Jump to content

Jurnal DSG7


xxnelu
 Share

Postare recomandată

Poate ne alegem cu cate un dsg umed de fiecare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Slabe sanse... Poate se va modifica o piesa dar sa schimbe cutia de minim 5000euro la cele "1.000.000" de masini cu DSG e putin probabil :)

Modificat de Boditza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Boditza: confunzi costul cu pretul. Probabil (zic "probabil" fiindca nu pot decat sa speculez despre pretul unei transmisii si nu vreau sa fac asta) ca un DSG costa 5.000 Euro ca pret de vanzare cu tot cu montaj, insa m-as mira ca piesa respectiva sa aiba un cost pentru producatorul de masini care sa depaseasca 20% din pretul de vanzare pe unitate de produs. Si, de fapt, din partea mea, sa fie si 5.000; in fond, ce ma priveste pe mine ca ei au adoptat o masura tehnica dovedita de practica drept defectuoasa? S-o repare/inlocuiasca pe banii lor. Daca mi-ar da 10 ani garantie pe componenta, macar as sta linistit.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da... asa e insa nu cunosc costurile de productie si de asta am trecut pretul de vanzare la reprezentanta :)... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citisem pe un forum google-it, ca in SUA s-a dat garantie 10ani la o serie de DSG-uri (6 banuiesc, pt ca din cate stiu, 7 nu este pe piata americana)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o veste buna. Inseamna ca o sa ajunga si la noi. Cel putin sper...

Fixpixu, nu merg linkurile

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut un drum de 220km pana acasa (locul de bastina :) ) cu o viteza medie de 160-170km/h. Am lasat masina in fata casei o ora, dupa care, la iesirile de pe strazile laturalnice am avut trepidatii la plecari. Treptele 1-2, pe 2 de mai lunga durata (2-3 secunde). Trepidatii ca de ambreiaj patinat. Azi m-am intors de la locul de "bastina" la domiciliu. Acelasi drum, mers constant 120km/h pe pilot. Ultimii 25km mers aproape de media de la dus. La destinatie, masina a statinonat 40min dupa care la plecare aceeasi poveste. Plecare pe drum drept usor cu 1 (banuiesc ca stiti, faptul ca ii da 2 foarte repede, aproape ca pleci cu a 2a daca accelerarea in 1 este foarte lina) apoi trepidatii in 2.

Zurgalaii parca s-au mai accentuat si ei. Daca pana acum aveam zgomot doar la retrogradare 3-2 si speed bumps, acum se aude cateodata si la schimbari 1-2-3.

Banuiesc ambreiajele. Vedem maine daca fac si la rece sau doar la drum lung dupa o perioada mai lunga de intrebuintare. Desi sa mergi numai cu 120km/h 220km numai in treapta 7 nu mi se pare abuz. Asa ca, sper sa faca si la rece ca sa fac o vizita la service.

17.000km in prezent

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci "inevitabilul" s-a produs. S-ar putea sa ai surpriza sa nu poti reproduce problema la rece. Cel putin deocamdata, la nivelul asta de uzura. Sunt curios care e verdictul service-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma asteptam ca prima replica sa vina de la tine :))

Cati km ai experimentat tu cu dsg 7? Ai patit ceva similar? Fuscobal are 40k si nu are probleme.

ar fi pacat sa inceapa sa ma supere ca imi place prea mult :))

Am vb cu ei la telefon. Ma asteapta la o plimbare cu masinuta :). Nu au nici o actiune pe DSG 7 pana acum. Asta legat de piata chineza...

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yep s-a confruntat cu problema asta inaintea ta...si totul vine de la supraincalzirea cutiei.fusco a facut km aia dar in regim de naveta,buc-ploiesti,si oricum el merge la consum.

Da de veste cand mergi la pba.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut aprox 60k cu ea si a inceput sa se manifeste dupa 30k. Insa acei primi 30k au fost facut in proportie de 80% in extraurban/autostrada. Cred ca mersul in afara oraselor aglomerate amana cumva aparitia problemelor.

