unde vezi tu legatura asta? 

De ce ar avea Octavia 2 caroseria mai buna decat Golf-ul?

Ask VAG Group. Si eu as vrea sa stiu. 

Cred ca faci generalizari dupa ce ai vazut 1 Golf cu rugina si 1 Octavia in stare perfecta.

Cred ca dupa peste 30 Golfuri 5 verificate in ultimul an si mai bine de 20 de octavia 2, pe langa multe alte vaguri, pot spune ca da, este o rpoblema generala. 

Cate octavia 2 cu vopsea originala si flori de rugina sub ea aiv azut? Sau Leonuri? Eu aproape niciuna. 

OT:  @silver nu trebuie sa pleci cu idei preconcepute, mergi la test drive cu masinile care iti plac, citeste mult pe forum despre modelele alese si vei face o alegere in cunostiinta de cauza.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 minutes ago, Andrei_Tdi said:

BTW @Edy_77, stii ca sunt constient de asta dar ca am facut recomandari de motoare pe benzina cred ca nu ai sesizat. Iar intre caroseria de G5 si Octavia 2, Octavia este ca si neatinsa de rugina, dupa 10 ani gen.. Pe cand golful, are deja gauri in aripi, praguri s.a.m.d.  Ok, o masina de pasionat nu va avea. Dar cate masini de pasionat gasesti? Honestly.. 

 

Vad ca esti mereu pus pe hartza. E pacat. Eu fac afirmatii pe baza unor experiente, zilnice. Nu din forumuri sau lecturi. Si o spun fara pic de rautate. 

Imi pare rau ca de la comentul asta cataloghezi tu un om ca e pus pe harta, sincer, pari baiat de treaba in viata reala ;) Pe baza a ceea ce faci tu recomandarile e treaba ta, sa spui ca ai experiente zilnice in acest domeniu inseamna sa fii mecanic. Iar daca e sa ne comparam, ca asta pari ca incerci sa faci, masinile din familie si ale catorva prieteni sunt reparate de mine, am cateva masini la a caror cumparare am participat pentru a doua opinie si niciuna nu a fost vreo teapa.

Asa ca sincer, las-o mai usor cu atitudinea asta agresiva, am fost cel mult sarcastic nicidecum pus pe harta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evita dsg chiar daca e dsg 6 insa are totusi o vechime, iar daca servisarea la cutie nu s a facut corect risti o reparatie costisitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt mecanic. Dar evaluez si verific masini second-hand. Zilnic. De mai bine de 1 an. Deci pot spune ca stiu despre ce vorbesc. Si suntem in RO, siti si voi ca asta inseamna ca peste 50% din masinile care-mi trec prin mana sunt VAG-uri. Iar restul BMW in mare parte. 

In fine. Ma retrag, caci aparent, ofer sfaturi proaste si fara fundament. Las persoanele obiective sa continue sa te ajute. 

Succes! 

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincere felicitari ca faci ceea ce iti place! 

Dar cand cineva iti aminteste de o afirmatie facuta de tine cu un an in urma nu e pus pe cearta, doar are o memorie mai buna :)

Modificat de Justin91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, nu are rost sa poluam topicul omului...let's agree to disagree.

@silver  mare grija cu cutia DSG la o masina de varsta aia, cum zice si @deenman sunt foarte sensibile si foarte costisitoare de reparat. citeste topicul cu probleme DSG6 si o sa vezi.

Mergi pe manuala ca e mai sigura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Justin91 Atunci ar trebui sa iti aduci foarte bine aminte si in ce masura a fost purtata discutia aceea si pe baza caror argumente nu le-am recomandat. Unele nu le recomand nici acum. Din aceleasi motive ca si atunci. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bre, fara atacuri la persoana...in stilul asta raman fara masina...:)

daca gasiti anunturi de interes, nu ezitati sa le postati

Modificat de silver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 minute ago, Edy_77 said:

Ok, nu are rost sa poluam topicul omului...let's agree to disagree.

Perfect de acord. Insa, daca vrei sa ajuti, fii obiectiv si nu subiectiv. Daca tu nu ai rugina ori usa umflata, nu inseamna ca problema nu exista. Degeaba incerci sa ajuti omul cand mereu, dar mereu!, apar cei care detin masina respectiva si o ridica in slavi. Te-as mai intreba si de BKD. Ca il recomandai. E f ok, hands down. Dar spune-i si ce probleme pot avea. Mai ales cele pre 2007 si nu numai. Dar mai bine nu, daca nu poti fi sincer.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 minutes ago, Andrei_Tdi said:

 

Eu am argumentat in post-ul meu de ce cred ca e o masina ok. Am si spus ca nu fac lobby. Nu am venit cu statistici si procente ca tine (care sincer nu cred ca au vreo relevanta).

I-am prezentat omului un caz concret si l-am sfatuit sa nu plece cu idei preconcepute. Nu mi-am permis sa vorbesc despre Skoda sau Leon pentru ca am mers prea putin cu ele ca sa imi fac o opinie. Eu zic ca am fost chiar foarte obiectiv.

