Jump to content

VW Golf MK4 JazzBlue


cxr2test

Postare recomandată

Etapa urmatoare mi-am propus sa termin cu interiorul,cel putin cu lucrurile vizibile ce ma deranjau: scaun sofer rupt,am tot cautat nu am gasiti nici unul sa fie acelasi model si sa nu fie rupt,am decis sa iau unul de pe dreapta si sa il imbrac pe cel al meu de la sofer.

Sezut-ul a fost relativ usor de schimbat intre ele,doar la spatar am avut putin de munca dar insfarsit am scapat de rupturi,am ramas si cu material extra in caz de nevoie de pe celalalt :)

Mai trebuie trase tijele de sub sa intinda dar m-am grabit ca masina avea de facut un drum de azi dimineata si riscam sa circul fara scaun,asta e,revin maine pe problema.

2jbqy3o.jpg

33m6ems.jpg

1zmig3l.jpg

143nwx5.jpg

2zhh6qo.jpg

2hmow3c.jpg

Modificat de cxr2test
Link către comentariu
  • 3 months later...

New member:

x4j7zd.jpg

f39eli.jpg

2mo49a8.jpg

Spoiler

24x3q0k.jpg

 

A plecat Ford-ul si am trecut inapoi in familia VW.

Golfuletz-ul inca face km,urmeaza cateva mici retusuri si poate un polish daca tine vremea cu mine.

Am luat si lumini ambientale pt interior (portiere) si numa nu am avut chef sa le montez,e vara e cald lumea nu sta pe forum :P

Hai noroc! :beerchug:

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

@mad_kat o scurta prezentare aici:

https://streamable.com/aqcjs

PS: linia care pare ca e mai dreapta,e masca portiera, pusa de proba.

 

@maistoru am luat in considerare si faptul acesta,in cazul meu partea de airbag avea un singur strat de material pe cand cel cumparat de dreapta era dublu+ ceva burete f.subtire.

Am descusut materialul si buretele si am verificat daca pare sa fie din aceeasi lume cu cea de la sofer care initial il dadusem jos.Pe scurt: nu e o husa mai speciala, e doar un material care il pun in plus sau nu il pun deloc, in cazul in care are airbag in partea respectiva.

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

Azi a sosit si ultima comanda :)

 Problema e ca numai peste 2 sapt.o sa am timp de ele.

Intre timp la Skoda am primit cadou: 

UTB8o83di0nJXKJkSaiyq6AhwXXaR.jpg

UTB8O6YvDiDEXKJk43Oqq6Az3XXaJ.jpg

Ma bate gandul la Skoda,la asa ceva,dar numai partea de jos de la bord,sa treaca pe sub casetofon:

34yxx4z.jpg

j58ppx.jpg

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

Ingrijit golf, imi place.\! Volanul in 3 spite e alegerea buna dar mk 4 -le ala de pe grila e oribil din punctul meu de vedere. :)  Tdi-ul e tot pt grila ?

Link către comentariu

Salut,

Volanul trebuie reconditionat ,nu e rupt sau ceva pielea s-a facut lucioasa si nu imi place.

Decat GTI, RS,STI,R32,2fast, AMG , ///M si etc am zis ca e ok,ajuta pe nestiutori cu un hint ;) ,probabil din anumite unghiuri arata ciudat,ideea e sa-l identific de la distanta,avand in vedere ca e plin de mk4 prin orash :))

La skoda da,e pt spate si fata.

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Neatza!

De 2 luni nu prea mai am weekend-uri libere,tot plecat cu un botez,nunta,vacante,zile de nastere,teambuilding,etc

Nici sapt.viitoare nu cred ca o sa am timp de praguri,sidemarkers,lumini ambientale,etc. - cred ca o sa trebuiasca sa fac un lucru care il urasc: sa apelez la altii sa le faca :(

Ca un mic update: temporar am schimbat "RCD200" cu un Alpine CD + 3.5mm jack 1din din 2din,totul merge ok pana si lumina e la fel dar trebuie sa caut sertar sa completez spatiul gol,care initial l-am avut dar l-am donat :D

RCD200 - nu mai merge numa cand are chef sau 1-2minute si se stinge,am verificat sigurante,etc si tot nimic,probabil il pot repara dar in afara de aspect nu prea e practic,cd-urile nu le mai citeste de ceva vreme .

Am o intrebare pt cine a mai montat praguri 25 anny pe Golf 4 - (ABS plastic nu fibra): la roata din spate,cum ati procedat cu acel spatiu intre pragul masinii si cel ce se monteaza?se decupeaza?practic e un mic spatiu ce pare ca ar aduna mizerie cu timpul.

