Jump to content

Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs


TudorM
 Share

Postare recomandată

A aparut si configuratorul cu preturi si nebunii pe skoda.ro

 

Noua Octavia RS 2.0 TSI 25.087,68

Noua Octavia RS 2.0 TSI DSG 26.699,68

Noua Octavia RS 2.0 TDI 25.486,96

Noua Octavia RS 2.0 TDI DSG 27.098,96

 

Si la Combi avem

 

Noua Octavia Combi RS 2.0 TSI 25.737,44

Noua Octavia Combi RS 2.0 TSI DSG 27.350,68

Noua Octavia Combi RS 2.0 TDI 26.137,96

Noua Octavia Combi RS 2.0 TDI DSG 27.749,96

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile mi se par excelente insa nu pot sa nu remarc magaria imprumutata de la VW. Climatronicul este dotare optionala :) N-am sa inteleg niciodata care e ideea de a nu pune o dotare de baza pe o astfel de masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt tari unde Skoda are o piata importanta si in care climatronicul este inutil. Cel mai bun exemplu este UK. De ex in nordul Angliei 98% din taxi sau masini cu sofer sunt Octavia/Superb din care 80 % aveau climatic.

La ce iti trebuie climatronic daca intr-o zi frumoasa de vara, abia se ating 24 de grade ziua si 18 noaptea?

Vara asta cand am fost, m-am invelit cu 2 paturi :frigbaitata:

 

Sau chiar Cehia, tara de origine, nu este o tara calduroasa in care sa ai nevoie de climatronic.

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, insa aici vorbim de Romania si de dotarile masinilor care se vand aici. Ciudatenia e ca la Elegance e inclus climatronicul iar la RS nu e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca era pretul mai mare si aparea in standard bucura pe cineva mai mult?!

Intrebarea e alta: cum de costa 417EUR ca optional? E un pret foarte mare!

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ar fi fost o explozie de bucurie in intreaga Romanie  :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat de asemenea ca varianta de navi Columbus nu apare in optional.... e bizar, la sloveni vazusem de asemenea ca bagasera Bolero ca standard pe RS.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma importatorul e cel care are un cuvant greu de spus in configuratia masinii std pe tara respectiva. Porsche s-a gandit probabil ca nu e util... Oricum la vRS daca vrei performante maxime pe circuit sau liniute, treb sa tii clima pe off :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect dar acum sincer... cati dintre voi ar renunta la clima daca ar cumpara mashina asta? eu unu nu as putea indiferent pentru ce motive o cumpar, family trips sau distractie pe circuit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu vad care e problema. E disponibil ca optional pentru cine vrea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca nu e gratis :RO flag: . Oricum climatronicul e o dotare de comfort nu sport. O masina sport autentica are cat mai putine echipamente suplimentare ca sa fie cat mai usoara. Ba mai mult Porsche iti ia bani in plus ptr a pune mai putine echipamente (gen radio, manere interioare usa inlocuite cu niste textile de care sa apuci, bancheta spate lipsa)

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu, asa e, doar ca RS nu e masina sport si nu asta e rationamentul lor neaparat, ci doar afisarea unui pret de baza mai mic.

Multa lume are impresia ca RS e nivelul de echipare suprem, cand de fapt nu e deloc asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nsm: Oricum nu ar fi fost gratis, chiar daca era inclus in standard...

Partea de climatizare are in jur de 20kg in ambele cazuri (climatic/climatronic), deci miscarea nu a fost facuta pentru a salva greutate.

Mai degraba inclin inspre rationamentul lui JUG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Climatronicul este o dotare care ar trebui sa fie standard pe orice masina care depaseste 20k in opinia mea...

 

P.s. Cuvintele vw si sport in aceeasi propozitie nu prea au ce cauta. In ultima vreme, in afara de noul Golf GTI, din pacate audi (excluzand R8-ul), vw, skoda si seat n-au prea facut masini sport in adevaratul sens al cuvantului. Doar cateva modele cu motoare puternice si cam atat :)

Modificat de rifflections
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca nu a mai fost pus clipul

Imi plac jantele de pe sedan :D.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rifflections Sa nu uitam de Scirocco, Audi TTS, ambele fiind coupeuri facute ptr placere nu utilitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Climatronicul este o dotare care ar trebui sa fie standard pe orice masina care depaseste 20k in opinia mea...

