Jump to content

Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs


TudorM
 Share

Postare recomandată

Eu as alege gri-ul nr.3 sau nr.4, galben sau verde. Albul este de asemenea o optiune daca vrei sa faci o oarece economie.

Va fi plin orasul de Octavii albastre, mai ales ca se poate comanda si in variantele "normale".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Votez gri-ul din stanga negrului (Steel Grey ? )

 

Skoda_Octavia_III_RS_2013_katalog_komple

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Steel Grey a al 3-lea de sus, cel din stanga negrului e Platin Grey. Si de asta mi-e si mie "frica", ca albastrul race va deveni f comun.

 

Voi ce ziceti, va exista optiunea de rabatare a scaunului pasagerului dreapta fata pentru scaunele de RS? La noi in configuratorul romanesc este disponibila optiunea pentru scaunele sport din pachetul acela Dynamic. Iar scaunele de RS par a fi aceleasi scaune dar cu tapiterie piele+logo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suportul lateral al scaunelor e cam pronuntat si ma indoiesc ca Skoda va alege sa le faca rabatabile si sa mearga doar 1/2 din cursa, adica spatarul sa nu se lipeasca de sezut. Nu ar fi tocmai Simply Clever :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rifflections

Mie imi pare ca arata foarte bine Steel Grey, Negru si Rosu, culmea :)

 

Ar fi bine daca s-ar putea comanda cu 3 roti, au devenit prea comune Octaviile cu 4 roti   :))

Modificat de rifflections
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rifflections, eu zic cu 2 roti, le facem motociclete si iesim cel mai bine. :P

 

Pentru cine e interesat, am primit mail de la dealer si el zice ca la ei se pot alege scaunele sport si rabatarea scaunului pasagerului dreapta fata. Tin pumnii sa fie la fel si la RS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as avea 20-25 de ani eu as alege griul cel mai inchis si as pune cat mai mult carbon (cel putin capota, spoilerul si oglinzile) si as tuna la maxim barile si farurile/stopurile, plus jante pe 19-20 gri inchis/negre bineinteles, sper sa fie cineva suficient de "nebun" sa faca asta cu un RS :)

post-1145-0-29094000-1372923668_thumb.jp

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as avea 30-35 de ani as alege gri-ul cel mai inchis si as vopsi evacuarile negru lucios astfel incat masina sa para ca oricare alta Octavie de pe strada. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati uitat sa luati in considerare factorul bugetar... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am luat, nu vorbim de M3, ci de Skoda RS, intradevar mai scump ca un Kia Cee'd GT, dar vorbind in grupul VAG este cea mai puternica masina la cel mai mic buget. Normal ca daca e o persoana la 20-25 care nu are banutii, nu se gandeste la RS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea asta cu "carbon" pe capota, oglinzi etc mi se pare o pacaleala indiferent de varsta. N-o sa creada nimeni in veci ca ala e carbon, pentru mine e ca cei care-si pun M3 sau AMG pe Dacii 1310. Iti bati joc de saraca masina. Nu au masini sport adevarate gen M5, RS6, RS4, M3, AMG-uri componente de caroserie din carbon si noi punem pe o Octavia, chiar si RS? :)

 

Tuning-ul se face la interior (motor+suspensie+frane), nu la exterior. Niciunul din noi nu a absolvit scoala de design auto (cred!) si mai bine lasam asta pentru cei care au facut masina. Si aproape 99% din tuningul exterior disponibil pe piata arata jenant, indiferent de marca pentru care se adreseaza.

 

Disclaimer: Acest post este o parere personala si trebuie tratat ca atare!

