Jump to content

Discuții generale Superb 3


Makron
 Share

Postare recomandată

ce dimensiune ai luat ? pentru rotile pe 18 cu  care vine masina ?

 

 

In alta ordine de idei, SportLine-ul se va putea comanda din iunie 2016.

Works for me :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Pt 18. Diferenta intre 215/17 si 235/18 e mica..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai inca nu stii ce dimensiuni o sa ai in carte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

pai vine cu 235/45 r18. cele de iarna sunt identice...pentru 215 trebuia sa iau si jante....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr cine e curios pe ce da banii, iata cum arata stopurile standard de superb. In mod normal, pe style , l&k si optinal ptr 155 eur, acestea arata mult mai fain...

Am fost la sab si am vazut cel mai de toata jena superb 3... Parca s-a inteles avia motors cu tiriac sa faca de ras skoda... Superbul expus era un albastru nemetalizat, singurul gratis din oferta, ambition cu interior gri negru ( arata mai naspa ca cel negru sa da griul de pe s2) cu jante pe 16 si niste taloane de camion, cu stopurile din imagine, cu 1.6 tdi si fara nici o optiune...

Si stopul optional

post-11675-0-54544100-1443959935_thumb.j

post-11675-0-98594200-1443959978_thumb.j

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care SAB? E Tiriac Auto mai degraba. Tiriac este prezent pe jumatate de hangar. Am fost si eu azi si e adevarat ca skoda superb prezentata de avia motors era jalnica. Nu stiu cum poti sa ai tupeul sa te prezinti asa la un salon auto. Iar in afara de tiriac, mai era opel dibas, jeep, volvo, peugeot, fiat. Mai interesant erau masinile expuse in hala cu masinile de epoca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar S3-ul de la SAB a fost o gluma proasta. Nici nu l-am observat initial, "noroc" ca am intrebat si mi l-a arata o dsra.

apropos "contra" la nr de telefon lasat la ei, e o promotie pana la 31dec cu set cauciuri iarna gratis....pacat cu tot scandalul, ca nu mai am acelasi avant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut primul contact cu S3 la SAB. Mi-a placut mult; poate pentru ca era langa Fabia, Octavia si Rapid dotate (la fel de) minimal, diferenta facand-o clasa din care fac parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut fugitiv una astazi in trafic pe la Dristor, era de CT. Am 'ginit-o' in oglinda retrovizoare, avea xenon, arata bine, mi-a placut mai ales semnalul. Din pacate mai mult nu am vazut. E alta senzatie cand o vezi in mers. Tin sa mentionez ca acum vreo 2 luni am studiat-o timp de vreo ora, in detaliu, la avia. Pretul totusi m-a aruncat din schema. Sunt si voi ramane fan infocat al Skoda, prin prisma experientei anterioare cu o2fl, dar parca au cam exagerat cu preturile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr cine e curios pe ce da banii, iata cum arata stopurile standard de superb. In mod normal, pe style , l&k si optinal ptr 155 eur, acestea arata mult mai fain...

 

Mda, arata ieftin stopul standard, cu becurile alea la vedere, sub cel standard de la S2...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Nu m-as "aprinde" prea tare de modelele low cost. E totusi un superb la un pret sub octavia medie ...asta e rolul ei. Ca au expus doar low cost...aici e de discutat....

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, o idee tampita sa mergi la un Salon cu un "chel-line".

 

Nu vreau sa fac reclama, dar de exemplu dealerul din orasul meu are in showroom Superb cu "de toate" inclusiv piele perforata si ventilata, iar la DT are atat 190DSG cu piele, cat si 150 manual cu alcantara. Sa poata clientul sa vada tot ce poate cumpara.

 

Cam asta inseamna sa acorzi atentie unui model varf de gama...

