Jump to content

Golf 7 GTI


cris.g

Postare recomandată

Da, merg cu 2.4-2.5 in anvelope cand masina nu e incarcata / incarcare moderata. Daca prin "te dai mai tare" te referi la track day, ai grija ca se incalzesc anvelopele si e posibil ca presiunea sa creasca. Legat de composition media nu prea stiu sa-ti spun, la mine merge mai mult pe radio sau e oprit ca sa aud evacuarea :), cel mai bine intrebi pe topicul dedicat din aria de G7.

In alta ordine de idei, saptamana trecuta am facut revizia cu schimb ulei OEM 504/507 + toate filtrele. Urmeaza peste cateva luni inspectia + schimb ulei diferential + schimb lichid de frana. Am observat ca intervalul de service a fost resetat la ceva de genul 24.xxx km - nu inteleg cum s-a ajuns la valoarea asta, fata de 30k cum ar fi trebuit avand in vedere ca e vorba de interval variabil, dar chiar nu i-am mai dat importanta, oricum nu stau atata cu uleiul in motor.

Sambata trecuta m-am distrat nitel impreuna cu alti colegi la ATA, multumiri @voinea pentru invitatie, multumiri @C Z R pentru poze (eu am fost mai lenes :) ).

Link către comentariu

daca te dai tare la ea, cauciucurile se incalzesc, deci trebuie presiune mai mica pt ca ea va creste la temperaturi mari.. mai ales pe circuit.

cris, maine e track day la adancata...apari? 

Link către comentariu

Oricum am vazut ca anvelopele astea "normale" chiar daca-s UHP se topesc rapid in regim de pista si ramai relativ repede fara aderenta, mai ales pe caldurile astea. Imi pare tare rau acum ca nu am luat Super Sport, ca tot am fost nevoit sa le schimb acum nici 2 luni, dar asta este, next time. :)

Nu ajung maine din pacate. :(

Link către comentariu

In service intervalul se reseteaza la 30k dar in functie de cum s-a mers inainte masina calculeaza si afiseaza in cazul tau 24k. In functie de cum vei utiliza masina in continuare, intervalul de service o sa se modifice (multe drumuri lungi probabil intervalul o sa creasca spre 30k, multe drumuri scurte in aglomeratie probabil intervalul va scadea si mai mult).

Link către comentariu

Stiu ca se modifica pe parcurs in functie de diversi parametri, dar m-as fi asteptat sa plece de la 30k, ca doar e ulei nou. Se raporteaza la cum merg din momentul in care l-am schimbat, nu? Cel putin asa a fost pana acum. E a 4-a revizie, de ce pana acum a plecat de la 30k, iar acum de la 24.xxx? Dar cum spuneam: whatever! Oricum la 10k zboara, maxim ajunge la un 12-14k daca prinde o vacanta lunga cum a fost asta de 6.600 km, ca nu e asa solicitat.

Link către comentariu

Inainte sa plec in concediu am dat jos placutele de frana ca sa vad mai clar in ce stare se prezinta si sa le curat nitel:

placute 2.jpgplacute 3.jpgplacute 4.jpg

Aveau in jurul a 40k km la momentul respectiv. Se observa nivelul foarte ridicat de depuneri, la cea inca necuratata se observa ca mizeria este aproape la nivel cu planul de contact, desi acolo mai sunt 1-1,5mm. Dealtfel si etrierii erau plini de praf, si cand zic plini... vreau sa zic ca am luat mizeria cu un cap de surubelnita. :) Santul central nu mai exista, desi mai au destul pana sa fie gata de tot. Nici placutele astea OEM nu sunt nu stiu ce, dar totusi suprafata de contact e mare si cred ca ar fi prins bine niste discuri slotted ca sa evacueze gazele si depunerile.

Link către comentariu

banuiesc ca ai studiat un pic piata .cam e la ce pret se ridica ceva decent pt toti complete de iarna ? am iteles ca pe tabla nu se fac jante asa mari.

Link către comentariu

Atentie cu Sport Cup-urile ca sunt nasoale pe ploaie :) Mi-as lua doar strict pentru circuit. Pentru strada/track day : Super Sport

Modificat de C Z R
Link către comentariu

Pai n-am zis nimic de Cup, masina e totusi daily si stiu ca nu se preteaza. :) Super Sport erau alegerea cea mai buna, dar acum prea tarziu. Lasa ca vedem cum se comporta la tine mai intai si data viitoare cand le schimb o sa stiu. :icon_cheesygrin:

@andrei gras: daca ai PP cu franele de 340mm nu intra jante mai mici de 17" si nu gasesti de tabla. Jante 17" aliaj gasesti de la 350-400 ron / buc si poti sa ajungi si la 2000 ron / buc; anvelopele incep de pe la 400 ron / buc, unele decente.

Link către comentariu

Cel mai bine ar fi sa postezi intr-un topic dedicat de jante / anvelope, si sanse mult mai mari sa iti raspuna oameni care sunt mai in problema.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Noutati: am schimbat saptamana trecuta 2 jante - cea pe care am lovit-o in iunie si inca una care avea o foarte mica ciobitura, ambele fusesera si zgariate in service cand au fost schimbate anvelopele. Culmea e ca cea pe care o lovisem nu era stramba deloc, in schimb cealalta era, foarte putin, neglijabil as zice. Jantele sunt facute de:

janta.JPG

In rest, nice and shiny:

gti.JPG

Si o plimbare de weekend prelungit, Cimpulung - B

plimbare.JPG

(nu-mi spuneti, stiu ca tre' sa mai dau din cand in cand cu o carpa pe bord :P)

Link către comentariu

Da, da, pai inca erau calde. :)) Cre' ca le-au fabricat special pentru mine. :P

Link către comentariu

:blush: In apararea mea pot spune ca sunt poze facute in momente relativ departate ca timp, praful e colectat in urma plimbarii pe la munte. :) Oricum, asta sa fie problema.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

salut. tu ce uleifolosesti? mergi pe intervalul de 30 k sau il schimbi la 15 k.citi litrii intra in gti? multumesc

Link către comentariu

Eu am mers pe OEM schimbat la ~10k. Intra vreo 5,7l daca tin bine minte, oricum ceva mai mult de 5,5l.

Link către comentariu

cam la sata ma gindeam si eu adica sa il schimb pe la 10k.oem la ei e castrol din cite stiu.intra ceva ulei ! ma astepteptam la 4,5 .dar nu moare nimeni pt 1 l in plus.multumesc

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!