Jump to content

Discuții generale Superb 3


Makron
 Share

Postare recomandată

tovarasi ... daca sportline vine cu: 4x4, 2.0 tsi 280cp si dcc ...  balesc :mop: si ma indragostesc :wub: 

 

:ceuameni: astia de la skoda :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sportline se pune pe toate motorizarile si transmisiile, cu exceptia lui 1.4 TSI si 1.6 TDI, indiferent ca sunt manuale sau DSG.

 

Bai, deci cum poate sa arate masina asta.... Si cum poate sa fie alcantara aia all-over...

 

Si jantele alea SuperNova  :icon_thumleft:

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este senzationala, parca merita cumparata de noua, mai ales ca nu esti conditionat de motorizare. Va fi greu din pacate sa o si vezi inainte de comanda, nu cred ca dealerii nostri vor mai aduce pt showroom sau test drive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nici eu nu o sa dorm la noapte :lol: .

Combinatia alb-negru arata extraordinar de bine. Putem sa visam cu ochii deschisi: moon white cu oglinzi negre, spoiler portbagaj negru discret, acoperisul negru (posibil are trapa sau face parte dintr-un "black-pack") impreuna cu jantele pe negru. Si daca e sport-line ar fi buna o combinatie cu un 1.8TSI sau 2.0TSI cu DSG.

Daca as tine cont de emotional m-as duce azi la dealer sa-mi dau masina la buy-back, sa mai pun 16-17.000 si sa dau comanda. Dar trebuie sa fim rationali si sa ne convingem ca nu are rost sa schimbi o masina buna, luata de noua, dupa nici 3 ani.

 

PS:

Ati vazut in catalog diferentele la 1.8TSI in functie de transmisie:

M6 are putere      132kW/4,000–6,200rpm si cuplu  320Nm/1,450–3,900rpm

DSG7 are putere 132kW/5,100–6,200rpm si cuplu  250Nm/1,250–5,000rpm

Concluzia este ca DSG7 limiteaza clar motorul de 1.8TSI care ar merita un DSG6 pentru a beneficia de intregul potential al motorizarii.

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt singurul caruia i se par jantele o idee prea mari? Maxim 18" ar fi mers, altfel 19", garda joasa si suspensie tare inseamna o combinatie extrem de nefericita pentru drumurile noastre... Insa recunosc, in varianta SportLine in sfarsit imi place si mie Superb-ul nou, cu exceptia dimensiunii jantelor si a cadranelor de bord, care macar pentru SL ar fi meritat un pic mai mult lucrate si modernizate. Dar tot scump ca porcu' ramane... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nici eu nu o sa dorm la noapte :lol: .

Combinatia alb-negru arata extraordinar de bine. Putem sa visam cu ochii deschisi: moon white cu oglinzi negre, spoiler portbagaj negru discret, acoperisul negru (posibil are trapa sau face parte dintr-un "black-pack") impreuna cu jantele pe negru. Si daca e sport-line ar fi buna o combinatie cu un 1.8TSI sau 2.0TSI cu DSG.

Daca as tine cont de emotional m-as duce azi la dealer sa-mi dau masina la buy-back, sa mai pun 16-17.000 si sa dau comanda. Dar trebuie sa fim rationali si sa ne convingem ca nu are rost sa schimbi o masina buna, luata de noua, dupa nici 3 ani.

 

PS:

Ati vazut in catalog diferentele la 1.8TSI in functie de transmisie:

 

Nu pot decat sa ma bucur sa sunt si altii "infectati" cu SportLine. :) Macar nu sufar de unul singur :)

 

Si pe rosu ar arata demential, doar ca rosu e nemetalizat - deci sursa de probleme. Iar Brunello nu cred ca da bine.

 

Ref la 1.8 TSI DSG ai punctat foarte bine, din cauza cuplului oferit la DSG7 nu as opta pentru el. Iar 2.0TSI DSG6 cred ca iese scump.

Tot cu TDI-ul ramanem...

 

Apropos de emotional, deja am fost azi la dealer sa povestim de SportLine :) Desi rational vorbind, e o tampenie, asa cum ai spus sa schimbi masina < 3ani. 

 

Prognoza de pret pentru SportLine este la nivel de Style + Alcantara, asta ca sa aveti o idee. 

Sunt singurul caruia i se par jantele o idee prea mari? 

Standard vine cu 18'', optional 19''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot cu TDI-ul ramanem...

 

Sacrilegiu, ori e SportLine ori e TractorLine... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"gusturile nu se discuta", dar tot nu pot sa nu ma mir ce e asa deosebit sportline-ul? Mi se pare mai degraba hidos/ kitsch pentru S3:

- in primul rand ceasurile de la L&K sunt wtf. Pai cum e? Sport sau elegant?