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt de parere ca trebuie sa aiba si varf si chel line la drive test ca sa poti compara si sa nu iei teapa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

cati dealeri isi permit sa aiba 65k eur in 2 masini de td pe un sg model...? :))

 

Se alege de obicei varianta dotata pe TD pt a-i arata omului cum functioneaza diversele chestii de pe masina (ACC, assisturile de tot felul, samd). Ar putea sa fie un exemplar mai chel-line in showroom pt a vedea interioarele fara piele, fara navi, fara ambiental...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Sunt curios daca o sa am adblue. In brosura 150 cp doar cu dsg are. Un amic din bruxelles mi-a spus ca la ei toate 2.0 au adblue (decizie post scandal). Voi afla...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e dsg nu o sa aiba adblue. Doar 150 cu dsg, 190 toate, 1,6 greenline au adblue

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Am gresit...150 cp cu 4x4 are adblue

La mine e 150 dsg, nu 4x4...

Amicul adso mi-a spus ca la bruxelles "se face upgrade adblue la toate 2.0-fara extracost"... sa vedem...

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lamuriti-ma si pe mine, va rog, de ce DSG-urile au AdBlue ? Variaza emisiile atat de mult intre manual si DSG ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cati dealeri isi permit sa aiba 65k eur in 2 masini de td pe un sg model...? :))

 

Se alege de obicei varianta dotata pe TD pt a-i arata omului cum functioneaza diversele chestii de pe masina (ACC, assisturile de tot felul, samd). Ar putea sa fie un exemplar mai chel-line in showroom pt a vedea interioarele fara piele, fara navi, fara ambiental...

eu cred ca mai e ceva ... au bani dealer-ii nu ii plang de mila ... problema e ca masina echipata cat de cat decent ajunge la 40k. apoi ce sa ii mai zici tu omului cand vede asta? nimic avand in vedere cat de tare s-a intetit concurenta pe segmentul 35k-45k masini noi. eu am gasit oferta si de touareg edition x la .... 39k, 0km. e drept astfel de oferte sunt rare si apar mai ales la inlocuirile de modele ... my 2 cents.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"masina echipata decent ajunge la 40k" ? 

 

Sa nu exageram.

 

Ce inseamna "decent" ? Piele perforata, trapa si motorul de 280cai ?

 

Un Style este mai mult decat "decent", hai sa fim seriosi, (ca sa fim fair, Ambition deja are dotari decente) iar un Style TDI 150 DSG este in zona de 30k.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 40.000 ai masina "cu de toate". O  configurezi şi cu ceea ce nu ai nevoie.

Dar, aşa o sumă, pentru o maşină... îmi pare sport extrem. Dacă aş petrece, în medie, cel puţin 6 ore pe zi în maşină aş oferi un asemenea preţ, altfel nu.

Ştiu, nu are legătură cu subiectul...doar faceam confesiuni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati vazut in catalog diferentele la 1.8TSI in functie de transmisie:

M6 are putere      132kW/4,000–6,200rpm si cuplu  320Nm/1,450–3,900rpm

DSG7 are putere 132kW/5,100–6,200rpm si cuplu  250Nm/1,250–5,000rpm

Concluzia este ca DSG7 limiteaza clar motorul de 1.8TSI care ar merita un DSG6 pentru a beneficia de intregul potential al motorizarii.

De ce nu or pune ei DSG6 pe un motor care poate 320Nm cuplu (cat avea si vechiul 2.0TDI de 140CP)? Se pierd totusi 70Nm cu DSG7 (la O3 merge ca este mai usoara ~1330kg).

Poate se vor decide sa adauge in oferta 1.8TSI cu 4x4 si DSG6, cu toate ca nu e frumos din partea lor sa iti bage fortat 4x4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.8tsi 4x4 nu mai e mare sfaraiala pe Superb. Vorbim de o masina care va avea 1,600kg (100kg in plus datorita 4x4) cu un motor ce fundamental ramane de 1.8.

1.8TSI nu e un motor cu care sa "rupi norii" nici cu Octavia 3, ce fundamental e o masina de 1,300kg, deci pe una de 1,600kg nu mi se pare o idee reusita...

 

In plus vor da in cap 2.0TSI-ului care are 340NM. Cine va mai lua 2.0 TSI pentru 20NM in plus ? 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 TSI are 350 Nm si mai are inca 40 de cai in plus :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Discuții generale Superb 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!