Vis-a-vis de BKD (unele au avut probleme cu chiulasa), e exact aceeasi preconceptie ca si la motoarele N47 de la BMW (ca tot ziceai ca esti familiar cu marca asta) si anume ca la toate se rupe lantul. De fapt, problema apare izolat si tine de intretinerea necorespuzatoare a motorului. Dar pentru ca un numar mic de oameni intra pe forum si se plang de problema asta se generalizeaza, asa cum faci si tu. Marea majoritate care nu au avut probleme, se plimba fericiti.

Eu nu tin sa intru in polemici, dar e bine sa iti exprimi un punct de vedere concret, argumentat si fara sa creezi discutii care nu folosesc nimanui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog. Inca o data. Intelege ce este scris. Nu interpreta. Ca nu o nimeresti. Eu nu generalizez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa atac topicul: Recomand cu draga inima BKD ul, e un motor bun dar zgomotos; doar ca pus pe Skoda si nu pe Volkswagen, presupun ca Skoda are alta metoda de tratare care este mai buna decat ceea ce face VW.

Asa cum scrie mai sus, tot o mazda 3 2.0 benzina iti recomand, pocket rocket veritabil, cand ai nevoie de putere e acolo si cand merge domol el  tine cu casa .

@Justin91 : ce aveai de castigat daca ii aminteai lui Andrei ca si-a schimbat parerea ? ( Nu ca ai avea dreptate dar iti spun eu cu fapte clare: in martie 2016 eu imi cautam masina si Andrei a fost acolo sa ma ajute si el milita pentru benzina ). Fyi, omul cateva sute de recomandari la auto-sh si nu prea am auzit de reclamatii. Cat de recomandarea ta imi lasa ceva urme de indoiala cand ma uit la semnatura si vad BMP :)

Pentru cine vrea sa vada rugina la golf/jetta este rugat sa intre la masina mea, am reparat pragrul anul trecut ( taiat rugina ) acuma a ruginit in cealalta parte. 

 

Modificat de neos
adaugare de info
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Andrei_Tdi said:

Diesel nu recomand nici eu. Tot ce e diesel si vei intalni pe piata in materie de Golf 5 si suratele ce impart aceiasi platforma nu mai sunt la fel de fiabile ca ALH-ul pe care l-ai avut. Deci un succesor demn nu vei gasi. Golful 5 este izvor de rugina. 90%din ce vei gasi vor fi praf la capitolul caroserie.

Enough said..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

90% numesti general? Fiindca vbim de masini de 10+ ani, sunt cat se poate de obiectiv. :) Renunt, esti ambitios peste masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@neos dar el ce are de castigat prin abordarea agresiva de care da dovada acum dar si cu alte ocazii? A fost mai mult un atac la persoana in cazul meu decat o parere despre o masina. Am bmp si il voi mai avea cativa ani, nu am nici cea mai mica intentie de a schimba masina. Am prieteni cu bmp dar si cu bkp, fiecare cu problemele lui. O japoneza benzinara va fi mai ieftina daca nu se fac mai mult de ~20k km pe an. Iar de ceva timp nu mai spun ca o masina e mai buna decat alta, toate au cateceva, fiecare sa ia decizia singur pe baza argumentelor lor sau ale altora.

Pe Andrei il stiu personal, sunt unul dintre oamenii care i-a vazut masina sa o cumpere, dar am ales alta pana la urma. Un baiat de treaba, in viata de zi cu zi, caruia ii sunt recunoscator pentru timpul petrecut cu mine cand i-am vazut masina si pentru sfaturile anterioare. Dar ar trebui sa isi reciteasca comentariile inainte de a le da Submit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As contribui si eu la dicutie, sper, intr-un mod constructiv, adaugand cateva date extrase din rapoartele anuale TUV. Nu sunt avocatul unei anume variante (Golf Skoda Leon). Consider ca toate sunt alegeri inspirate. Insa ideea de diferente uriase de fiabilitate intre cele trei, constatate pe baza unor esantioane de cateva zeci de exemplare nu o gasesc deloc realista:

 

image.png.bfb958bc47ef59ef46d5bbb8609c2248.png

Modificat de Andrei_72
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa o luam altfel. Andrei face o recomandare de auto și tu îl iei sus și tare ca de ce nu mai recomanda diesel. Cine face atac la persoana? Ce legătură are japoneza e recomandata de Andrei cu ceea ce spui tu? Stick to the point și gata, fără flame și alte discuții off topic. Și pe mine sa nu ma iei cu mesaje personale ca ma enervezi. 

@andrei_72 : foarte bun raportul și după părerea mea destul de concludent. Pe mine personal  ma surprinde prin prisma mașinii personale. 

Modificat de neos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@neos incearca sa citesti tot, te rog, dieselul nu aparea in discutie. Eu faceam referire la o discutie dintre mine si Andrei, de anul trecut cand mi-a combatut recomandarea de japoneze. Recunosc, l-am intapat putin in spirit de gluma :D dar si atunci, ca si acum, nu am nimic cu el si ne-am rezolvat "divergenta" pe privat. Stai linistit, pe Andrei "il iau cu mesaje personale" pentru ca il cunosc si incerc sa clarific, divergentele. Daca nu te superi si tu te luam cu noi la o cafea :P 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFF: Un moderator pe aceasta arie sa faca putina curatenie? S-a transformat intr-un topic de cearta...