- doua culori, sa zicem ca acceptabil pana intr-un punct, dar abia

- eleron spate!! (si in culoare distincta), e ca nuca-n perete, mai ales daca e pe un 2.0, 150cp, unde sunt convins ca are avantaje aerodinamice majore

- alcantara, ca sa transpiri frumos vara si fara posibilitate sa le iei cu ventilatie vs piele normala perforata

- scaune sport, intr-un sedan mastodont de familie, eventual tot pe 150cp

- jante cu insertii negre lucioase, destul de faine, pentru baieti de cartier sau pustani de hot hatch? chiar nu-mi dau seama cui se adreseaza astfel de jante.

 

Pana la urma pentru placerea condusului si vrum vrum asa pe sosea, nu e mai ieftin si mult mai pur sange un hot hatch? (daca tot nu ne permitem in middle age crisis un porsche)

 

In rest, noxa in nas se de foarte frumos si dintr-un style 280 (sau poate introduc biTDI si la S3?), "mascat" intr-un sedan standard/ conservator de familist.

 

Despre 1.8 TSI DSG7 cred ca plaja de turatii mult mai mare i-ar da o flexibilitate frumusica chiar si cu un cuplu maxim mai mic; il duce spre un aspirat decat spre un turbo(diesel) unde ti se taie macaroana repede, basca ca incepe si tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

evacuarile cromate sunt..fake. asa mi se pare vazand pozele....

cu jante pe 19 arata bine, personal nu modelul asta. 19' se justifica la acest nivel de echipare, nu prea se justifica la drumurile noastre..dar...de gustibus..

interior full black cu ceasurile albe...

altfel, frumoasa....dar sportline inseamna mai strident prin definitie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io m-am hotarat ... vreau doar volanul si schimbatorul scurtat. asta daca nu pun mana pe "bonfaer" :)

 

tre sa recunosc ca mi-a scapat treaba cu eleronul la culoare distincta de cea a caroseriei - brici. zece. stati jos

 

auziti ma fratilor ... voi nu v-ati saturat sa ne ia producatorii auto de prosti ... ce mama lui mos craciun sa faci cu eleronul ala pe tdi? sincer si la 280 cp nu cred ca face multe ... masina asta e un love hate constant. imi place spatiul ca sunt familist cu drumuri multe. ma bucura reviewurile care spun ca nu e un cazan pe roti in curbe ... sau mai rau ca are cercul de intoarcere un pic mai scurt decat titanicul :)

 

apoi vad mizeria aia de bord cu cadranele alea de zici ca le lipesc copiii cehi la gradinita cu lipici ... din ala de se aplica cu lingurita aia mica de plastic daca tine-ti minte. te sui in masina si iti rupi degetele in schimbator ca se vede ca nu e pentru tine facut ... ci pentru brazii aia din china de 1,5m ... si colac peste pupaza daca vrei una agila pe benzina sau un cruiser de familie diesel iti rupe portofelul in doua. vrei alcantara? cum sa nu doar ca trebuie sa iei si kessy. si pedala virtuala - aia care la lansare a mers asa bine ca au deschis portbagajul din cheie :P si pe de alta parte ce sa iei nou in intervalul 30-40k cu aceleasi dotari? poti cel mult sa iei un pui de suv sa te bucuri de o pozitie mai inalta de condus. vedeti ... iar love hate :)

 

oricum o fi ma bucur nu m-am repezit sa imi comand masina anul asta - a se citi ca nevasta a zis ca imi rupe capul daca schimb masina anul asta ... si evident ca am avut ultimul cuvant ca sunt barbat in casa mea .... da mama :)

 

voi ... tot love hate?

 

p.s. stie careva ... kaban are copil de gradinita? intreb ca poate l-a luat intr-o zi acasa si a vazut cat de meseriasi este in aplicarea de mizerii pe hartie cu lipici, cu lopatica si si-o fi zis ... evrica ... noile cadrane pt s3 au sosit ... meserias proces ...

Modificat de simply clever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eleronul portbagaj e din alt film. Din filmul cu Giulia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi place aproape tot la ea :) Si ceasurile de bord si eleronul si coloritul.. Prima Skoda care din punctul meu de vedere arata chiar bine. Doar cu ornamentele fake de evacuare nu ma pot impaca, dar vad ca e noul trend in lumea auto.. Cam toti producatorii merg pe ideea asta.

La nicio masina, nu poti impaca toti "cumparatorii".  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poti impaca toti cumparatorii, dar poti scadea procentul de nemultumiti. daca sportline, pai atunci 2.0 tdi 190 cp (sau urci la 200 cp ..ca la biturbo n-ai acces..pacat..) si 2.0 tsi 220/260 cp. ca doar sportline. si daca tot sportline, tobe duble reale, ca se justifica atat estetic cat si functional. poti lasa tobe fake la "pachet design sportline" - sa cumpere cetateanu' 1.6 tdi/1.4 tsi da' sa arate a RS. altfel, inteleg toate lucrurile puse pe ea. e "flashy", striga "uita-te la mine, sunt o superba activa si sportiva". designul e supus gustului individual. pana la un punct ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La prima vedere masina arata foarte bine, are linii frumoase si jantele chiar se potrivesc siluetei.

