Jump to content

new leon..sfat cumparare!?


ryco78
 Share

Postare recomandată

Sa-l stapanesti sanatos! Pe Sport si Sport-up tapiteria e rosu/negru - chiar nu au mai vandut pana acum nici una din versiunile astea doua?

Acum poti sa treci pe celalalt topic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 196
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ryco78

    29

  • black_shadow

    22

  • AIX

    21

  • vincentsv

    16

merci la fel si tie si cat mai multi km fara probleme.

Da, chiar nu au mai avut comandata vreuna cu tapiterie rosu si negru. Trageau cu ochiul la ea. De fapt si-o comandasera pentru show-room cu cateva zile inainte si la configurarea masinii alegandu-mi aceleasi dotari, culoare si versiune am fost intrebat daca raman la comanda mea sau o vreau pe aceea comandata de ei.

In show-room au doar reference sau stylance si FR care are neagra complet tapiteria.

Majoritatea, nerabdatori cumpara ce au in show-room preferand sa nu mai astepte. Daca te uiti la masinile de pe stoc de la dealeri ("masini cu livrare imediata") 99% in versiunile referance/sport/stylance au ca dotari optionale preponderent proiectoare ceata, roata de mici dimensiuni si audio 8 boxe si comenzi pe volan si geamuri fumurii, ESP la nici una.

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Sunt intr-o dilema!

De cateva luni ma chinui sa-mi dai seama ce masina vreau sa-mi iau.

Oscilez intre noul leon modelul 2tfsi de 185 cai,gti-ul de la golf si noul a3 dar acesta din urma second adus din germania cu un maxim de 30 000km la bord!

Ma tot chinui sa-mi fac timp de un drive test si sper sa apuc sapt asta!

Ce ma sfatuiti: ce dealer face reducere la leon pt ca la porchedin cate stiu nu prea fac "greseli" de genu asta,din cate am inteles si la service sunt c-am pe alta planeta sau ma rog nu prea se implica...ceea ce e regretabil !

astept sfaturi si pareri...

parerea unui novice> LEON

de ce?

designul este sport iar diferenta mare nu cred ca este fata de Gti ca doar au acelasi motor de golf 5

iar leonul de 2 tfsi rupe cand o calci

ce-i drept consumul este cam mare dar nu iti iei o masina pt consum

leon nu are motor de 2 tfsi 185CP pt ca cel mai mic este de 2 TFSI 200 CP iar consum: 11/6.2/7.9

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sec... O gramada de oameni si-au ales diverse variante de Leon de acum un an. Cam tarziu pentru sugestii as spune eu... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haha tare faza mi-a placut! da am leon de 1 an aproape si exista varianta de 2tfsi 185 cai pt ca o posed ca inca cativa de pe acest forum!

oricum multumesc de intentie,dar daca te uitai atent in semnatura mea vedeai ca l-am luat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bebetudor are partial dreptate :)

Varianta 2.0TFSI 185 de cai nu mai exista. Dar la momentul in care se discuta topicul asta era cel mai tare motor oferit de Seat.

Acum nu mai este oferit pentru ca (acelasi motor) se vinde ca 2.0TFSI 200 de cai (o mica diferenta de doar 15 cai putere).

Oricum... super tare faza :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da stiu ca a fost inlocuit de varianta fr asta fiind un fel de preludiu lol!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Frustrant din cale-afara... oricat rascolesc, nu gasesc impresii / opinii despre 2.0 FSI 150 CP. Chiar nu are nimeni asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ... ce vrei sa afli? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt foarte doritor sa aflu din gura unui posesor de asa ceva cum este acest motor de 2.0 benzinar aspirat. Ca si echipare in Ro, este rarisim, l-am vazut cel mult pe EOS si Passat. Cum trage, este elastic, cum sta cu sonoritatea etc. etc. etc.

Iti multumesc mult pentru impresii!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, nu e chiar asa de rarisim ... Mai sunt cel putin doi membrii care au asa ceva.

De tras, trage bine. Se comporta OK cam in toata plaja de turatii (nu am mers cu mai mult de 6000 de ture, de obicei schimb undeva intre 3500 si 4000).

Zgomotul motorului ... nu sunt foarte concludent in privinta asta, pentru ca, fiind varianta sport-up, e facut sa fie un pic zgomotos. O data, la semafor, se uitau unii dintr-un pejo la mine au deschis geamul si m-au intrebat daca nu cumva e diesel :D. Asta pentru ca are un pic din rontaitul ala specific diesel.

Consumul: Bucuresti-Suceava, cu medie de vreo 80 km/h : 7.9l/100km

In oras (Bucuresti), mi-e frica sa ma uit :D (mai corect, nu ma prea intereseaza).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ca au implementat TFSI de la Audi de 1.8 L - 160 CP, 250 Nm, 2.0 FSI fiind disponibil doar cu tiptronic. Mi se pare o miscare de mult bun simt!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as alege 1.8TFSI fara sa stau pe ganduri. Motor pe benzina cu turbo? Yes please! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand s-a lansat noul leon am fost in gasca la drive test si aveau si motorul 2.0FSI

Impresii:

Am fost la lansare, m-am dat cu Leonul, a fost misto. Masina merge super dar calitatea finisajelor interioare cam lasa de dorit. Insa sunetul motorului (FSI) cu care am mers este extraordinar!
Se auzea frumos ce este adevarat arata la fel de vrumos dar sincer am fost foarte dezamagit de finisaje de enrom de mult plastic sincer nu prea mi-a placut si mi-se pare si putin mai inghesuita .