22222.jpg

11111111.jpg

Link către comentariu

Pam pam...ca am avut weekend liber :D

Restul de poze in curand...

 

20181006_160336.jpg

20181007_165604.jpg

Link către comentariu

Bericica aia a fost plina cred?Ceva praf o sa adune din atmosfera dar merge oricum.

Link către comentariu

hah :))

Da "a fost" plina,ieri seara am montat tot si am facut o spalare,o sa fac niste poze per total dupa masa.

De adunat scame si praf iti dai seama ca e la ordinea zilei,e garaj nu spatiu special amenajat.

Mai un polish , mai un "nu se vede din avion" si bine o fi :D

 

Link către comentariu

Imi plac tare mk4-urile albastre ;)

Insa nu suport pielitele alea de pus pe capota - inteleg logica, insa in aproape 6 ani de mk4, si 21 de ani de condus nu cred ca am avut probleme de ciupire a vopselei de pe capota suficiente incat sa ma convinga sa pun asa ceva... Bara se ciobeste mai tare, capota nu atat de tare...

Link către comentariu

nu ai vazut capota de la golful meu?

se ciobeste... dar nici eu nu sunt pro soseta aia. mai bine o vopsesti la 3 ani 

Link către comentariu
On 10/10/2018 at 9:29 PM, mad_kat said:

Imi plac tare mk4-urile albastre ;)

Insa nu suport pielitele alea de pus pe capota - inteleg logica, insa in aproape 6 ani de mk4, si 21 de ani de condus nu cred ca am avut probleme de ciupire a vopselei de pe capota suficiente incat sa ma convinga sa pun asa ceva... Bara se ciobeste mai tare, capota nu atat de tare...

Am sa ma repet desi e veche povestea,cine a citit paginile anterioare stie: capota are sarit lacul,partea din fata practic e matuita,pana ma decid daca vopsesc pe bucati sau tot am luat husa pt capota care cu timpul nu ma deranjeaza ba chiar m-am obisnuit.

On 10/11/2018 at 10:27 AM, Muale said:

nu ai vazut capota de la golful meu?

se ciobeste... dar nici eu nu sunt pro soseta aia. mai bine o vopsesti la 3 ani 

Da,se ciobesc de la pietre linistit.

On 10/11/2018 at 10:44 AM, yeeeeman said:

Ma gandesc la o duba cand vad protectia aia pe capota ^_^

haha,eu la un tanc :D

On 10/11/2018 at 8:56 PM, sdR+ said:

Personal cochetez cu un deflector si chiar este util.

Deflector,rachiu,voodoo orice sa le tina la distanta :))

Am reusit sa fac cateva poza,dar era cam pe seara.Atentie: pozele contin husa pe capota si este recomandata vizualizarea lor impreuna cu parinti ori familia: genul pozei GOLF 4 :))

11111.jpg

2222.jpg

3333.jpg

Link către comentariu

Tare frumusel! Imi place la ce nivel ai ajuns cu masina. Dupa ce te hotarasti cu vopsitul si o sa scapi de husa, o sa fie si mai bine ?

Link către comentariu

Salut Vali,da sunt in discutie pe tema asta dar probabil la vara.iarna asta ramane asa.

Ca si mic update:

Am schimbat si rescris modulul de confort si am activat geamurile din telecomanda si blocare automata usi la 25 km/h si un stergator de Audi B8 pt.luneta doar ca nu am modificat inca capacul pt duza,e in proba, daca arata urat trec pe cel de G5.

 

eecfb801eda4cce47fe8945dd869cf52.jpg

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Update 2.0 de black friday :P

- inlocuit led-uri la manerele din interior cu unele care bat mai tare/gen.mai noua

- verificat toata instalatia electrica sub bord/portiere - all good!

- schimbat broasca sofer + reconditionare parte electrica+switch nou

- inlocuit stergator spate cu cel de Audi A4 B8 break si decupat capac (e functional si arata ok dar ma gandesc sa renunta la stropitor spate complet- doar stergator)

La capitolul poze e slab bugetul,dar macar aveti ocazia sa vedeti iar husa de pe capota :D

Pe de alta parte Skoda face km buni si fara probleme,urmeaza niste cauciucuri de iarna si poate la vara niste jante pe 16' si poate reusesc luna aceasta sa montez lumina ambientala bord

5wblv8.jpg

157jcqh.jpg

2603or5.jpg

 

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!