Jump to content

Bolf IV - RUD


rudiRUD

Postare recomandată

Multumesc colegului care m-a intrebat aseara daca "merge Bolful" pentru aprecieri! :wub:

Link către comentariu

Azi am curatat galeria de admisie si EGR. Restul se vede in poze. 

E674AF1A-27EF-44E0-9EB1-0C2E4A21BDE7_zps

5820ADDB-B2CD-4D0F-9DA8-FDFFF1D58637_zps

0D6A2BFF-174F-43A3-B250-CD51938E3A1F_zps

352F87B3-48E0-4C41-9496-D835A17EB7C7_zps

B5BC53D0-B81F-4BCF-8222-0F125F2FAB5D_zps

 

Link către comentariu

Ai chemat hornar la curatat EGR? :D

nice ;)

Link către comentariu

Pai am masina de 75k, dar motorul a fost refacut acum 50k. Presupun, ca s-a curatat atunci, dar nu stiu cat de bine. N-am fost de fata. 

Peste weekend, masina a facut drum dus-intors Bucuresti - Mamaia. Am mers in compania unui A7 3.0 si un Passat CC 2.0, ambele colege tdi. Fiind cu grupul si ultima masina, a trebuit sa mentin stilul lor de de mers, iar masina nu m-a dezamagit. As vrea totusi sa ajung mai repede a7-le si poate sa intrec cc-ul de 170. Vedem cand ajung sa fac soft, dar inainte ambreiaj tare ($$$$$$)

Consum dus, mers ultima masina, accelarari in forta foarte dese, viteze mari, 2 persoane si bagaj - 7.2  

Consum intors, mers prima masina (ei au ramas in urma) cu accelerari la fel de puternice dar poate un pic mai bine gandite, mai utile, 1 persoana si bagaj (nu, n-am lasat-o acolo :)) ) - 6.3  

 

Link către comentariu

Ambreiajul tau tine 220+ cp, asa ca stai linistit ca nu te lasa la 170 cp...asta daca nu face figuri de acum si daia vrei sa il schimbi.

Link către comentariu

La drumuri de genul, cea mai slabă mașină deschide drumul și dă ritmul plimbării. Asta dacă chiar se vrea mers grupat. :)

Link către comentariu

probabil ai mers pe autostrada, deci ai mentinut stilul de mers la 130 km/h ? :)

Link către comentariu

Ei, nu-l trage și tu de limbă, acu' vin modelatorii și-i saltă permisu' dacă recunoaște cu cât a mers. :P 

Link către comentariu

Nu e cazul sa scriu aici, nu vad care ar fi relevanta. Am mers cu viteze mari si accelerari puternice exact cum am scris mai sus. 

As vrea sa pun masa simpla.. volant deja face ca naiba cand masina e rece. O sa vedem, nu ma grabesc cu asta. 

Azi am schimbat gatul de la busonul de ulei. Am observat vapori de ulei prin jurul lui si pare ca nu mai etansa bine. Am comandat pe original VW, 45 de lei. 

983DAB37-344A-41E6-B94E-A34885CED7E3_zps

95085227-831B-4D73-85D9-1DC6B153CFE7_zps

Link către comentariu

Super! Multumesc si eu de cod! Nu schimbi si busonul? Sau acolo pui doar o (alta) garnitura si ai scapat de orice urma de ulei?! 

Link către comentariu

Deocamdata nu schimb su busonul, urmaresc sa vad daca este cazul si abia dupa. Momentan, e curat pe acolo. 

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Intrucat am hotarat sa fac upgradeuri pe partea de performanta am zis sa incep in ordinea care mi se pare mie normala. 

Am inceput cu franele. Astazi, franele spate. Am pus discuri noi Delphi si placute TRW, am demontat etrierii, curatat foarte bine si vopsit. Am curatat si gresat si culisele, verificat toate garniturile. 

Astept sa vina adaptorii pentru etrierii fata. Am rulmenti noi, dar trebuie sa vopsesc si etrierii pentru fata si sa comand placute noi si furtune pentru lichid. Discuri am deja noi. Cand am toate lucrurile bifate pe lista, desfac si montez fata. 

ibdgk8.jpg

x0wjyd.jpg

 

Link către comentariu

Cam ce am facut eu acum mai mult de 2 ani, mai putin vopsirea. A, si eu am schimbat cu totul culisele cu un an inainte - erau destul de coapte.

Asa treaba bine facuta o sa te tina mult si bine :)

Link către comentariu

Am folosit o vopsea termo-rezistenta speciala pentru etrieri. Vedem cat-cum rezista in timp. 

esj95i.jpg

Link către comentariu

Vopsit cu spray, dupa un strat de primer tot spray. Acelasi proces urmeaza si pe fata. 

Link către comentariu

Sablat, degresat, primer, vopsea, lac. Urmeaza sticker porsche (alb/negru?), placute TRW, furtune si adaptori (suporti etrieri). Toate astea le voi monta impreuna cu discurile TRW pe care le am deja, de 323 mm. Daca tot umblu si desfac totul pe acolo prin fata, montez si rulmentii FAG, si pe ei ii am deja. 2zhh308.jpg

32oesW.jpg75SZMU.jpgU8nl8s.jpgknHAGZ.jpg

ewdqBe.jpg

UWxxun.jpgb6FIaD.jpg

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Porsche?:scratch: Nu inteleg legatura....

Nu mai curand un sticker Brembo?

Link către comentariu

Nu as vrea sa pun brembo din cauza ca in ultimul timp foarte multa lume si-a pus capace din alea brembo fake, si nu-mi place nici o asemanare cu lucurile alea.

etUFGO.jpg

Porsche are etrieri exact ca astia, de acolo si vreau sa ii fac asa. Probabil ca alb va ramane scrisul.

wjrAjV.jpg

 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!