Jump to content

Golf 7 GTI


cris.g

Postare recomandată

Sooo... I've heard "winter is coming" :icon_cheesygrin: , asa ca:

post-8399-0-53728200-1449480819_thumb.jp

 

Anvelopele de vara ma asptept sa ma mai tina un sezon, dupa care trebuie sa le gasim un inlocuitor.

In rest, nimic nou sub ceața. Verificat plinuri, pus lichid de iarna, poa' sa vina iarna. :)

Link către comentariu

Se simte mai usoara, in special la plecarea de pe loc. La fel si directia, se simte mai light, de fapt asta cred ca e cea mai sesizabila diferenta.

Sunt oaresce diferente si la tinuta de drum, in sensul ca ruliul e ceva mai pronuntat, iar denivelarile ascutite sunt mai bine amortizate, de fapt exact cum te-ai astepta avand in vedere un talon al anvelopei mai mare (225/45 vs 225/40).

Link către comentariu
  • 1 month later...

Nu prea am noutati, n-am mai iesit cu ea din B de vreo 2 luni. :( O plimb zilnic prin B in schimb. Merge bine, n-am avut evenimente neplacute din fericire, sunt multumit, cu exceptia scartaielilor de care am mai vorbit. Sunt destul de sigur insa ca problema e pe la bucse. Am tot zis ca imi fac timp sa investighez, dar uite ca nu reusesc. In rest, benzina si pedala! :D

 

Un lucru pe care l-am remarcat de curand si ma deranjaza: cand spal parbrizul mai insistent, la viteze medii, toata apa ajunge pe geamul soferului; daca e si un pic de ger afara, e la fix :)

post-8399-0-04397100-1453380644_thumb.jppost-8399-0-87006600-1453380648_thumb.jp

 

Si ca sa inchei intr-o nota pozitiva, n-am avut absolut nici o problema cu garda la sol, am mai intrat si pe stradute cu sleauri sau cu zapada mai mare si n-am atins niciodata, deloc. Cu fosta era de-a dreptul un stres cand era zapada mai mare, de stradute cu sleauri nici nu incapea vorba.

Modificat de cris.g
Link către comentariu

Nu iti face griji cu apa  , e la categoria "asa face toate"  .  La G5 al meu tot asa face  si la Octavia 2 tot asa face. 

 

Cat despre faptul ca nu ai atins se datoreaza si de schimbarea talonului de anvelopa  : ai castigat 1,13 cm in inaltimea masinii :)  .  Nu pare mult cand vezi cifra dar ai fi uimit cat de mult poate sa conteze pe drumul de zi cu zi. 

 

225/40/R17

Latimea benzii de rulare: 225 mm
Inaltimea flancului: 9 cm
Diametrul rotii: 61.18 cm
Circumferinta rotii: 192.2 cm
 
225/45/R17
Latimea benzii de rulare: 225 mm
Inaltimea flancului: 10.13 cm
Diametrul rotii: 63.43 cm
Circumferinta rotii: 199.27 cm
Modificat de Doomy
Link către comentariu

Acum incerca si cu 225/40/18.

 

Nu e vina ta ca n-ai anticipat despre ce e vb, cam asta e nivelul la care a ajuns forumul...interactiune multa si cunostinte mai putine

Modificat de saibot
Link către comentariu

E vorba de 225/40 R18 comparativ cu 225/45 R17 unde diferenta in diametru este insignifianta, ba chiar ar fi 0,2cm in minus fata de 18".

Link către comentariu

" talon al anvelopei mai mare (225/45 vs 225/40)."

 

 

Numai ca era vb de confort...deci de talon...deci despre ce vb?? ca intre 16 17 18 19 nu e diferenta mare la diametru

 

Multumesc pt confirmarea la ce am spus deja mai sus

Modificat de saibot
Link către comentariu

Cum au spus si colegii, e vorba de 225/40/R18 vs 225/45/R17: https://www.tacomaworld.com/tirecalc?tires=225-45r17-225-40r18

Eu comparatia o faceam cu fosta masina, nu cu rotile de vara. :)

 

Cat despre "asa face toate", e foarte posibil dar nu ma incalzeste cu nimic. Sunt masini la care nu se intampla. Faptul ca e un "bug" prezent inca de pe vremea Golf 5 e cu atat mai rau, ca nu si-au batut capul pana acum sa rezolve.

Link către comentariu

OK , atunci scuze ca nu am fost informat corect . Intr-adevar se pierd 0,2 cm din aceasta operatiune. 

Link către comentariu
  • 1 month later...

pe la citi km ai ajuns? ai cumva si performance package.turbina de pe gti o fi la fel ca cea de pe r? te intreb ca ma bate rau gindul sa fac un schimb cu un gti.ma interesaza foarte mult fiabilitatea motorului de gti 7 .multumesc

Link către comentariu

Are Performance Pack masina, scrie chiar in prima postare din topic. R-ul are alt turbo :)

Link către comentariu

Intr-adevar are PP. Din ce stiu difera si turbina si injectoarele la R, si posibil sa mai fie si alte diferente.

Azi / maine ajung la numar rotund de km - 35k. In continuare multumit, singura problema e cea cu scartaielile / scrasniturile peste denivelari la viteze mici, dar acum ca m-am convins ca e de la bucsele de la brate si / sau bara stabilizatoare, ramane doar sa gasesc unde si cand sa le schimb. In rest, eu ma inteleg foarte bine cu masina. :icon_thumleft:

Teaser: s-ar putea sa primeasca niste goodies in curand, un mic upgrade sa zicem, sa vedem exact ce si cum, stay tuned. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Goodies din pacate trebuie sa mai astepte, poate mai la vara cand o sa ajunga din nou in plimbare prin tarisoara ei natala.

