Jump to content

Revizii periodice Golf 7


codz
 Share

Postare recomandată

Am tot rasfoit forumul asta privind reprezentantele insa la o concluzie nu am ajuns, asa ca poate ma mai ajutati cu ceva sfaturi.

 

Am cumparat un GOLF 7 1.2 TSI 105 cp de la midocar, vehicul de ocazie cu 11200 km in bord. Prima revizie stiu ca se face la 15.000 km sau la 12 luni, practic masina este fabricatie din aprilie, inca nu am primit garantia atunci am achitat si mi-au dat banii (Destul de ciudat dar nu mai conteaza), ca nu le-au venit de la Porche, la fel nici fiscalul in fine este alta discutie aici.

 

Eu acum vreau sa va intreb de preturi si recomandari, eu practic ma pot duce la mai multe reprezentante agreate de VW sau in Bucuresit nu avem decat MIDOCAR (Otopeni + Vitan) SI PB (V + N) ??? Nu mai pun distanta caci toate cele 4 sunt extrem de departe de mine - eu practic stau in 13 septembrie, daca se va intampla ceva cu masina si ma pun s-o las pe acolo vin cu elicopterul eventual. Unde au reprezentanta cei de la Midocar Vitan nu va recomand sa ajungeti, fiind fix intr-un camp aproape de Glina, de acolo sa pleci cu ce? :) In fine, alta discutie...de aceea si intreb daca mai sunt alternative ceva la VW si poate si cu preturi mai mici :)

Din pacate si sa merg pana la Valcea, Pitesti, Buzau sau mai stiu eu pe unde nu e o alternativa prea buna caci nu prea mai am rude pe nicaieri (decat la Gaesti doar sa combin cu Pitesti poate) asa ca as face drumul chiar special asa ca diferenta as plati-o la benzina.

 

Mai mult intreb de preturi, caci din cate am observat s-ar schimba decat uleiul si filtrul de ulei - eu as fi vrut si macar filtrul de aer sa il schimb, poate cel de combustibil mai putin fiind vorba de benzinara...

 

De ulei iarasi imi pun ei de la butoi sau cer eu sa imi puna separat? de unde voi stii eu ca nu imi pun de la butoi si imi pun separat? de altfel intrebarea mea, caci este prima masina "cu garantie", pana acum am mai fost doar cu masinile de la firma unde lucram (si asta prin 2008 la GM) si nu prea ma interesa, de atunci eu am mers numai pe varianta SH si stateam eu langa mecanici, toate masinile mele erau intretinute - deci intrebarea este ma pot lasa in service sa stau langa ei, sau inca nu s-a dat legea aceea? Ca daca e asa ei pot sa ma taxeze cat vor si posibil sa nu imi schimbe nimic :( (sunt mai sceptic la inceput deh)

 

Mai vreau sa intreb si legat de chiptunning, cei care sunteti cu garantia ati facut asa ceva? Am inteles ca se pot face anumite chiptunninguri care se pot demonta inainte de a mers la garantie, ce parere aveti si daca puteti recomanda pe cineva ? Un 120-125 cp si un demaraj mai bun nu ar strica asa ca nu dati cu parul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc sa-ti raspund la cateva din nelamuriri:

 

- pentru preturi, cel mai bine e sa ceri oferte de la dealeri, am mai spus ca am avut supriza sa gasesc diferente de 40 lei / litru de ulei OEM intre reprezentante; daca vrei sa-ti faci o idee de costuri, am pus chiar pe aceasta pagina, in postul #166, chitanta de cand am facut eu revizia (alta motorizare)

- inteleg de la colegi ca ar mai fi dealer-ul Metrotehnica, nu stiu sa-ti dau detalii, poate un coleg care a avut de-a face cu ei

- poti cere sa schimbi si filtrul de ulei, eventual si de polen, nu iti interzice nimeni asta, eu personal chiar sunt de parere ca e recomandat; filtru de benzina nu mai ai, deci implicit nu ai ce sa schimbi

- uleiul poti cere sa fie la butoi sau la bidon dupa preferinta, iar pretul difera si in functie de asta; in general poti cere sa fii de fata cand toarna uleiul in motor, sa vezi ca e ala pe care l-ai platit tu si nu altceva - de obicei asta accepta orice reprezentanta, chiar daca nu te lasa sa stai langa masina pe toata perioada reviziei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Merlinboy

 

Exista REPREZENTANTE VW si SERVICE-uri AUTORIZATE VW. Fa aceasta diferenta. Reprezentantele VW din Bucuresti sunt PB si MIDOCAR. Service-uri autorizate VW sunt, in primul rand, Reprezentantele VW, dar si, in general, toate Reprezentantele marcilor din grupul VAG: skoda, seat, audi. Deci, poti sa intrebi daca sunt autorizati pt service VW la Brady Trade, Avia Motors, Metrotehnica...Logica se aplica in toate judetele tarii. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Următoarele posturi off-topic vor fi sancționate.

