Jump to content

RNS 315


harydam
 Share

Postare recomandată

ori faci o scanare cu VCDS-ul si postezi codul sau incerci sa codezi cu BT activ .... sau demontezi unitatea de pe masina si verifici codul pe eticheta si daca are MAC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20181206_211351.thumb.jpg.d3de92f089ee850ecd2590613c3bb647.jpg

Asta e modelul meu ... din ce am citit in alte posturi nu are avea BT incorporat. Corect ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RNS 315 EU - 3C0 057 279 J without BT (VW Zubehör - Karte Westeuropa)

absolut corect !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Buna. Am montat RNS 315 pe un passat B6/2008 in locul unui MFD 300.  Va rog sa-mi spuneti pasii care sunt de urmat ca sa-mi mearga comenzile de pe volan. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alt bord... Cel de facelift cu iluminare alba, alt calculator de coloana, cel cu 3c0... Ah, AJ, AK.. Dacă e manuala... Și volanul de facelift. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, pentru lista nesfarsita de pasi. Credeam ca e mai simplu si mai putin costisitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din păcate, nu. Plus mufa adaptoare sau transformare mufa ceasuri, trimul aferent ceasurilor noi... Și dacă mașina e mai veche de 2008, can gateway 3c0 xxx xxx de la E în sus. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnule Florin, Nu stiu daca ma ajuta cu ceva, dar am uitat sa specific ca masina mea are volan cu comenzi ( 8 butoane) care functionau cu MFD-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Am incercat sa ma conectez cu un s9+ pe rns 315 dar nu il vede telefonul. Are bluetooth rns.ul? Mentionez ca mac.ul e diferit de 0.0....cand apas butonul phone se activeaza functia mute. Multumesc. Seria la rns este 3C0 035279 sw 0010 hw h05 17/11 mac 00 26 7e 8a 66 02

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi poate nu e activat BT ul intern. Folosește un vcds pt a verifica/coda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat. Trebuiau activate din vcds functiile telephone si bluetooth...mai trebuie o camera de marsarier si totul e ok ☺️.....aaaa, era sa uit, mai trebuie un volan cu comenzi sa pot controla rns.ul si ceasuri de bord cu bc+

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci... Nu erau activate... Ce mașina vb, ce an, ce model?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, va merge, dacă înlocuiești cele de mai sus, din postul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Pt o Skoda Octavia 2, 2010 ce a avut Rns 310 si nici nu avea modul bt sub scaunul pasagerului fata si s-a facut inlocuirea cu rns 315 pt skoda ce codare trebuie facuta cu vcds pt a avea sunet pe Bluetooth ?

Masina are sis de sunet Sound system parca ( asa scrie pe difuzoarele de pe portiere ) si prima data nu a avut sunet nici pe radio. Dupa ce s-a scos borna la baterie si s-a resetat unitatea a avut sunet pe radio

Rns 315 este cu Bt activat, se leaga tel la el dar nu se aude ninic in bt cand ruleaza ceva de pe yt de ex din tel sau cand primesti un apel prin Bt nu se aude sunetul apelului prin boxe. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant. Daca e activ BT, se conecteaza, dar.nu se aude....trebuia sa funcționeze. Verificati setarile din telefon, refaceti conexiunea, etc

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Buna seara am un prieten care are un rns 315 este pe un sharan 2012, are modul bluetooth sub scaun insa am intrat in meniu navigatiei si nu apare nicaieri bluetooth setting, ce pot sa ii fac sa ii apara am intrat cu vcds are intradevar o eroare

151228594_829365810981860_7471163663854203818_n.jpg

Modificat de killer10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are modul bluetooth sub scaun trebuie sa intri pe modulul 77 - Telephone ca sa-l configurezi nu pe navigatie.

Ce cod are modulul bluetooth?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut !

 

As vrea sa montez pe un passat B6 din Dec 2007, cu VIN de 2008, un RNS315cu codul 3C8 035 279 A pt a avea navigatie si bluetooh. Mentionez ca am volan cu comenzi, dar nu am modul bluetooh sub scaun. Totodata, masina a avut anterior un model cu navigatie, deci are antena, dar nu stiu daca are microfon. Este direct compatibil sau trebuie facute alte modificari?

 

Multumesc anticipat pe orice informatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de microfon care se conecteaza la RNS si se monteaza in plafoniera. Daca ai ceasuri cu scris alb iti va afisa pe bord, daca ai ceasuri rosii nu. Cred ca Rns 315 nu este compatibila cu volan cu 8 comenzi. Vezi ca nu toate rns315 au bluetooth

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2008, are ceasuri rosii, nu merge cu volan si bord rosii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut. Am achiziționat ieri un rns 315 care din ce știa baiatul ar avea modulul Bluetooth incorporat. Cum îmi pot da seama dacă îl are sau nu? Când apăs pe phone, se pune pe mute.. 

 

Dacă nu e incorporat, ce adaptări trebuie făcute pt a funcționa Bluetooth? 

 

Mulțumesc 

IMG-20210405-WA0009.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are bluetooth, nu ai ce sa ii faci acestei unitati

 

Ca sa functioneze bluetooth pe masina,  trebuie instalat kit bluetooth,  modul,  cablaj, microfon....sh....200...300euro, in functie de cat de nou si bun, este modulul pt care optezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!