Jump to content

TDI - Fum negru


vlad-saw
 Share

Postare recomandată

dac ar fi sa ii dau o nota turcului cred ca nota 10 ar fi cea mai buna!!!!

mai mult nu stiu ce as putea sa iti zic...sper sa nu mai ai prb. cu masina si cred ca "povestea" ta a fost o loectie foarte buna ptr. multi altii dar acum stau si ma intreb :D oare cati oameni schimbau turbina in acest caz?

:) apropooo cat ai platit masina vlad? ca nu de mult am schimbat si eu passatu pe masina din semnatura si as vrea sa fac o comparatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 186
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vlad-saw

    26

  • cda

    9

  • Sebu

    7

  • Devastator

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da turcul m-a lasat fara cuvinte .

Pe masina am dat 15300 , este comfort , 2006 februarie, 20 000 km cu multe extraoptiuni valoarea ei pe factura fiind undeva la 24 600 . Masina am luat`o de la un bun prieten de familie deci d-aici reiese si pretul, de unde aproximez eu ca nu a pierdut f mult la masina tinand cont ca el a luat`o cand era euro la 3,1-3,3 RON iar cand am luat`o eu era 3,9 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

24600E pe un CL de 105CP? Esti sigur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca atat scrie pe factura ... :| , ti-am zis este plin de extra-optiuni si am impresia ca nici scaunele nu sunt standard .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai facut curios. Cum poate cineva sa puna optionale de 7000E+ pe un CL?

Poti sa pui poze cu interiorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai stai asa ca nu ai pus problema bine deloc : Masina propriu-zisa pe factura e ceva de genul 20 -21 mii + tva ajunge la suma aia. Deci nu se pune problema de optiuni de 6 mii euro . Gandeste ca un 1.9 comfort in 4 usi pleaca de la 16 mii fara tv . Nush ce ti se pare exagerat dar nu cred ca are rost sa continuam discutia asta pentru ca nu exista nici un interes de nici o parte si`n plus mi-e frica sa nu fi citit eu bine pretul si sa zic vreo prostie.

P.S : O sa pun poze interior + factura

Modificat de vlad-saw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog frumos sa terminati cu :offtopic: -ul.

Pentru a prezenta masina exista o arie dedicata acestui lucru (Masina mea). :Driver:

Va multumesc de intelegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

am mai scris pe un alt topic despre problema mea dar devenisem off-topic si atunci am incetat.

Sa o iau cu inceputul. In februarie acest an mi-am adus un Golf V din Germania, 1.9 TDI, 105CP, cutie in 6 trepte, 85.000 KM (km reali, verificata masina la Porsche si corespundea istoricul de la ei cu ce aveam eu). Dupa ce am inmatriculat-o si toate cele la cca 88.000 schimbat distributie ca sa fiu linistit.

Pe la inceputul lunii aprilie am inceput sa observ ca masina mea scoate fum negru din ce in ce mai mult. Mers cu ea la un mecanic priceput , pus laptop-ul pe ea si aveam ceva parametri necorespunzatori pe la debitmetru.

Cumparat debitmetru si schimbat chiat pe 1 Mai de ziua muncii :P. dupa ce l-am schimbat acelasi fum negru si mult, omul zice mergi cu ea pana se curata si nu o sa mai dea. OK zis si facut, am plecat cu ea prin tara si am facut 1.500 Km dar nimic :D. sunat omul care mi-a zis ca ar trebui curatat si EGR-ul ca o fi plin de....mizerie. OK mers la un alt service ca el nu avea timp, pus testerul pe eala fel nici o alta eroare, totul e ok doar ca acolo la EGR ar fi ceva si am curatat acel EGR facut bec dar degeaba. Aia mi-au zis cum ca ar trebui schimbat blocul de valve ca nu am vacuum pe relanti si ca din aceasta cauza scoate fumul asta. intrebat prin toate partile am gasit acel bloc de valve la volskparts cu 730 lei, cam mult dupa parerea mea, am mai cautat si normal ca ma gasit la Porsche cu 630 lei si il aveau si pe stoc. Cu ajutorul unui prieten l-am rezervat si am zis ca merg astazi sa-l iau. Aseara am facut schimb cu un prieten, am pus blocul lui de valve si la fel facea. Am mers dimineata la Porsche, pus din nou a ....oara testerul pe ea, la fel totul este absolut normal la ea, totul e OK doar ca nu stim de unde scoate acel fum negru si mult. Nu am mai cumparat acel bloc de valve pentru ca aseara am verificat si aveam vacuum pe ralanti dar nu stiu ce si cum sa-i mai fac. Mecanicul de la Porsche mi-a zis ca ar putea pierde presiune pe undeva pe la intercooler sau cam asa ceva.

