Jump to content

Zgomotele de prin Octavia 3


Aditu
 Share

Postare recomandată

update la 10.000 km la masina din semnatura. Nu avem zgomote parazite inclusiv pe drumuri proaste. Oribil insa zgomotul la inchiderea portierelor fata (nu stiu cum e pe spate) cu geamul altfel decat complet inchis :). Zgomot la rulare chiar decent pana pe la 120, ceva mai prezent peste, dar in zona asta de calitate/pret nu vedem minuni. Sonorizarea Canton se aude acceptabil, desi probabil era loc pt o claritate mai buna. Zgomotele de la suspensie sunt ok, cu ceva deficiente de antifonare pt spate.

una peste alta, nota 9 din 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti pot confirma zgomotul usilor fata la inchidere cand geamul e lasat un pic. Zici ca se face bucati usa. :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dupa aproape 2 ani de la achizitie, am inchis si eu azi prima data usa fata cu geamul usor coborat. Am crezut ca s-a spart o sticla! Oribil zgomot, te ia prin surprindere prima data...

 

Cei cu Canton, aveti probleme cu zbarnaitul fetei de usa la volume mai ridicate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si la mine zbarnaie la anumite melodii si nu e neaparat de la volum mare. Au desfacut la un moment dat usa si dupa vreo 3 ore au dat din umeri :). O sa le zic sa se mai uite cand merg la a doua revizie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tudor...nu am sesizat nimic suspect, ce-i drept, nici nu ascult la volume prea mari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mai vibreaza la cineva rama de plastic de la panoul de bord ( ceasurile de bord )? Odata cu caldura parca au inceput toate sa o ia razna..Nu e plastic sa nu zornaie dar asta e de-a dreptul enervant. O posibila rezolvare ( in afara de mers la garantie, dat jos de "priceputii" de la service si pus la loc rezultand probabil mai multe zgomote..)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mers la service, dat ceasurile jos si pus banda din aia cu burete de jur imprejur si prin unele locuri prin spate. Eu asa am scapat de zgomotul ala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi vibreaza panourile de usi (ambele) la volum mare mai tot timpul (desi nu este foarte deranjant). si nu am canton si echiparea standard de elegance cu bolero.

Se aude pronuntat pe anumite frecvente - in general pe alea joase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

 

Are cineva cârlig de remorcare detașabil? La mine am observat că nu stă 100% etanș și zdrăngăne când am atașat suportul de biciclete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Grigore,

 

Eu am dar nu am observat ca ar misca ceva la ea. Am carat destul de multe deja...

 

Varianta pe care o am eu are cheie si nu pot scoate cheia pana nu sta carligul fixat in locasul sau. Am observat ca se mai blocheaza bila declansatoare. bila care declanseaza maneta de eliberare / blocare (in care sta si cheia). Dar in acest caz carligul nu sta de fel, cade afara si nici maneta de blocare nu revine in pozitia 0 si nu pot scoate cheia antifurt. Am bagat vazelina la greu in ea si parca se comporta mai bine. Oricum odata pusa eu nu prea o dau jos, doar daca ma duc in strainatete.

Capac de la carlig am luat deja 3, ca le-au furat. Acuma am un capac de la spray frisca, pe aia n-o mai vrea nimeni :)


un PS. Pune un filmulet sa vedem ce zdrongane la carligul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bunosft,

 

mersi pentru info. La mine intră bine. Revine maneta la poziția 0, pot încuia și scoate cheia, dar are un mic joc care cu la denivelări mici și dese face urât. parcă cârligul ar avea un diametru mai mic decât lăcașul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa o poza cu carligul tau. Nu are voie sa aibe nici un fel de joc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa revin cu un filmuleț.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu e identic dar nu joaca de fel, e tzeapan, deabia-l scot din suport :-(

Ar trebui sa mergi la reprezentanta, poate ai noroc si gasesti acolo o masina cu carlig sa-i probezi carligul. Din puctul meu de vedere tine de garantie, dar cum sa-i explici la la cei din serviceurile noastre nu stiu. Eu nu am reusit cu pompa de motorina care scotea un zgomot infernal asa ca am rezolvat-o afara.

 

Respecte,

 

B.

 

PS, cand introduci carligul in soclu, maneta de blocare sare pana sus de tot in pozitia 0 sau trebuie sa-l ajuti cu mana?

Modificat de bunosft
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Când îl pun în soclu intră super ușor. Nici nu apuc să-l forțez ca să intre. La Ford-ul precedent tot aveam așa cârlig (același principiu de andocare) dar îl montam mai greu până sărea maneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am remarcat zgomote la carlig in conditiile in care probabil 20 % din rulaj il am in regim de tractare. IM-ai facut curios cu filmarea , verific diseara si revin. Totusi, nu imi dau seama cum poti auzi zgomote asa de fine, vorbim totusi de o miscare foarte fina in locas a tijei. Se aude mai tare cand tractezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sosoktm, în mers, pe drum denivelat se aude de parcă aș avea un ciocan ce lovește în caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si esti sigur ca nu e ceva si pe la remorca? frecvent eu tractez o barca de tabla, deja stiu dupa zgomot ce parte s-a slabit din strangeri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. Mai aude cineva zgomote in fetele de usi la cele din spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sosoktm, mai sus postasem un filmuleț. În principiu nu tractez nimic. Îl folosesc doar pentru suportul de biciclete.

 

Am reușit să fac și filmulețul. 

https://youtu.be/DfUWeg_9UWg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am fost cu cârligul la garanție. Am primit răspuns de înlocuire în 3 zile. Azi am fost să-l înlocuiesc. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Mers la service, dat ceasurile jos si pus banda din aia cu burete de jur imprejur si prin unele locuri prin spate. Eu asa am scapat de zgomotul ala

 

 

Salut,

 

Am Octavia 3 2.0 TDI si  o problema similara, greierasi si vibratii undeva in bord, deasupra volanului , exact sub panoul de bord.

La mine au aparut dupa o lovitura puternica in bara fatza in urma careia pare ca bordul s-a... reasezat cumva..

 

Intrebare, la ce service ai fost sa rezolvi?  

 

Cand ti-au pus buretii/antifonarea , ti-au dat jos tot bordul sau au desfacut doar partial acea zona ?

 

mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la avia in pantelimon. Au dat doar ceasurile din bord jos si au pus acel burete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. Mai aude cineva zgomote in fetele de usi la cele din spate?

 

Salut. De curand am si eu aceasta problema. Eu aud zgomote in usa soferului si usa din spate partea stg. Dupa vreo 2 vizite in service mi-au spus ca o sa imi schimba incuietoriile la cele 2 usi. Am programare pe 12 Ianuarie. Te tin la curent daca imi dispar zgomotele :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!