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect de acord, si mie mi se par oribile tuning-urile exterioare cu mult bling. In plus e mult mai fain sa nu atragi atentia si sa surprinzi prin performante... :)

Modificat de allex82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFF: daca ai 20 de ani si o masina de 220CP exista toate premisele unui dezastru

ON: masina cat mai stock exterior este eleganta, desi si eu am cazut in ispita si am pus black top si black 'stalpi' insa O3 RS arata foarte bine asa cum vine ea

 

Disclaimer`ul lui TudorM valabil si la mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culoarea aia verde mi se pare super tare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel verde se aseamana mult cu Viper Green de pe Scirocco.

 

Din pacate albastrul RS-ului anterior si-a pierdut din exclusivitate. Am vazut azi o Octavia 3, apoi Rapid si Toledo toate cu Racing Blue. Banuiesc ca este echivalentul a Rising Blue de pe R20. Poate sa fie putin mai inchis Racing.

 

As merge pe Platin Grey si masina sa fie pe o tema de gri-negru (grile negre, jante 18-19" negre, evacuare negru lucios).

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ultimul meu update pt RS, desi nu prea stiu ce-mi bat capul.

 

Link

 

E si ultimul meu post in acest sub-forum, avand in vedere "prietenia" si "politetea" cu care sunt luate in considerare aici pareri strict personale. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu de ce va suparati. Toate parerile merita spuse, ascultate, respectate si, de ce nu, comentate. Nimeni nu are "mai multa" dreptate!

Sunt ce-i drept unele comentarii care par sa deranjeze, dar acelea sunt indreptate- oarecum pe buna dreptate, asupra unor anumite persoane, care se stiu si se simt, si nu asupra majoritatii, asa ca nu le bagati in seama. Pana la urma scopul discutiilor este de a asculta mai multe pareri si de a cerne din sutele de comentarii acele cateva informatii utile si concrete. Parerile personale merita spuse macar pentru a avea un termen de comparatie.

Un thread in care toata lumea e de acord si se felicita unul pe celalalt pentru alegerea facuta este atat stupid cat mai ales inutil. Toate lucrurile au parti bune si parti rele, nu trebuie sa ne suparam cand cineva ne evidentiaza partile rele, ci doar sa folosim informatia aia ca punct de plecare in a imbunatati acele parti rele, pe cat putem...

On Topic: Reclama aia se potriveste la fix cu

as pune cat mai mult carbon (cel putin capota, spoilerul si oglinzile) si as tuna la maxim barile si farurile/stopurile, plus jante pe 19-20

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul cand ma uit la reclama aia, ma astept ca masina sa fie un Cadillac CTS-V sau vreun Charger SRT8, nicidecum Octavia RS. Parca au cam exagerat.

 

In alta ordine de idei, ai dreptate Rave. Ma acuz singur de faptul ca, uneori, iau prea in serios dorinta de a discuta constructiv si obiectiv si uit ca prin unele topic-uri daca mai zici si de "rau" e ca si cum ai fluiera in biserica.

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vad reclama ca "Intr-o lume artificiala si plina de exagerari, e uimitor ca poti vedea ceva <cuminte si bun>..." sau ceva in genul ala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial si eu am zis la fel, dar pe cei atrasi de artificial si exagerat nu ii poti uimi cu ceva rafinat, teoretic. Sloganul "the new more powerful Octavia RS" zic eu ca face referire la imaginea de colos a noului RS.

In fine, de aratat arata foarte bine in varianta asta si cu o gama de culori foarte reusita, eu zic ca va fi un succes mai mare decat versiunea precedenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudata reclama. Tocmai pentru ca nu se axeaza pe masina, avand doar cateva cadre cu ea si din aceleasi unghiuri. In schimb ramai cu imaginea unor exagerari ale societatii si nu reflecta publicul RS-ului. Ma asteptam sa se mearga spre ideile de masina sportiva si de familie. Sa fim seriosi ca nu e chiar asa wow sa intoarca toti capul dupa ea. Daca nu prezenta masina in cadru putea sa cred ca e un SLS sau Lamborghini care se plimba pe strazi :)) .

Sent from my ApfelPhone

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 75NOR changed the title to Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!