Jump to content

new leon..sfat cumparare!?


ryco78
 Share

Postare recomandată

Am condus leon 2.0 TDI cu suspensie sport, jante de 17" si scaune sport si pot spune ca orice altceva este "barca".

Am fost in drepta cand un fost pilot a condus aceiasi masina extrem de agresiv: masina este lipita de asfalt (uscat, ud, cu putina zapada etc).

Este incredibil!

Scaunele sunt turnate pe corp.

Singurul inconvenient (pentru unii): simti orice denivelare a caii de rulare.

Mie imi place.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 196
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ryco78

    29

  • black_shadow

    22

  • AIX

    21

  • vincentsv

    16

chestia cu butonul tp capacul rezervoruluisi al rezervorului nu stiam si suna tare ciudat!

nu ar fi o chestie foarte importanta dar ar fi trebuit e adevarat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti dispus sa platesti cu banii jos nici nu te gandi sa nu pleci acasa cu un discount de min 5%! Eu am cumparat o altea in leasing, cu un avans de doar 5% da' i-am zis dealerului ca fara un discount cat de mic ma duc la altul. la prima strigare mi-a dat 3%. Am plusat si am cerut 5%. In final am batut palma pe 4% ceea ce in concret a insemnat cam 800 euro! Nu-s din strada! Si retine, este vorba de leasing. La plata cash e cu totul alta poveste! Nu cumva sa pui botu' la revizii gratuite etc. Astea-s fleacuri! O revizie e max 100 euro asa ca...

Si inca un sfat: ca si echipare suplimentara pe leon iti recomand musai ESP-ul, pachetul vizibilitate, iarna 2 (scaune incalzite - iarna sunt superbe), bixenon, pachet radio cu mp3, comenzi pe volan si 8 boxe. Mai merge pus si airbagul lateral spate, senzori de parcare spate etc, da' vezi la cati bani se ridica totul.

Multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca se insista foarte mult pe chestia asta cum ca leonul are plasticele de proasta calitate. deja in mintea noastra...a tuturor ... s-a creat imaginea asta. este real ca nu sunt foarte moi sau comparabile cu cele de pe mercedes dar nu sunt mai proaste ca pe golf sau passat. da ati citit bine. imi pun masina pe afirmatia asta.

aseara am fost la pbn si m-am uitat cu un prieten la r32-ul de acolo. ACELEASI PLASTICE. poate o idee mai bine finisate, dar aceeasi calitate. in plus sa incercati sa aprindeti plafoniera de la locurile din spate. se misca cu tot cu plafon. pe cuvant. si mai ales s-a progresat de la bordul (plasticul) de pe altea. s-au indreptat multe "bube". din punctul meu de vedere singurele punctele slabe la interiorul leonului sunt rosu strident de pe displayul mp3ului si spatiile putine si mici de depozitare (nu ma refer la portbagaj).

ryco78 ia-ti leon!! e o masina foarte buna!

@gorrocs

amortizoarele de la capota sunt intradevar utile si sunt de acord. in schimb buton pt rezervor nu vad de ce ti-ar trebui din moment ce usita se blocheaza si se deblocheaza odata cu usile.

Modificat de Dreleon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 2 ani cand am luat Altea, un prieten de-al meu si-a luat G5. Si intr-o zi le-am tras una langa alta si a inceput sa le compare. Si a concluzionat: "Am dat mai mult pe G5 si are plasticele mai naspa decat Altea". Asta a observat el, ca pe mine nu ma pasioneaza "capitolul" asta :blink:

Si dupa un an, a vandut G5 si a luat A4...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ca nu-i las eu fara un discount de macar 1000 ...maine ma duc sa vad ce si cum! stiu ca se poate discount ,cunosc cazuri de genu asta si nu ma las eu :P!

despre plastice o sa ma uit maine desi m-am uitat zilele astea la un leon si mi-a placut tare mult ..mai mult bordul mi s-a parut f bine lucrat !cine stie ce am vazut eu la siab pe graba sau ce mi s-a parut..!

sunt deacord ca pe audi partea asta e mai sus doar masina e marca premium si e si normal iar audi exceleaza la capitolul finisari!

de asta ma batea gandul si la un a3 second,dar parca una noua e tot nou fatza de una care are 2 ani!

pana incepe leonul sa faca fitze la finisari adica in 2-3 ani (zic eu,poate si mai mult),incepe si audiul (tot eu :).

in concluzie maine o sa vad mai bine!

oricum leonul ma atrage cel mai tare estetic...deci are 1 punct avans dar si gti-ul nu am ce zice e superb!

o sa ma hotarasc cand le simt volanul ....sper

cat despre optionale am pus tot ce ai zis tu "altea" si mi-a iesit la 19700cip iar cu o reducere de 5%iese aproape 18900 deci exact cat ash da:))!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos de new leon, vreau sa spun ca de vreo doua zile ma tot bate gandu' sa-mi iau si eu unul. Am vorbit la un dealer sa vad daca pot da la buy back leonul asta pe care il am acum si sa-mi iau unul de 185 cp. Totusi am si eu o dilema! De fapt mai multe.