Din punctul meu de vedere masina se adresa unei clase restranse de cumparatori, dispusi sa platesca inca 10-20% din pretul masinii pentru a fi putin altfel si cred ca reuseste asta. Nu cred ca scopul a fost sa reduca timpul pe Nurburgring.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa intelegem, Sportline e o linie de dotare, nu e VRS. 

Sportline era si la VW, in paralel cu GTI-ul. Nu au nicio legatura. Puteai lua Golf Sportline 1.4 mpi. Asa cum poti lua si 316 M Paket, A150 cu pachet AMG, etc. 

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@simply clever: ai spus exact ce as fi scris si eu. Tine de gust si unora le place, dar subliniez ca ceasurile de bord sunt la propriu din alta epoca (vezi Octavia 1). Dar pana la urma tine de obisnuinta, asa ca cine o va cumpara se va obisnui cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda incearca sa impace pe toata lumea cu acest Superb. Confort, spatiu, pret, motorizari si acum umbla si la design. Personal, mi se pare ca se chinuie sa para ce nu este. Nu are liniile gandite pentru asa ceva. Ramane o masina mare si acum pare incarcata. Nu e ca un S6 care are liniile mult mai dinamice si mai simple, iar agresivitatea kit-ului S merge. De S7 nici nu mai vorbesc.

Apoi o scot in fata vopsita in alb ca sa fie proportiile si mai mari. Sigur ca are prestanta, dar trebuie dublat si de un motor de cel putin 200cp ca sa nu fie putin ridicol, masina mare "sportiva" la exterior si  1.6tdi pentru consum.

dimensioni-skoda-superb-sportline.jpg

Si pe bune eleron negru lipit la o masina alba?  :screwy:

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da un a6 de 177 cai cu pachet S-line ti-ar placea? Dar un tiguan 2.0 140 cp cu pachet R line? Judecati Skoda de parca ei au inventat asta cand altii o fac de ani de zile. E ca si cum ai 2 copiii de varste diferite si pe ala mare il lasi sa manance inghetata dar pe celalalt nu pt ca e frig afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ca altii fac de ani de zile si s-au cizelat. Nu pun o bagheta de eleron intr-o culoare contrastanta cu masina doar ca sa iasa in evidenta. Apoi plafonul tot negru pe o limuzina de dimensiunile astea care nu a fost gandita cu ideea de sport arata cel putin bizar. Nu e hot-hatch. Se zbate cam mult sa iasa in evidenta ca nu e doar un Superb. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintre toate modificaril cel mai mult imi plac volanul si schimbatorul mai scurt. In rest:

- rotile sunt un pic cam mari, iar eu sunt adeptul jantelor de culoare deschisa (dau o nota mai eleganta si ies mai bine in evidenta decat cele negre)

- interiorul negru este anost (aceeasi senzatie am avut cand am urcat in cea prezentata intr-un showroom din Bucuresti. banala/simpluta la concurenta cu interiorul de O3)

- cadranele ceasurilor sunt ok ca design doar ca se citesc greu valorile rpm, respectiv viteza.

 

Un pic OT: toti vrem motoare mai puternice pt viteza, demaraje, roti mai mari pt stabilitate si aspect insa dupa ceva drumuri prin cateva tari din Europa am constatat ca:

- poti avea multe suprize de drumuri proaste aproape indiferent de tara (in Belgia/Antwerp sunt artere cel putin la fel de proaste ca in Bucuresti, in Franta la fel, Ungaria nu mai vorbesc)

- in DE nu ai limita, ai noroc de o zona unde asfaltul nu este valurit si poti urca la 200+, dar tot timpul se gaseste unul lent fie ca-i tir, fie ca trage vreo remorca, ca are masina de acum 20 de ani ori pur si simplu vrea el sa meaga mearga incet, sa treaca pe banda 2 sau 3 si sa te opreasca. Dovada este ca desi in DE am mers mult mai tare si mai stresat, media de viteza a fost cu cel putin 10-15kmh mai mica decat in AT sau H unde am mers constant (putin peste limita, recunosc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@the_ego - sunt aproape sigur ca plafon negru se pune si la s-klasse, si nici ala nu este hot hatch. Eu tind sa cred ca poti alege eleronul alb...sper cel putin pt cei interesati sa o achizitioneze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are ce cauta in discutie. Pe primul plan acolo este in primul rand functionalitatea, are cel mai mare acoperis panoramic, suprafata vitrata fiind si spate. Unde se termina plafonul vitrat se termina si negru, nu se uneste cu luneta. Nici macar la S-coupe nu se continua. 

2014-S-CLASS-SEDAN-019-MCFO.jpg

La Skoda nu m-ar mira sa fie ca la Leon si anume colant.

 

Sorry de off topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de 1 ora caut pe net site-ul cu accesorii (key cover, presuri, etc) - ala din rusia sau asa ceva....

cautam de fapt piesa metalica de la cheie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vineri se pare ca o sa ridic masina :) abia astept sa o testez deoarece combinatia 190 cai cu m6 si pachet de drumuri grele nu a fost disponibila la drive test.

Impresii soon... In weekend planuiesc sa tested suspensia la tara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Discuții generale Superb 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!