Jump to content

VW Golf MK4 JazzBlue


cxr2test

Postare recomandată

Tot ce ati mentionat voi mai sus sunt in curs de derulare.

Clima nu ma tenteaza,oarecum cu noile butoane arata mai bine,dar sunt chrome si vreau alu-polish deci vor veni jos si slefuite putin ca si cum am facut cu manerele.Schimbatorul am comandat deja,ajunge in vreo 2 sapt,varianta cu indicator aluminiu (ma rog,plastic-imitatie)

Spoiler

%24_1.JPG

Volan nu vreau in 3 spite ci vreau acesta:

Spoiler

18243937_1_1000x700_volan-piele-cu-comen

La ceasuri,eu am immo2 fara BC si as vrea minidot immo3 dar sper sa imi mearga,trebuie sa verific iar ce model sunt ale mele ca am uitat codul lor.

Plafoniera W8 nu am gasit nici una in stare buna si am vazut ceva diy pe forum-ul de uk sa faci cea curenta in w8-ish (oarecum)

http://smg.photobucket.com/user/mhar737/media/golf%20stuff/06122009526.jpg.html

Modificat de cxr2test
..
Link către comentariu

W8 - ish am facut si eu.

nu as pune ledurile sub lentila pt ca se va imrastia mai multa lumina in ochi.

scopul lor e sa bata in jos, nu in laterale.

Link către comentariu

Da,nici mie nu imi place sub lentila de plastic ca am obs se vede cam "china" am sa caut led rosu si facut migalos si frumos.

Intre timp am mai comandat si astea:

Spoiler

2015-Black-Replacement-Entry-Key-Remote-

Spoiler

High-Quality-OE-Chrome-Euro-Headlight-Sw

 

 

Link către comentariu

tai lama, pui cip si muti electronica?

ma gandeam sa fac si eu asta dar nu stiu cum sa scot alea din ea (in afara de emitator radio)

Link către comentariu

plafoniera w8-ish se poate face cred cu genul asta de soclu de led - in poza ledul este prea "scos" - dar se poate pune sub nivelul ramei soclului, cum este la plafoniera originala.

eu am stat in cumpana sa imi fac asa ceva insa am optat in final pentru "real thing" nu doar pentru ambientala, ci si pentru butoanele iluminate, si cu design ceva mai elegant.

 

led soclu.jpg

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Daca esti o persoana mai creativa de fel, poti incerca sa faci plafoniera W8'ish cum a facut colegul C o s m i n. Este cel mai aproape de adevar. 

Link către comentariu

Muale,da mut electronica si lama,se potriveste.daca optam pt varianta in 3 butoane nu mergea.sunt multe care arata la fel dar la interior difera,sunt care nu potrivesc.

Plafoniera inca mai o sa astepte,doar imaginatie sa ai si rabdare,nu vad nimic complicat acolo,am alta idee cu led smd care o sa fie paralel cu plafoniera,nimic scos in afara,nimic rosu sa sara la orizont.

Am facut ieri un test cu asa ceva :

Spoiler

106766-8.jpg

pe semnalizari,credeam ca nu o sa mearga dar merge chiar ok si se prezinta bine am pe portocaliu si pe rosu,ambele areata bine in stop (spate,sa se inteleaga)

Sunt curios daca pe fata in far unde am semnalizarea dubla se prezinta la fel.nu am optat pt "led cree" ca am vrut sa incerc variantele ieftine si apoi trec treptat la ce trebuie/daca trebuie.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Nu de mult am facut si eu revizia la 180,000km cu toate cele necesare,am dat o spalare ca orice forumist si vad ca incep sa apara coletele.prima data a ajuns blocul lumini care e si gata montat.Am primit un DVD Auto,dar e de 6'' asa ca e mai mic cu 0.5mm decat 2din-ul de Golf 4,sincer nu stiu ce sa fac,sa il pastrez sau sa caut ceva de 7'' ca si astept oarecum s-ar potrivi cu restul bordului...dar nu prea :)

Am gasit rama adaptoare,etc dar inca ma mai gandesc,deocamdata RCD200-le isi face treaba.

 

2eozhch.jpg

dzwbco.jpg

34zm49x.jpg

11.jpg

1122.jpg

22.jpg

333.jpg

Link către comentariu

Frumos interiorul,farurile asa le ai luat cu semnalizare dubla sau le ai pus tu.Mai lipseste cotiera.Si eu nu am avut cotiera mult timp,dar dupa ce am montat o e chiar practica si umple si locul dintre scaune.

Link către comentariu

Frumos interiorul, exact asa vreau sa imi fac si eu interiorul.Luni colantez si eu consola cu autocolant Brushes Aluminiu,  tot luni cred ca imi ajung si mie butoanele  astea noi pentru aer.Urmeaza sa caut in dezmembrari grilele de bora.Iti mai lipseste volanul in 3 spite, cel de Pacific cu piele perforata arata super, cotiera, ceasuri cu minidot macar si cam termini cu interiorul.Bafta la modificari.

Modificat de ionutMK4
Link către comentariu
13 hours ago, vali0615 said:

Frumos interiorul,farurile asa le ai luat cu semnalizare dubla sau le ai pus tu.Mai lipseste cotiera.Si eu nu am avut cotiera mult timp,dar dupa ce am montat o e chiar practica si umple si locul dintre scaune.

