Jump to content

Despre Becuri [Passat CC]


catacam66
 Share

Postare recomandată

2000 lei 2 becuri? [emoji23]

 

...no, unele Osram, Philips, etc - originale - gasesti undeva in jurul la 500 lei, 2 bucati... in functie de oferta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 413
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    52

  • Clawoodyou

    26

  • Led It Up

    23

  • EEXCALADE

    19

Sal....revin....am gasit la iasi bec D1S xenon supervision la 60 de lei..........unul este de 4300k si altul de 6000k....ce este acest K ?.....care ar fi compatibil cu masina mea? ...ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4300k si 6000k sunt temperaturi de culoare, 4300k alb-galbui, OEM (original ce vine pe masina), 6000k alb-albastru, ambele trebuie sa fie ~4300k, sa fie aceeasi culoare a luminii, iar Osram Si Philips fac undeva la 4150-4350k, nicidecum 5000k sau 6000k, ce ai gasit tu sunt probabil becuri pentru xenon aftermarket, de o calitate extraordinar de proasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la firma asta a luat nasul meu pentru un land rover 2008....se vede foarte bine si nu are probleme...are becul de un an de zile....inca o întrebare va rog: ce tip de bec avem pe proiectoarele fata? se vede foarte prost si vreau sa le schimb cu unele mai puternice....ms frumos

Modificat de alxxl24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU recomand sa pui de putere mai mare, ci doar fluxul luminos sa fie mai puternic, un philips extreme vision ar fi ok.

la proiectoare poate fi H8 sau H11.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge sa pun bec xenon la proiectoare?....pe instalatia veche?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe proiectoare este H11, nu merge sa pui doar bec xenon fara sa montezi tot kitul de xenon aftermarket -> scoti becul, achizitionezi un kit xenon care sa nu dea eroare (NSSC preferabil, vorbeste cu colegul JAF), montezi si functioneaza pe instalatia veche. De asemenea nici eu NU recomand sa: montezi kit xenon pe proiectoare, fara sa stii riscul la care esti supus (retinerea talonului), sa montezi becuri CHINA, sau de la firme NONAME, s-ar putea sa te coste mai mult decat ai crede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe proiectoare este H11, nu merge sa pui doar bec xenon fara sa montezi tot kitul de xenon aftermarket -> scoti becul, achizitionezi un kit xenon care sa nu dea eroare (NSSC preferabil, vorbeste cu colegul JAF), montezi si functioneaza pe instalatia veche. De asemenea nici eu NU recomand sa: montezi kit xenon pe proiectoare, fara sa stii riscul la care esti supus (retinerea talonului), sa montezi becuri CHINA, sau de la firme NONAME, s-ar putea sa te coste mai mult decat ai crede.

+1 pentru postul asta! :D.

Ca o informație suplimentară, Xenon-ul NU este recomandat pe proiectoare din mai multe motive:

-lumina alba devine inutila pe vreme rea (ceata, ploaie etc.), făcând proiectoarele inutile fix in situațiile pentru care au fost gândite!

-proiectoarele nu au lupa, ci oglinda, apărând veșnica problema întâlnita pe drumurile noastre -> orbirea celorlalți participanți la trafic!

-proiectoarele sunt gândite sa lumineze puternic in partea de jos-fata a masinii, rezultând orbirea celorlalți, chiar si cu becurile normale.

-costul becurilor/kit-ului este destul de mare pentru niste faruri pe care le folosesti rar (exceptând situațiile in care se merge cu proiectoarele aprinse non-stop ca, deh, romanii au dus lipsa de proiectoare de ceata pana acum si incearca sa compenseze timpul pierdut!!).

Personal, as putea accepta ideea xenon-ului sau kiturilor de led-uri H11 pe proiectoare, doar cand se aplica o folie galbena/portocalie pe geam, pentru a schimba culoarea luminii intr-una utila, dar cu intensitatea net mai mare a xenon-ului/ledurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri



Ce parere aveti de becul asta :Led auto H11 high power....pentru proiectoare??
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune un kit xenon NSSC Can-bus pro, 4350k temperatura de culoare si poti aplica o folie galbena peste geamul proiectoarelor pentru a le gasi si utilitate, dupa cum a zis si colegul lambda_dryver, neavand lupa, chiar si 4350k devine deranjant pentru restul participantilor la trafic, mai ales daca esti "addicted to light" si mergi cu ele si in oras pe tine de zi/noapte cand NU este ceata...un kit din acesta costa undeva la 300 ron, poti pune si bec h11 cu led, recomand Cree datorita fluxului de lumina (lumeni) si duratei de viata mai mari, un bec din acesta este undeva la 120 ron, deci 240 ambele...acum sincer nu stiu cat esti in masura sa dai acesti bani pentru proiectoare avand in vedere ca le folosesti doar la nevoie (cred eu si sper eu), din moment ce tu nu vrei sa dai suma necesara unor becuri xenon bune si omologate pentru faza scurta/lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt genul care merge cu proiectoarele mereu aprinse......saptamanal fac undeva la 400 km in provincie si in perioadele reci prind ceata foarte densa, iar proiectoarele originale parca nici nu exista, de aceea ma interesa un bec mai performant cat sa vad mai bine, dar sa nu deranjez colegii din trafic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Philips X-treme Vision H11 recomand pentru ce ai tu nevoie, undeva la ~100 lei setul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost fan Philips si am avut pe masini, atat XtremeVision, cat si DiamondVision (lumina alba - 5000K). Din pacate, am fost foarte dezamăgit de durata lor de viata, aceasta fiind de maximum 6 luni(!!). Nu se pune problema sa fi fost fake-uri pentru ca, de curand, Philips ofera verificarea codului unic de produs la ei pe site...

