Jump to content

Golf 6 - Discutii revizii


YEP
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Trebuie sa schimb placutele de frana + lichidul de frana la masina din semnatura.

Ce imi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facut prima revizie de 1 an la masina din semnatura

Cost 325 lei la Automitric Suceava Extrem de multumii.

Am obtinut raspunsuri la multe intrebari care la Sandra Iasi habar nu aveau de acestea

Acum sunt mult mai optimist in legatura cu motorul 1.2TSI

Masina a fost cumparata din Iasi Sandra

Prefer sa fac reviziile in Suceava decat in Iasi la Sandra pentru ca sut niste DOBITOCI

Acum am aflat ca la predarea masinii trebuia sa-mi lipeasca un abtipild pe stalpul soferului cu tot ce trebuie facut pe perioada garantiei NU AM ASA CEVA

Masina nu afost codata pentru interval de service la 1 AN sau 15000KM ci a fost lasata cu revizie la 30000KM si 2ani cu toate ca in cartea de service scrie clar ca trebuie sa fac revizia la 1 an sau 15000KM

 

la ce abtipild te referi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil la acel abtibild care se regaseste pe stalpul usii de pe partea soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la Suceava  (Auto Mitric) au spus ca la orice masina care se preda noua din service trebuie lipit un abtipild pe stalpul usii de pe partea soferului care sa arate ce ai de facut in perioada de garantie. Eu nu am avut acel abtipild. Dupe cum am scris mai sus sunt niste dobitoci care sunt acceptati in sistemull de distriburire VW

Nu stiu cum acest service poate sa nu respecte prevederile importatorului ( importatorul nu verifica ?)

Timp de un an ( cu mai multe intrari in service) nu am primit nici un telefon daca sunt multumit de servicii (in legatura cu Sandra Iasi)

Modificat de enrico
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am cerut un deviz estimativ pentru revizia de 30.000 km...nu apare in lista schimbarea lichidului de frana. Pretul e de 890 ron ulei+filtre+manopera+interval revizie(destul de scump aproape 140 ron). Cum vi se pare scorul final?

 ce inseamna interval revizie ? eu n'am stiut si am schimbat toate filtrele tot.. la 15 mii. iar acum nu mai schimb polenul si filtrul de motorina. ca nu are rost. multam !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Enrico, asta cu "abtipild" este cumva din ciclul " chilotii chiloteaza avioane" ? :)

Abtibildul acela de pe stalpul usii are un caracter informativ si specifica doar cand se va efectua urmatoarea revizie, in compartimentul motor se mai pune uneori unul pe care sunt mentionate ce filtre s-au schimbat.

Mi se pare deplasat sa faci niste oameni dobitoci pentru ca nu ti-au umplut masina de abtibilduri.In perioada de garantie cartea de service este sfanta si acolo ar trebui sa se regaseasca toate lucrarile efectuate si in functie de ea ti se acorda garantie sau nu, nu in functie de niste amarate de abtibilduri care la o spalare mai sanatoasa zboara.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intervalul service din cate am inteles eu consta in faptul ca-ti verifica suplimentar (fata de reizia de 15.000) anumite aspecte ale masinii...mie mi s-a prezentat testul de incarcare al bateriei....nu am intrat in detalii...eram f grabit cand mi s-a predat masina 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tdr: acel abtibild este o nota informativa in plus care iti sare in ochi de fiecare data cand deschizi usa masinii ! si daca este vorba sa fie pus atunci cand cumperi masina.. de ce nu este ? sa nu mai vorbim ca noi pe jetta avem lipsa piese.. sa nu mai vb de abtibilduri ... vai de capete noaste..  am intrebat un mecanic despre abtibildul ala si mi'a zis ca trebuia sa fie si mi'a dat el unu. oricum de ar fi asta o problema majora ... eu am fost acuma la revizie ... si am probleme la cutie si la volant ... rulmentii sau ce mama dracului o fi ...

Modificat de bosseby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic:

Observ ca e problema generala cu volant la VW.

