Jump to content

TSI - cum se folosesc corect?


Aditu
 Share

Postare recomandată

Confirm, dupa carte, ulei la 2 ani sau 30000 dar si inpectia tot la 2 ani este, eu daca voi face la an revizia, inspectia va fi la 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia a fost 820ron, da am tinut uleiul aproape 2 ani si 28000km timp in care am complet cu 1 l de ulei.

La 3 ani trebuie schimbat lichidul de frana prima oara, apoi e din 2 in 2 ani si cu aceasta ocazie o sa schimb si filtru de praf si polen. Uleiul imi apare asa cum va spuneam in 30000 sau 2 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cipriantinu

Ce ti-a schimbat in banii astia? Doar uleiul? Eu am facut odata schimbul de ulei la 15 mii si am zis ca dupa ce îl schimb la 30000 o sa-l las 30.000 sau 2 ani... La ce service ai facut ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie cu : ulei, filtru de ulei, filtru de aer, filtru de polen

revizia la avia in pantelimon

Modificat de nyll007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

820 lei.. Destul de mult. Munca grea nu e deloc sa schimbi toate alea.. Normal cu 350 lei maxim scapi singur daca stii ce sa faci, nu cred ca e ceva complicat. E vorba de garantie ca o pierzi aiurea.. Asa poti sa vb cu un mecanic de acolo.. Ii zici sa iti faca la domiciliu toata munca si ii dai si lui 100 ron..scapi cu 450 ron si iar e bine fata de 820 ron. Sunt preturi de Germania toate astea. La luat bani aiurea toti sunt buni, la servicii de calitate mai rar intalnim compani..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cipriantinu

Nu prea sunt preturi de Germania. Daia vreau sa fac revizia in tara. Aici(in Germania) ma costa 6-700€... Acum nu stiu ce sa zic. Mie pentru schimbul de ulei mi-au luat 210 € :) cik au schimbat nush ce surub(buson) si mi-au facut si un interior exterior:) mâine sunt programat pentru schimbare rulment fata si mi-au cerut 350€ :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulmentul n-are garanție?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Astazi am schimbat singur filtrele de aer si de polen. Am cumparat filtre OEM....140 lei ambele. Manopera a durat 10 min. Aceeasi operatiune cu filtrele lor costa 360 lei la PBN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e intr-adevar o operatie ce o poti face singur foarte repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am schimbat singur filtrele de aer si de polen. Am cumparat filtre OEM....140 lei ambele. Manopera a durat 10 min. Aceeasi operatiune cu filtrele lor costa 360 lei la PBN.

 

Ce part-numbers au cele 2 filtre?

Aveti idee daca sunt aceleasi filtre (aer si polen) si la 1.4TSI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu part numbers. Am plasat comanda pe un site online si am ales OEM filters. Au venit in ambalaj OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@barqqsanu si ce faci cand vrei sa vinzi masina peste 3-4-5-6 ani? lipsa carte service, lipsa interval service, lipsa revizii in perioada garantiei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In service se schimba o data la 2 ani. Asa recomanda Skoda  (revizie la 2ani / 30k km).

Pentru cine vrea sa le schimbe 1 data pe an, o poate face o data singur (mai ieftin) -dupa 1an, si o data la service (mai scump) - dupa 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg intrebarea ta. Reviziile le fac la dealer (mai putin cele 2 filtre), am facturile tuturor elementelor schimbate, am garantia masinii...imi scapa mie ceva?....si da, in cazul de fata a fost fix situatia descrisa de Amyd :)

Modificat de barqqsanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

Amyd: filtrul de aer este 100%identic la cele 2 motorizari 1.2 tsi si 1.4 tsi. Cand am achizitionat filtrul de aer k&n pt 1.2 ul ce l am detinut, acelasi cod era si pt motorul 1.4. Cel de polen, nu stiu, dar posibil sa se potriveasca nu cred ca au 3-4 tipuri de filtre, valabile pt fiecare motorizare.

Modificat de cristiansen077
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca la filtrul original, materialul filtrant este invelit in ceva material pufos, cred ca filtreaza mult mai bine, dar in acelasi timp intra si aer mai putin, cele aftermarket tot asa sunt, invelite in ceva pufos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facut revizie de 3 ani la 1.2 TSI saptamana trecuta la IVAS Galati cu inlocuire ulei, filtru ulei si lichid de frana care a costat in total 410 Ron. Filtrul de aer, polen si benzina le-am inlocuit eu cu filtre Mann, un pic de chinuiala la filtru de benzina in rest usor. Cost total 580 Ron.

Modificat de balzack001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

balzack001, lichidul de frana de ce l-ai schimbat, ai avut probleme cu franele, sau scurgeri?

....ai modificat, ai pus 3 ani,....eu ma gandeam ca te-au cam obligat sa schimbi si lichidul de frana la 1an :D

Modificat de doggy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@balzack001: filtrul de benzina? Nu stiu de ce eu stiu ca ala nu se poate schimba... sau cel putin la a mea nu se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tsi exista filtru sub prag, dr spate,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa mi-au zis si mie la service... Ca filtru de benzina nu se schimba :) si cea mai tare e ca mi-au zis ca nici distributia nu se schimba... Este adevarat? Eu am 1.4 tsi euro5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca retin bine distributia se verifica la 240k km si apoi din 60 in 60k km tot verificare.(banuiesc ca daca apar probleme se inlocuieste daca nu nu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este pe lant? Ma indoiesc ca o curea poate sa tina asa mult... Pompa de apa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e pe lant, e pe o curea ramforsata sau ceva de genul. Dimpotriva aceasta curea noua de la 2nd gen TSI e mai ok decat lantul :)).

Filtrul de benzina e cu cantec. Pana la urma eu unul nu m-am lamurit unde se afla la TSI MQB. Este in rezervor? La CC-uri am inteles ca este asa.

Pentru carburantii de la noi nu mi se pare o solutie buna.

Eu sunt mai clasic si prin filtru inteleg ca are nevoie de schimbare/ curatare sau ceva mentenanta in orice caz. Pare ca au mers pe varianta de mentenanta 0, dar care pe termen lung se poate dovedi mai costisitor.

 

La TSI-urile de pe PQ35, adica Golf 5,6 si nu numai, filtrul de benzina se schimba aflandu-se unde a zis Cib_B.

 

L.E.: Filtrul de benzina la MQB este integrat in pompa de benzina!

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie asa mi-au zis, ca e in rezervor, integrat in pompa... si ca e ca un fel de sita. Parca am vazut si undeva pe forum aici o schita din care reiese ca sita asta se poate schimba insa destul de greu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!