Jump to content

Sfaturi achizitie Lupo


Mosuxxx
 Share

Postare recomandată

Sdi-ul nu duce mai mult decat 1.4 mpi niciodata .. 170 km /h pentru un sdi e vrajeala . Nici daca cantaresti 30 kg si mergi doar cu scaunul soferului in masina nu te duci in

170 km/h. 155 km/h abia trage sdi-ul Am mers cu unul si stiu ce vorbesc . Ajunge la 100km /h in 17 sec !!! Numai daca auzi asta iti dai seama ca masina asta nu merge cu nici macar cu 160 dar 170 .

Motorul de 1 l nu il recomand d.p.d.v al raportului consum/ putere . Consuma mult prea mult pentru ce poate . Aia cu 6l/ 100 km in oras e poveste . Consuma exact la fel ca un 1.4 16v 75 cp iar diferenta dintre ele e majora . Il recomand pe acesta din urma daca e vb de motor pe benzina.

Modificat de vincent22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 237
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wolfvw

    15

  • ReiMNs

    15

  • Mosuxxx

    13

  • FiReBuRn

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am 1.2 TDI si am mers 170, eu zic ca si SDI 1.7 "duce" pana la ~ 170km/h....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Seat Arosa Mpi motor de 1.0 ...am mers cu ea 160 km/h...cred ca ar fi putut putin mai mult dar cred ca am nevoie de alte roti ca sa incerc asta...la 160 a devenit foarte instabila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi Arosa mai 'smecher' ca Lupo atunci .. ca vad ca doar posesorii de Arosa vin cu viteze maxime astronomice. 160 tras de par nu a spus nimeni ca nu poate realiza motorul de 1l dar aia cu 'cred ca mai putea' ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sdi-ul nu duce mai mult decat 1.4 mpi niciodata .. 170 km /h pentru un sdi e vrajeala
Mergem la vara la mare si te duc eu cu Arosa 1.7 SDi cu 170 .. Sa-ti confirme baietii cu care am fost la intalnirea de vara anul trecut la Durau :) :P :nono:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand cumperi un Lupo..sau orice masina nu cred ca este extrem de important sa urmaresti ca distantele dintre aripi si capota , de exemplu, sa fie exact identice sau tot felul de chestii care nu se vad cu ochiul liber si trebuie sa masori si sa-ti dea exact ! Motorul este cel mai important si trebuie verificat iar franele, directia , eventuale zgomote sau alte lucruri de acest gen le simti sau nu le simti dupa un drum serios de proba. Deci nu doar o tura in jurul blocului ci o tura mai serioasa.

Nici chestia cu consumabile schimbate nu e bine sa-ti ia ochii pentru ca nu costa o avere sa schimbi 3 filtre , un ulei si o distributie .

1.2 tdi e super masinuta dar piesele sunt sensibil mai scumpe pentru acest model decat ptr celelalte.

1.4 tdi e cel mai tare motor in ce priveste putere / consum pe un VW Lupo .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok asa o fi , dar eu am mers cu un Lupo Sdi 2004 80.000 km singur in masina ( si n-am decat 75 kg ) spre Pitesti si acul s-a aflat maxim undeva intre 155 si 160 km /h si eram cu pedala apasata maxim si am tinut-o asa cel putin 6, 7 km . Poate totusi tu ai mers cu cat spui , dar in mod normal 1.7 sdi nu are cum sa fie mai performant decat 1.4 MPI decat doar in privinta consumului de carburant .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevaru` e ca dupa 155-160 trage mai greu ..dar ideea e ca merge! Am mers chiar cateva minute cu 170 :) In talon viteza constructiva fiind 159 Km/h ;) Observ ca ai motorul de 101 cp ..trage bine ? :lol:

