Jump to content

Golf 6 - Discutii revizii


YEP
 Share

Postare recomandată

Nu, knecht/mahle este mai slab ca mann iar mann este mai slab ca hengst.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

mann se cam fac prin china acum, mai mult de asta ar fi mai slabe, original Germania daca gasesti atunci DA sunt mai bune, pe knecht/mahle e scris clar made in Austria din cate amintesc cand le am montat.....dar asa o fi cum spui, eu zic ce am auzit :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum m-am zapacit de cap mai rau ca la inceput , o sa le las asa cum am comandat si gata o sa vedem ce va fi , daca vor fi probleme o sa revin sa va anunt de care sa va feriti dar nu cred ca va fi cazul ! O sa pun knecht . Austria suna bine . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vorbeam de mann facut la mama lui .. in alta ordine de idei filtrul original de aer care a venit pe masina din fabrica era filtron(polonez) si la revizie tot filtron mi-a venit pe original, cel de polen era mann(made in germany).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti sa puneti ca filtru de aer Filtron(asa vine pe original)-35 lei si ca filtru de polen Bosch carbon activ-40 parca, chiar recomand. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc frumos pentru raspunsuri , si inca ceva aveti idee distributia la cati km sa o schimb? nu a fost schimbata niciodata si am 145 000 km .Abea am cumparat masina si nici filtrul de motorina nu a fost schimbat pana acum . Aveti idee lichidul de frana la cat km se schimba ? sau uleiul de la cutie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva de cine sunt produse filtrele de ulei OEM?

Mi-am schimbat untdelemnul si filtrul la prima revizie dar pe cutie nu scrie nimic inafara de siglele VAG.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare sunt nou aici pe forum si imi cer scuze daca postez gresit am cateva intrebari daca doreste civeva sa imi raspunda sunt profund recunoscator ! Am Vw Golf 1.6 TDI Bluemotion Tech co2:107  145.000 km 

 

 1 . Ce ulei ar trebui sa pun 5 w 30  ? as vrea sa pun cel mai bun ulei nu conteaza pretul ! 

 2.  Trebuie sa schimb un amortizor pe spate si nu sunt sigur daca sa schimb doar 1 sau sa le schimb pe ambele ce parere aveti ? 

 3.  Pentru piese gen filtre ,amortizoare ce firma imi recomandati sa cumpar ? (gen : man,bosch ..etc)

 4.  Am carte masini pe germana de unde pot sa fac rost de ea in romana ma refer la manual .

 5.  De la ce benzinarie recomandati sa alimentez , dint experienta voastra unde este cea mai buna ?

 6.  Este recomandat sa folosesc aditiv pentru motorina sau ulei motor ?

 7.  La cati km este recomandat sa schimb distributia ?  am 145 . 000 km

 

   

 

  Am gasit amortizor pe spate de la Monroe ,este de calitate ?

 

 

 

 

  Multumesc 

Sal eu folosesc cu succes urmatoarele marci

1-Castrol

2-OEM/kayaba/Sachs/sau il reconditionezi pe al tau la atelier daca se mai poate

3-Bosch/mann/knecht/mahle

4-in site daca cauti

5-Moll/Omv

6-Fara aditivi mai ales de ulei(eu am stricat turbina)-studiaza topicul ulei 2T in motorina

7-Recomandarea este sa o verifice vizual mecanicul la 150k /30/30k cureaua si sa nu ai scurgeri ,de schimbat la 210000 dar verifica

8-Lichid frana la 2 ani se recomanda inlocuire

9-Ulei cutie se verifica/completeaza la 2 ani se inlocuieste la 4ani se schimba 120k-160k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva de cine sunt produse filtrele de ulei OEM?

Mi-am schimbat untdelemnul si filtrul la prima revizie dar pe cutie nu scrie nimic inafara de siglele VAG.

 

Multumesc.

aer - filtron

polen - micronair (eu recomand bosch)

ulei - purflux

motorina - mann

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, imi poate spune cineva va rog cam care este diferenta la 1,2,3-a revizie  intre 1.4 tsi si 1.6 tdi , asa in mare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog daca stie cineva sa-mi raspunda , am mai pus intrebarea asta cu cateva pg.  in urma :) si nimeni nimic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt diferente semnificative intre cele doua. Intra la fel de mult ulei in motoare, folosesc acelasi filtru de ulei, acelasi filtru de polen, filtrul de aer are aproape acelasi pret.

Filtrul de combustibil e putin mai scump la diesel, lichidul de frana costa la fel...

 

LE: tare link-ul ala dar da pretul la recomandarile VW. Adica filtrul de aer si polen la fiecare 30.000 Km, nu la fiecare 15.000, cel de combustibil la fel parca etc

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru promptitudine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti recomanda si mie un service unde sa ma duc cu piesele cumparate de mine si ei doar sa le monteze ?

Modificat de Chino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreaba la Avia. La Porsche sau Midocar nu accepta din cate stiu eu. Astea fiind in reteaua VW, in afara ei poti sa te duci oriunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos cred ca o sa incerc la Avia daca face parte din reteaua vw . Ms pt site Rayn

 

 

 

 

  OK Revin cu o intrebare . Am sunat la Avia si mi-au spus ca pentru schimb  :    

- ulei,

-filtru ulei,

-filtru motorina,

-filtru aer

-amortizoare spate 

  Pret 350 ron intrebarea este merita ?  Multumesc !Piesele le-am cumparat deja ei doar le schimba !

Modificat de Chino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok.

la cardinal motors am fost eu cu ulei , filtru ulei si ei sa puna filtru motorina + manopera. cost 450 ron

la autogrup am fost eu cu ulei , filtru ulei si ei sa puna filtru motorina + manopera  . cost 172 ron . bineanteles am fost la autogrup tot dealer vw .

masina un vw passat cc 2,0 tdi . Daca doreste cineva pot atasa factura .

Mentionez ca ambele reprezentante sunt in insolventa .

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am schimbat si eu bujiile duap 4 ani si jumatate si 50300km. Cele originale au fost bosch si le-am inclocuit cu Beru Z200. 

Toate operatiunea m-a costat 130 de lei. 25 lei/bujie si 30 de lei manopera. S-a scris si in carte si data viitoare stiu sa mi le schimb si singur, e extrem de simplu. :)

post-48963-0-34172800-1373541602_thumb.j

post-48963-0-75590200-1373541612_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtru de aer original scos de pe masina FILTRON, Amortizoare sachs ! Filtru conbustibil MAN ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi poate spune cineva cu cat se poate depasi (care este toleranta de km sau timp)intervalul de revizie pt a nu pierde garantia?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si timp(ala arde in mom de fata)?As tinde sa cred ca maxim o luna(avand in vedere ca in caiet se trece doar luna si anul efectuarii) dar nu sunt sigur..

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca timp nu stiu sa-ti spun, nu am facut niciodata mai putin de 15.000 km intr-un an. Suna la ei si intreaba cel mai bine.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!