Jump to content

VW Golf MK4 JazzBlue


cxr2test

Postare recomandată

Muale,stiu ca e lipit si relipitul nu ar fi problema,problema ar fi unde gasesc eu garnitura aceea daca dau jos sticla sa o inlocuiesc?ideea e ca de gasit pe culoare si in stare ok gasesc,dar nu stiu cat timp va tine si acela pana ma aflu ca iar caut haioane samd.

 

Prefer sa revopsesc si sa relipesc dar sa stiu ca e facut ca la carte.si inca o problema,la relipire e complicat cu firele pt dezaburire?

 

Bog.la hatch. tot timpul e problema la haion,majoritatea din cauza furtunului.

 

Ce nu inteleg e diferit procesul la variant?nu se gasesti lunete de cumparat asa cum gasesti parbrize?

Link către comentariu

pai cauta dupa cod, intreaba la cei ce schimba sticle auto.

probabil se taie si se inlocuieste cu alta (deci exista produs, cod, pret). intreaba la Gabi VVX.

 

diferenta hatch-break este de pozitie a mansoanelor si probabil se tensioneaza altfel. mie mi-a sarit furtunul si curgea apa pe luneta pe interior.

la hatch parca se rup mai des firele ce duc la stopuri.

 

in dezmembrari intrebi de nu gasesti luneta ca parbriz sau in magazine?

dezmembrari: parbrizul il scoate usor si il vinde. luneta o pastreaza si vinde cu tot cu hayon.

magazine: parbriz se schimba mult mai des la o masina din cauza pietricelelor deci e mai des pe stoc. si mai ieftin.

Link către comentariu

Din pacate pe CJ peste tot pe unde am intrebat,pana si la cei ce se considera cei mai buni din judet (nu dau nume) zici ca s-au speriat cand am pomenit de "garnitura luneta"

 

Mentalitatea oamenilor de la dezmembrari o cunosc,ma refeream la faptul ca cei ce schimba parbrize ar trebui sa poate schimba si lunete.intrebam de variant,deoarece un amic si-a spart geamul de la luneta si l-au shimbat fara probleme la un service in Oradea (BH) si nu inteleg diferenta de etansare/montare intre hatch si variant.de ce la variant aud fraza "desigur" si la hatch "nu se poate"

 

Mai sus pe topic am scris/pus poze cum am patit si eu cu furtunul de apa de la hatch,e regula generala cred...

Link către comentariu

din ce am vazut, se monteaza la fel. poate nu am fost eu atent.

sigur se schimba, nu ai gasit oamenii potriviti inca.

Link către comentariu

Probabil,am sa mai caut,oricum ma gandesc ca inainte trebuie sa il dau jos,revopsesc si apoi montat la loc,desi probabil il pot revopsi si dupa ce am schimbat garnitura.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Nu am reusit sa rezolv nimic cu luneta,in cel mai rau caz am sa iau alta pe aceeasi culoare (am gasit la dezmembrari la 250 lei cu lunet cu tot) in stare buna.

 

Intre timp mici update-uri:

 

La interior : RCD200

Exterior : arcuri noi,demontat flansele 5x112 si am revenit la 5x100

Jantele pe 15 trimise la reconditionat (urmeaza sa fie puse la vanzare)

Achizitionare jante Montreal 2

Cauciucuri noi M+S Continental 205/55/R16 si inca cativa pitici ce am mai avut eu.

 

Va urma... :)

 

Doar o simpla poza din profil am reusit....

 

@Guppster: te provoc....mai zi ca "oricum e tot prea ridicata!" :)

post-132519-0-46674800-1425666111_thumb.

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

de ce esti rau si ma lasi singur sa am SUV? doar tu erai de-al meu  :))  arata mult mai bine ,cu jantele pe 17 ce ai facut? 

care e faza cu distantierii? ai avut pe ea 112?

 

daca ai mai lua si husa de pe capota ai avea 3 de da !  :lol:

Modificat de bls luci
Link către comentariu

Luci lasa ca la drumurile noastre suv e bine.alea era pe 18' Rial modulare nu 17' le-am vandut si dupa ce ies de la reconditionat cele pe 15' le dau si pe acelea.imi las tabla pt iarna

Da.am avut flanse de 20mm fata+spate de la 5x100 la 5x112.

Crede-ma husa va zbura cu prima ocazie dar e sarit lacul acolo si o folosesc doar sa ascund defectele.vara asta o rezolv.ori vopsit ori capota noua pe culoare.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Arata bine....nu pot decat sa ma bucur ca am scapat de Montreal....daca acu cativa ani se gaseau greu...acu le vezi pe toate drumurile :))

Link către comentariu

Laur poate la voi in judet.pe cj am tot cautat de 1 luna pe net,parcuri auto si am gasit oe astea si mai era o pereche pe negru dar m-am cam saturat de negru.iar mk4 jazz blue cu montreal 2 nu prea vezi.poate cu montreal 1...

Ps: asta e reclama la acele spider? ;) ca am tras cu ochiul :)

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

@Guppster: te provoc....mai zi ca "oricum e tot prea ridicata!" :)

 

MULT mai bine!

Stai linistit că e la fel de cocoţată, doar că nu mai e aşa de evident :D

A mea e destul de trântită, aşa vreau eu, nu zic că e bine pentru toata lumea şi gusturile nu se discută (se impun), legat de uliţele mioritice, ai perfectă dreptate, e mult mai ok cu suspensia stock.