Modificat de FiReBuRn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu bestia mea am mers max 160 la 5500 de turati mai mult nu i-am dat si nici incercat(desi nu cred k mai putea) ca pana la urma e masina mea si mah doare sufletu, oricum in momentul in care iti cumperi un lupo nu te poti astepta sa rupi asfaltul sub tine cine isi cumpara masina din clasa city.... asta primeste.... te asigur ca cu un mot de 1 l te poti strecura in trafic pt ca in aglomeratie esti in treapta 1-2-max 3 ca nu ai unde sa mergi cu 100 km/h sa te strecori ca din moment ce ai loc sa prinzi 100 km/h nu trebuie sa faci jaloane.... ma rog asta e parerea mea si consumul in bucuresti asta mi-a iesit 6% bine fara sa depasesc 3000 de r/m adica mai 'batraneste' 60-70 km/h eu unu lucrez in baneasa si locuiesc in Dr. Taberei deci fac cam 30 de km pe zi in aglomeratie......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar referitor la mot. de 1,4 TDI... am condus unu si vreau sa spun ca am ramas uimit e f. reusita avand in vedere ca e disel si consuma putin e f. agila si nu simti ca e diesel...... oricum sunt un pic cam scumpe si rare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevaru` e ca dupa 155-160 trage mai greu ..dar ideea e ca merge! Am mers chiar cateva minute cu 170 :) In talon viteza constructiva fiind 159 Km/h :lol: Observ ca ai motorul de 101 cp ..trage bine ? :D

Nu stiu ce sa zic, daca tu spui ca ai mers e clar ca ai mers .,, eu unul nu am reusit cu sdi-ul mai mult de 160.

Motorul de 74 kw e super . Peste 3700 ture trage minunat. Ca o comparatie trage cel putin la fel de bine ca un Golf 1.6 FSi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lupino , cand iti cumperi un Lupo , in functie de motorul pe care il alegi , chiar sa stii ca te poti astepta fara nici o retinere uneori sa 'rupi asfaltul sub tine' . In legatura cu consumul de 6% in oras , banuiesc ca asta au fost asteptarile tale cand ai cumparat masina si e greu sa accepti realitatea :icon_thumright: .. Nici daca mergi in creierii noptii prin Bucuresti , singur prin oras si tot nu ai cum sa scoti oricat de batraneste ai merge 6l/100km . Stii ca consumul de la carte este cel ideal.. iar pentru acest motor este dat la carte un consum de 7.6 l /100km in oras !! Tu esti unic intre posesorii de Lupo 1l din lumea intreaga daca spui ca scoti 6l/100km in Bucuresti dimineata din Dr Taberei in Baneasa .

Referitor la motorul 1.4 tdi spui ca e reusit avand in vedere ca e disel !! Pai mai toate motoarele disel sunt ,in general ,reusite prin definitie iar cele TDI in mod special. Cred ca un 1.4 TDI ar fi perfect pentru tine .. poate ai scoate in oras un 3.5-4 L / 100 km daca cu motorul de 1L reusesti 6l . Nu vreau sa ma gandesc cat ai scoate cu 1.2 TDI .. ai redenumi masina si ai intra in cartile de istorie auto.. S-ar numi 1.2 TDI 1.5 L !! :huh:

