Jump to content

Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs


TudorM
 Share

Postare recomandată

Sunt curios.. or fi aparut RS de testdrive pe la dealeri? stie cineva? revedeam acum pozele si ma uitam la pedale... nu mai arata asa frumos pedala asta de acceleratie din aluminiu.... mult mai frumos arata inainte :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca va aparea prea curand vRS de test-drive. Nici in stoc nu ma astept sa fie prea multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspuns de la dealer de acum 2 saptamani: "In ceea ce priveste disponibilitatea de test drive cu varianta RS in mod sigur nu o vom avea mai devreme de 2 luni. Din pacate ne supunem acelorasi reguli ca si dumneavoastra. Probabil saptamana viitoate vom comanda si noi masina."

 

PS: In UK, aproape fiecare dealer are cate una si se ajunge cam la toate variantele posibile (hatch/combi, diesel/benzina, manuala/dsg).

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in uk ponderea vRS in total unitati o fi mai mare ca in Romania. Oricum cred ca UK e principala piata pentru care s-au gandit sa faca vRS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ponderea sigur e mai mare (undeva la 20%, la noi probabil nici 1%), dar in general ponderea e mare in tarile vestice. Nu cred ca tinta principala este totusi UK, dar conteaza cu siguranta.

 

Oricum, daca a observat cineva, la noi nu este disponibil nici Columbus si nici trapa panoramica pentru RS.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi nici macar vw nu are la test drive un GTI, deci cu siguranta mai dureaza ceva pana o sa aibe un RS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greseala lor, daca ar fi avut unul pana acum in showroom ca in UK (si sa nu fi fost problema cu trapa si Columbus), as fi dat comanda deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad de ce nu ai putea sa dai si asa. Pana la urma e mult mai tare interiorul la un RS decat la unul elegance care cred ca il gasesti in showroom. 

 

In poza deja sti cum arata, dimensiunile le iei de la dealer etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema ramane cu Columbus si trapa panoramica (vreau Combi). Si chiar nu vreau sa renunt la ele. Astept de mult timp modelul asta, initial eram orientat spre G7 GTI PP. Dar nevoia de spatiu ma duce la O3.

 

Si intr-adevar, poze sunt peste tot si impresii. Dar stii cum e, ca la orice, pana nu vezi/pui mana/te urci singur in masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-ai interesat la dealer sau doar pe site? De multe ori nu sunt actualizate si din cauza asta nu apare. 

 

Ei stiu ca o sa vanda probabil in romania 1-2 RS-uri pe luna si din cauza nu merita sa aduca o masina in showroom pt care o sa trebuiasca sa scada pretul cea deh e masina in care s-au urcat toti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat si la dealer (unul nu a raspuns, celalalt a confirmat ca nu sunt si nu are idee de ce). Ca de obicei, stiu cei de pe forumuri mai multe decat cei de la dealer.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TudorM: Pai si ce vei face? Renunti la masina pentru ca nu o poti vedea sau din cauza impedimentelor de la configurare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu renunt in principal pentru ca masina nu prea are concurenta in segmentul ei (mai ales pe benzina) si vreau neaparat DSG. Cutiile automate de la concurenta nu ma incanta sau nu exista. Si masina pare cel mai inteligent proiectata, in aceleasi dimensiuni exterioare sta de departe cel mai bine la spatiul interior. Dar aici deja e "preaching to the choir". :)

 

Voi astepta pana vor fi disponibile si optiunile astea doua. E o masina pe care vreau s-o tin si atunci vreau sa fie exact asa cum vreau, sa nu am regrete pe urma. Oricum configuratia la care ma uit eu se duce la 34k, fara Columbus si trapa.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine are timp si este curios... intre 30 si 1 Skoda face lansarea vRS-ului in Romania... Intre timp primu tir cu vrs-uri a ajund deja in Romania, sunt "cazate" in parcarea hotelui Angelo, vis-a-vis de Aeroportul Henri Coanda.

Azi de dim au ajuns toate Combi-urile, pe seara ajung si Sedanurile :)

luati poze :)

 

http://www.flickr.com/photos/cezarrific/sets/72157634828208284/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vai, deci trebuie sa-ti iau o naveta de bere! :) Cum de ai aflat, ai legaturi ascunse cu vreun dealer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm, astea ajungeau la noi? Eu le-am văzut cu numere de pe la alții și chiar m-am mirat. Sunt abia venite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca au un lot cu mai toate variantele de echipari posibile si le plimba din tara in tara pt prezentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca au un lot cu mai toate variantele de echipari posibile si le plimba din tara in tara pt prezentare.

 

Sunt doar de prezentare, exact. Au chemat toata presa pt lansare. Probabil dupa 1 august cand se termina test-drive-urile, o sa se umple presa de review-uri. Nu am nici o pila la dealeri, am un amic care lucreaza la hotelul ala. El mi-a dat pozele, cred ca ma duc azi mai tarziu ca are si cheile de la ele, poate dau o tura cu dsg-ul de 184 cp :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si stii cumva mai multe detalii despre lansarea asta? E deschis si pt public, cand, unde, cat? Eu le-am spus catorva dealeri ca sunt f interesat de RS si sa ma anunte cand se intampla ceva, vine vreuna in tara etc. Si toti au zis da, bla bla si uite ca lansarea asta are loc peste 2 zile si bineinteles ca nu am primit absolut nicio informare de la ei. Ma gandesc ca poate nici nu stiu de ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lansarea este pentru presa, pentru publicul larg mai dureaza pana cand o sa se poata apropia de RS-uri prin showroom-uri. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si galbenul si verdele sunt culori frumoase, pacat ca nu o sa si le aleaga nimeni. :)

 

Cat despre lansare, mi se pare stupid sa fie doar pt presa, pana la urma nu presa le cumpara masinile ci "publicul larg". Ca doar Skoda nu e Rolls, Land Rover sau mai stiu eu ce marca sa faca evenimente exclusiviste pe baza de invitatie, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt fanul culorii verzi. Mi se pare ca face masina sa para mica.

 

@Tudor: Probabil masinile sunt pentru training-ul indivizilor de la reprezentante. Au facut acelasi lucru si cu O3 'normala'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspuns de la dealer:

 

"Lansarea pentru Romania va fi exclusiv pentru presa auto din Romania. Este posibil ca imediat dupa lansare sa imprumutam si noi una dintre masinile utilizate. 

O sa va anunt imediat daca vom primi una dintre masini. "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 75NOR changed the title to Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!