Jump to content

Sfaturi achizitie Lupo


Mosuxxx
 Share

Postare recomandată

Salutare. As vrea si eu sa stiu ce uleiuri/filtre trebuie pentru un Lupo 1.0 MPI 2001, ca tocmai ce am achizitionat unul si as vrea sa-i fac cat mai curand schimburile si vreau sa stiu la ce/cat sa ma astept. Multumesc.

Cu toate ca ar fi trebuit sa faci un topic nou, nu sa intri peste topicul omului, o sa iti spun din experienta ce am pus eu: ulei Mobil1, tipul recomandat de producator (nu mai stiu acum de care) aprox 1 mil. lei/bidon 4 litri, dar am folosit mai putin de 3 litri din el; filtru 25 RON... daca te uiti bine pe la topic-uri cu service-uri o sa gasesti cat m-a costat si revizia de 120.000 km (facuta la 115.000 km :)) ).

Edit later: adaugiri la raspunsul acesta ai in topicul facut de tine.

Modificat de voov-X
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 237
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wolfvw

    15

  • ReiMNs

    15

  • Mosuxxx

    13

  • FiReBuRn

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu sunt in masura sa spun daca este un pret ok, insa pot sa spun ca un motor de 1.0l va consuma cam 5-6 % in afara orasului (depinde cu/fara AC) si cam 7-10% in oras (in oras insemnand drumuri de 1-5 km, facute cu motorul rece).

Masina este ok, pot merge cu ea 2-4 persoane (si 5 pe distante mici). In cazul in care trebuie transportat ceva cu ea, nici o problema. Am dus aragaz, frigider, PAL de 2m lungime pentru un dulap si pentru un pat, toate cu portbagajul INCHIS.

Am masina de la 104.000 km, acum are 119.000 km. Am schimbat un ulei, un filtru, si am bagat benzina. Aaa... si rola intinzatoare si cureaua de distributie (obligatoriu la 120.000 - eu am facut mai repede). Este mai spatioasa decat un Fiat seicento, si decat un Peugeot 107. Destul de stabila, insa la 4000 rpm in treapta a 5-a esti numai la 120 km/h, mai mult nu prea merita sa turezi saracul motor (cuplul maxim e intre 3200-3800 rpm).

Problema intampinata:

- la usi este un bolt care prinde opritorul de caroserie. Boltul respectiv la usa soferului a fost schimbat, bucsa in care intra e ok, dar in timp boltul se toceste si apare un pacanit la inchidere/deschidere usa. Probabil se poate cumpara un nou bolt, dar eu am preferat sa fac unul la strung. A iesit bine, dintr-un surub dur si a tinut cam 8000 km, dupa care a inceput sa pacane din nou, deci va trebui sa fac altul.

Altceva nu imi aduc aminte sa mai fi avut probleme...

Later edit: daca nu sunt probleme cu masina, eu zic ca merita 5000... trebuie vazut sa nu se fi umblat foarte mult cu ea prin .ro, sau sa se fi umblat pe drumuri bune, in sensul asta trebuie verificate amortizoarele... dar despre asta s-a mai scris. Din experienta, cred ca o sa te obisnuiesti mai greu cu pedala de acceleratie :).

Modificat de voov-X
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare tuturor.

De ceva vreme ma bate gandul sa achizitionez o masina mica, pentru sotia, destinata preponderent mersului prin oras.

Am ales Lupo. Dar, inca nu m-am hotarat exact asupra motorului, asa ca va intreb pe voi care ar fi motorul ideal pentru masina.

Sincer m-ar tenta motorul de 1.0l benzina sau 1.2l tdi ( consum mic, taxe mici, asigurare mica , etc ).

Voi ce ziceti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Eu nu am chiar Lupo.. ci Seat Arosa ..care este acelasi lucru ..pe care exista aceleasi motoare ca si la Lupo! Din cate am inteles eu motorul de 1.0 consuma multicel .. (vezi postul lui voov-X de mai sus) eu sincer nu mi-as lua. Cat despre cel de 1.2 tdi ..e ok ..singura problema ar fi cutia automata (nu am vazut 1.2 tdi avand cutie manuala) si majoritatea au probleme, acum cred ca depinde de noroc. Eu sincer ca posesor de asa ceva ..iti recomand 1.7 SDi ..e probabil cel mai fiabil motor pentru aceasta masina , consumabile ieftine si consum redus (ma refer 5,5% in Bucuresti prin aglomeratie). 1.7SDi am eu si sunt foarte multumit ..taxele sunt destul de mici, doar asigurarea e putin mai mare , atata tot. Eu am mai strans bani si vreau sa achizitionez un Lupo GTi si aceasta o vand, arunca o privire AICI

