Jump to content

Zgomotele de prin Octavia 3


Aditu
 Share

Postare recomandată

Airbag ul ala se poate misca asa ?.. atarna pe acolo prin bord ? Acum esti sigur ca mai functioneaza cum trebuie daca l ai impins bine?

Modificat de Amyd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un plastic sub volan...puneti si voi mana sa va convingeti :)...il poti atinge fara sa depui efort

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi ne gandeam pe dreapta, nu sub volan.

Oare cum se da jos torpedoul? In spatele lui e si filtrul de polen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna catalogul, dar nu iese torpedoul asa cum e descris in poze. E ceva diferit parca. 

Daca reuseste careva sa spuna cum a facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 nu stiu cum sa explic exact sistemul de prindere,...doar ca trebuie sa ridici de torpedou in sus, el este prins in partea de jos, si apoi de acolo trebuie sa il scoti din locas. Apoi cand il montezi la loc in partea dreapta(spre usa) este o tija care se prinde un pic mai greu, ca nu prea incape mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit in manual la partea de sogurante pt masinile cu volan pe dreapta :)

Nu incercati altfel ca mai dergaba stricati ceva si va alegi cu greirasi in plus. O sa incerc si eu cand imi fac timp.

post-17144-0-01056900-1418908453_thumb.p

post-17144-0-20561500-1418908457_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am resuit sa scot torpedoul. Nu se vede nici o frana sau ce zic ei. Si orice as elibera pe acolo, torpedoul are niste opritori de palstic cu cauciuc in fiecare colt sus. Acestea sunt destul de tari si nu se deformeaza ca sa le poti elibera. Deci.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o sa am timp o sa fac niste poze cum se scoate. Pai acei opritori de aia sunt acolo sa nu vina mai in fata decat trebuie. Dar daca desfaci partea de jos, apoi poti da torpedoul in jos ca sa poti trece de acele opritori. Daca te uiti sub torpedou ai sa vezi cum este prins: este o bara/teava rotunda care e fixa, iar torpedoul are in capete 2 cleme(forma de U intors) care intra pe bara aia. Ridicand in sus, torpedoul va iesi de pe bara respectiva si apoi poti misca sus/jos de torpedou pana trec acei opritori.   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie sa te chinui. Am inteles ideea ta. Pare corect. O sa mai incerc in weekend.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati rezolvat problema?

 Acelasi lucru il am si eu, cand este rezervorul plin, la franare, la viteza mica apar zgomote in sau la exteriorul rezervorului, Dumnezeu stie unde.

 
 
 
 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! Am împlinit de curând, 4000km și încă nu am observat zgomotul din rezervor, dar  de câteva zile, am observat un zgomot ciudat la frânarea la viteză mică. E un zgomot ritmic, ca și cum aș avea ceva pe discul de frână și freacă pe plăcuțe sau etrier. Zgomotul se aude doar la viteze mici și doar după ce se încălzesc frânele. Are rost să mă duc la reprezentanță pentru asta, sau să mai aștept câteva zile? Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie si la viteze mai mari dar sa nu se auda. Daca ai prins ceva mizerie, poti incerca sa o elimini prin franare in marsarier.

 

Daca ai posibilitatea, da jos roata si arunca o privire - nu merita sa astepti. Daca de exemplu o placuta se exfoliaza, mergand asa se deterioreaza si discul.

 

Reclamatiile care tin de perceptii (zgomote, batai, etc.) sunt subiective, este bine sa te adresezi reprezentatei doar daca defectul reclamat este reproductibil si intre limitele firesti ale perceptiei unui martor neutru. Daca defectul are si o componenta vizuala, se schimba datele problemei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am împlinit de curând, 4000km și încă nu am observat zgomotul din rezervor, dar  de câteva zile, am observat un zgomot ciudat la frânarea la viteză mică. E un zgomot ritmic, ca și cum aș avea ceva pe discul de frână și freacă pe plăcuțe sau etrier. Zgomotul se aude doar la viteze mici și doar după ce se încălzesc frânele. Are rost să mă duc la reprezentanță pentru asta, sau să mai aștept câteva zile? Mulțumesc!

 

Zgomotul respectiv l-am avut si eu si vad ca iar a aparut . Mi-au dat placutele de frana jos ( toate) si mi le-au frecat cu hartie abraziva (smirghel). Pentru 3000 de km nu am avut probleme , acum iar se aude zgomotul asta. Nu aveam mizerie, nu aveam nimic la discuri/roti.

 

Sunt niste placute foarte proaste calitativ, cica sunt eco. Deabia astept sa ma duc iar in service ( altul, ca la cel unde mi-au curatat placutele nu mai pot sa ajung) si sa imi spuna ca este un zgomot normal si ca nu este nici o problema....

Modificat de gabip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. katada, este posibil ca placutele sa nu se fi asezat pe disc inca, km aia sunt in oras sau afara facuti ?

