Jump to content

Revizii periodice Golf 7


codz
 Share

Postare recomandată

In nici un caz! Ce service si in al catelea an de garantie se afla masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PBN; anul II (neincheiat). (In postul #287 se gaseste atasata chitanta.)

 

PS I-am trimis un e-mail consilierului care s-a ocupat de masina cu rugamintea de a-mi explica de ce am fost taxat pentru operatiunea respectiva desi masina este inca in termenul de garantie oferit de producator. Sper ca voi primi un raspuns.

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte ciudat, iar mie personal nu mi se pare deloc in regula. In legatura cu ce ai reclamat tu, ce raspuns ai primit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se incadreaza in garantia de fabrica (primii doi ani), asadar nu au scuza.

 

Inspectia service nu ar include si o verificare a trenului de rulare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte ciudat, iar mie personal nu mi se pare deloc in regula. In legatura cu ce ai reclamat tu, ce raspuns ai primit?

 

Consilierul mi-a spus ca s-au gresat etrierii si s-a strans ceva la puntea fata (nu am acum factura la indemana ca sa vad daca au trecut ceva pe ea diferit de ceea ce apare pe chitanta, adica "verificare tren rulare").

 

PS Cred ca servisul incearca sa profite de pe urma faptului ca nu mai sunt trecute explicit in carnetul de servis ce operatiuni trebuie sa se efectueze cu ocazia inspectiilor.

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal se da si o fisa la inspectie service cu ce anume s-a verificat, unde se precieaza printre altele starea bateriei, antigelul, mm ramasi la anvelope. Stiu ca se face aceasta operatiune la doi ani.

zlp1ma.jpg

2pg de verificari, fiind practic o lista de intretinere.

In mod normal nu se fac actiuni fara sa iti spuna. Te-au instiintat ca ar trebui strans nu stiu ce surub sau ca ar trebui gresati etrierii?

Probabil au facut din oficiu si nici nu ai cum sa verifici ca aceste operatiuni s-au realizat.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca am primit ceva asemanator si cum nu sunt in Buc. acum nu pot ca sa verific. Am sa caut cand ma intorc si am sa revin cu detalii. (Au bifat insa in carnetul de servis cele cateva operatiuni effectuate si altele care nu s-au efectuat.)

 

Ceea ce au "facut" la puntea fata mi-a fost anuntat cand am revenit ca sa ridic masina.

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul consilierului de servis:

 

"pentru ca lucrarile de mentenanta/intretinere nu se pot deconta pe garantie, doar defectele de fabricatie. Daca se constata ca vreun element are o problema de garantie atunci acela se schimba."
 

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bullshit. Nu se poate ca la 10k km sa impuna gresarea etrierilor ca proces de intertinere. Probabil au venit din fabrica gresati insuficient sau deloc. Banuiesc ca nu ai incins franele prea des.

 

Offtopic: Eu personal sper des de-a face cu dealerii VW de pe plaiuri mioritice. Mi se par lacomi, deseori incearca sa te prosteasca pe fata doar ca sa mai "smulga" niste bani, cel putin cei cu care am interactionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit Paul ca nu este doar pe plaiurile mioritice problema este aproape peste tot la fel datorită faptului ca se vinde foarte bine mașina si nu fac fata , eu sunt in Suedia iar spre terminarea iernii am început sa am un scârțâit pe la motor , la început a fost K dar a devenit din ce in ce mai urat , am mers la service si-au dat cu presupusul au spus ca este rolă intinzatoare , mi-au făcut programare au schimbat-o , au spus ca tot este K , am mers in parcare mașina la fel , am început sa urlu fireste [emoji12] , a venit șefu au reprogramat mașina cu mașina de împrumut ca mai muncim si noi na , au schimbat si toată distribuția si iar am urlat ca era la fel si după a venit șeful ăla mare de service si mi-a luat mașina 2 zile pana a fost sigur ce este , a fost pompa de apa , au rezolvat problema într-un final după 2 luni si de 5 ori in service , la sfârșit un mucios de dealer de birou îmi spune sec când ridic mașina , știți ca distribuția nu intra pe garanție dar o sa vi-o dam noi gratis , iar eu ii răspund sec , nu ma interesează Greșelile personale sunt plătite de cei care le fac iar in alta ordine de idei vreo 5 zile de munca care le-am venit la service sa va facturez pe Dvs sau pe vw cum facem ? A început sa se bâlbâie , după care la-m informat ca orice piesa in afara de cele consumabile intra pe garanție la 3 ani sau 100k km sau depinde de țara poate 2 ani etc , cert este un lucru ca toți idioții si neaveniții care nu au habar din ce este formată o mașina lucrează in firme de auto peste tot in lume !!! Cred ca au un target de bani ce trebuie sa facă si primesc comision la ce este extra si ei caută sa factureze doar unde merge merge unde nu aia e !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Navi: Raspunsul consilierului de service e corect in privinta mentenantei vs garantie. Dubiul ramane daca s-au facut acele operatiuni pt a se justifica cei 86lei.