Respectați, va rog, măcar aria în care postați dacă tot sunteți off-topic.

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze daca nu am respectat si am vorbit off-topic pe aria aceasta, sper sa nu fie vorba de mine caci eu incerc sa vorbesc fix de revizii (si de reprezentantele unde vor fi facute acestea).

 

De Metrotehnica trebuie sa ma interesez, din ce vad pe site s-ar ocupa doar de Seat si de Skoda, nu specifica nimic de VW...

 

 

Incerc sa-ti raspund la cateva din nelamuriri:

 

- pentru preturi, cel mai bine e sa ceri oferte de la dealeri, am mai spus ca am avut supriza sa gasesc diferente de 40 lei / litru de ulei OEM intre reprezentante; daca vrei sa-ti faci o idee de costuri, am pus chiar pe aceasta pagina, in postul #166, chitanta de cand am facut eu revizia (alta motorizare)

- inteleg de la colegi ca ar mai fi dealer-ul Metrotehnica, nu stiu sa-ti dau detalii, poate un coleg care a avut de-a face cu ei

- poti cere sa schimbi si filtrul de ulei, eventual si de polen, nu iti interzice nimeni asta, eu personal chiar sunt de parere ca e recomandat; filtru de benzina nu mai ai, deci implicit nu ai ce sa schimbi

- uleiul poti cere sa fie la butoi sau la bidon dupa preferinta, iar pretul difera si in functie de asta; in general poti cere sa fii de fata cand toarna uleiul in motor, sa vezi ca e ala pe care l-ai platit tu si nu altceva - de obicei asta accepta orice reprezentanta, chiar daca nu te lasa sa stai langa masina pe toata perioada reviziei.

 

 

Iti multumesc pentru raspunsul prompt! In principiu diferenta de la 130 ron / litru la 40 ron / litru mie personal mi se pare ca de la cer la pamant ! Nu am cautat sa vad cati litri de ulei ar intra in motorasul de 1.2 TSI dar ma indoiesc ca mai mult de 4 l dar chiar si asa tot vorbim de o diferenta sesizabila + manopera :)

 

Poate cand mai are timp vreun user cu aceeasi motorizare si Golf 7 sa-mi scrie si mie mai multe detalii, eventual unde si le-a facut el ultima data si cat l-a costat, multumesc anticipat! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia de la 15000km m-a costat 580 lei la PBN. Maine o sa caut factura si o sa-ti spun exact ce s-a trecut pe factura si cu ce valoare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu diferenta de la 130 ron / litru la 40 ron / litru mie personal mi se pare ca de la cer la pamant !

Atentie, am spus diferente de 40 ron / litru, adica de la ~90 la ~130 ron (din nou precizez, vorbim de uleiul OEM).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Cris ai dreptate, am citit eu aiurea :(

 

Totusi pt minu94 caruia ii multumesc pt ajutor - 580 ron este chiar decent la urma urmei, mai ales ca a si scuturat filtrele de aer si polen din ce observ eu acolo ;) Ai putut sa stai in aceeasi incapere cu mecanicii ? ai idee cati litri au intrat caci nu este specificat acest lucru si nu in ultimul rand cand a fost facuta revizia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am lasat masina acolo ca trebuia sa fiu la serviciu. Ca si cantitate, daca ma uit pe factura, scrie 4, deci cred ca 4 l. Revizia am facut-o in august. Ma apropii de a doua revizie acum, masinuta avand 25.000km. Acolo sunt curios cat va costa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Exista vreun program ceva pregatire iarna a masinutelor pe la dealeri in perioada asta? Nu de alta dar vroiam sa maresc nivelul de antigel, fiind cam scazut, uleiul iarasi parca pare cam scazut nivelul si sincer nici nu prea am cum sa ajung in garantie momentan (multi poate stiti povestea mea momentana cu Midocar caci nu am intrat inca nici in posesia garantiei si nici a fiscalului) si sincer nici sa dau doar 2-300 ron pentru lucrul asta sau sa fac o revizie completa caci am abia 11600km parca nu s-ar merita - asa ca daca ar exista vreun program ceva poate m-as duce, daca nu-parca le-as completa "eu" daca as stii cu care (pun eu intre ghilimele ci sa merg la vechiul mecanic care este si vecin si bun prieten cu mine doar sa nu am ceva probleme ulterioare, practic doar de completat putin gen 0.2 ar fi nevoie). 

 

Ideea este ca nu as vrea sa intru in iarna nepregatit cu masinuta - cauciucurile sunt deja montate, dar mai sunt si altele ... Voi cum ati procedat si ce parere aveti? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreun program special pentru iarna nu exista in afara verificarilor periodice.