OT: Daca vrei sa o folosesti preponderent in oras si nu faci multi kilometri, ia-ti cu motor pe benzina. Ai sanse sa prinzi o masina cu mai putini kilometri la bord, implicit cu uzura mai mica.

Orice marca vei alege, asigura-te ca o verifici temeinic astfel incat sa poti scade din pret eventualele reparatii (e masina SH totusi, nu te astepti sa fie in stare perfecta).

Daca ai de gand sa faci multi kilometri, desigur te poti orienta spre o masina cu motor diesel.

Totusi, ce te-a nemultumit la fosta masina? Nu spun ca nu e diferenta intre generatii, dar daca tot o schimbi, mai pune niste bani si ia ceva mai nou, macar an 2010. Ideea este ca bagi o gramada de bani in ea la achizitie, mai costa sa o pui pe roate si nu obtii foarte mult in plus dupa parerea mea. Motor ca ALH nu prea mai gasesti la noile generatii...

Ca idee, ai putea sa arunci o privire pe aria comerciala a acestui forum. Uite (5200E)

sau benzina:

 

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Golf mă uitasem și eu și da, mi-a plăcut ?

Vechiul Golf l-am dat din motive independente de mine, dar inca mi-e dor de el... momentan am mașină de serviciu deci nu mă stresez

bun, că să fie mai ușor, hai sa o luam pe rand, prima dată să mă ajutați le ce marcă rămân, apoi vorbim de restul...că deja m-ați băgat în ceață cu atâtea versiuni?, pină acum avem:

- Golf V ( nu musai că e cel mai bun, mai mult din inerție);

- Octavia 2 (chiar îmi place cum arată, îmi aduce aminte de Bora, altă mașină care mi-a plăcut, nu prea sunt adeptul formelor colțuroase de acum);

- Mazda 3 (dar inca nu știu nimic de ea);

- Toyota Yaris (că sunt extrem de fiabile, cică);

- motorizare: 80% oraș, deci rămânem pe benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca fost posesor de golf 5 iti spun sa nu-ti iei golf 5.

 

Un exemplar foarte intretinut este foarte greu de gasit. In general, au probleme mari la :

rugina  pe la praguri (am schimbat un prag, neos a schimbat si el un prag, si mai sunt o gramada), rugina pe la aripile fata, am schimbat o aripa, rugina pe la haion sub emblema pt ca acolo e un canal si nu exista canal de scurgere, daca nu cureti periodic acolo balteste apa.

nu exista golf sa nu fi fost  pe masa de operatie in legatura cu buzzerul de la alarma defect/ars,  unitatea PTC/incalzirea auxiliara pe diesel cu contacte imperfecte, necesita demontaj si recositorit.

 

toti care au avut golfuri au cumparat masinile si au schimbat pe la suspensie diverse, unii mai mult, altii mai putin, o sa fie foarte greu sa gasesti golf V cu putini km, poate benzina, altfel nu.

 

Intre seat/skoda si golf este o diferenta destul de mare, condu seat si apoi urca-te in golf si vezi ca o diferenta sesizabila. La fel si octavia, mie nu-mi place de fel octavia, nici ca e berlina si nici cum arata la interior, scaune, volan, bord, culoarea verde imi aminteste de casetofoanele vechi de prin 1995.

Daca iti permiti 2.0 benzina cauta mazda 3, mai ales daca faci foarte putini km pe an ca ai si masina de servici- daca faci max 10.000km.

Eu la 5000euro m-as uita la audi a3 1.6 :

 

https://www.autoscout24.ro/offers/audi-a3-16-sportback-5-türig-1-hand-alufelgen-sportpaket-benzină-roşu-312558462

 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Va salut,

Caut si eu sa-mi iau o masina.

Ca si criteriu important, e sa fie mica, gen Polo. Si macar 100CP... Ideal si 4-5 usi :10[1]:

Din ce am vazut pe autoscout24.ro si mobile.de, tot apar GTIuri (atat Polo cat si Golf), pe la 4-5000 EUR.

De ex: https://www.autoscout24.ro/oferte/volkswagen-polo-gti-1-4-dsg-benzina-negru-41098fe3-3879-4b42-bad1-9590820d8ef1?cldtidx=2

Care-i treaba cu ofertele astea, mai ales ca provin de la dealeri? Cred ca toate de genul asta aveau cutie automata. E fiabila?

MS!

Polo GTI.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Masina de 5 ani. numai 80.000 Km, 180 CP, DSG, VW, GTI 1,4 la un pret egal cu a unei Dacii Sandero din acelasi an 75CP. Mda, nimic suspect. Trimite linistit banii toti in avans.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca-i primul proprietar si poate n-or avea Sandero SH acolo :10[1]:

Sa fie masini vandute sctrict cu plata in avans? Prin Western Union eventual :10[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi v-ati uitat pe link sa vedeti ca nu mai e valabil chiar din momentul cand a intrebat? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!