Mci,Farurile sunt Depo,le-am luat cu lupa ceata in loc de semnalizare si cum pe vremea aceea nu aveam la bloc lumini inca o pozitie pt ceata-fata am renuntat in favoarea semnalizarii duble.Urmeaza si cotiera ca dejala drumurile lungi ii simt lipsa :)

12 hours ago, ionutMK4 said:

Frumos interiorul, exact asa vreau sa imi fac si eu interiorul.Luni colantez si eu consola cu autocolant Brushes Aluminiu,  tot luni cred ca imi ajung si mie butoanele  astea noi pentru aer.Urmeaza sa caut in dezmembrari grilele de bora.Iti mai lipseste volanul in 3 spite, cel de Pacific cu piele perforata arata super, cotiera, ceasuri cu minidot macar si cam termini cu interiorul.Bafta la modificari.

Daca e folie de la cei din Brasov vezi ca ei nu se zgarcesc la dimensiune,am cerut 1m liniar si am primit vreo 3m si crede-ma 80% din folie inca e intreaga dpc am terminat.

Volan vreau cu comenzi,dar oem din aceeasi ERA-Generatie.Ceasurile deocadata cu led-urile schimbate se vad f.bine doar mini-maxidot-ul e null,ii simt lipsa,am vrut de mult sa cumpar,dar ce am gasit nu se potrivea si ce se potrivea era prea scump,dar incet incet vin ele toate.

Link către comentariu

Nu e de la cei de la Brasov, am gasit la jumaatete de pret pe un site, am zis ca 1 metru imi ajunge si mie.Dar nu pune DVD ala, e prea urat si are si rezolutie mica. RCD se potiveste perfect si isi face treaba.

Link către comentariu

DVD l-am si dat deja ) Rezolutia era 860x640

Ai grija cand pui folia,ca sa fi sigur ca o sa tina si nu cojeste,nu intinzi prea tare si decupeaza la imbinare cu grija apoi lipeste varfurile-marginile cu picatura,etc sa fi sigur ca acolo ramane.pe urma efectul e de 10 ;) 

Link către comentariu

Ai facut tu ceva la semnalizari sa fie portocaliul ala mai intens sau asa le ai cumparat.

Link către comentariu

Am pus folie pe ele,deoarece semnalizarile se decoloreaza, (plasticul) in timp si aveam 2 mai intense si 2 mai "spalate" ,asa sunt uniforme si nu mai am nevoie de pozitii us style

Link către comentariu

E vreo folie anume,de unde ai luat o.Vreau sa mi fac si eu de aia te intreb.Arata frumos.

Link către comentariu

nu mai tin minte de unde am luat-o dar parca mai am 1m.daca o gasesc fac un gest nobil si ti-o trimit cu cea mai mare placere :)

Link către comentariu

Nu îți mai face iluzii cu minidot, la tine nu merge. Ai ceasuri 1j0919xxx, my99, non can. Singura ta opțiune rămâne maxidot non can, tot cu 1j0919.

Fă capota aia și dă jos prezervativul...

Link către comentariu

Evident ca non-can minidot sau maxidot,sunt asa:

 r32.jpg

sau:

Cluster2.jpg

Ca nu o sa pot beneficia de functiile range,de immo3 etc asta e partea a doua,dar deocamdata nu ma stresez cu ceasurile,sunt alte lucruri prioritare.

Capota trebuie vopsita,impreuna cu alte mici belituri si decat sa vopsesc pe bucati am zis odata si tot,numai ca asta abia pe vara sau la anul.

Link către comentariu

Alex nu sunt... minidot sunt doar cu 1j0920xxx ceea ce înseamnă CAN.

La dizăl mai merge să-l păcălești (pierzi doar informația despre airbaguri) dar la benzinare nu merge nici turometrul măcar...

Ai mai întrebat/vrut prin 2013 sau 14 același răspuns l-ai primit

Link către comentariu

Asculta pe al' patit :)

sunt 3 tipuri - non-can, immo2 si immo3

din pacate non-can sunt cele mai putin "flexibile" la upgrade de ceasuri...

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Stiu ca am mai vrut si am mai avut discutia si tot am zis ca dau odata ceasurile jos sa ma conving.Cel mai simplu ar fi sa schimb folia dar nu o sa mai bata martorii,cel putin aia din turometru si vitezometru,(aici ar fi o idee sa leg martorii pe fir si ii mut eu in alta casuta-corespunzatoare noii folii) hai sa zic ca aia pe mijloc raman si carpesc folia.mai studiez asta :/ @guppster: mai da si tu vesti bune...

Ce sunt curios...daca fac proba cu un display de mini-maxidot pe prindere (pe ceasuri sunt deja conctactorii evident) ar afisa ceva?aici fac referire doar la display in sine nu ceasuri...

Link către comentariu

se vede ca-s no can dupa pozitia cifrelor din afisajul din turometru ;)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Cu ceasurile am studiat destul si am gasit compromisul perfect,dar deocamdata il tin secret pana ii vine randul. :)

Au venit si restul chinezariilor : maner sofer,schimbator-nuca,etc urmeaza sa le montez sapt ce vine.

Am reusit insfarsit sa montez si spalatoarele de faruri non-oem,spre mirarea mea jetul e puternic si chiar isi face treaba.

Urmeaza sa imi ajunga si rezervorul eom mai mare si sa vopsesc duzele culoarea masinii.

20160317_183601.jpg

20160317_184407.jpg

Link către comentariu

Imi place foarte mult cum evolueaza masina, felicitari. Mult succes in continuare!

O singura chestie am, la ceasurile astea, ce culoare sunt ecranele cu km si ceasul? Par portocalii ca la logan :)) de ce nu le-ai facut tot albe?

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!