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lupo este o masina practica la inghesuiala si cred ca si la consum...uite un gti frumos :angry:

Am o prietena cu lupo si este foarte multumita - consum bun (din pacate nu stiu ce motor are), trage bine... e masina de oras si nimic mai mult.

post-1815-1203853457_thumb.jpg

Modificat de Luc BGN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si la Seat Arosa, dar parca Lupo arata putin mai bine, dar ... este mai scump ... :icon_thumright:

Nu vreu Gti ci ceva mic, mic, mic ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi se pare..au cam acelasi pret.. Lupo arata in fata exact ca Polo ..iar Arosa exact ca Ibiza ..

Cat despre consum motoarele mari cu putini cp consuma putin! Iti dau exemplu Polo 1.2 Benzina..consuma cam 10-12 in oras.. Iar Lupo 1.0 benzina consuma cam 8-10 in oras. Nu poti sa le ai pe toate. .consum mic, taxe mici, asigurare mica. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Salutare tuturor.

De ceva vreme ma bate gandul sa achizitionez o masina mica, pentru sotia, destinata preponderent mersului prin oras.

Am ales Lupo. Dar, inca nu m-am hotarat exact asupra motorului, asa ca va intreb pe voi care ar fi motorul ideal pentru masina.

Sincer m-ar tenta motorul de 1.0l benzina sau 1.2l tdi ( consum mic, taxe mici, asigurare mica , etc ).

Voi ce ziceti ?

Salut,

Daca te hotarasti la motorul de 1.0l, te invit sa vezi un Lupo cu 50k reali; L-am cumparat personal din Germania in 2006 la 38k pt sotie. Intre timp s-a mutat cu serviciul inafara orasului si prefera microbusul firmei. Nu prea e hotarata sa-l vindem, dar chiar nu vad rostul sa tinem o masina in fata blocului, doar pentru ca ne este foarte draga. Mai ma dau si eu cu ea cand o duc la spalat prin week-enduri si pot sa spun ca motorul de 1.0l este ok pentru oras. In schimb, afara din oras, daca esti mai "tinerel" si vrei sa-i dai "talpa", te duce f. bine pana la 110-120, dupa care devine cam zgomotoasa din cauza turatiei ridicate. Dpdv. al stabilitatii, nu sunt probleme pana pe la 135-140 (am testat-o in Germania). Mai mult nu am incercat si oricum nu cred ca mai poate mult peste.

In orice caz, parerea mea este ca veti fi multumiti de Lupo, indiferent de motorul ales.

Succes! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de motorul de 1400 -16v ce parere aveti? am observat ca diferenta de consum intre motorul de 1000 si cel de 1400 nu este asa mare incat sa merite un motor de 1000. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu zici de motorul 1.4 16v 114cp ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista doua modele de 1400 -16v si anume: de 75cp si 101 cp. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca motorul de 1.4l, 16V, 101 CP este perfect pt masinuta, dar in afara orasului. Cum prefer o masina de oras, cred ca tot cel de 1.0l ar fi mai indicat.