1. oare n-o sa consume ff mult?

2. n-ar fi mai bine sa astept leonul fr?

3. cat o sa fie cupra (apare in noiembrie) si daca se poate impinge mai mult decat cei 240cp cu care vine stok?

Astept opinii! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa zic ca am fost azi si am testat la metrotehnica un leon!

sezatii super la volan,nu pot sa vb de condului lui decat la superlativ din punctul asta de vedere desi am condus doar un sportline 1.9tdi 105 cai!

extrem de stabil,comod,si destula viatza in el la doar 105 cai!

m-a impresionat !

la metrotehnica am fost impresionat de primire si daca vreti sa va luati un model din gama seat duceti-va acolo sunt din prima clipa pana in ultima langa voi ca niste prieteni!

eu am discutat cu directorul de vanzari de la ei si mi-a lasat o impresie deosebita...asa chiar ca iti vine sa cumperi masina!

apoi ca am zis sa incerc si gti-ul am fost la pbn...unde exact opusul celor de la metrotehnica!

bagat in seama dupa minute de asteptare,vb parca eram acolo sa ma rog de ei si cand am vrut sa vad daca se poate purta o discutie despre optionale in plus au dat din umeri ca cine stie tre sa vb si el mai sus ...pai si eu ce fac astept?despre drive test ce sa zic?cica nu au masina de dritest ca au vandut-o... :( !!!

isi dau singuri cu firma-n cap!

la interior ce sa zic mi-a placut foarte tare si golful,parca mai mult un pic c a leonul sa zic consola si plasticele de pe fata de usa par mai durabile...leonul mai tare la confort si bancheta spate mai placuta si mai ergonomica..(asa mi s-a parut)

ramane sa ma hotarasc daca merita sa dau c-am 1500 euro in pluis si sa renuntz la xenon si la inca 1-2 optionale pe care le puteam lua pe leon!

e grea decizia!!!

o sa va mai anuntz ce si cum am hotarat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vorbeam de materialele din interior ci de chestii precum amortizoare la capota

Eu deschid capota doar sa pun solutie de parbriz. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prieteni nu va doresc sa o luati razna ca mine!!!

e tare ciudat dorm sio ma trezesc cu leonu in cap :D!

visez comparatii cu masinile astea deja simt ca ma duc de rapa :o!

stiu ca parca vreau mai mult sa-mi iau gti-ul si parca sufletul imi zice :IA LEON,IA LEON,IA LEON :o!AUD VOCI???:o!

cred ca-mi iau o vacanta din gandu de a lua masina si stau sa gandesc la rece le pun frumos pe hartie!

poate mi-a placut mai mult leonu ca l-am si condus asta e ultima parte care nu ma lasa sa decid!

am o cunostita cu un gti,poate ma ia la o tura sa vad diferente si acolo...sau poate gasesc la alt dealer ca astia de la pbn chiar m-au dezamagit!!!!

pana atunci numai bine si vise cu masini:))!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as lua GTI-ul! :D

Modificat de Havoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adevarul ca diferentza la pret e misca c-am 1300 doar ca optionalele sunt nitel mai multe pe leon!

acum nu stiu cat o sa ma folosesc eu de cateva dintre ele sau cat de mult conteaza ...

trebuie neaparat sa fac un drive si cu gti-ul sa fac o diferenta!

optionale in pls ar fi:xenon,iarna 2(incalzire in scaun ),si parca pachetul de vizibilitate (senzor lumina,faruri cu aprindere automatasi oblinzi antiorbre...

merita optionalel astea in plus oare?

masina cred ca la drum se comporta c-am la fel adica f bine!

iar daca ash pune si optionalele astea pe gti diferentza ar fi undeva la 2500!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele mai interesante si folositoare ar fi:Xenoanele si oglinziile antiorbire!!

In rest mi se par mofturi!

