Jump to content

Jurnal DSG7


xxnelu
 Share

Postare recomandată

Cel mai bine un raspuns oficial de la reprezentanta semnat de ceva sef de pe acolo, tradusa legalizata si trimis la vw germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi le-am cerut sa imi dea in scris povestea asta, mi-au zis ca imi trimit mail, dar le-am zis ca vreau in scris pe hartie cu antet. Au inceput sa isi dea telefoane unii altora si in cele din urma mi-au zis sa vin luni... :10[1]:

Intre timp am gasit pe net documentul de la fabrica, vi-l pun sa il vedeti si voi...

TPI2021120-3.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci e clar. Sunetul e normal, la schimbarea vitezelor si e problema de confort.

Din pacate, ori te obisnuiesti cu sunetul, ori schimbi masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai nasol este faptul ca la cei la care cutia a fost inlocuita cu totul, lucrurile au revenit.

Practic aceeasi cutie, cu aceleasi apucaturi. Sau poate or avea si ei dreptate ca e doar un zgomot.

Adica, de ce un DSG 7 pe Tiguan, dar cu ulei (eu asa stiu ca este cu ambreiaje scaldate in ulei, ulei care se schimba la 60k km) nu face la fel? Cum nici DSG 6 nu face (lubrefiat si ala).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg cum adica "sunetul e normal".

Daca era asa, ar fi trebuit sa faca la toti care avem DSG7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@danny2012: nu vreau sa cobesc, dar... mai ai putina rabdare.

Intre timp am primit raspunsul oficial al dealer-ului. In principiu este o hartie cu antet VW in care mi se spune ca este normal ca o masina care are 6 luni de folosinta sa zdrangane. Nici un cuvant despre sursa zdranganelilor sau conform caror documentatii este normal sa zdrangane masina. Vi-l atasez sa il vedeti si voi. Te umfla rasu'-plansu' :tuktuk:

post-1323-0-14290700-1353940049_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partial cred ca am dreptate sa iau o masina rulata, macar stiu ca zdrangane. Sau stiu ca exista o problema la cutia de viteze de exemplu. Mai dai si o caruta de bani peste ce am spus eu si te gandesti oare sunt tampiti astia care accepta un pret imens pentru ceva care are probleme din start?! Eu as merge in fiecare zi cu masina la service ca se aude zgomotul la cutia de viteze nu la trenul de rulare cum au scris ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au dos vremurile cand managementul companiilot auto era format din oameni cu adevarat pasionati de automobile.

Acum, toti au in cap profit cat mai mare, marketing-ul dicteaza tehnicului si de aceea nu trebuie sa ne miram ca toata indistria auto ne delecteaza cu astfel de probleme.

Nu e doar vw vinovat, toti sunt ahtiati dupa cifre de afaceri si nimic mai mult.

Sper sa rezolvi pbma, desi sunt sceptic in reusita.

Bafta

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat distributiile pe lant la 1.2 si 1.4 cat si alte lucruri sunt dupa cum iti e norocul. Pentru reprezentantele din Ro de obicei se aplica "las ca merge si asa, e zgomot normal, asa fac toate sau ca este in norme". Evident toate sunt spuse in garantie, cand trece garantia devin adevarate probleme, iar pentru culanta trebuie sa te lupti.

Nu mai spun ca sunt adevarati mesteri, spre exemplu in cazul meu mi-au zis ca portfuzeta e strambata doar pentru ca janta de pe partea respectiva este ovalizata. Portfuzeta se stramba foarte greu, in caz de accident si de obicei se face praf nu se stramba cativa mm.

In caz ca ai un drum prin Austria/ Germania cu masina spune si acolo problema ta. Vei fi tratat altfel sunt sigur.

Ca fapt divers PBN sunt o mizerie cand vine vorba de garantie.

Zgomotele de la cutie s-au auzit din prima zi, din primii km? Daca nu atunci e clar o problema la cutie.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The_Ego, ai citit documentul atasat mai sus? Scrie destul de clar din ce motiv apar zgomotele.

Degeaba se duce la alta reprezentanta ca acelasi raspuns il va avea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit foarte bine.

Treaba din punctul meu de vedere e simpla. Daca masina avea aceste manifestari de la km 0 era ok, dar cum ele au aparut ulterior si s-au inrautatit nu se mai incadreaza in normal.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The_Ego, ai citit documentul atasat mai sus? Scrie destul de clar din ce motiv apar zgomotele.

Degeaba se duce la alta reprezentanta ca acelasi raspuns il va avea.

Atentie, PDF-ul cu informarea in Lb. Engleza nu l-am primit de la ei, l-am gasit pe net pe un forum Danez de masini. Zgomotul l-am sesizat incepand de pe la 2-3 mii km, s-a amplificat pe parcurs si l-am reclamat la prima revizie. In factura pentru revizie s-a facut o nota referitoare la o informare tehnica avand nr. respectiv. Cautand pe net, am gasit-o pe respectivul forum Danez.