Cel mai tentant m-i se pare cel de 1.2l, tdi, tiptronic, dar am inteles ca apar cam des probleme la cutia automatica ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am initiat topicul acesta in numele prietenei mele.Dupa mai multe cautari (lungi :offtopic: ),s-a hotarat ca vrea sa isi achizitioneze un VW Lupo cu motor pe benzina de 1.0 .As dori sa va dati cu parerea asupra motorizarii,avand in vedere ca masina va fi folosita preponderent in oras.Este submotorizata?Stiti cumva cam in jurul carei valorii se invarte consumul in oras?Astept reply-urile voastre.Va multumesc ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un Lupo 1.0 pt o domnisoara ar fi perfect... consum in bucuresti max 6 iar la capitolul putere .... pt o fata si pt oras este suficient de puternica poti face o depasire si te poti strecura prin trafic lejer.... iar rezolvi o alta mare problema in bucuresti PARCAREA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa-l supar pe lupino dar motorul de 1.0 nu e chiar cel mai reusit de pe un lupo! Ai sa vrei ceva mai puternic (asta nu inseamna neaparat consum mai ridicat)! S-a mai vorbit mult ca motoarul asta mic consuma multisor tocmai din cauza ca trebuie turat! Nu e pt stilul sportiv de condus dar binenteles cred ca-si face treaba! Motoarele reusite sunt cele TDI din cate am auzit mai ales 1.4 TDI - consum foarte mic in raport cu puterea dezvoltata! Succes in acizitionarea unui lup. Asteptam sa vedem pe ce-ai pus mana:>! Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul 1.0 benzina din cate am citit nu este foarte fiabil, eu sincer ti-as recomanda 1.4TDI sau 1.7SDI ..ambele consum foarte mic.. si foarte fiabile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am inteles bine, motorul 1.0 este de origine Skoda, parerea mea insa este ca diferenta de pret intre acesta si un SDI nu este justificata pentru o masina "mini" care nu prea iese din oras...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil SDI e mai scump din cauza consumului si pentru ca e diesel :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar daca consuma 1litru% in plus, diferenta de 1500 E se va rentabiliza... 10 ani dupa scoaterea taxei de prima inmatriculare... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul 1.0 benzina din cate am citit nu este foarte fiabil, eu sincer ti-as recomanda 1.4TDI sau 1.7SDI ..ambele consum foarte mic.. si foarte fiabile!

eu am aceasta masina, respectiv acest motor...ba e chiar foarte fiabil... si costuri de itnretinere mai mici ca la diesel, iar ca si consum taxa de la diesel il va echivala..bine daca o tii cam 5 ani de-abia apoi iti scoti banii, daca nu mergi mai mult de 15.000 pe an...numai bine

Modificat de emilu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Daca te hotarasti la motorul de 1.0l, te invit sa vezi un Lupo cu 50k reali; L-am cumparat personal din Germania in 2006 la 38k pt sotie. Intre timp s-a mutat cu serviciul inafara orasului si prefera microbusul firmei. Nu prea e hotarata sa-l vindem, dar chiar nu vad rostul sa tinem o masina in fata blocului, doar pentru ca ne este foarte draga. Mai ma dau si eu cu ea cand o duc la spalat prin week-enduri si pot sa spun ca motorul de 1.0l este ok pentru oras. In schimb, afara din oras, daca esti mai "tinerel" si vrei sa-i dai "talpa", te duce f. bine pana la 110-120, dupa care devine cam zgomotoasa din cauza turatiei ridicate. Dpdv. al stabilitatii, nu sunt probleme pana pe la 135-140 (am testat-o in Germania). Mai mult nu am incercat si oricum nu cred ca mai poate mult peste.

In orice caz, parerea mea este ca veti fi multumiti de Lupo, indiferent de motorul ales.

Succes! :wacko:

Am avut citeva Seat Arosa de 1.0l, modelul 1.0MPi, majoritatea cu motorul AER, si toate se duc pina la 102-103 mile pe ora pe ceas (95mph pe GPS), asta inseamna 152.9km/h. Zgomotoasa la viteza aia, dar se poate trai cu zgomotul cind esti cam cel mai rapid pe autostrada (acolo unde viteza legala este doar 70mph). Se pare ca viteza este independenta de culoarea masinii (albastra, portocalie, verde, alba, turcoaz) :D

Referitor la fiabilitate la motorul de 1.0MPi, am vazut 2 Arose de 192, respectiv 196 mii de mile inca functionind perfect fara reparatii majore la motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok masinuta pentru oras. In cazul in care vrei sa vezi pareri referitoare la consum, mai citeste si alte topic-uri. Al meu papa intre 7 si 9 l/100 km in oras, depinde de cat de greu mi-e piciorul. Sub 7 nu am reusit prin oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FiReBuRn cam cu cat merge masinutza ta max? Eu am reusit 160 cu a mea si sunt curios daca SDI-ul tau duce mai mult! Si ma intereseaza si ce consum ai! Vreau sa-l compar putin cu al meu :)! Bafta & Drive safe ppl!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am fost la intalnirea de vara la Durau am mers cu 170, nu am mai fortat mai mult! Cat despre consum in Bucuresti cu aglomeratie ia cam 6%, la drum lung 3,5/4 :) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am unul si sunt tare ,tare multumita mai ales ca si clujul e aglomerat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!