Mentionez ca in tot acest timp masina a mers fata nici o problema si merge in continuare, trage la fel si in afara de acel fum nu are nimic altceva.

Daca aveti vreo alta sugestie o astept cu nerabdare.

Multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviuxp2000

Salut,

Am avut aceeasi problema si eu, acum vreo 2 ani de zile, singura diferenta fiind faptul ca al meu avea cutie dsg.Verifica furtunul/ele care intra/ies in/din intercooler.La mine era unul fisurat, dadea fum, in rest toate erau ok.Cu timpul a inceput sa se auda si un fasait care culmea, chiar imi placea . . . pana-ntr-o zi cand n-a mai tras deloc peste 100 . . . cand evident, am ajuns in service.Nu iti pot spune exact care furtun e problema, caci nu eram in tara, iar din punctul meu de vedere pe fisa de service respectiva nu exista decat niste hieroglife.

Mult succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate furtunul de la egr si baga un surub pe acesta si vezi daca mai da fum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos furtunul de la EGR si l-am astupat dar la fel face.

Treaba este ca se aude un fasait undeva in stanga pe langa filtrul de motorina sau cel putin acolo il aud, fasait care nu cred ca este normal sa se auda. :(

Am dat jos furtunul ala gros si pare ok la prima vedere dar nu stiu sigur daca pe la el se aude sau in alta parte ca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba este ca se aude un fasait undeva in stanga pe langa filtrul de motorina sau cel putin acolo il aud, fasait care nu cred ca este normal sa se auda. :)

Ce intelegi prin fum negru si mult ? Roaga un prieten sa mearga in spatele tau si sa filmeze sa vedem si noi despre ce zici. Nu de alta da TDI-urile cam toate scot fum mai ales la schimbari mai bruste de turatie (accelerat brusc , sau schimbat in treapta inferioara si accelerat ).

Daca era sa piarda aer pe la intercooler scotea fum alb/gri nu negru si ai fi simtit si o pierdere de putere.

Acel fasait intre ce turatii se aude ? se aude si la relanti sau il auzi doar din mers ?

PS: am impresia ca golfurile 1.9 tdi cutie M6 scot mai mult fum decat cele in 5 trepte tocmai datorita rapoartelor mult mai scurte => cresteri in turatie mai rapide.

Vad ca esti si tu tot din Buc ; daca vrei ne putem inalnii intr-o zi sa mergi si cu masina mea (am exact acelasi model ) si sa vedem daca exista diferente intre ele ; cred ca asa poti sa iti dai seama cel mai bine daca a ta are ceva sau nu.

Modificat de Vlad1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand zic fum negru si mult ma refer la mult fum, adica este o diferenta majora intre cum era cand am luat-o si acum iar diferenta este de 2-3 mii de Km deci ceva are. O sa ne vedem intr-o zi sa vezi despre ce vorbesc (daca nu reusesc sa o rezolv).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ceea ce spui u cu acel fasait e clar k e o fisura in sitemul de transport al presiunii de la turbo pana in motor e posibil sa ai spart intercoolerul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sper sa fie doar vreun furtun ceva sa nu fie intercooler-ul

Daca stiti vreun service bun unde as putea merge fara programari din alea peste n zile s.a.m.d nu ezitati sa-mi spuneti ca sincer sunt un pic cam disperat sa o fac

Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vineri este programata la Porsche, sper sa se rezolve acolo ca altfel....:wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa va spun ce s-a intamplat cu problema mea.