Simptomele la mine erau exact la fel cum descrii tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali sa vad cum facem cu timpul care a devenit tot mai scurt si aglomerat :). Acum trebuie corelat si cu simptomele DSG :))

Ce am descris eu, se descrie si in linkul postat. Apare si un cod nou de ambreiaje care inlocuieste vechiul kit. O sa facem si o verificare dupa serie, poate vad ce ambreiaje are dinozaurul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost pana acum de trei ori la PBN cu Scirocco-ul. (1.4 TSI 160 CP, DSG7)

Aceleasi simptome - zdranganit in zona trenului de rulare fata si smucituri la schimbatul vitezelor mici, in special cu motorul rece.

De fiecare data mi-au dat muc. Nici nu e de mirare, data fiind reputatia PBN-ului.

Insa deja am vorbit cu un avocat sa incep o actiune impotriva lor, avocatul spune ca nu va merge pe ideea garantiei neonorate ci pe ideea faptului ca VW a facut o inselatorie prin intermediul PBN atunci cand mi-a vandut cu buna stiinta o masina despre care stia ca are probleme. Cica n-ar trebui sa fie foarte complicat. Va tin la curent, insa probabil ca va dura destul de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drujba, ce speri sa obtii cu actiunea: o noua cutie DSG7 sau banii inapoi pe Scirocco?

 

Garantie VW nu inseamna numai PBN, chiar nu stiu de ce va duceti pe acolo avand in vedere cum sunteti tratati. User-ului Bwwlan, care momentan locuieste in Germania i-a fost schimbata cutia de viteze DSG7 cu totul dupa ce a semnalat problema service-ului din oraselul in care locuieste. Eu in locul tau asta as face, as lua legatura cu un service din Germania si as duce masina acolo, eventual cu platforma.

 

http://vwforum.ro/topic/81775-mi-am-luat-main-de-cusut/page-21#entry2065737

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu e problema lui ca traiesti in aceasta TARA, de ce sa platesti o gramada de bani pt a beneficia de garantie???

 

La noi ca sa se acorde garantie trebuie sa ajungi cu masina pe platforma.

 

Defapt nu Vw este vine ca poate ei iti dai la schimb cutia dar Porsche ia singura deciziile. Stiu ca pt o piesa stricata in garantie plateste VW dar cred ca manopera o suporta dealerul si banuesc ca si asta e un motiv !!!

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Robi, nu e mai simplu sa te duci in Germania unde sa iti rezolvi elegant problema decat sa stai sa te duci odata pe luna la PBN si apoi dupa ce constati ca te iau la misto sa stai sa te judeci cu ei prin tribunale? Eu nu am zis ca e vina lui ca traieste in Romania, eu am spus cum as face eu in locul lui.

 

Cu plansul pe forum nu rezolvam nimic, daca vrem sa schimbam ceva e cazul sa ne adunam cat mai multi si sa "intreprindem fapte, nu vorbe"

 

Chiar sunt de acord cu drujba ca a luat legatura cu un avocat si doreste sa intreprinda o actiune impotriva VW, si chiar sper sa-si rezolve problema cu cutia aici in Romania, nu in Germania insa o sa dureze mult si bine, asta ziceam. E mai rapid sa dea o fuga pana in Germania.

 

Sa asteptam sa vedem si raspunsul PBA la solicitarea lui Circo...

Modificat de danny2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Respect decizia ta Drujba si sincer, te admir. Eu n-am chef sa imi ocup timpul cu asa ceva. Cat este in garantie sper sa o faca. Pot sa imi schimbe si 5 cutii, numai sa o faca. Mai am 3 ani garantie in care probabil va bate 100k km. Apoi o pregatim pt export :)), daca exista posibilitatea inlocuirii cu altceva.

Si vremurile o sa ceara o schimbare asa ca nu am de gand sa albesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doua drumuri scurte facute azi si n-am avut probleme. Dar si 1 grad afara...

Ori ma duc dupa un drum lung direct la ei, ori trebuie frecata putin prin oras. Sau sa se mai incalzeasca afara si atunci o sa fie totul ok

YEP am uitat sa te intreb. De la 30k la 60k km ai suportat trepidatiile?

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul este DA. Insa la inceput nu era atat de deranjant, adica facea foarte rar, plus ca mergeam mult cu ea in extraurban si acolo nu prezenta astfel de simptome. Cand a inceput sa devina cu adevarat suparator a fost dupa 45.000 km si deja iesise din garantie. :grrrrrr:

 

Da-mi pe PM o adresa de mail, vreau sa-ti trimit ceva interesant in legatura cu DSG7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo cat costa un kit de ambreiaje, aveti idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • voinea pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!