Acum am trecut pe Osram Nightbreaker Ultimate, pe H7 - Corner Lights, si diferenta este vizibila! Ramane de vazut cat tin... Le am de aprox. 1 luna, luate de la emag.ro, cu garantie 1 luna (:))).

Daca, intr-adevar, nu esti genul care sa "uite" proiectoarele mereu aprinse si faci drumuri lungi si des in afara, atunci sunt de parere ca merita sa investești o suma mai mare de bani in ceva de calitate. Personal, in cazul asta, zic ca merita sa montezi un set de led-uri high-power H11, dar sa fie parte dintr-un kit complet, cu tot cu anulatoarele de eroare, impreuna cu o folie de culoare galbena. Obții, astfel, atat o intensitate luminoasa cu mult mai mare, dar si o culoare a luminii care sa fie, cu adevarat, utila in situatii de vreme nefavorabila. Per total, ar fi o investiție de ~400 lei (kit+montaj+folie), dar facuta in siguranta ta si a altora!

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce tip de bec este cel de pozitie (permanent aprins - DRL) la passat cc 2009 ?

Exista solutie in afara de led pentru a emite o lumina mai alba ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozitie sau DRL? Pozitie ai W5W, DRL ai P21W. Led-ul este singura solutie pentru a emite lumina alba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozitie sau DRL? Pozitie ai W5W, DRL ai P21W. Led-ul este singura solutie pentru a emite lumina alba.

 

Multumesc ptr. info. Cele DRL ma interesau.

Stii cumva vreun kit P21W cu LED care sa functioneze plug&play fara sa dea eroare sau sa imi creeze alte probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice Beco-Led da eroare datorita consumului scazut, sub valoarea pe care o verifica calculatorul masinii, respectiv sub 21W cat este necesar pentru becul de DRL.

http://bec-led-auto.blogspot.ro/p/p21w-ba15s.html?m=1 cele de 30W, 720 lumeni CREE ar fi cele mai bune si durabile in timp datorita Led-urilor CREE (fabricate in USA si nu in CHINA ca majoritatea Led-urilor), sunt Plug&Play, se aprind, functioneaza perfect, dar dau eroare in bord.

Pentru a rezolva problema de eroare bec ars in bord, iei 2 rezistente de 25W de pe http://www.led24.ro/cumpara/rezistenta-25w-6871522

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A pus cineva asa ceva la DRL ? http://www.aliexpress.com/item/10-pcs-1156-led-white-CREE-XBD-30W-Canbus-1156-S25-P21W-BA15S-canbus1156-30w-for/1798142272.html?s=p

Dau eroare sau sunt ok ? daca normal consumul e de 21w si ele au 30w, nu ar trebuii sa dea eroare, dar ma intereseaza daca are cineva deja montate si sa spuna ceva pareri.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare..!stiti cumva daca exista pentru passat cc ledurii ce nu trebuie modificat nimic si sa nu apara eroare in bord pentru lumina de zi..?mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca exista acum, ceva direct - erau unele cu anulatoare, care erau ok.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Cu plăcere.

Revin cu lista corectată cu becurile pentru Passat CC. Trecusem în listă becul H7 la faza scurtă, de fapt este pentru lumină parcare (cornering light). Pentru faza lungă/scurtă este lampa D1S (bi-xenon).

PS: am făcut lista pentru că am vrut să-mi fac o trusă cu becuri de rezervă și nu știam de ce fel de becuri am nevoie.Cu ocazia asta am constatat că becul pentru semnalizare spate (RY10W) este greu de găsit, așa că ar fi recomandat să aveți rezervă, să nu stați să-l căutați după ce se arde...

becuri VW Passat CC.pdf

Modificat de Julius_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.

am o problema de genul :

xenonul stanga se aprinde dar nu la fel de puternic ca cel din dreapta ) . dupa o perioada de mers sau cum ii convine computerului , pe bord imi apare indicatorul de check Dipped Beam , iar cand se aprinde in bord mesaju se stinge si xenonu asa slab cum lumina dar se stinge .

uneori cand dau pe proiectoare sau invart putin asa rar de butonul de becuri cateoadata , iar se aprinde xenonul si dispare mesajul de pe bord .

Cineva imi zicea ca posibil sa fie drosserul ( acel starter in limbaj mai simplu ) de vina.

ati mai patit-o ? si daca da cum as putea sa il fac ( fara sa il schimb ca auzisem ca e vreo 400 ron ).

Din moment ce uneori merge alteori il ia mofturile :)) tind sa cred ca e bun sau mhmmm ca l-as mai putea folosi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Despre Becuri [Passat CC]
  • 75NOR a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!