Jump to content

Codari VCDS [Passat CC]


Sonny31
 Share

Postare recomandată

Am urmatoarea problema: passat cc 2011 cu calculatoare de portiere gen.4 (3C8 ...) si oglinzi pliabile electric. Am activat plierea din telecomanda (system parameter 0 ... sp_byte8) si totul a functionat frumos pana cand saptamana asta am incercat codarile colegului @EEXCALADE. Rezultatul nu a fost cel asteptat, asa ca am trecut inapoi la codarile mele. Problema e ca acum nu imi mai rabateaza oglinzile din telecomanda. Pe adaptari, acel paramentru este incontinuare 95 asa cum a fost codat dar oglinzile nu le mai pliaza. Am incercat si scoaterea bateriei pentru 5 minute si nimic. Ce as putea sa mai incerc avand in vedere ca nu dispun de interfata originala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codarile lui Catalin.... adica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin a inlocuit calculatoarele de portiere cu calculatoare noi de GEN.4. Dupa treaba asta, la scoaterea cheii din contact se lasa doar geamurile de la portierele ce au fost deschise inainte de plecare (pe unde s-a urcat cineva). Am incercat codarile de pe cele doua calculatoare a lui sa vad daca si la mine se comporta la fel (eu am deja calculatoare gen.4 cu codul 3C8 ... ...). Rezultatul nu a fost cel asteptat asa ca am pus inapoi codarile mele initiale (le-am salvat inainte de a le modifica). Totul bun si frumos doar ca nu mai pliaza oglinzile din cheie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu deschisul geamului, nu este din activarea descuierii selective ?

dezactiveaza plierea din telecomanda, dupa care activeaza iar si vezi daca lucreaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Va rog sa ma ajutati..., nu reusesc sa activez rain closing, am optiunea si in bord, care este bifata.Masina are trapa, 2012 fl.

Am incercat si codarea din vcds  , si tot nu merge, nu imi da voie sa bifez si bitul 2 din rain closing active.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-a ajutat bundy cu aceasta activare, poate nu te lasa sa-l bifezi pentru ca nu ai interfata originala, banuiesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali! Si cum ai facut testul sa vezi ca merge ?

Da este posbili sa fie si de la vcds 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vedeti ca e posibil sa vorbiti de codari diferite - floryn tu ai cu BCM  iar valy posibil sa fie cu centrala electrica - model vechi.

testul - torni apa si trebuie sa ridice geamurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin , aceasta optiune este valabila si in timpul mersului ?

Si cum procedez atunci ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, doar cand masina este cu contactul oprit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o anumita ordine cand se bifeaza biturile? Eu am incercat codarea care este in pagina 10, pusa de un coleg, si sunt vreo 3 codari ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu are importanta in ce ordine le faci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poati ajuta te rog ,cum trebuie sa procedez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am observat de fiecare data la trapa, o las deschisa de foarte multe ori in parcare si cand ploua, o gasesc inchisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ! Am reusit sa bifez toate lucrurile  si tot nu merge rain closing, va rog putin ajutor. Masina are keyles , difera codarea ?

multumesc

Modificat de floryn_80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am incercat sa imi fac codarea am citit in mai multe surse ca trebuie incuiata masina si testat dupa ce se stinge clusterul ... incearca si asa, la mine a mers :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie sa nu amestecati masinile non facelift.... cu CC-ul - dupa 2011...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce Florin ? masina mea este 2012 Face Lift , scaune cu memorie,masaj,ventilate,electrice, este si keyless entry keyless go,

se codeaza diferit  ? sau nu merge deloc ?

tin sa cred totusi ca este codare diferita

 

Modificat de floryn_80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e aceeasi codare, la tine fiind cu BCM, nu de la Kessy. Dar daca ai codat deja tot si nu merge.... e posibil sa nu merga.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin, da ...... este posibil sa nu mearga la masina mea, am tot citit zilele acestea,si nu am gasit nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A umblat un prieten cu vcds la masina lui si acum se aprind linile la ceas ziua si noapta nu. Interesant e ca daca aprinde luminile la plafoniera merg si luminile in bord. Oare pe unde a mesterit? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flo, ce inseamna linii la ceas ?

Pune-i o codare de la un CC curat (daca CC e masina lui, nu ai scris), dupa care o modifici, in functie de dotarile masinii lui

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luminile ( telef e de vina). Pai omul e in Sibiu. Si da e CC masina 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, atunci sa caute pe cineva care se pricepe, in Sibiu, daca el e kamikaze...  Sa nu incerce el, ca cine stie ce-i mai face.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, baieti! Intreb și eu o chestie care s-a mai discutat, dar nu am înțeles eu prea bine. Am un Passat CC (2010) și vreau sa ii activez funcția de pliere a oglinzilor când închid mașina din cheie sau din mâner (keyless), și in același timp și claxonul la închidere. Se poate face doar din VCDS sau trebuie un anumit modul cumpărat? Asta nu am înțeles... mulțumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Codari VCDS [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!