Senzatie la condus iti da pt ca e motorul care face toti bani dar in rest sincer la banii ei imi iau o octavia 2 si am confort ;) si acelasi motor ;) poate ceva kg in plus dar nu se compara pertotal

De aceeasi parere sunt si eu, finisajele lasa de dorit iar sunetul FSI-ului este ceva de vis :P. Un alt lucru care m-a dezamagit este si consola, ca sa nu mai zic lipsa "batului" hidraulic care iti tine capota deschisa, sau invelirea bateriei intr-un fel de husa. In rest e ok, organizare ok, oameni mai mult decat ok :D

@DRE : Am vazut ca iti placea la semafor sa accelerezi :D Ce-i drept..se aude ffff frumos. (sper sa nu te confund).Numai bine!

Ok ... am fost si eu la drivetest. M-am dat cu amandoua modelele prezente (1.9 TDi 105 cp si 2.0 FSI 150 cp). Ete parerile mele:

Ce e beton: :P

- masina arata foarte misto. Din poze arata de-un fel, dar de aproape are acel ceva care te atrage. Are neste chestii foarte armonioase, care la celelalte 2 modele nu prea se regasesc. Cred ca asa trebuia sa arate conceptu Salsa aplicat de la inceput.

- DIRECTIA. Este geniala. Super usoara si foarte precisa. Plus ca masinuta sta ca pe sine.

- SUSPENSIA. Este sport si totusi este confortabila. Cand am vazut masinile cu jantele alea mari (de 18 cred) cu cauciucuri talon mic am zis ca-mi pica plombele pe piatra cubica. Well ... a fost mult mai bine decat cu Ibiza mea.

- FRANE. La FSI parca erau franele mai misto, avea pedala cursa mai lunga si puteai sa dozezi frana mai precis.

- SUNETUL DE LA FSI. Cand calci pe acceleratie, uiti de plastice, uiti de tot ce ti s-a parut nashpa. Este impresionant. :D

- Nu prea pot sa explic chestia asta. Cu toate ca materialele din interior lasa de dorit, la volan te simti bine. E un pic ciudat.

- SCAUNELE. Cred ca o sa-mi iau un scaun de ala si mi-l pun la birou. E prea genial.

- in spate este foarte mult loc ptr picioare, si portbagajul e incapator. Nice.

- in sfarsit vine din fabrica cu MP3 player integrat in bord. Mult le-a trebuit frate.

Cam astea ar fi carcotelelile. Mi-a placut masina, cred ca partile bune le intrece pe cele rele. Daca se chinuiau un pic la interior, ceea ce nu cred ca era un lucru foarte greu, era o masina absolut bestiala. Asta e ... noi suferim din cauza ca trebuie sa se vanda si Audi ... i hate marketing. :D

Am condus si eu acelasi 2.0FSI 150cp. Toarce frumos, foarte foarte silentios (chiar prea silentios), sunetul la plecarea de pe loc e tare rau (intre 1200-1500rpm). In schimb nu prea ii place sa fie condus incet, urca in ture repede si ii place sa stea acolo :D

Ca putere e ok, am simtit imediat lipsa turbinei fata de motorul meu, nu simti sutul in fund cand accelerezi :P , dar pe de alta parte nici nu ai lag, ai retrogradat si s-a dus.

Suspensia nu prea am avut pe unde s-o testam, dar mai confortabila ca la mine desi masina avea tot suspesie sport.

Masina in sine nu ma entuziasmeaza prea mult, calitatea finisajelor mi se pare mai buna la vechiul model. Design-ul interior e putin ciudat, ceasurile de bord prea mici, degeaba au pus turometrul in mijloc daca e jumatate cat al meu. Dupa ce ca motorul urca in ture repede nici nu apuci sa vezi la ce turatie esti.

Partea de audio iar este mai slaba ca la modelul anterior, si X-Ecutor si ibizafan au concluzionat la fel. Mie mi s-a parut ca nu are dimanica si nici bass.

Astept totusi TFSI-ul pentru un drive-test, si noile echipari FR sau Cupra.

Sunt mult mai multe impresii in topicul de la drive test: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=7613&st=60

Am un prieten f bun care si-a cumparat octavia 2.0 FSI cu 150 cp (e chiar prima comandata la noi in tara). De atunci am mers de multe ori cu el in vacante etc. El e foarte multumit de motor si masina. Nu a avut absolut nici o problema cu el pana acum. Omul iubeste benzina rau de tot, se pregateste sa cumpere acum tot un aspirat dar pe civic type R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@X-Ecutor & Iceman: Multumesc mult de tot pentru review!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No problem! Nu stiu nici un dealer care sa mai aiba in Bucuresti motorul asta pentru drive test si daca il vrei asa mult ar cam trebui sa mergi cu el sa vezi daca e ok!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut drivetest cu motorul asta la Porsche Bucuresti Aviatiei. Aveau un Stylance. Erau singurii din Bucuresti care aveau asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut. am gasit un seat leon 2006 de vanzare la weltauto si as vrea sa il iau, dar marea problema este ca masina nu are garantie. restul masinilor de la acelasi dealer au garantie 6 luni. ce ma sfatuiti sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa repede pot sa-ti spun sa iei masina so duci intrun service de incredere si so controleze total; te costa ceva dar macar stii ce cumperi, daca tu iti doresti neaparat acea masina.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, mi-e frica sa nu fie turbina sau volant pe duca, astea sunt scumpe, in rest nu prea ma intereseaza. eu o sa ii fortez sa dea garantie, azi le-am trimis si actele pt leasing si astept sa ma sune. daca nu vor, o sa iau un polo mult mai ieftin ;) revin cu detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!