 

P.s. Cuvintele vw si sport in aceeasi propozitie nu prea au ce cauta. In ultima vreme, in afara de noul Golf GTI, din pacate audi (excluzand R8-ul), vw, skoda si seat n-au prea facut masini sport in adevaratul sens al cuvantului. Doar cateva modele cu motoare puternice si cam atat :)

 

20k este o valoare care pentru ei nu are valoare, nu așa cum o percepem noi. De exemplu un seria 3 (328i) poate ajunge lejer pe la 60-70k€ și se vinde fără probleme. Nu o fi Skoda la nivelul BMW, dar nici nu preau au cum să ofere tot în 25k € și să facă profit.

 

Cât privește sportivitatea unui estate de mari dimensiuni, nu cred că ăsta a fost scopul. A scos Renault mașini sport pure cu performanțe foarte bune și n-au rupt cifrele la profit. Mai bine să ai în vedere o plajă mare de clienți cu o mașină mai rezervată.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot facem offtopic...

 

Mi se pare chiar nesimtita faza la VW pe G7 HL si GTD, masini ce depasesc 25.000 K si 29.000 K, sa nu ai Climatronic by default.

Nu cred ca ii baga in faliment pe Porsche ROmania daca il ofereau standard pentru piata de la noi...

 

Anyway, frumos RS - ul, insa sunt in acelasi asentiment cu rifflections, cuvantele sportivitate si vw, nu prea se regasesc in acelasi enunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare ca RS include in standard ceva mult mai potrivit decat Climatronic si cand spun asta ma refer la farurile xenon adaptive.

In privinta Climatronic, ma repet, mi se pare f. mare pretul de 417EUR, in conditille in care la VW e doar 192EUR, iar la VW toate optiunile sunt sensibil mai scumpe.

 

RS-ul nu e o masina sport, nici pe departe. VW la fel, nu a pretins vreodata ca ar fabrica modele sport. Acest privilegiu a ramas exclusiv pentru Audi(TT, A5, R8).

Pe masura ce urci pe scara de calitate(adica Seat/Skoda-> VW-> Audi) apar diverse elemente care indica sau adauga la sportivitate, vezi diferentiale, frane sau chiar elemente aerodinamice.

 

Modelele de la VW/ Skoda/ Seat beneficiaza doar de un motor mai potent, o suspensie mai rigida si un aspect exterior mai agresiv. Nimeni nu ar trebui sa aiba alte pretentii de la acesti producatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce tot aveti cu climatronic standard sau optional? oricum gratis nu ar fi fost.

Daca era inclus in standard masina ar fi fost mai scumpa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am vazut ca nu are Climatronic si cum a zis si JUG, are xenon. Cei de la PoRo au stat ei si au cugetat: trebuie sa ii punem xenon la masina asta (sa avem pret de vanzare mai mare, pentru profit) si cum romanii pun "csenoane" de 100 RON in parcare, s-au gandit sa il puna standard, insa pretul final al masinii sa nu creasca cu cat ar fi normal (1000 Eu parca e diferenta la non-RS). De ce? Pentru ca romanul vrea Climatronic si ar da si 400 Eu pe el, chiar daca de fapt face doar 200 sau poate chiar 100.

 

E un artificiu de marketing care aduce un profit destul de bun atat producatorului, cat si importatorului. Nu e nimic ilegal, poate un pic la limita moralitatii, insa si asta e discutabil. Ei se bazeaza pe faptul ca daca vrei RS sigur faci parte din alta categorie fata de cei care cumpara Elegance si esti dispus sa platesti in plus pentru cateva optiuni standard pe alta dotare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut eu numai in Romania vine fara climatronic. Importatorul decide optiunile standard ale masinii si probabil ca au fost obligati sa aleaga farurile bi-xenon. In toate pozele cu Octavia 3 vRS apare apare cu faruri bi-xenon, este si o chestiune de look, arata mai bine. Probabil ca au incercat sa scada pretul prin scoaterea climatronicului.
 
Am inteles ca ar mai fi o setare la vRS care schimba felul in care se aude motorul, exista si la noul seat Leon FR varianta 1.8 TSI. Nu stiu cum functioneaza insa.
 
Aici se poate vedea: parca are blowoff valve din fabrica.

http://youtu.be/lvFWRNuoKYg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de BOV ci probabil de DV. Sunetul cred totusi ca e mult accentuat in clip. In mod normal se aude DV si la alte TSI-uri cand se ia piciorul de pe acceleratie.

Poate a fost pus ceva aftermarket de se aude asa, desi ma indoiesc. Cel mai probabil au lucrat la procesarea sunetului.

 

Pe GTI 7 nu se aude.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pur si simplu e microfonul undeva langa capota pus. Si la mine se aude tot cam asa daca merg cu geamurile deschide.

 

E foarte fain sunetul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 75NOR changed the title to Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!