Jump to content

Rechemari service.


s_c
 Share

Postare recomandată

Am o cunostinta care duce azi VW Touareg la reprezentanta, se pare ca e recall, dureaza pana poimaine, va dau detalii cu ce au schimbat, am auzit ceva de compresorul de clima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mr_x4you

E vorba de compresorul de suspensie, nu de clima :icon_thumright:

si la masina mea este o actiune cu codul 34D1 !.... Mie frica sa nu faca ei altceva pe-acolo....

E vorba de un capacel care se pune la cutia de viteze, nu se da jos, nu se face nimic, stai linistit.

Modificat de bamsemad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am facut acest topic intrucat atunci cand am cautat nu am gasit nimic.

Deci, este vorba despre o actiune ce are ca scop inlocuirea uleiului din cutia de viteze. In prezent este pus ulei sintetic ce urmeaza sa fie schimbat cu unul mineral. Cauza: la schimbarea rapida 1-2 pot aparea zgomote( in cazul meu au si aparut chiar racnete :) ). in cazul meu este vorba despre golf v 1.9 tdi 105 bxe. Nu stiu exact ce masini sunt afectate, daca are cineva cunostinte mai multe il rog sa completeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca o completare a mea e din 2006

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca un topic pe tema rechemarilor ajunge: Rechemari service., recall-uri

Nu sunt atat de multe actiuni incat sa se justifice deschiderea de topic-uri pentru un anume model.

In plus, multe actiuni de rechemare au ca subiect elemente comune mai multor modele si sunt rechemate pentru actiunea x toate modelele care au acea problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiurile minerale sunt mult inferioare celor sintetice sau semisintetice.

Cred ca e confuzie la mijloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, se pare ca este o rechemare reala, dar nu reusesc inca sa dau de urma ei pe net.

Poate sunt altii mai norocosi sau poate ne lumineaza un coleg mai informat. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am mers azi la service si am programare pentru treaba asta. mi s-a parut important sa fie topic separat, sa fie mai vizibila deoarece consider o problema grava "caraitul" cutiei de viteze, si costisitoare in acelasi timp (oricum imi cer scuze). pe net nici eu nu am gasit informatii. nu am retinut numele actiunii, dar te asigur ca exista si nu bat campii. o sa pun detalii dupa ce merg saptamana viitoare la service. cat despre superioritatea uleiurilor sintetice vs. mineral, asa stiam si eu dar se pare ca nu se aplica si in cazul asta. ce pot sa mai spun e ca sper sa se rezolve caraitul 1-2 prin asta si sa nu fi afectat deja un sincron ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la service pentru actiune. se scurge uleiul din cutie, se pune altu pentru spalare, se scurge si acela si se pune ulei nou. actiunea este 35A7/01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conform site-ului precizat in #46 nu e nimic pe tema asta;parerea mea e ca VW nu se joaca cu o piata mare ca cea din USA si din cauza asta sint foarte atenti la toate aceste scapari (am citit pe un forum ca ei au avut rechemare in service pt rahaturile alea de cleme de plastic de la geamurile de golf iar in cazul in care proprietarii le-au inlocuit inainte de rechemare oamenii si-au primit banii dati pe cele metalice )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Salutare!

Referitor la problema mea cu volant am incercat sa ma documentez mai mult si am dat peste topicul asta cu rechemari service si am gasit o rechemare service -> R/2005/091. Eu zic ca ma incadrez, masina este fabricata in nov 2004, problema este cea descrisa... Mai pot beneficia de rechemarea aceasta?

rechemare.th.png

in foto este trecut VIN`ul golfului meu

Modificat de Paul_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu stiu ca R5 (2005) a fost chemat pt modificare soft la cutie automata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am si eu o intrebare cu ultima pagina din cartea service apare asa dscn0510d.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista o rechemre in service pentru toti cei cu passat b5 si b5.5. Iti curata gratuit si iti inlocuiesc garnitura de cauciuc de la baterie (unde se aduna de obicei apa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu o intrebare cu ultima pagina din cartea service apare asa dscn0510d.jpg

nu stie nimeni ce inseamna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce-am gugalit e vorba de un update software de instrument cluster.

"1J - 90C5 Umprogrammierung Software Kombiinstrument (Werkstattaktion)"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

Am primit o chemare in service in legatura cu start-stop-ul la Passat B7. Ar trebui sa o iau in seama? Foaia nu e nici parafata, nici semnata de dealer...

IMG_7538.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin-ul meu nu se regaseste printre cele postate acolo, dar intervalul de fabricatie corespunde...acum nu stiu ce sa mai cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca poti sa mergi acolo , este recomandat sa mergi

si te vei lamuri si de ce nu are stampila si care e situatia reala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reprezentanta de unde am cumparat masina  e in faliment de cativa ani pe putin, in plus le-a fost retrasa si licenta VW/Audi. Mai mult de atat, aceasta actiune a fost deschisa in anul 2018 luna martie, iar eu primesc abia acum sesizarea?! :)) Tare cred ca e o teapa  pt ca pe site-ul vw a mea masina nu figureaza ca fiind afectata. Sunt curios daca au mai primit si alti posesori de B7 aceasta scrisoare.

Modificat de Retzius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care ar fi teapa? Ce costa un telefon/mail la o reprezentanta ca sa te lamuresti? Stampila nu mai e obligatorie in Romania de vreo 2 ani, de fapt nici inainte nu era reglementata de lege, haideti sa iesim cu totii din Uniunea Sovietica :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai vorbi in cunostinta de cauza, ar fi fost mai bine. Din moment ce un dealer cumbla cu practici: schimbam piesele, dar de fapt punem aceleasi piese , e dreptul meu sa am dubii si sa ma indoiesc de corectitudinea lor ! 

 

 Btw , a mai primit cineva aceasta scrisoarea cu rechemarea in service ? 

Modificat de Retzius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!