Jump to content

Golf 7 - Impresii generale ale POSESORILOR


Ioana
 Share

Postare recomandată

Sfaturi pentru rabatarea oglinzilor acum pe timp de iarna??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am lasat deschise, acum le-am pus iar pe auto. Cand sunt inchise si ninge pe ele, se cam prinde zapada exact pe portiunea pe care pivoteaza si aia ar putea bloca mecanismul. Pana acum n-a fost cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu de ce va complicati cu rabatarea oglinzilor. Efectiv, la ce va ajuta ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca le rabatezi, boul va trece bariera psihologica pe care o reprezenta oglinda pozitionata normal si iti va "rade" masina de la un cap la altul.

Este mai ok asa ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca mai bine deschideti un topic referitor la rabatatarea oglinzilor pro si contra si discutati acolo 100 de pagini, nu e vorba de Golf 7, scuzati interventia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa revenim ON.

Sunt situatii in care dimineata, mai ales de cand e frig, in primii 4-5-...10 metri de cand scot masina din curte (etc...) aud tot felul de zgomote ciudate pe dedesubt (mici troznituri, frecari, etc) apoi dispar.

Voi ati experimentat asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt destul de multe si la mine. La inceput ma speriam, mai verificam, acum..

Mi s-a mai intamplat sa bag masina in R si sa nu plece de pe loc pana nu am accelerat mai tare, frana de mana nu era trasa. Banuiesc ca lipiserau placutele de discuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand este frig afara, uleiul din motor/cutie este semnificativ mai vascos si vor fi frecari mai mari, implicit si zgomote in plus. Ele dispar pe masura ce se incalzeste masina. Eu asta banuiesc a fi ce spuneti voi, fara sa fi fost acolo sa aud. Daca sunt zgomote puternice totusi, merita investigat.

 

Dadu, partea cu plecatul din R la modul acela am patit si eu la primele plecari. Frigul e de vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la O3 sunt ceva zgomote mici pe dedesubt...pe sub capota, gen frecare la virare, mici pocntiuri ;a demaraj sau cand iei de volan...care dispar f repede, 2-3 sec.Nu se repeta, sunt unice. Se aud doar in primii 1-5metri, la plecarea de pe loc. Nu cred sa fie ceva anormal. Probabil sunt comutari gestionate de calculator, servo electromecanica, relee...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine predomina cele de pe spate, din categoria table & co. De multe ori am impresia ca e vreo roata blocata sau atinge ceva pe undeva. Se mai aude cate un zgomot de zici ca s-a rupt rezervorul in doua, si tot asa.

 

Verificati-va farurile pe ploaie sau frig, mai ales cei cu xenon, se pare ca sunt cam dese situatiile in care se aburesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ramane ceva blocat pe la frana de mana electrica. Eu evit oricum sa o mai activez iarna. Riscul sa inghete mecanismul peste noapte este foarte mare si va ramane blocat apoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se lipesc placutele de discuri. Am experimentat fenomenul si la precedenta, in special dupa ce o spalam si o bagam direct in garaj, si asta chiar si vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu pățeam, dar din cauza cablului ce nu era bine izolat. Sper să nu pățesc și la Golf, că tare-mi place cuplarea automată :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Verificati-va farurile pe ploaie sau frig, mai ales cei cu xenon, se pare ca sunt cam dese situatiile in care se aburesc.

 

Toate fac asa, este  "normal".

Uite unul anormal (hella, luat de la carsystems cu defect de fabricatie) :

http://s10.postimg.org/e8gvx5pux/IMG00090_20121015_1626.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta. Am avut 10 masini pana acum, mai ieftine sau mai scumpe, la nici una nu am avut vreodata urma de abur in far.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se intampla la orice masina, daca sta in garaj, in clima controlata, si dupa aceea iese la frig, este fizica pura.

 

Problema ca sunt clienti de Audi serii superioare care reclama acest fapt si este greu de explicat ca problema apare din faptul ca tin masina in garaj incalzit.

Desigur, daca se abureste peste o anumita limita (picaturi) este problema tehnica, dar de regula se aburesc usor toate.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are nicio treaba cu garajul. Am avut si mai am masini care au stat/stau in acelasi garaj si doar la Golf se aburesc farurile. Putin ce-i drept, in zona inferioara, in dreptul semnalizarilor. Si nu cand sta in garaj, ci cand sta afara si e multa umezeala in atmosfera. La fosta in schimb se abureau stopurile. Nu consider ca e ceva normal, dar nici n-am de gand sa imi bat capul cu asta. Daca se agraveaza mai vedem.

Dadu sa ne zici ce raspuns primesti de la service.

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca vorbim despre aceleasi legi fizico-chimice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune o poza sa vedem si noi cat de tare se manifesta fenomenul la tine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Până pune el, pun eu una. La mine se manifestă la spălare. Aici era și proaspăt plouată, după spălare :))

 

post-42059-0-51239200-1385993703_thumb.j

Modificat de 1-Q
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se scot capacele din spatele farului si se lasa asa cateva ore (sa se aeriseasca) - eu am facut asta in garaj incalzit, acum 3-4 ani, nu am mai avut problema asta niciodata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!