A disparut zgomotul reclamat? 

 

In alta ordine de idei, garantia pe suspensii si alte articulatii este de 10k km/6luni. O prostie, dar asa intelege VW sa dea garantie. Se poate vedea foarte clar daca cineva a abuzat de articulatii si dupa 1 an le are praf si altele care au avut probleme datorita fabricatiei la 1 an.

Cititi cu atentie garantia pt ca e posibil sa mai fie exceptii.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede clar daca cine a a abuzat...

Banuiesc ca nu ai incins franele....

Pai, va contraziceti singuri, ori veniti cu certitudini, ori vreti sa aburiti pe cei de la service. Vw si-a asigurat pielea contra personaje ca voi, pline de presupuneri. Ati luat o gramada de fire si fiare, ati vrea eventual sa mearga fara benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema reclamata de mine nu are nici o legatura cu franele (care apropo se incing la franare; cine nu stie si vrea sa afle sa puna mana pe discuri dupa un drum prin oras :evil: ): era vorba despre un scartait al puntii fata la coborarea unui damb (am mai scris despre asta in sectiunea dedicata). Numai ca asa s-au gandit ei s-o abureasca, cu ungere de etrieri si strangeri de suruburi. Ramane de vazut daca a avut vreun efect.


@Navi: Raspunsul consilierului de service e corect in privinta mentenantei vs garantie.

 

Cel putin in acest caz nu, nu este corect: eu nu i-am cerut ca sa faca nimic, doar am semnalat o posibila problema la care servisul trebuia sa dea un raspuns clar, ori ca problema nu exista si mi se pare mie, ori ca exista si a fost remediata facandu-se asta si asta, caz in care nu vad ce legatura are cu mentenanta.

 

Bine ca nu s-a reprodus si scartaitul oglinzii laterale pe care l-am semnalat, ca imi incasau bani si pentru gresarea oglinzii.

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@warlock, era vorba de garantia de  6luni la anumite piese pe care VW considera ca nu merita mai mult. In 6 luni/10.000km nu se poate strica un amortizor de fabrica decat daca a avut probleme de fabricatie. Abureala vine din sens opus, din service. Cu operatiuni fictive care sa incarce factura. Cu faptul ca la majoritatea service-urilor de reprezentanta nu te lasa sa asisti la revizie tocmai ca sa iti poata baga pe gat astfel de interventii.

 

Din nou, in certificatul de garantie se mentioneaza clar ce nu intra sub incidenta garantiei, cititi cu atentie. Galusca cu 4 ani garantie in anumite conditii si cu multe exceptii.

Nu cred sa devina mai darnici in privinta exceptiilor la Golf 7.

2remfet.jpg

Sa posteze cineva concret pentru Golf 7 toate conditiile acordarii garantiei.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede clar daca cine a a abuzat...

Banuiesc ca nu ai incins franele....

Pai, va contraziceti singuri, ori veniti cu certitudini, ori vreti sa aburiti pe cei de la service. Vw si-a asigurat pielea contra personaje ca voi, pline de presupuneri. Ati luat o gramada de fire si fiare, ati vrea eventual sa mearga fara benzina.

 

Ieftina ironia. Chiar vreau sa mearga fara benzina ;)

Modificat de iou.paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate tin eu minte, in manualele noi nu mai apare clauza cu 6 luni / 10.000 km, e ceva de genul "daca este / nu este uzura normala raportat la rulaj". Si asta nu mi s-a parut deloc ok pentru ca permite prea multe interpretari pana la urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[..]