De la PBN am primit doar documentul JPG atasat postului #26.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cunosti pe nimeni din service? Iti poate spune daca aceasta notificare este prezenta si in reteaua lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la ce a zis George. Daca se aude din primii 20 de km, atunci e zgomot normal, insa daca apare dupa cateva mii de km de folosinta e clar ca nu mai e un sunet propriu si natural al cutiei. Probabil ca in timp se va agrava, dar daca tu tragi tare de ea si ei pot sa-si dea seama...o sa-ti puna tie-n carca reparatia mai mult ca sigur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea inteleg ce inseamna la voi sa tragi tare/strici o cutie de viteze care are "n'jde mii" de protectii la retrogradare si schimbarea in sus a treptelor de viteze. Singurul mod in care "inebuni" un DSG este prin supra-incalzirea discurilor de abreiaj folosind launch control-ul excesiv sau tractare, chestie care nu are legatura cu garantia .In rest totul e automat.

In alta ordine de idei si la o cutie manuala se aud tot felul de clanc-uri la schimbarea vitezelor.

In cazul meu aceste zgomote au aparut f rar in cei 12 mii de Km parcursi pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drujba daca nu ma insel, nu ai avut si GTI-ul aniversar DSG6 de care nu ai fost multumit?

Ai crezut ca DSG7 o sa fie conform asteptarilor tale? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gti-ul cu dsg6 este al lui de care nu este multumit ( nu ii place automata cum schimba) , iar sciroco-ul este al prieteni lui care are zgomote ....asa am inteles .urat sa ai 2 masini care au costat o avere si sa nu te "satisfaca" ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSG 7 are problemele copilariei, asa e cand iei o inovatie in primul an.

Stiu pe cineva care acum schimba mecatronicul la dsg 7 pe garantie, dar a trebuit sa insiste cu relatii etc.

Eu am dsg 6 dar am luat-o dupa ce conceptul s-a "invechit".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drujba:

1. Te cred ca face zgomot, iti inteleg nemultumirea insa generalizezi.

2. Faptul ca unele masini cu DSG7 au astfel de probleme nu inseamna ca au toate. Sunt mult mai multi cu DSG7 care nu au probleme decat cei care au.

3. Stii si tu ce inseamna garantia in Romania. In locul tau as face cum zice The_Ego. Pune masina pe platforma si du-te in Germania/Austria. Ma indoiesc ca vei primi acelasi raspuns ca in Romania.

4. Daca nu iti place, du-o la Weltauto. O sa pierzi multi bani insa pierderea e comparabila cu investitia in conversia automata-manuala. Sau roaga-te sa ti-o fure / sa o gasesti facuta praf (dauna totala) sa iei banii de pe Casco.

Cand mi-am comandat masina am stiut la ce sa ma astept, inclusiv probleme ca asta. Insa am vrut neaparat automata. Si cum nu am bani de BMW sau MB, am ales si eu o amarata de Jetta cu DSG7 facuta in Mexic. Foarte multumit de alegerea facuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun. Asculta-ma cum am procedat eu la o problema similara, dar avand de furca cu Ford.

Injectoare praf la 6000 km, tacaneau de erau gelosi cei cu tractoare. Motorina am pus numai Euro 5 OMV.

La Ford mi s-a spus ca "se mai lasa ele", "asa fac motoarele TDCI", "ati pus aditivi", plus alte tampenii.

Am fost la ei cred ca de vreo 10 ori, sesizand problema, fara scandal, la cafea.

PANA CAND MI S-A LUAT si am trantit cheile pe masa sefului de service + jigniri pe care nu credeam ca le stiu si i-am spus ca daca nu imi rezolva problema o parchez in fata reprezentantei cu o mare reclama negativa.

Rezultat: dupa 3 zile am fost sunat sa ridic masina, injectoarele si pompa schimbate, care au tinut fara sa tacane timp de 5 ani.

Uneori cred ca e bine sa-ti mai pierzi si controlul, mai ales pe banii tai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu ffocus.Si eu am procedat la fel cand un angajat de la Mobel mi-a spus ca e vina mea ca s-a stricat A/C-ul dupa 5 luni de zile pentru ca si CITEZ : "L-ATI FOLOSIT PREA MULT". Dupa ce a ascultat la ce vreau sa-l supun daca va continua cu atitudinea asta a dat comanda de compresor de A/C si totul a fost ok..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Drujba tu acuzi zgomote la trecerea peste denivelari ei spun ca este doar la schimbatul treptelor 1,2,3(conform pdf in engleza). Le auzi si cand nu sunt denivelari??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stau si citesc ce se scrie pe topicul asta si pe cel de aici si nu pot decat sa ma minunez cand mai apare vreun post nou.

DSG-ul care s-a vrut marea r/evolutie a VAG este de fapt marea pacaleala! Mi se pare inacceptabil ca o masina de 1-2-3-5 ani sa aiba astfel de probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca poate fi catalogata drept o mare pacaleala. Am cativa prieteni cu DSG si sunt extrem de multumiti, chiar eu am vrut DSG, dar pe stoc nu aveau decat pe Golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, cred ca ai avut ghinion. eu sunt foarte multumit de un golf 6 cu dsg7 din martie, facut 12000km. momentan nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • voinea pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!