Modificat de Havoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tratamentul de care am beneficiat eu la reprezentanta VW a fost cam acelasi, total neprofesionisti, spre deosebire de SEAT unde m-am simtit foarte bine, cred ca asta conteaza foarte mult si pe viitor cand vei apela la serviciile firmei.

Rationalul de indeamna la GTI, sufletul la Leon... Hmm... asa-i valoarea gti-ului la revanzare s-ar putea sa fie mai mare, dar atentie, golf6 va apare mai curand decat leon3, deci depinde cat vrei sa ti masina.

Pune-ti si problema costurilor... saltul pe care il faci este unul major, consumul si intretinerea la GTI e ceva mai mare decat la Leon tfsi... Pentru mine cel putin asta conteaza foarte mult, motiv pentru care mi-am luat 1.9TDI - consumul s-a stabilit undeva la 6.2l cu 75%oras, consumabilele sunt cele mai ieftine, iar performantele sunt mai mult decat satisfacatoare, de altfel l-ai testat si tu.

Ca optionale ESP merita la peste 150cai, eu unul nu mi-am pus, tcs-ul mi-e de ajuns, pachetul vizibilitate e dragut si nu foarte scump, pachetele de iarna mi se par mofturi, merita xenon care e mult mai ieftin decat la golf si audio cu mp3 care nu exista la Golf, oricum cu GTI-ul vei depasi fara optionale cei 19000 cip.

Pana acum nu cred sa-si fi luat cineva in Ro TFSI-ul, practic se pare ca nu poti face o comparatie directa ... grea decizie intr-adevar.

Modificat de vincentsv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

noaptea asta am stat si m-am tot gandit!

cred ca o sa merg pe mana seatului!

cu optionalele astea si daca mai pun si senzor de parcare ajung sa platesc cu 1000 euro mai putzin ca pe golf si in plus daca mai ma gandesc ca la revizii s-ar putea sa ies mai ieftin la acelasi motor,cu un minus de 15 cai care sunt irelevantzi pt mine ...

masina mi-a placut f tare si cred ca partea cu 2 -3 plastice nu e chiar asa de importanta!!!

mai es i faptul ca daca o sa-mi placa la anu leonul cupra il dau la pay back si-l schimb cu asta si asta ma incanta plus o serie de acesorii de fabrica care mi-au incantat ochiul foarte tare ...

decizia e inca in balans desi cred ca e luata!

leonul e tot mai aproape ...

sincer nu am condus cu xenon deci nu ma incanta enorm pt ca nu stiu diferenta dar totusi cred ca o sa-l iau pt ca prea multi zic ca e folositor!

consider ca as face o afacere avand in vedere ca un golf cu aceleasi optiuni ar ajunge undeva la 26 000ddp iar leonul in jurul valorii de 23500ddp!

ps:si cei de la seat mi-au facut si o oferta de 5% reducere ceea ce mi se pare bine avand in vedere tratamentul de la pbn!

ramane sa ma decid zilele urmatoare si o sa mai analizez!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am cumparat masina am pus in balanta si service-ul. Oamenii atitudinea si profesionalismul si nu in ultimul rand preturile la service.

Uite un topic foarte important de citit referitor la service-uri: http://vwforum.ro/index.php?showto...+si+service-uri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

x-ecutor are dreptate. la vw, cel putin in bucuresti, nu ai unde sa te duci sa faci service-ul. sunt curios cum o sa fie la PBV, care de-abia s-a deschis, dar mare diferenta fata de PBN nu cred ca va fi. in plus sunt atatea golfuri pe strada... cand ai leon se mai uita lumea dupa tine (cel putin deocamdata). la semafor, tot timpul masina de langa se opreste putin mai in fata ca sa poata sa vada masina calumea. si mai presus de toate, leonul e o masina care iti ofera satisfactie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza cu GTI de la pbn este adevarata. Am aflat si eu de la un prieten care lucreaza acolo. Acum masina care a fost chinuita de sute de clienti, ziaristi, angajati pbn are 15 000km si este de vanzare la weltauto :rolleyes: cine oare o sa isi ia asemenea teapa ? Eu tin minte cand m-am dus la drivetest ca m-am urcat in masina si dupa 2 minute eram prin pipera la 5500-6000rpm cu motorul rece... si avea numai 980km!