 

Sa posteze cineva concret pentru Golf 7 toate conditiile acordarii garantiei.

Nu s-a schimbat formularul de certificat de garantie, este acelasi, editia aprilie 2011, pentru toate auto VW.

 

De precizat ca vorbim de primii 2 ani, pe urma intra in vigoare garantia "extinsa" data de importator, vedeti extrasele de mai jos

post-1145-0-70370500-1436947804_thumb.pn

post-1145-0-74119500-1436947895_thumb.pn

post-1145-0-42725200-1436947897_thumb.pn

post-1145-0-14383800-1436947900_thumb.pn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asadar in primii doi ani ramane valabil paragraful pozat de mine?

 

Exprimari de "fara a se limita la", ambiguitati ca sa pot sa excluda de la garantie cate piese vor ei.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, in primii doi ani paragraful ramane la fel si tot textul garantiei, dupa cum am zis cred ca este standard pentru orice VW vandut din aprilie 2011 incoace, pana in 2013 cel putin cand am luat-o eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar m-am uitat acum in carnetul de garantie si ramane valabil acel paragraf. Totusi, acel punct d) mie mi se pare discutabil, pentru ca nu se specifica "uzura normala" si la ce componente se refera, deci ramane la latitudinea lor. Eu insa pana acum nu am avut probleme cand am reclamat zgomote. Si urmeaza sa le fac in curand o noua vizita. In fine, deja suntem offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Setarea intervalul de revizie banuiesc ca face parte din pregatirea pentru livrare. Deci perioada de revizie se considera de la predare si nu din ziua fabricatiei.

La fel si garantia, este de la livrare si nu de la fabricatie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea a fost produsa in iunie si trebuia sa ajunga la mine cel tarziu la inceput de august. Din cauza unor probleme (furtuna, grindina, bla bla) a mai fost retinuta in Germania pentru control si eventual remediere probleme, asa ca a ajuns in tara si implicit la mine la jumatatea lunii octombrie. Acum pe la inceput de iulie ma anunta CB cum ca mai am 2 saptamani pana la verificarea de 2 ani (eu reviziile le-am facut la 10k km, intervalul a ramas variabil), cu toate ca 2 ani de la livrare se implinesc abia in octombrie. De aici eu inteleg ca intervalul chiar e setat de fabrica. Plus ca mai sunt si alti colegi ale caror masini au venit de cu interval 1 an / 15k km.

Scuze de off-topic, poate muta un moderator pe un topic mai potrivit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Inspectie service cu schimb ulei -> pret convenit total: 560ron


 


Detaliere:


Filtru de ulei - 65RON


Ulei Castrol EDGE , 4.6 litri (facturat 5l) - 360ron 


Buson filtru de ulei - 11ron


Manopera - restul


Masina are 9600 de km la bord si in octombrie face doi ani de la achizitie.


Revizia a fost facuta la Targoviste.Foarte ok reprezentanta.Eu am lasat masina acolo ( a durat ceva, 2-3 ore) si am plecat in oras cu taxiul ca aveam treaba.Dar daca vreti sa faceti acolo revizia va recomand sa vizitati orasul vechi.


PS.Nici o reprezentanta nu accepta uleiul cumparatorului.Desi exista o prevedere europeana care obliga sa accepte, toate motiveaza diverse (ca nu are norma, ca nu e in lista agreata de Vw, etc) si fac orice ca sa nu folosesti uleiul propriu.Dupa ce expira garantia se accepta uleiul cumparatorului la revizie (cine mai calca pe la ei).Iar ca perversiunea sa fie maxima, la telefon iti spun ca accepta apoi cand ajungi acolo incepe filozofia bidonului de ulei.Din pacate (stiam foarte bine asta din alte surse) nici o reprezentanta nu a putut confirma tara de origine a uleiului Castrol folosit in reprezentante (ulei la bidoane de 200 de litri).Deci poate fi de oriune...


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acela e ulei OE cu pret de 90 ron per litru la reprezentanta.

Era vorba de Castrolul clasic care se pune la vrac sau daca insisti la bidon de 1l unde provenienta este indoielnica.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!