Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

In ce an a aparut noul motor 1.8 TSI? Este tot EA 211?

Modificat de Alunakis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi posta o configurație la care m-am gândit, poate uit ceva important si mai adaug/scad din opțiuni extra.

Multumesc pentru feed-back.

 

Posteaza configuratia sa vedem cat e halatul, mai taiem noi de unde se poate. Sa vedem la ce echipare te gandesti (Ambition, Smart sau Elegance), culoare si daca te arunci la xenon sau nu (daca ai de ales intre xenon si dsg eu ti-as recomanda tot dsg).

 

Ca si optionale iti recomand sa nu uiti sa pui: duze stropitoare incalzite, pregatire gsm bluetooth, volan multifunctional (poti merge si fara padele), si daca mai este loc de bani: instalatie spalare faruri, Bolero MIB, Front Assistant (e foarte util, te poate salva de la accidente in oras).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul a zis din start ca vrea: berlina, motorizare 1.2 sau 1.4 TSI, pacific blue, Elegance cu Clever Pack, jante de 16". Restul de optionale total 1000 Euro. Eu i-am propus mai sus o configurare, scoate jantele de 17" si poate pune FA, de exemplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Octavia 1.2 TSI DSG, Elegance, Pacific blue,

Maxidot color

Simply clever

El. Prot. Șasiu

Bi xenon

Iluminare spațiu picioare

Bolero + Canton + GSM Bluetooth comanda vocala

Scaune fata încălzite

Senzori parcare spate

Volan sport comenzi radio si tel, fără padele.

Preț dealer după discount 18960 euro (12.5%).

Cam asta am gândit eu ca ar fi ok.

Modificat de OctyKo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ai loc si de ștergător luneta :) Personal, il recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant, la Canton nu m-as fi gandit... aduce ceva Wati in plus... insa nu sub capota :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Canton e "my guilty pleasure"...zicea cineva mai sus de pitici pe creier..am si eu, doar ca ai mei sunt zgomotosi:))

@ktor

Prima configuratie suna bine, dar între kessy si senzori parcare am ales varianta din urma. Oglinzile exterioare pliabile electric sunt standard, doar faptul ca sunt heliocromatice nu cred ca merita 94 euro (am acum pe O2 optiunea asta).

Priza nu am la ce sa o folosesc, iar la sunset m-am gândit si eu..rămâne sa iau o decizie daca merita sau nu..pe Pacific Blue nu stiu daca arată foarte bine.

@benzaru

Uitasem de stergator, merci

Apropo de duzele alea incalzite..stiu ca sunt ieftine, am doar o curiozitate: atâta timp cât folosesc soluție de parbriz de iarna (-30 grade C), la ce sunt folositoare?

Modificat de OctyKo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Configuratia arata foarte bine, ce ar mai lipsi ar fi Front Assist, peste cativa ani poate o sa zici merci ca l-ai luat. Nu stiu ce sa zic de comanda vocala pt GSM, mi se pare inutila, sa suni din butoanele de pe volan (last calls) este atat de simplu. Pretul este super, cu 3900€ mai putin decat am dat eu pe G7 si ai o masina mai mare (in special un portbagaj cat toate zilele, pentru concedii cu multe bagaje;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@codz

Ai dreptate cu comenzile, doar diferența foarte mica de ~20 de euro m-a convins sa pun cu comanda vocala.

Front Assist probabil va rămâne un regret, pe langa kessy si altele:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Front assist-ul ar fi fost de regretat daca ar fi impiedicat impactul si fata de obiecte stationare...altfel...il consider doar un gadget pe masina. Eu il am...a intrat de cateva ori pana acum...dar oricum aveam situatia sub control asa cu nu pot sa zic ca fara el as fi facut accident. Mai mult...eram intr-o depasire fortata intr-o curba usoara si mi-a franat masina caci a vazut obstacol pe cel ce il depaseam...atunci m-am speriat zdravan...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am mai remarcat..in configurator, pentru 1.2 Tsi DSG nu apare Greentec ( start&stop).

In catalog scrie ca Greentec e disponibil pe toate motorizarile, mai puțin pe 1.2 Tsi 105cp/5M si 1.2 Tsi 80cp.