@ryco Incearca totusi si PBV poate oamenii de acolo sunt mai amabili! Sa nu regreti GTI-ul :D pentru ca daca as fi in dilema ta nu as sta pe ganduri gandindu-ma numai la caracterul masinii, traditia si zgomotul superb al evacuarii. Repet daca era vorba de leon fr sau cupra era altceva dar asa leon 2.0tfsi este doar o masina cu motor puternic nimic mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum masina care a fost chinuita de sute de clienti, ziaristi, angajati pbn are 15 000km si este de vanzare la weltauto

Si Seat-urile Altea din Weltauto au avut acelasi "tratament" :banghead: Le forjau baietii spre Constanta, mama-mama...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc si la pbv doar sa fiu sigur 100% sa nu am regrete,desi cred ca nu e cazul sa ai regrete...

singura chestie e ca la folf confortul ar fi mai mare cheltuielie mai mici iar la gti nu ma pot lipii de prea multe optionale desi are si el destule...

dar trebuie neaparat sa-l conduc sa vad cum e!!!

unde au showroom cei de la pvb?

dar cei de la midocar nu au gti de teste?stie cineva?

totusi nu cred ca ash regreta leonul si daca cumva se intampla asta in momentul cand aparae modelul fr sau cupra si imi plac mai mult o sa-l dau la schimb plus difereta si rezolv problema...nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FR si Cupra vor fi sigur mai scumpe decat GTI-ul. Cupra cu siguranta va fi!

Sigur ca poti face schimbul cu buy back! Dar eu sincer nu cred ca-l vei face. Odata ce ai masina...nu prea iti mai vine sa o dai! :)

Din cate stiu de la cei de la seat FR si Cupra vor aparea la sfarsitul anului asta!

La motorul de la leonul cu 2.0TFSI poti sa-l aduci f usor la 200 de CP(si peste) ca la GTI. Voinea de pe forum te poate ajuta.(nici nu costa prea mult). Asa ca CP ies din discutie. Motorul este identic suspensia este identica...aproape totul este identic dpdv tehnic. Estetic....e alta poveste.

Ce o sa alegi?

Auto emocion?

sau

Traditie?

Pune pe hartie atu-urile si dezavantajele la amandoua masinile. Pe coloane sa te poti uita si compara!

Scrie tot ce iti trece prin minte!

Vei afla rezultatul la urma! ;)

Succes!

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am studiat si eu ultima oferta de pret de la Golf, acel pedefeu 44, s-au facut ceva reduceri, dar nu semnificative, optionalele sunt in continuare scumpe, in concluzie imi mentin parerea ca Leon=Golf killer.

Pe de alta parte ABT a lansat un power upgrade pentru motorul 2.0TFSI

Rezultatul este 270cp, 350Nm, 244km/h si 6.1s pana la100km/h.

http://www.abt-sportsline.de/news/index.ph...rieid=4&webid=2

Upgrade-ul este disponibil pentru toate masinile echipate cu acest motor, adica:

Audi A3, A3 Sportback, A4, the VW Golf GTI, Jetta, Passat, Eos, the new SEAT Leon and the Skoda Octavia RS.

Nicaieri in articol nu zice ca s-ar obtine performante diferite, de unde se deduce ca platforma si motorizarea chiar sunt identice. Doar la Quattro este alta poveste...

leongti4gd.th.jpg Daca iei Leon incearca sa convingi dealerul sa iti puna alte jante decat cele stok, vezi cele de 18" ca in poza.

Modificat de vincentsv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai refacut niste calcule iar leonul iese cu 3000 m,ai ieftin cu tot cu optionalele pe care le-am pus in cazul in care ash pune aceleasi optiuni pe amblele in concluzie pare mai bine asa ...

da,chiar discutam cu cineva si ma intreba daca motorul tfsi e identic ca turbina si restul si merge upgradat identic si uite raspunsul odata cu discutia...

mersi de ajutor!sunt tot mai aproape de leon care are mai multe avantaje de pretz,optionale si intretinere...

daca mai stau cateva zile cu aceleasi ganduri semnez contractul pt leon!!!

dar mai astept opinii!!

jantele alea sunt superbe dar nu stiu daca mai pune ceva ca deja mi-a facut o reducere mare...dar intreb ca nu ma doare gura:))!

ma chinui sa vad poza aia mai mare si nu vrea:(!

stiu jantele ca am un catalog de acesorii tuning originale de la leon dar eram curios sa le vad alaturate!

am citit aprpo pe situ abt si zice de posibilati de upgrade de pana la 300 cai ...wowowowowwow......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFFTOPIC:Leon-urile care vin la noi...in ce varianta au acest display mare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!