Jump to content

Bolf IV - RUD


rudiRUD

Postare recomandată

Pai in link arata ca un volan nou de R32 este 420E...si am spus ca probabil de asta cere 300E pe al lui...

Dar totusi...va place rau barfa :))

Link către comentariu

Ms law, confirm cele spuse.

Modificat de croccifixio
Link către comentariu

Ahhhh ce bine e la mine in masinuta! Azi am condus-o din nou dupa o pauza de 4 zile si e minunat! Parca sunt un copil cu o jucarie noua :D Am schimbat urmatoarele: distributie, pompa apa, 2 sau 3 semeringuri, placute frana fata, filtre si ulei. Am observat ca in momentul in care pun frana foarte usor si sunt pe punctul de a ma opri, se aude un harait si se simte un pic in pedala. Initial am crezut ca este de la placute (de acolo si schimbarea), dar s-a dovedit a fi defect un senzor de ABS. O sa merg saptamana viitoare din nou la mecanic sa faca o scanare si sa vedem despre ce senzor e vorba.. si cine stie, poate gasim mai multi defecti (doamne fereste) pentru ca a trecut ceva timp de la ultima scanare.

 

Intre timp, in weekendul asta o sa ma ocup sa lipesc ornamentele de aluminiu pe manere, iar primul lucru pe care il cumpar in continuare consta in covorase de cauciuc OEM (in momentul asta, am de cauciuc pe fata si textile pe spate...nici unul nu se potriveste pe prinderi, alea textile se murdaresc foarte tare si se curata foarte greu => cauciuc peste tot). Am vazut la un prieten cu un A4 B6, covorase de cauciuc prinse bine si am ramas fermecat. Dau o senzatie in plus de curatenie.

 

le: Aa si mai vreau sa imi cumpar un tub de sonax profiline plastic cleaner interior. Vreau sa curat bordul si torpedoul ca am asa ca niste urme care raman la o stergere cu o carpa umeda. E bun la ce imi trebuie?

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Ornamentele alea de aluminiu/imitatie carbon se pot scoate din manere? cum ? trag de ele pana ies?

Link către comentariu

Bai la mine erau lipite cu un fel de adeziv. Trebuie sa bagi o surubelnita subtire.. dar sa nu le fortezi pentru ca se stramba si deformeaza usor.

Link către comentariu

Presuri Petex. Oem cred ca sunt scumpe.

Eu am de la themircea (rimi.ro) si sunt foarte ok, pe la 150 lei

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu

Presuri nu cred ca merita altele decat pe origine...alt cauciuc, fara miros si rezistent in timp. Eu am vandut skoda cu presurile originale folosite timp de 6 ani si aratau f bine. Nu cred ca vreun AM rezista atat, daramite sa mai arate si bine!

Link către comentariu

Sincer, nu mi-as Pune niciodata presuri de cauciuc. Ma simt ca in tractor. :)

Sent with Tapatalk 4 from my Xperia SP

Link către comentariu

rudi, daca ne mai intalnim sa te uiti la ale mele. nu au miros, au prindere in podea si le am de 3 ani si nu au patit nimic.

rudolf, ai dreptate dar e greu sa stai cu presuri de mocheta pe vreme naspa. trebuie sa le usuci zilnic, sa le aspiri la 3 zile si sa le speli saptamanal. altfel prind miros de caine ud :(

Link către comentariu

Iarna e bine sa ai presuri de cauciuc, mai ales cum sunt astea cu bordura de 1 cm ... toata mizeria si apa ramane pe pres, nu se scurge pe mocheta,

Link către comentariu

Cand m-am referit la OEM, m-am referit cu forma care trebuie si prinderile bune (ceea ce la mine lipseste). Am gasit unele la 100 de lei, care imi pare ok.

 

http://www.okazii.ro/accesorii-auto/covorase-auto/covorase-cauciuc-vw-golf-4-1998-2003-5-usi-presuri-auto-gledring-a140769776

 Ceea ce doar seamna nu se poate numi OEM. Pentru cativa lei nu merita ceva AM cu forma de originale. Incearca si la reprezentanta, s-ar putea sa-mi dai dreptate.

Eu la Octavia II am dat 150-160 lei(intradevar, in 2008 cand am luat masina) pe set original in reprezentanta. Dar acum vad ca au discount pentru masini mai vechi de x ani, cred ca nu iesi mai scump

Link către comentariu

Eu am gasit la un magazin de piese auto din Brasov covorase speciale de cauciuc pentru golf 4 stil tavita le-am luat in toamna cu 142 lei. Au si prindere in podea, dar am observat ca doar prinderile din fata coincid. Ele au un cerc unde le gauresti doar daca vrei sa le prinzi de podea, eu am renuntat pentru ca se aseaza foarte bine, vin exact pe "peretii" masinii nu le da voie sa se miste. In plus cel de la sofer are si ca o limba ce vine pe locul de relaxare a piciorului stang. O sa revin cu un edit si o sa pun si poze. :D

Link către comentariu

Inca un drum lung de 166 de km dus-intors, pana mai sus un pic de Ploiesti.

Un consum de 5.6% cu o viteza medie de 69 km/h.

Aa.. si poze!! :d

84CEBF28-98C1-453F-9954-A9AF5B78676F_zps

CBD7462F-5155-468D-97B1-B6FA7834FA13_zps

4277C0EA-D4A9-45F6-A1EC-DEAE8489ACD8_zps

Link către comentariu

Din pacate, astazi am sa duc din nou masina la mecanic pentru ca nu imi place cum functioneaza turbina. Pe scurt, nu mai fluiera (nu e presiune=performanta redusa) face mult zgomot si da si un pic de fum. Cu ocazia asta o las sa verifice si sa imi schimbe si senzorul de ABS defect.

Link către comentariu

Din pacate a incepuut sa ii cam placa pe la mecanic...

Poate nu e ceva grav...nu o fi pus ceva bine la ultima interventie....

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!