Jump to content

inlocuire cluster


EaglePk
 Share

Postare recomandată

Ce an este masina, ce part number au ceasurile originale si cele montate?

Ai codat ai in modul 46?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinosera

masina este din 2006...in modul 46 ce ar trebui codat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, F l o r i n said:

ce part number au ceasurile originale si cele montate?

Poti sa ne dai informatia solicitata, ca sa te putem ajuta??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinosera

pai la cele vechi nu mai pot da info ca nas mai monta ceasurile ca ii mai dificil oleaca...iar la cele noi pun vcds si fac o poza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinosera

20220703_163554.thumb.jpg.7c4472c8972d83c1509a5c8b02b23ec1.jpg

20220703_163636.jpg

20220703_163654.jpg

20220703_163720.jpg

sper ca se vede ok

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat te-ai chinuit sa intri pe fiecare modul in parte, sa faci niste poze din care nu se vede mai nimic, etc mai bine faceai un autoscan si postai logul + o poza cu eticheta ceasurilor vechi

Parca nu vrei sa fii ajutat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinosera

La ceasurile vechi nu am eticheta pe spate...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai o scanare veche, vezi pe ea.

 

Oricum, ai codat bine. Încearcă sa ii scoti borna cateva minute....poate apare meniul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinosera

nu mai are nimeni nici o sugestie?nu stiu altfel cum sa reglez data si sa fac sa dispara sagetile de la navigatie de pe cluster

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna seara. Am o probleme la cluster. Am ramas fara baterie, iar in campul unde trebuie sa afiseze KM, imi apare ''Error''. Care ar fi rezolvarea? Din ce am mai vazut ar trebui schimbate ceasurile de bord, in ce consta acest lucru? Se dau jos si se monteaza altele sau trebuie codate? Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu necesită codare/in caz de modificat km,adică km mașinii daca are importanță,trebuie intervenit de cei in masura (electrician)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, andrei0707 said:

Buna seara. Am o probleme la cluster. Am ramas fara baterie, iar in campul unde trebuie sa afiseze KM, imi apare ''Error''. Care ar fi rezolvarea? Din ce am mai vazut ar trebui schimbate ceasurile de bord, in ce consta acest lucru? Se dau jos si se monteaza altele sau trebuie codate? Multumesc. 

Poti incerca update sw la ceasuri. Alfel inlocuire, codare si km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Bună ziua,  am o întrebare,  poate mă puteți ajuta.

Dețin un passat b6 și a îmbătrânit display-ul, l-am înlocuit cu second-hand același model dar după montaj am rămas cu ceva erori în bord ,( spirală volan , abs, esp). Îmi puteți spune cum scap de ele? Menționez că pe timpul operațiunii  borna minus de la baterie a fost deconectați. Mulțumesc mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mers cu ea 50m? 

Daca da si nu se sting, fa o scanare si posteaza erorile, ca sa te putem ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc de sfat, am plecat cu mașina și sau stins toate mai puțin cel de la airbag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
On 2/4/2020 at 12:57 PM, F l o r i n said:

Se vor modifica km la ceasurile achizitionate, cf cei ai masinii. Nu merge cu vcds

Nu are treaba pictograma la acestea.

Da, codare cu vcds, merge si fara...dar corect e sa le codezi, folosesti vechea codare.

De regula apare problem cu Error..cand cineva incearca sa se joace pe la eeprom..km..etc

@Florin,am cumparat un programator si as vrea sa activez stagging..ceasurile sunt de e5,8insa tot citind pe aici,parca mi-e teama sa fac ceva,sa nu ma trezesc cu acea eroare la km...daca nu incerc sa umblu la km,si doar la stagging,utilizand vag dash editor,risc sa ma pricopsesc cu respectiva eroare?eepromul va fi citit cu ajutorul clestelui adaptor,nu va fi dezlipit de pe placa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca exista riscuri la aceasta procedura,  mai ales daca lucrezi direct pe eeprom 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca salvez bin-ul original, si abia dupa aia ma apuc de modificat,si se intampla beleaua,si rescriu cu bin-ul original,isi revine,sau trebuie alte proceduri?din cate am citit despre programatorul meu,s-ar spune ca e destul de stabil...ma gandeam sa cumpar niste ceasuri,chiar de anglia,si sa fac ceva experiente pe ala,insa din cate am citit pe aici,problemele astea apar aleatoriu,deci nimic nu e sigur...pe niste ceasuri de g4 s-a comportat bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este original? Ce programator ai luat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin,original chinezesc.EZP2023 high-speed usb spi programer(suporta 24,25,93,95 eeprom).este laudat ca ar sti  si de eeprom-ul ccm-ului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ceva probleme cu indicatorul nivel carburant,se aude cand bazaie in bord după oprire motor,are momente cand nu indică nimic daca rezervorul este peste 3/4,senzorul din rezervor nu are eroare.

Se poate dezlipi de pe placă și pus altul de pe alte ceasuri?

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

45 minutes ago, gyo80ag said:

Am ceva probleme cu indicatorul nivel carburant,se aude cand bazaie in bord după oprire motor,are momente cand nu indică nimic daca rezervorul este peste 3/4,senzorul din rezervor nu are eroare.

Se poate dezlipi de pe placă și pus altul de pe alte ceasuri?

Multumesc 

Da. Despre ce masina este vorba...despre B6?, ce model sunt ceasurile?

45 minutes ago, mirceamad said:

@Florin,original chinezesc.EZP2023 high-speed usb spi programer(suporta 24,25,93,95 eeprom).este laudat ca ar sti  si de eeprom-ul ccm-ului...

Deci nu putem sa vb de un super programator - sa faci backup de mai multe ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat B6 .ceasuri de euro 4(rosu cu albastru),Cu maxidot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, poti schimba motorasul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!