E prima dată când îţi văd maşina din stânga, aşa era aripa sau ai rezolvat-o curând?

Fă cumva să vopseşti mânerele de la uşi... mai ales după ce ai vopsit bandourile aşa par de... în plus mânerele + e un semn clar ca maşina nu a venit cu bandourile vopsite din fabrică - just my 2 cents.

Link către comentariu

Inca pare cocotzata fiindca in poza asta nu erau schimbate inca pe spate arcurile :)

Deci : capota,aripile,manerele si haionul vor fi revopsite.Acel cadou in aripa a fost lasat de un vecin de la bloc care crede ca nu stiu ("....ce ai facut asta vara")

Husa de pe capota ma dispera si deja incepe sa se decojeasca,manerele evident trebuie in culoarea masinii ca da de gol tineretea frageda.

Cat despre suspensie nush ce sa zic,am pus si Eibach dar mie imi statea putin mai jos decat la altii,desi am telescoape noi Bilstein,acum e ok.Ce e ciudat ca arucrile demontate erau tot Bilstein dar aveau o spira jumate in plus fata de cele oem desi le-am comandat de "benzina" (noi+telescoape cu tot,etc)

Au ajuns si jantele vechi din negru in gri-ul standard,parca dau mai bine.

post-132519-0-56651000-1425890929_thumb.

Link către comentariu

Uita de jantele astea...mai bine table :d lasa Montreal, arata mult mai bine cu ele.

Link către comentariu

Nu le-as putea montat nici daca as vrea (sunt 5x112)

Am vazut pe net,la montreal cineva a facut interiorul la spite negru,lasand acel gri doar partea din fata a spitei,un fel de santa monica.pacat ca nu mai gasesc poza dar parea interesant...

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

Multumesc (nu mai zic "la fel" :D)

 

si ca tot povesteam ieri de jucarii au sosit 2 din 3 azi :)

 

e plastic cel din mijloc nu autocolant,deci va trebui pus peste, folia de aluminiu.

post-132519-0-33426400-1426166001_thumb.

post-132519-0-80814400-1426166001_thumb.

Link către comentariu

Ti-am spus ca e plastic. Bafta la colantat.

Astept si rezultatul dar stiu sigur ca va iesi beton. ;-)

Link către comentariu

Ms.intre timp a ajuns si ultimul.am familia completa.

Plasticul e prins cu ceva lipici "ieftin" si e transparent doar are folie de mahon,e interesant ca de desface fundul la el si scoti folia de mahon si pui ce vrei...in felul asta nu imi fac probleme cu folia sa se duca cu timpul etc.sapt.viit cand am timp o sa ma ocup de ele sa vad cum se prezinta.

Daca zici ca merge cu pasta de polish o sa fac o proba mai diseara ca am un tub la indemana.

post-132519-0-95201200-1426178845_thumb.

post-132519-0-71818500-1426178846_thumb.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Update:

 

Mi-a venit si folia,noile fete de usi si noile scaune si am terminat si de imbracat-reconditionat manerele si elementele de bord.

Per total sunt multumit de cum au iesit toate.Poze la scaune nu am facut dar sunt ca cele din imagine (poza google).

 

Trebuie sa multumesc lui @mirceateodor pt. postarea lucrari sale pe forum de unde si sursa mea de inspiratie,sper ca nu te superi ca ti-am luat ideile si le-am pus in practica si pe golf-uletul meu :)

 

Si cum e traditia pe forum ca mai multe poze si mai putina vorba ete nah poze,jumate atasate si jumate prin link:

 

oky7uf.jpg

309j1qv.jpg

122cfsx.jpg11h5gqq.jpg14snk48.jpgdsc01288t.jpg

post-132519-0-51643800-1427284903_thumb.

post-132519-0-63341400-1427284904_thumb.

post-132519-0-10540400-1427284905_thumb.

post-132519-0-80530300-1427284905_thumb.

post-132519-0-85885100-1427284906_thumb.

post-132519-0-91223800-1427284907_thumb.

post-132519-0-38203300-1427284908_thumb.

Link către comentariu

Frumos ! Bravo!

Imi plac mult manerele. Au iesit super.

De unde le-ai cumparat nu mai avea vreo 3 bucati ?[emoji12]

Link către comentariu

A incercat cineva sa combine o consola de mk4 cu mk5?

 

Presupun ca partea din spate incape intre scaune doar modificari la prinderea/masca fata si eventual la frana de mana?!

 

48868071_2_644x461_consola-centrala-vw-g

Sau decupata de la schimbator si lipita cu cea normala de mk4

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

cauta modelul de america/mexic. arata similar si se potriveste la fix.

asa taiata/ lipita nu ai garantia ca iese ok.

cotiera unde o pui? rama de schimbator nu se potriveste, nici spatiul de scrumiera.

Link către comentariu

mergeam pe ideea ca iau "teoretic" si scrumiera si maner frana si incerc sa le imbin.stiu modelele de usa sunt ok.la noi daca gasesti iti cer exagerat de mult si pe ebay mai ca nu am rabdare.

Link către comentariu

a pus cineva de pe forum. 

arata altfel si ai loc de pahare.

la aia de g5 pui si butoanele jos, le luminezi sau le si activezi?

verifica daca se poate prinde sub bord, sa pice bine.

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!