Jump to content

Revizii periodice Golf 7


codz
 Share

Postare recomandată

La reprezentanta mi-au cerut aprox 4500 lei cu schimb de ulei si filtre, dar fara cureaua de la pompa de ulei.

La un service specializat pe VAG mi-au cerut 3500 cu tot cu inlocuit si acea curea la pompa de ulei si simering. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Dețin un 7.5 1.5tsi 150cp

 

Aveți idee la cât se schimba distribuția? Înțeleg ca e extrem de complex de făcut acest schimb și nu știu nici măcar către ce service să mă îndrept. Pe net chiar nu am găsit nimic concludent...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mirceamrc nu, nu e nimic complex. Sau mai bine zis, mai complex.

Teoretic e lifetime... practic incepand cu 5-6 ani ar trebui inspectata vizual la fiecare schimb de ulei (anual). 

Dupa 7-8 ani... as pune una noua. 

 

PS vezi ca exista functie "search"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As zice ca e mai complex de schimbat ca la altele. Nu stiu ce zice cartea, dar cred ca trebuie puse axele cu came pe 0 cu asa ceva dupa schimbarea distributiei.
 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Adi_vw ala-i VVT-ul. Este folosit si la EA211 chior (1.4TSI). Ar trebui sa existe un pin care, la oprirea motorului, blocheaza sistemul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, zidanne said:

@Mirceamrc nu, nu e nimic complex. Sau mai bine zis, mai complex.

Teoretic e lifetime... practic incepand cu 5-6 ani ar trebui inspectata vizual la fiecare schimb de ulei (anual). 

Dupa 7-8 ani... as pune una noua. 

 

PS vezi ca exista functie "search"

Mersi frumos. Am căutat și am găsit diverse opinii de aceea am zis sa mai pun o dată întrebarea poate, poate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uiti dupa pret..e cam intre 3k si 5k euro acel vass611007. Eu nu cred ca service-urile din RO au asa ceva...deci clar ca distributia va fi pusa cu semne cum facea Dorel pe vremuri. Am indoieli ca nici reprezentantele nu au asa ceva.

Cred ca e posibil sa apara la tuneri, acolo fiind vorba de ceva mai mult cash flow (e doar opinia mea).

Probabil incepand cu 2025 o sa tot caute lumea solutii la problema schimbarii distributiei ca motorul face 8  anisori  (vorbesc de 1.5 tsi) si probabil unii au mers 80k km dar unii au mers 240k km. Deci cei cu 240k km probabil o vor schimbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva acces la ETKA si poate sa ne zica daca e nevoie de reglarea VVT-ului dupa schimbul distributiei la 1.5tsi sau se poate bloca pe pozitie cu ceva stift/cale?

@zidanne Pare ca si la 1.4tsi trebuie reglat vvt-ul dupa schimbarea distributiei.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Adi_vw vezi in SSP 511.  Blocarea cu cale ar trebui sa fie suficientă. 

Ce zic baietii in video se aplica la rebuild.

 

Daca ai timp - vezi ca am postat vreo 4GB de manuale... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!