Asa cum am mai scris, vineri am fost programat la porsche pentru a remedia problema. Am mers acolo de dimineata, au incercat ei sa ma trimita acasa ca dureaza mult s.a.m.d dar nu m-am lasat pacalit si am stat acolo pe ei, mai ales ca am un prieten care lucreaza acolo si a incercat si el sa ma ajute.

Fratilor, timp de 6 ore au stat 2 ingineri de acolo pe langa masina mea, testari peste testari, km multi facuti in probe pe soseaua de centura, masurat valori si alte cele, raspunsul lor a fost simplu: masina se afla in perfecta stare de functionare, toate valorile sunt normale, verificat turbina, injectoare, intercooler si asa mai departe, toate sunt OK, recomandam schimbarea furnizorului de combustibil.

Este adevarat ca eu am folosit numai Efix de la Rompetrol dar....

Sambata am facut un plin de motorina cu premium Diesel de la OMV si ca sa vezi minunea....masina merge struna si nici fum nu mai da, decat foarte putin pana se curata evacuarea banuiesc eu.

Este inadmisibil ca in cei 5.000 de Km facuti de cand am problema cu fumul mult si negru dupa mine sa platesc o motorina de rahat care imi facea motorul varza.

Masina merge mult mai bine decat pana acum, nu mai da fum si totul este asa cum ar trebui sa fie. Inainte cand bagam piciorul in ea in treptele 4,5,6 sub 2.500 de turatii tremura de mama focului, acum merge la fel cum mergea cand am adus-o din Germania, ceas.

Mentionez ca in toti acsti km am alimentat din foarte multe benzinarii Rompetrol din tara deci nu se pune problema ca am prins o motorina proasta de pe la vreo statie din colt.

Acum sunt happy :offtopic: ca masina merge si nu mai am fumul ala dupa mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce dar tare nu imi vine sa cred asa ceva... :P

Sa nu te superi pe mine dar mi se pare o mare aberatie....Eu spre exemplu cu OMV sprint E4 cand dadeam kick dupa 2200 rpm masina tragea destul de brutal insa scoatea si putin fum.De ceva timp pun numai Rompetrol Efix E4 si nu prea am mai vazut fum... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot rompetrol folosesc si nu scoate pic de fum, cu exceptia momentelor cind o calc mai brutal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desi nu am Diesel tind sa cred ce scrie Sebu . Eu am patit-o cu benzina lor de la Rompetrol cea mai buna de CO 98 si motorul nu mai mergea ... e drept ca TSI ul e mai pretentios dar calitatea carburantilor de la Rompetrol este execrabila ...

Modificat de rfh
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa ma bag si eu in seama aiurea, dar Efix chiar mi se pare un produs foarte bun si nu am avut niciodata probleme; in schimb cand am alimentat o data de la Agip ;) parca aveam o caruta; deci eu cred ca sunt pareri subiective cele de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu care ma gandeam sa schimb OMV-ul pe Rompetrol.

Sebu, ma bucur ca ti-ai rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Exista topic-uri separate cu discutii despre carburanti:

Benzina

Motorina

Initiatorul si-a rezolvat problema, se pare ca masinii lui nu ii place un anumit tip de motorina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos_Borcanea

Eu pun in preponderenta de la OMW si un multumit si restu de la petron. Pana cum nu am simtit nici o diferenta de performante si nici fum....imi spuneau prietenii doar cand plec tare schimbat 3500-4300 atunci scoate fum pe schimbare....rom petrol inca nu am incercat. oricum dubioasa treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic, vad ca parerile sunt impartite, eu o sa merg o vreme doar pe OMV sa vad daca fumul dispare definitiv si apoi o sa mai vedem ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!