Eu la 63.000km am inlocuit-o si mai stiu pe cineva cu G6 2.0tdi dsg si cu Jetta model trecut 2.0tdi manual, care tot la 60.000km au inlocuit-o.

Modificat de alecsutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic:

Observ ca e problema generala cu volant la VW.

Eu la 63.000km am inlocuit-o si mai stiu pe cineva cu G6 2.0tdi dsg si cu Jetta model trecut 2.0tdi manual, care tot la 60.000km au inlocuit-o.

Sa dea dracii in ele... Daca stiam mai luam pe dreacu vw ... Orice numai vw nu ... E volant la mine.  este monodisc acum , nu mai e cu 2 placi ca inainte.slava domnului ca nu e nimic din cutie .. ce era teroare daca imi umbla in cutie  ... Arcurile de pe disc ar avea probleme.... Asta e model nou pe 1,6 .. Ce sa mai zic ...dezamagire daca mai aveam acum 2mii € o dadeam la buyback si luam altceva (dar nu vw) .salut!

Modificat de bosseby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti schimba pe garantie volant, ce au zis? Are legatura poate si cu plecarea de pe loc, unii zic ca daca pleci doar din ambreiaj fara sa accelerezi provoci anumite vibratii volantului si duce la uzura lui, altii spun ca nu are nici o legatura chestia asta, imi pare rau de ce ai patit si stau si eu cu emotii ca am acceasi motorizare si acelasi nr de km cu tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept in urmatoarele zile raspunsul . azi dimineata au desfacut'o si s'au uitat la ea...a facut raportul si asteapta raspuns de la vw . ce treaba are plecatul de pe loc ???  :dry:  :dry:  :dry:  e diesel ... si ala de la garantie cu care am vb azi mi'a zis ca ar fi de la discul de ambreiaj care este monodisc . mi'a zis ca inainte erau cu 2 discuri ..(nu prea am inteles exact) si ar avea arcurile care scot zgomotul respectiv de la disc ... astept si te tin la curent marius ! 

 

si app am intrebat de suruburile pt scaun sofer, mi'au zis ca doar pe anumite serii de sasiu.. nu la toate 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la diesel trebuie accelerat putin(dupa carte), eu tot din ambreiaj plec, doar in rampa accelerez un pic, ti am zis din ce am mai citit cica nu ar fi bine sa pleci din ambreiaj fara acceleratie, nu sunt sigur nici eu, nu ar fi rau cineva care stie excat sa ne lamureasca



te referi la plasticile care mascheaza capetele sinelro de la scaune?



sinelor*

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept in urmatoarele zile raspunsul . azi dimineata au desfacut'o si s'au uitat la ea...a facut raportul si asteapta raspuns de la vw . ce treaba are plecatul de pe loc ???  :dry:  :dry:  :dry:  e diesel ... si ala de la garantie cu care am vb azi mi'a zis ca ar fi de la discul de ambreiaj care este monodisc . mi'a zis ca inainte erau cu 2 discuri ..(nu prea am inteles exact) si ar avea arcurile care scot zgomotul respectiv de la disc ... astept si te tin la curent marius ! 

 

si app am intrebat de suruburile pt scaun sofer, mi'au zis ca doar pe anumite serii de sasiu.. nu la toate 

 

 

de ce nu v-ati luat cutii automate cu convertizor de cuplu sa plece masina singura? 

 

nu pot sa cred ca plecatul fara acceleratie nu dauneaza ambreiajului. nu va deranjeaza vibratiile? sa zicem ca nu se strica ambreiajul, dar faci greieri in bord de la trepidatiile alea. 

 

scandalos.

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu era vorba ca nu accelerez deloc  MIKE ! ma refeream ca nu e plecarea ca la benzina sa accelerezi ca nebunu ! dar nu e normal la 29k sa se duca dreacu deja .... de fapt de la vreo 26 de mii sau 27  am auzit zgomotul dar am crezut ca mi se pare !