Intre timp, pandeste in noapte... ^_^

 

gti1.JPG

gti2.JPG

Link către comentariu

ce urata e !!!! m-am hotarit sa fac si eu un upgrade si m facut comanda de un gti dar fara leduri .doar xennon simplu.urmeaz 2 luni de asteptare grea

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Si uite ca dupa 2 ani si jumatate, inevitabilul s-a produs. :( Anvelopa e clar compromisa si deja m-am orientat sa achizitionez 4 anvelope noi. Ar fi fost in plan oricum pentru primavara viitoare, dar nu tineam deloc musai sa le iau acum. Intrebare: pentru janta are rost sa apelez la Casco sa o schimb? Nu e crapata, e vorba doar de partea estetica. Platesc 100 de euro franciza + penalizare la anul, probabil imi mai cer 100-200 de euro in plus. Voi ce ziceti?

PS: in rond la Dorobanti s-a produs "minunea".

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

Link către comentariu

nasoala patanie! eu unul as schimba janta si daca tot apelezi la casco automat si cauciucurile.. banuiesc ca nu are cum sa inlocuiasca doar unul (minim 2).

Link către comentariu

Offf urat :(

Daca nu schimbi, da-i macar cu putin lac pe julitura. Am si eu 2 jante zgariate in mod similar si asta am facut. N-as vrea intre umezeala pe acolo si sa inceapa sa corodeze aluminiul. cam asta se intampla la jantele care nu sunt vopsite integral (ci doar lacuite).

Link către comentariu

Eu as apela la Casco. Sa iti schimbe janta + cauciucul (se despagubeste partial 1 cauciuc in functie de uzura, afaik) si ideal ar fi sa se judece cu idiotii care lasa nenorocirile alea pe drumuri :251:

 

 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

In mod normal ar fi trebuit sa ma despagubeasca fara costuri din partea mea, sa se judece cu nenorocitii aia de-au lasat cum au lasat, si sa isi recupereze toata paguba inclusiv franciza + eventuale daune. Doar ca don'soara de la Allianz a zis ca asta nu se poate, decat daca vreau sa ii actionez eu in judecata si sa renunt la actiunea pe Casco. Insa nu prea stia pe ce lume traieste, nu a stiut nici sa-mi spuna daca imi trebuie constatare de la politie sau nu. Am sa deschid dosar cel mai probabil si vedem ce se intampla.

Anvelope am sa imi iau singur, ce vreau eu si pe toate 4, in curand plec in concediu si nu am cum sa stau dupa ei. Daca o fi sa-mi dea apoi si anvelopa sau ceva pe ea bine, daca nu asta e. Oricum in tara asta te lupti cu morile de vant, cand e vorba sa incaseze sunt cei mai draguti, cand e vorba sa dea ceva inapoi te scuipa de sus, fie stat fie privat. :(

 

Multumesc pentru sfaturi!

Modificat de cris.g
Link către comentariu
1 hour ago, cris.g said:

Si uite ca dupa 2 ani si jumatate, inevitabilul s-a produs. :( Anvelopa e clar compromisa si deja m-am orientat sa achizitionez 4 anvelope noi. Ar fi fost in plan oricum pentru primavara viitoare, dar nu tineam deloc musai sa le iau acum. Intrebare: pentru janta are rost sa apelez la Casco sa o schimb? Nu e crapata, e vorba doar de partea estetica. Platesc 100 de euro franciza + penalizare la anul, probabil imi mai cer 100-200 de euro in plus. Voi ce ziceti?

PS: in rond la Dorobanti s-a produs "minunea".

 

 

 

 

Salut,

Nasoala patanie, dar e rezolvabila. Daca tot planuiesti sa-ti cumperi 4 cauciucuri noi, janta o poti rezolva repede la TopWheels. Fara a vrea sa fac reclama, eu am fost multumit de cum au lucrat. Am dus 4 jante 18'', toate cu buze ciupite - gen cum ai tu- si s-a rezolvat rapid. Eu am platit 650Ron pe toate 4 jantele, in conditiile in care au incarcat cu aluminiu - nu chituit - locurile unde buza jentii a fost atinsa.

Ofera gratuit descaltare/incaltare guma, deci poti lasa direct roata la ei si o ridici gata facuta si incaltata.

http://www.topwheelsauto.ro/preturi.html

Poate iti e de folos, merita incercat. Si mie mi-au fost recomandati de un coleg de forum. Eu nu as schimba janta pe casco pentru atat.Daca janta nu e sparta, nu-ti dau schimbare, ci reparare, adica in service cel mai probabil o chituiesc si vopsesc ca atare.

Inca ceva: daca guma nu are nicio panza taiate (acolo unde a fost despicata guma) nu inseamna ca e compromisa, poti amana achizitia. Un service bun de cauciucuri poate sa lipeasca partea afectata si o poti folosi pe spate, unde sunt presiuni mai mici pe talon in viraje si pe franari puternice.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

E o idee. Sa vad ce zic astia de la Casco, a ramas ca dupa ce deschid dosarul imi dau raspuns in legatura cu franciza, penalizarea de la anul si datul in judecata. Acum sincer pot trai cu ea asa, pe mine m-ar fi interesat mai degraba sa-i dea in judecata si sa plateasca nenorocitii care au lasat... cum au lasat.

Am comandat deja anvelopele - Dunlop SP Maxx RT2 XL 92Y, DOT 15/16, made in Germany, 470 / buc.

Link către comentariu

Jantele cu fata polisata nu cred ca se pot repara.. Am vazut niste tentative de reparatii pe jante de G5 GTI si rezultatul era foarte prost. Daca janta era simpla, argintie, iesea perfect.

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!