Jump to content

HALDEX - Intretinere & Probleme (Tiguan 5N & 5N2)


Andrei Buzatu
 Share

Postare recomandată

@George222 Neaparat sa schimbi uleiurile in ambele unitati ( grup + haldex ) recomandat cat sunt pe masina sa poti verifica nivelul corect .  Nu uita cala haldex trebuie sa iti intre o cantitate minima  si intra doar daca folosesti vcds cu rulare pompa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

mecanicii buni stiu o "smecherie": ridica roata stg spate parca si baga tot uleiul din bidonul cu ulei nou. 😉

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este recomandat sa bagi tot bidonul  , bagi cat trebuie in functie de ce ramane in interior , daca faci "smecheria" romaneasca sa bagi tot bidoul risti sa iei eroarea  :

01073 - Clutch Pressure System

              003 - Higher Limit Exceeded -  Intermitent

 

La inceput cu Intermitent apoi cu Malfunction , eroarea poate sa apara si nu ai nici un semn in bord sau alt simptom nici cand incepe cu Malfunction ...tot nu ai avertizare ......

Cand simti ca nu mai merge 4x4 .  Atunci este prea tarziu si te poti trezi cu scurgeri pe la simeringuri , pompa arsa , N373 defect....... 

 

Este clasica problema care o au la propiu zeci de utilizatori de 4motion in ultimii ani care au inceput totusi sa isi faca mentenanta corecta a unitatilor Haldex ( ca mai citesc si ei diverse articole si isi dau seama ca trebuie facut)  .......apoi  dau peste Gigel si Dorel care le recomanda uleiuri mai accesibile la pret cum este Swag , Febi, Ravenol .....etc care vin cu recipient de 1L nu de 850mll......   Schimbarea uleiului in sine este foarte benefica indiferent de producatorul acestuia , problema este ca baga prea mult pentru ca "asa vine bidonul"  si uite asa te trezesti ca o operatie de mentenanta preventiva usoara se transforma in calvar daca este facuta de Dorel sau Gigel. 

 

Eroarea din gama aceasta de AWD cu High Pressure nu este captata de VCDS clona datorita security code de pe modul , cu Odis sau Vas apare imediat . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te contrazic, eu am schimbul de ulei la ambele diferentile cca 15-20mii km in urma in acest mod.

Pana acum n am nicio eroare si totul functioneaza ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cascadoru diferentialele nu au senzori , sunt doar mecanice pe principiul lubrifiere prin stropire , asa ca nu ai ce eroare sa iei daca pui mai mult ,  mai sus era vorba de haldex.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Doomy… e cam tarziu sa verific pe masina de pe care a fost grupul (pentru ca deja pisa este la curier). Am vorbit cu mecanicul despre schimbarea uleiului si filtru, dar a spus ca vom incerca, mai intai sa verificam daca functioneaza grupul pe masina mea, dupa care sa facem schimbul de ulei si filtrul ! … a spus, ca inainte de verificare, va verifica nivelul uleiului. Altfel vom pierde uleiul nou pe un grup pe care nu il pot folosi.

Oricum iti multumesc pentru sfaturi (mai ales ca trebuie sa rulez si programul vcds in timpul umplerii la haldex ! … trebuie sa fac acelasi lucru si la schimbarea uleiului la grup ? (sau acela nu este legat de calculator ca si haldexul ?))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, George222 a scris:

e cam tarziu sa verific pe masina de pe care a fost grupul

Schimbi/verifici lichidele cand pui unitatea pe masina ta 

Este normal ce zici tu , verifici sa fie totul functional  inainte de a schimba consumabilele

 

acum o oră, George222 a scris:

rebuie sa fac acelasi lucru si la schimbarea uleiului la grup

Nu trebuie, este decat un agregat mecanic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Doomyiti multumesc încă o dată pentru sfaturi, acum doar aștept cu “sufletul la gură” piesa. Sper să meargă totul bine si să pot spune că am avut noroc … la final !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

… am primit piesa, dar acum nu mai imi raspunde mecanicul la telefon … ar fi fost culmea sa se lege totul asa bine ! … in plus mai am observat o problema = piesa este lovita (ciobita) undeva aici (vezi poza) … sper sa nu-mi afecteze functionalitatea !!!

E51DD699-1E18-4491-8244-5B3CC5D461B0.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

… update ! Am stabilit cu mecanicul sa merga maine 22-12-2022 (pentru ca doar maine poate) … dar nu am gait niciunde ulei +’filtru haldex (cu livrare maine … peste tot - livrare minim 2 zile lucratoare … astfel, voi ramane cu masina blocata de Sarbatori !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Autokarma iti aduce in aceeasi zi, doar sa nu aiba distribuitorii lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dolfinmultumesc pentru sugestie ! Autokarma are doar ulei in stoc, filtrul il aduce maine … 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te grabesti si nu mai poti astepta, schimba doar uleiul si mai faci odata schimbul ulei plus filtru dupa sarbatori.