Tinand cont de km pe care-i ai nici nu ai ce sa cauti in service, mai bine te duci la un magazin de piese auto cumperi un antigel G12 (Hepu sau ce firma vrei tu), completezi singur si gata. Nu te costa aceasta operatiune mai mult de 20-30 de lei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba o sa il coste mai mult. Cumpara o sticla de antigel de la reprezentanta si un litru de ulei. Le completeaza si gata operatiunea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru 0.2 sau cat ar trebui parca as completa singur (ma rog cu ajutorul mecanicului), Hepu stiam ca-i firma serioasa, pompa de apa la vechiul A4 numai Hepu o cumparam, e bine ca stiu acum ca e vorba de G12 , o sa ma mai interesez sa fie sigur, multumesc :)

 

Andrei parca nu m-as duce sa cumpar la pret de 3 ori mai mare din reprezentanta acelasi ulei si acelasi antigel + ca inca nu am nici garantia (heh) si as vrea sa stiu ca este optim totul pe masinuta mai ales ca fac drumuri destul de scurte gen 3-5 km prin oras si abia ce se incalzeste motorasul de aceea ziceam sa protejez si de aceea am si intrebat pe aici :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antigel o sa mai ai nevoie de completat. La fel si ulei. Dar poate gasesti si in alta parte antigel G12. Nu stiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pune G13 cred. La O3 scrie ca trebuie G13. Si am luat original VW la 1.5L.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G13 original VW (cutie argintie cu VW pe ea), de la Volksparts, 50 RON. Avand in vedere ca sunt singurii 50 de roni pe care cred ca-i voi baga in 2-3-4 ani in antigel, nici nu incape discutie daca sa iau "ceva mai ieftin"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai reviziile nu costa? Cred ca stiu magazinul Volksparts am luat pentru vechea Vectra C in 2009 mai multe elemente de articulatie de la ei si de unele nu a mai fost nevoie, super tipii mi-au dat banii inapoi jos palaria ;)

 

Dar ideea este ca nu sunt singurul care vede lucrul acesta si anume de a nu merge pentru o simpla atentie de genul fuga in reprezentanta si a da de 3 ori pretul unui simplu antigel sau pentru 1 L ulei cand te si poti descurca singurel. Apropo, eu cu masina asta nu am facut eu km personal pana acum cei 11k asa am luat-o de la Midocar, ziceti sa mai astept macar vreo 2000km pana sa ajung la revizie ? Eu cam asa ma gandeam prin ianuarie februarie probabil cand probabil voi avea 14000km..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In functie de stilul in care a fost condusa, ea iti arata daca trebuie sa schimbi uleiul inainte de 30.000.

In cazul in care se duce pana la 30.000, eu iti recomand sa-ti faci revizia undeva in jur de 25.000. Dar in niciun caz nu are rost sa schimbi uleiul chiar la 14.000, totusi e ulei Long Life.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ideea este ca nu sunt singurul care vede lucrul acesta si anume de a nu merge pentru o simpla atentie de genul fuga in reprezentanta si a da de 3 ori pretul unui simplu antigel sau pentru 1 L ulei cand te si poti descurca singurel.

 

Din tot ce ai scris pana acum (aici si pe forumul Octavia 3) eu nu am inteles ce nevoie ai de garantie daca e asa de paguboasa. Nu te duce la revizie, pierzi garantia si te descurci pe cont propriu, adica ai scapat de belea.

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta ma confunzi caci nu am postat eu pe forumul de la Octavia, te rog link daca se poate (eventual prin pm) si scuze pentru offtopic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu a mai facut nimeni revizia recent ?

 

Eu as vrea totusi s-o fac prin martie, indiferent de nr de kilometri sau de an ( o sa am in jur de 13500 maxim 14000km - acum am ~12500) si de aceea ma gandeam poate gasesc ceva feedbackuri. As fi vrut initial poate sa schimb si filtrul de aer (m-ar fi tentat ce-i drept sa-l schimb eu caci nu mi se pare atat de complicat sistemul, era mai complicat la vechiul A4 diesel 2.0 140) asta decat "scuturat" operatiune de care nici nu sunt sigur ca o fac ei, totusi bucurestiul asta ne mananca zilele la cat praf si mizerie exista (ma uit doar la "zapada" care inca mai exista cum este efectiv NEAGRA). Asa ca daca a mai trecut careva pe la service pentru revizii va rog sa mai scrie si pe aici, multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce vrei sa stii mai exact?

Eu filtrele de aer si polen le-am schimbat si le voi schimba la fiecare revizie (10-12k km / 1 an), cum spui si tu - la ce e in B si nu numai, nu merita tinute mai mult.

In privinta preturilor eu am mai spus, suni inainte la mai multi dealeri si ceri oferte, s-ar putea sa primesti oferte cu diferente de pret considerabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca a mai facut vreunul altul revizia si poate sa dea si ceva feedback mai recent :) Preturi, cum s-au comportat ...

 

Cat au fost la tine filtrele de aer si habitaclu mai exact ? Golf 7 este versiunea GTI? s-ar putea oricum sa fie altele deci poate as scapa mai ieftin eu :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!