 

2. este posibil sa fie 1 placuta blocata si sa atinga pe disc, daca ai posibilitatea sa ridici masina pe cric, verifica rotile, totusi eu cred ca ai prea putini km inca, parca la inceput si la mine se auzea ceva la franare, acum am 7500km, majoritatea in Bucuresti si e lininiste totala, "daca nu clipoceste carburantul in rezervor" :D

Modificat de mariusd4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

1. Kilometrii sunt făcuți în proporție de 60-70% în oraș.

2. Zgomotul e deranjant - adică face urât când sunt frânele calde. E ca și cum ar fi o gâlmă pe disc și ar lovi în plăcuțe la frânare. Mi-e jenă să încetinesc la oprire, așa urât se aude. Astfel, las să încetinească mașina și frânez mai brusc pe ultimii metri, unde  posibil :)) Se prea poate să fie prea noi și să nu fie încă rodat ansamblul de frânare, dar e deranjant.

 

La frânarea în marșarier, nu am observat să treacă... Mai aștept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baieti, masinile voastre nu sint inca in garantie ?! deci de ce va feriti sa mergeti la reprezentante acum, ca sa o faceti mai tirziu cind va vor lua bani pentru orice lucru ?!  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-aș prea duce în reprezentanță pentru o chestiune ce s-ar putea dovedi un zgomot temporar, datorat ne-finalizării rodajului. Prefer să aștept puțin, să văd dacă nu trece în câteva sute de kilometri. De altfel, azi nu am mai observat zgomotul... se prea poate ca după plimbarea din week-end, să se fi rezolvat. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Ma tot enerveaza clipocitul ala din montantul dreapta fata. Apare destul de des in ultima vreme si se de in spectacol pe cam pe orice denivelare. Are momentr cand doarme dus. Azi am bagat putin capul si pe jos pe sub pe langa torpedou in sus spre gurile de ventilatie din dreapta. Nu aveam cine stie ce vedere si nu puteam sa ma si uit sa bag si mana, asa ca fand-ule pe rand nu am reusit sa gasesc inculpatul.

Asa ca ma orientez spre ce ar fi mai simplu...deci cum s-ar da jos montantul dreapta? Tras cu talent? mi-e sa nu stric vreo clema si sa stau cu el atarnat sau sa fac vreo boroboata.

Salut,

 

ai gasit vreo solutie la aceasta problema? si eu am aceeasi situatie si inca nu i-am dat de cap. inclin sa cred ca ar fi capacul de la torpedou, dar inca nu sunt sigur.

 

Salut. Ai gasit rezolvare? Si-a mea face la fel..e un "zdranganit" pe drumurile ceva mai proaste ( a se citi toate )...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit eu sa scot gura de venitilatie din partea dreapta daca despre ea este vorba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@borat, sa stii ca nu am reusit. S-a cam dus de la sine. Montanutul l-am tot masat. Nu era de la el. Am pus niste buret fin in capatul bordului unde vine usa cand o inchizi. Asa sta in presiune si fata de usa si torpedoul. Nu cred ca asta a rezolvat pentru ca tace si cu buretul dat jos acum. 

Mai degraba dai jos terpedoul si capacul din capatul bordului si vezi daca misca ceva pe acolo. Am pus un video pentru demontare torpedou. pe un topic de aici.

Sau vezi pasla aia de deasupra piciparelor pasagerului sa nu vibreze si ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neata buna,

 

vineri am ridicat si eu masina de la dealer (inca urmeaza sa fac spam in rubrica "Masina mea", numai sa apuc sa fac si ceva ceva zilele care urmeaza).

 

Am ~220km+ in bord facuti peste weekend, iar partea din fata-dreapta parca ar fi dus telescopul, un zdranganit ca de fier pe fier. Initial am crezut ca am facut ceva cu jantele/pneurile, ca nu am destula presiune, ca merg eu ca un inconstient, insa sunetul se reproduce la fiecare denivelare de viteza care o trec cu 10km/h, la viteze de 20-30km/h parca dau intr-un crater cu 90-100.

 

Urmeaza sa deschida si dealer-ul, voi face o inspectie, reproducerea sunetului nu cred ca voi avea bataie de cap cu ea, se aude la fiecare hop.

 

Regasind probabil zgomotul de la colegii de mai sus cu montantul, probabil o fi acelasi ?!? Oricum, revin dupa o inspectie cu un raspuns "oficial".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic: Ok, am ajuns la aprox 450km, inca tot nu am postat masina :(

 

Ontopic: zgomot fata - imi pusese viitoarea sotie tocul de ochelari

 

A mai aparut inainte de service zgomot spate: am rezolvat infoliend stingatorul in nailon cu bule si am mai pus tot asa, impaturat in 3, intre roata de rezerva si capac spate - acolo prinderea cu chinga, care are acea inchizatoare de plastic, batea fata de PFL-ul de la fata de portbagaj.

 

Zgomotele au disparut

Edit: am scos partea cu garantia, o pun in topicul corespunzator ;)

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!