Nu cred ca se strica nimic asa doar ca mai pierzi niste bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update ! dupa multe emotii, cred ca am reparat masina, dar, pana la urma, am inlocuit doar haldexul, grupul cumparat de la SH nu l-am mai folosit, caci la mine era spart doar canalul de comunicare cu pompa haldexului. In final, am folosit si haldexul (partea cea cu integrat) pentru ca cel de la SH avea mufa de comunicare cu calculatorul rupta … o sa pun aici poza pentru a vedea unde aveam haldexul spart .., (am schimbat, bineinteles si filtrul si uleiul la haldex) … iar acum, am ramas cu grupul (daca cineva are nevoie il pot vinde mai ieftin), iar de la haldex, mi-a ramas si pompa si electrovalva, daca cineva are nevoie)

 

9FEB3A9C-3207-465D-8A59-55F9A1E6978C.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina pare ca merge ok … dar, am probleme cu un cauciuc stanga-fata (care era din de in ce mai desumflat, de cand am facut schimbul de roti) … iar azi cand am mers la o vulcanizare, s-a aprins acei martori (presiune in pneuri + derapaj) … si dupa ce mi-a verificat roata (nu aveam pana) … i-a facut o etansare … si de atunci acei martori nu se mai sting … in plus apare si aceea eroare ESP cand pun contactul !?

88ACD0FE-11A5-4F19-8B4B-893E45D7CCAB.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot face asta pana marti, cand vine mecanicul … dar, oare este posibil ca aceste erori sa aiba legatura cu haldexul schimbat ieri !? … as fi vrut sa fac un drum de vreo 300 km cu ea pana atunci. Oare o pot face, sau nu sunt in siguranta cu erorile astea !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , acele erori pot sa fie legate de HALDEX !  Dar in acelasi timp  ESP poate sa fie si de la un senzor ABS de la roata , nu stii cu siguranta pana nu scanezi asa ca nu iti poate da cineva online ok-ul . 

In siguranta nu ai cum sa mergi cu ESP off pe o masina care a fost gandita constructiv default cu aceasta optiune. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, George222 said:

 … dar, oare este posibil ca aceste erori sa aiba legatura cu haldexul schimbat ieri !? … 

Dupa montarea haldex nou/sh si alta pompa haldex TREBUIA facuta calibrarea haldex.... nu e deloc simpla si e neviue de ODIS. Ti a fost facuta de mecanic? 

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cascadoru… de fapt, am schimbat haldexul, dar partea electronica a haldexului este tot cea de pe masina mea.(pentru ca cea de la SH avea mufa rupta) … nu mi-a facut calibrare, cand am plecat de la el parea totul OK ! … dar, aveam acea roata destul de moale si cand am ajuns la vulcanizare (intre timp am mers minim 50 km cu ea), a intrat acele 2 erorii (aparent legate de roti) si chiar dupa ce a facut etansarea la roata si presiunea la toate rotile … erorile nu au mai disparut ! … e posibil sa fie doar o coincidenta cu roata si eroarea sa fie in cotinuare legata de haldex (totusi, ce legatura ar avea eroarea “presiune in pneuri” cu haldexul ? … probabil eroarea ESP provine de la haldex, iar cealalta de la cauciuc !?) … nu stiu, dar nu pot avea nici macar Sarbatori linistite cu masina asta !

PS “oricum, am inteles ca acea calibrare nu o poate face oricine si rezultatele sunt relative … cunosti pe cineva care ar putea face aceasta calibrare cu rezultate bune ?”

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cascadoru … inca ceva: daca calibrarea se face intre haldex (placa electronica) si pompa lui, atunci poate ar fi o solutie sa-mi iau si pompa de pe haldexul vechi (cel de pe masina mea) si astfel voi avea un haldex si pompa de pe masina mea … in acest caz ar mai fi nevoie de calibrare !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca sa pui pompa ta dar nu s sigur ca o sa fie ok. Nu e vorba doar de partea electronica... haldex functioneaza, ca o cutie DSG.... pe principiul unor ambreiaje sub presiune. Acum ai alte ambreiaje care trebuie invatate de unitatea de comanda. 

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

… si daca schimb si acel ambreiaj + pompa si cu partea electronica a haldexului (toate cele vechi de pe masina mea … ce ar mai ramane nou pentru a recunoaste calculatorul ?) … nu ar trebui sa functioneze ? Ar fi de fapt toate piesele vechi, mai putin corpul metalic (sau de fonta) … am dreptate, sau inteleg eu gresit ceva ?

… desi, din cate vad (acum ca ma uit mai atent) pe acel ambreiaj, scrie clar - DO NOT OPEN !!!

F92D478A-1F68-4F3D-A187-2D764092BB42.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te complici, fa o diagnoza vezi ce apare rezolvi problema apoi un basic settings

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!