Cei cu 1.2 Tsi M6 sau 1.2 Tsi DSG, aveți start&stop?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe a mea, este Start&Stop. E foarte util. Dacă e orașul liber și nu e frig afară, obțin consum și sub cel declarat de producător.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 1.2 TSI 6M si am SS. E discutabil când si cât de util este. Cert este ca ajuta la consum, dar la bara la bara e enervant rău.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Skoda de drive-test (1.2 Tsi DSG) pe care am condus-o eu, ori nu avea, ori nu am remarcat eu..ciudat:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la stergatorul de luneta. - merita

 

Subscriu la comanda vocala, o am si eu, insa raspunsul si sunatul din comenzile de pe volan fac toata treaba, si pana sa ma inteleg cu computerul am sunat deja prin alte metode :) - nu merita

 

Spatiul iluminat picioare si canton la mine nu ar fi o optiune, insa o incalzire/degivrare in parbriz este - fiecare cu piticii nostri ^^ - as lua in considerare

 

Comanda usoara ;)

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci să înțelegem că sunt și alte opțiuni mai bune pe partea de sonorizare ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ToniM

Parbrizul încălzit nu se poate pune pe 1.2 (lipseste in configurator, confirmat la dealer ca nu e available pe 1.2)

Cum am mai spus, petrec mult timp in masina pe zi, fac vreo 40.000 km pe an, imi place muzica.. Reteta perfecta sa iti iei Canton:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 iar la sunset m-am gândit si eu..rămâne sa iau o decizie daca merita sau nu..pe Pacific Blue nu stiu daca arată foarte bine.

Uitasem de stergator, merci

Apropo de duzele alea incalzite..stiu ca sunt ieftine, am doar o curiozitate: atâta timp cât folosesc soluție de parbriz de iarna (-30 grade C), la ce sunt folositoare?

Daca ai sau vei avea copii merita sunset, din plin

 

Poti sa il lasi uitat. Ai senzori de parcare spate. Chiar daca e noapte si e plouata luneta senzorii vor face toata treaba. In rest stergatorul strica aspectul fluid al masinii, se opune curgerii aerului, dupa doi - trei ani se colmateaza duza de la stropitor si trebuie s-o desfunzi ca pe jigloarele la dacie.

Eu personal, ca si utilitate am folosit-o de cateva ori in 9 ani, noaptea, cand ploua si voiam sa dau cu spatele in parcare. Asta doar pentru ca nu am senzori spate care fie vorba intre noi sunt mult mai eficienti. In rest, a doua oara nu as mai pune-o. Mizerie de la ploaie asa cum se depune pe luneta de la combi nu se va depune niciodata la sedan.

Cu alte cuvinte, cine o are, sa-i traiasca, cine nu, sa nu-si doreasca.

 

Duzele incalzite nu sunt folositoare in situatia data de tine dar, fiind ieftine...Oricum fa, totalul la duze si stergator si vezi poate gasesti altceva la acesti bani, ceva care sa fie realmente util sau placut de exemplu padele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

După mine te cam contrazici singur ...

Spui ca nu este o opțiune cantonul, după aceea

spui că rețeta perfectă e să pui cantonul ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din obișnuința de a-l avea pe O2, l-am pus..dar exact ca si tine, nu am senzori de parcare si intr-adevăr nu-l folosesc cine știe cât.

Nu am avut probleme cu duza de la stergator.

Eu vreau Canton. ToniM spunea ca nu e o opțiune pentru el:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar pe viitorul O3 ai pus senzori de parcare spate, da? Parca asa am vazut in configurarea pe care ai postat-o anterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg de la cei cu Dsg ca este bine sa ai Selectarea modului de conducere.

Important e sa ai senzori de parcare spate + Bolero - dar vad ca ai pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda vocala nu aduce nimic folositor, poti alege pregatire gsm cu bluetooth fara comanda vocala. Din ce imi aduc aminte din studentie, am prins ceva geruri si vant iarna prin Timisoara, asa ca as lasa diuzele incalzite la locul lor. Vad ca pui pret pe faruri si umbli mult, ai putea alege optiunea de antiorbire pe oglinzile exterioare, mie imi pare rau ca n-am pus-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Makron Da

@Amyd Nici Driving Mode Selection nu se poate pune pe 1.2

@Adyg Am acum opțiunea pe O2 si de multe ori, cand ploua sau cand e ceata o dezactivez ca am impresia ca nu vad nimic in oglinzi. Plus ca 90 de euro pe opțiunea asta mi se pare enorm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!