Sper sa nu o iei personal , glumesc .. :) .. sau si tu glumeai in legatura cu consumul si ai uitat sa specifici ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul de 74 kw e super . Peste 3700 ture trage minunat. Ca o comparatie trage cel putin la fel de bine ca un Golf 1.6 FSi .
L-ai luat din RO? Ca a venit momentu` sa schimb si eu masina, dar va fi tot Lupo sau Arosa ..dar alt motor ..! Ma bate gandul la 1.4 16v 101cp, dar la noi se gaseste foarte greu..la fel ca si 1.4 TDi ..tot Germania cred ca ar fi solutia.. Masina mea de vis, care mi-o doresc enorm este Lupo 1.6 GTi :huh: Dar este foarte scump..tinand cont ca este o masina mica.. Dar cine stie.. :somnmare:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut la inceput un 1.4 MPI de care am fost chiar multumit si chiar o recomand pentru cei care doresc ceva mai mult decat motorul de 1L pentru ca, pe langa faptul ca poate ceva mai mult , are exact acelasi consum dar si o viata putin mai lunga . Mi-am dorit un Lupo GTI dar nu aveam stransi decat 8000 eur si la banii astia nu am gasit ce cautam eu , adica un an de fabricatie bun si o masina cat de cat intretinuta. Gasisem unul din 2002 dar avea cam multi km si aspectul general nu mi-a placut deloc . Tot cautand am dat peste acesta pe care il am acum si l-am luat ca un compromis pana la GTI :) . E fabricat in a 2-a jumatate a anului 2003 si apare ca 2004 in CIV , deci are un an foarte bun de fabricatie si motorul este impecabil intretinut . Un unchi de-al meu locuieste in Germania si inainte sa cumpar masina am verificat-o cu atentie la service-ul unui cunoscut de-al lui de acolo. Un minus ar fi ca a fost usor atinsa in partea dreapta si reparatia nu a fost facuta foarte profesional iar capota , care de la incident s-a julit , a trebuit revopsita si culoarea ei difera usor fata de restul masinii. Insa trebuie sa te uiti cu atentie ca sa observi totul pentru ca agentul de asigurari,de exemplu , cand i-a facut poze pentru Casco nu a comentat nimic si nu a mentionat absolut nimic in fisa de asigurare deci oricand se poate face ca noua .. :) Oricum o eventuala remediere a imperfectiunilor cred ca ar costa maxim 200 EUR. Din pacate nu am avut timp sa ma ocup. Eu sunt insa multumit pentru ca masina merge absolut perfect , fara nici un zgomot iar motorul suna minunat.

Acum am o ocazie sa cumpar un GTI foarte bun din 2003 la un super pret de 9500 eur ( tinand cont ca de noua a costat dublu ) si am scos-o la vanzare . Insa GTI-ul e retinut pana la sfarsitul saptamanii viitoare , data pana la care nu cred ca se va vinde masina mea desi am pus-o la un pret chiar mult mai bun decat cele vehiculate in Germania ptr acest model care nu se gaseste nicaieri sub 7500 EUR ..si asta fara drum , fara alte cheltuieli si fara RAR.

Insa va mai apare sigur inca o ocazie la un moment dat desi , din pacate sunt foarte putine gti-uri care se scot la vanzare in Germania .

Oricum eu sunt convins si sper ca pana la toamna sa cumpar ce-mi doresc adica un GTI :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haideti sa va spun eu despre fosta mea buburuza.!.4 TDI / 75 CP.Masina a papat 2000 de euro de cand am luat-o , asta insemnand revizia generala ca la carte .Avea 130 000km cand am luat-o.Va spun toate astea ca nu credeti ca bat campii cand va spun ca am mers spre Resita cu 180km/h si cred ca mai puteam forta un pic. in conditiile in care rotile erau de 195/45 R15.Acum din pacate sta parasita intr`o curte.Am avut un accident urat si mie personal nu`mi renteaza sa o mai repar.Motorul extraordinar.Raport putere/consum senzational.Am condus un polo1.0 MPI, NU exista termeni de comparatie intre cele 2 motoare.De consum ce va pot spune este ca din momentul in care mi se aprindea rezerva in bord si mergeam la OMV sa ii fac plinul cu 130 RON ma plimbam 3 saptamani prin oras pana se aprindea iarasi rezerva in stilul meu nu sportiv / foarte sportiv de condus.O masina extraordinara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lupino , cand iti cumperi un Lupo , in functie de motorul pe care il alegi , chiar sa stii ca te poti astepta fara nici o retinere uneori sa 'rupi asfaltul sub tine' . In legatura cu consumul de 6% in oras , banuiesc ca asta au fost asteptarile tale cand ai cumparat masina si e greu sa accepti realitatea :) .. Nici daca mergi in creierii noptii prin Bucuresti , singur prin oras si tot nu ai cum sa scoti oricat de batraneste ai merge 6l/100km . Stii ca consumul de la carte este cel ideal.. iar pentru acest motor este dat la carte un consum de 7.6 l /100km in oras !! Tu esti unic intre posesorii de Lupo 1l din lumea intreaga daca spui ca scoti 6l/100km in Bucuresti dimineata din Dr Taberei in Baneasa .