@marius : ma refeream la suruburile cu care vin prinse sinele scaunului. spunea un coleg ca la a lui atingea la culisare si le'a schimbat cand s'a dus in service la revizie 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am zis eu in cateva posturi mai sus, am DSG si a picat volant la 63.000km. A fost inlocuita pe garantie fara nici o discutie.

Am prezentat masina, au ascultat si au ajuns la concluzia ca este volant. Tin sa precizez ca mecanicul care a ascultat masina a spus, citez: "da, este volant, Masina este in garantie. Eu: da! El: bun, o schimbam.".

Si asta a fost tot.

 

Si ontopic.

 

Ultima revizie (59.500km), in care s-a inlocuit toate filtrele (ulei, aer, polen, combustibil), uleiul si filtrul si uleiul din DSG, revizia a fost putin peste 1.500lei, din care 700lei a fost doar revizia pt DSG. La AUTOMITRIC SV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci e clar cu volantele astea ... :-j.. adica cu vw-urile astea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am inlocuit lichidul de frana, si l-am rugat pe consilierul de service sa verifice daca exista update-uri de software pentru modulele masinii, intrucat aflasem ca ar fi asa ceva pentru motorul CBDC

Mi s-au updatat: engine (la versiunea 6177), abs ( la versiunea 0109) si centrala electrica (la versiunea 0575). Inca nu imi dau seama ce imbunatatiri aduc...poate in timp

Un coleg de forum mi-a zis ca sigur ar fi update si pentru clima si cangateway la modulele mele, dar la verificarea online nu apar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Multumesc de informatii,tot CBDC am si eu avand in vedere ca masina a iesit din garantie stie cineva cat ar costa aceste update-uri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! Azi am obtinut devizul estimativ pentru revizia de 4 ani, 53000 km la Golf 6 2.0 TDI 110 cp. Am fost la un service particular (nu dealer VW) in Pitesti. Lista arata cam asa:

Materiale:

  • Filtru aer Mahle - 48 lei
  • Filtru ulei Mahle - 22 lei
  • Filtru combustibil Mahle - 92 lei
  • Filtru habitaclu Mahle - 55 lei
  • Ulei Motul 5W30 - 262 lei
  • Kit distributie Contitech - 1100 lei
  • Pompa apa Graf - 165 lei
  • Antigel G12+ - 60 lei
  • Curea accesorii Contitech - 44 lei
  • Intinzator curea accesorii INA - 152 lei
  • Lichid de frana ATE SL - 42 lei
  •                        TOTAL - 2042 lei

Manopera:

  • 350 lei

TOTAL GENERAL - 2392 lei

Ce parere aveti?

     

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

Revizia de 2 ani in cazul meu la 24000km si mai putin de 10000 de la ultima revizie.

 

Facuta la PBN:

Buson baie ulei:          9.77

Filtru aer:                    123.69

Filtru polen:                106.64

Inspectie service:        156

Inlocuit filtru aer:          17.36

Filtru polen inlocuire:   17.36

Materiale mici:              46.8

Total:                           477.62

 

Nu am platit uleiul si nici filtrul pentru ca la revizie mi-au schimbat si distributia pe garantie la care se schimba si uleiul si filtrul. Mi-au pus ulei din bidoane desi nu am specificat asa ca am un bidon in portbagaj in care a mai ramas ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu stiu unde sa intreb chestia asta, pentru atat nu merita un topic nou.

Voi aveti la golf clema pentru montare/demontare sigurante la tabloul de sigurante? La octavia am asa ceva, dar la golf nu am vazut-o, desi in schema apare cod 8D0941802. Am si comandat-o, e 4 lei una. Unde sta de regula la golf?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pa capacul care acopera locul sigurantelor. La mine era de cand am luat masina.

 

Mi-au pus ulei din bidoane desi nu am specificat asa ca am un bidon in portbagaj in care a mai ramas ulei.

Pe mine m-au pus sa astept o zi pentru ca la schimbul distributiei este recomandat sa foloseasca doar ulei de origine Volkswagen si nu aveau pe stoc (care mai e si foarte scump). Tie cum de ti-au pus din bidon?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!