Jump to content

inlocuire cluster


EaglePk
 Share

Postare recomandată

Salut, Doresc sa imi inlocuiesc clusterul la masina din semnatura insa am cateva nelamuriri:

 

1 Va fii compatibil un model mai nou (cel care are figura aceea cu masina in mijloc)

2 Va fii posibil sa activez functia Staging?(clusterul meu nu e compatibil cu ea)

3 Km masinii vor ramane aceiasi cu cei ai masinii sau vor fii cei ai masinii de pe care a fost luat clusterul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Se poate pune cel cu afisaj alb, dar trebuie schimbata mufa din spate si realocati pinii in mufa.

2. Doar daca vine de pe un CC

3 daca respectivul are sculele necesare se pot modifica si KM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

figura - pictograma pe mijloc, cu masina - il are si cel cu iluminare rosie/albastra. La acesta nu trebuie sa faci modificari hardware - nu suporta nici el staging.

 

daca vrei cluster model nou, cu iluminare alba/rosie - in afara de ce ti-a scris bundy, mai trebuie sa cumperi si trim-ul/ornamentul care vine peste ceasuri, deoarece al tau nu va merge - sunt diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am urmatoarea problema la un Passat b6 2.0 tdi 2007  BMP

daca sta masina la soare displayul de pe mijoc (maxidot rosu cu ceasuri albastru/rosu [Part No SW: 3C0 920 871  HW: 3C0 920 871])

la Instrument cluster face figuri (se inverseaza imaginea in toate felurile si chiar uneori se face rosu si nu se mai schimba nimic pana nu se raceste) am inteles de prin mecanici ...ca e un defect de fabricatie si se incalzeste sticla

 

as dori sa il repar dar nu stiu exact daca diplayul e cel cu doua flexibile la conectare precum cel de aici sau un altul cu o alta conectare acesta sau acesta

 

am inteles ca se poate inlocui tot bordul si e nevoie de schimbarea mufei/conexiunilor cu un bord de pe passat cc si trimul necesar

 

ce imi recomandati? update la cel cu alb de pe CC sau doar inlocuirea displayului?

 

nu as vrea ca sa schimb displayul si sa patesc lafel, chiar daca e un display revizuit si nu ar trebui sa mai faca probleme,

care e varianta mai avantajoasa?

Modificat de tybytech
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da jos ceasurile, demonteaza-le si vezi ce display ai tu - asta ca sa nu cumperi unul care sa nu fie compatibil.

 

ca sa pui ceasuri de CC sau facelift trebuie sa inlocuiesti mufa si modifici pinii din spatele ceasurilor, sa cumperi alt trim care vine pe ceasuri si cel mai probabil (in functie de ce ai tu acum pe masina) sa inlocuiesti can gateway-ul cu unul mai nou.

 

deci, tu alegi de sa faci ... ori in repari pe cel vechi....ori upgrade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc florin, speram sa nu fie nevoie sa desfac bordul de 2 ori dar se pare ca nu am incotro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles.... dar e cel mai sigur asa - afisajul original nu este asa de ieftin incat sa merite riscul.... in genere trebuie sa fie cel cu o singura retea pe lateral - dar nu iti pot garanta asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cine imi explica cum se foloseste polotul automat din stinga sub schimbatorul de faza la passat 3c din 2010

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr in manualul masinii ai cautat?

Sau un manual ai cautat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am gasit si eu intr-un final un cluster de B6 cu luminile alb/rosu la un pret care mi s-a parut chiar decent. Acum am si eu cateva intrebari. 

 

1. Conteaza daca ceasurile au fost initial pe o masina cu cutie manuala?

2. O idee unde as putea gasi folia aceea cu viteza in km, pentru ca asta este doar in mile.

3. Poate sa ma ajute cineva cu un cod pentru trimul pentru acest model de ceasuri , dar aluminium brushed?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu

2. nu prea le gasesti separat... mergi asa cu ele.

3. tot pe la dezmembrari sa-l gasesti, nou e destul de scump.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

ma intereseaza si pe mine trecerea de la ceasurile rosu/albastru la alb/rosu.

am gasit piesa urmatoare

post-124095-0-06851100-1440496701_thumb.post-124095-0-52273100-1440496707_thumb.

 

iar astea sunt ceasurile mele actuale

post-124095-0-45456900-1440496751_thumb.

 

voi castiga ceva optiuni cu ceasurile din primele poze?

stiu ca este necesar sa schimb trimul si un adaptor pentru mufe.

se face si codare pentru ele sau sunt plug and play?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, trebuie si codate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voi avea disponibile pe IC si alte informatii in afara de cele pe care le am deja pe MFD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vei avea mai putine (cel mai probabil NU o sa mai poti accesa meniu "convenience").

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

99% nu va mai putea accesa meniul convenience, din cauza ceasurilor de B7, dar nu mai stiu daca toate fac asa sau numai cele cu un anumit sufix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

revin putin asupra postului anterior,am gasit totusi un I.C. de pe un passat b6 2009 cu codul:3C0920 sw0110

in afara de mufa adaptoare si codare,acestea s-ar potrivi si ar afisa meniul convenience?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca montez IC de B7 pe B6 in afara de meniul convenience se mai pierde altceva ?

Poate un coleg sa ne apuna ce se pierde mai exact, difera meniul convenience din ceasurile B6 2008 fata de B7 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa schimbarea IC trebuie sa readuc km la cei pe care ii am pe vechile IC.trebuie montate din nou ceasurile vechi pentru a pune km actuali pe cel nou ?

Modificat de hover2008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, trebuie o interfata dedicata, care sa faca asta - nu se trec singuri, dintr-o parte in alta, daca la asta te referi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Ma gandeam sa nu montez toate trimurile si dupa sa trebuiasca sa desfac iar.

Am schimbat la alta marca ceasurile si a trebuit sa citeasca din cele vechi sa puna pe cele schimbate.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de ajutor !

Am rezolvat azi.

Confirm,merg perfect ceasurile de passat CC pe B6 2008 Highline,indica temperatura ulei,staging,meniul comfort,etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumim pt confirmare.....  :winter:

 

stiu ca ai rezolvat-o, ca am vb la telefon ieri dimineata, inainte sa ajungi la montaj, cu cel la care ai fost.....  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!