Referitor la motorul 1.4 tdi spui ca e reusit avand in vedere ca e disel !! Pai mai toate motoarele disel sunt ,in general ,reusite prin definitie iar cele TDI in mod special. Cred ca un 1.4 TDI ar fi perfect pentru tine .. poate ai scoate in oras un 3.5-4 L / 100 km daca cu motorul de 1L reusesti 6l . Nu vreau sa ma gandesc cat ai scoate cu 1.2 TDI .. ai redenumi masina si ai intra in cartile de istorie auto.. S-ar numi 1.2 TDI 1.5 L !! :D

Sper sa nu o iei personal , glumesc .. ;) .. sau si tu glumeai in legatura cu consumul si ai uitat sa specifici ?!

Nu o i-au in nume de rau si nici personal..... ca nu am de ce... nu stiu cat consuma motorul tau dar eu unu sunt f multumit d consumul bicicletei mele cert e ca nu as avea de ce sa mint sau sa o ridic in slavi recunosc poate am exagerat cu 6% dar pana in 7 sigur in nici un caz 7,6( cu 20 de ron merg aprox 75-80 de km). apropo de 1,4 16v un prieten de al meu are golf 4 cu acest motor si ii consuma 9 in oras si 7 afara... iar mersu batraneste la mee inseamna sa schimb la 2000 de turati. cat despre 1,4 tdi l-am condus si eu nu m-am referit la consum ca nici nu stiu cat consuma m-am referit la cum sa infige pt o masina asa mica .... apropo cat iti consuma masina ta ca sunt tare curios

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E totusi ciudat consumul tau .. pe mai toti cu Lupo 1L i-am auzit ca se plang de consum. Este posibil ca tie sa-ti consume mai putin daca spui ca mergi domol dar ar fi totusi interesant sa faci un calcul exact din care sa poti afla cu siguranta care este media consumului in oras.

Lupo-ul meu consuma cam 10.5 L in oras.

Prietenul tau exagereaza putin cu 9l/100km in oras tinand cont ca masina lui este cu vreo 300kg mai grea ca a mea.

Mentionez ca stilul meu de condus nu este exagerat de sportiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Cred ca motorul de 1.4l, 16V, 101 CP este perfect pt masinuta, dar in afara orasului. Cum prefer o masina de oras, cred ca tot cel de 1.0l ar fi mai indicat.

Cel mai tentant m-i se pare cel de 1.2l, tdi, tiptronic, dar am inteles ca apar cam des probleme la cutia automatica ....

Eu am lupo 1,2 TDI de 1 an si ceva.. triptronic.. si n`am avut nici o problema cu cutia.. masina are 200 mii... si merge impecabil. trebuie sai schimb uleiul la cutie dar am fost la porche si mi`au cerut 6 mil :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare oameni buni!

Am un lup 1.2 3l 61 hp si nu mai il folosesc.......il vrea careva??? ;) ....il vand ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Cat de ieftin si are a/c ? :Driver:

4500 euro si nu are aer,2002 euro 4,benzina,motor 1000,59.300Km,DISCUTABIL :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei fiabilitate si economie si eu recomand 1.7 SDI, atat ca e mai puturos

daca vrei putin sprint ia un 1.4 TDI

benzinarele vei fi surprins cat de mult consuma raportat la masa masinii (inclusiv cel de 1.0)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei fiabilitate si economie si eu recomand 1.7 SDI, atat ca e mai puturos

daca vrei putin sprint ia un 1.4 TDI

benzinarele vei fi surprins cat de mult consuma raportat la masa masinii (inclusiv cel de 1.0)

intr-adevar, 1,7 e cam puturos, insa nu e chiar in asa hal ca un un matiz. nu te face de rusine nici la semafor, doar ca vei face un pic de zgomot cand il turezi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cat consuma 1.7 in oras, trec cu vederea "lenea" :lol:

pacat ca nu se mai pun SDIuri pe turisme :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!