Jump to content

Rechemari service.


s_c
 Share

Postare recomandată

In 2005, prin vara, nu mai stiu exact data.

Dar nu asta e relevant, ci faptul ca ni se refuza niste drepturi elementare doar pentru ca suntem romani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai frate, de ce ti-ar chema masinuta daca nu este fabricata intre acele date?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea a fost fabricat in vara, nu sunt sigur o sa caut exact datele , iunie sau iulie si din cate stiu in iunie inca mai puneau ambreaja defecte.

Apoi tu nu intelelegi problema de baza, cei din Timisoara nu au auzit de rechemarea asta, adica ei nu au schimbat absolut nici un ambreiaj la nici o masina fabricata intre datele rechemarii. Adica masina mea o fi singura 2.0 TDI din Timisoara, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am inteles problema de baza, daca faci o scrisoare o semnez si eu cu datele masinii :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit un reply destul de rapid de la Skoda, mi-au cerut VIN-ul sa-mi zica daca intru in recall sau nu. O sa va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit un reply destul de rapid de la Skoda, mi-au cerut VIN-ul sa-mi zica daca intru in recall sau nu. O sa va tin la curent.

da-ne si noua adresa lor pls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat email la info@skoda-auto.cz si probabil m-au forwarduit emailul la un inginer de al lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu v-am mai tinut la current cu ambreiajul meu … :rolleyes:

Desi am fost programat pe 1 august pentru schimbul ambreiajului Luk, nici pana azi nu a sosit ambreiajul Sachs, asa ca am mai facut 4.000 km intre timp …

Am inteles ca aceste “actiuni” se deruleaza mai complicat …

Sper totusi ca sa rezolv pana se termina garantia, desi am fost asigurat ca daca s-a facut constatarea in cursul garantiei se schimba si mai tarziu …

Cine spunea ca ... "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul" ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 09.09 am primit telefon ca s-a primit in sfarsit ambreiajul mult asteptat si am fost programat pe data de 12. Azi am ridicat masina si ambreiajul merge bine pana acum.

La apasare pedala opune o rezistenta sensibil mai mica decat inainte. Sper sa fie in regula. La masinile vechi eram invatat cu o rigidizare a pedalei dupa schimbarea unui nou ambreiaj.

In sfarsit, bine ca s-a terminat actiunea 13C5 ... :P ... noroc de forum ca altfel n-as fi aflat nici azi de ea ...

Mai am o luna de garantie asa ca trebuie sa mai fac si niste kilometri cu noul ambreiaj pentru a nu avea surprize mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primis si eu raspuns pe mail de la inginerul Skoda , masina mea nu intra in actiune.

Altii cu 2.0tdi ce ati mai facut ? ati sunat la dealeri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit masina in martie 2006 , mai are rost sa sun sa verific? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Eu nu am gasit nici o rechemare despre golf, singura la VW 2.0TDI M6 este Touran. La revizie insa, i-am rugat sa verifice si m-am trezit cu alta programare pe 22 nov. pentru verificare. Va tin la curent!

Am solicitat o masina la schimb si mi s-a explicat ca in Romania nu este acoperita garantia de mobilitate(piata nu permite) si ca in asta consta mare parte din diferenta de pret fata de Germania(de 10-15%). As adauga eu si cateva suruburi lipsa :( http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=294911

Asa este? Ce sa fac sa insist sau sa pregatesc cateva zeci de lei de TAXI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Deschid acest topic in care sa fie anuntate campantiile de rechemare service lansate de grupul VAG. Idea mi-a venit cand am citit aici http://www.automobiletv.ro/promotions.php despre campaniile de rechemare curente. Cred ca ar fi bine ca aceste informatii sa fie postate pe forum deoarece in cazul in care nu se importa informatiile despre clienti de la societatiile de leasing la deleri utilizatorul nu va primi notificarea in timp util (eu lucrez in domeniu si m-am confruntat cu aceasta problema). Sper sa ma insel in aceasta privinta si sa nu fiu criticat pentru acest topic. Si acum informatia:

La automobilele Audi A3 cu 3 si 5 usi, echipate cu motoare diesel de 2.0 litri TDI poate aparea urmatoarea defectiune: poate sari un arc din volant dubla care distruge ambreajul si carterul acestuia.

Defectiunea poate sa apara la modelele fabricate intre IUNIE 2003 si DECEMBRIE 2004. S-au produs in total 73.000 automobile care au aceasta defectiune. In Germania au fost vandute 12.000 si au fost rechemate in service pentru remedierea gratuita a acestei defectiuni.

Reparatia este normata de Audi la 5 ore. In momentul in care a sarit arcul se aude un zgomot puternic si deplasarea in continuare duce la distrugerea completa a ambreajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

si la masina mea este o actiune cu codul 34D1 !

Hmmm... am ceva dubii pt ca eu am fost cu masina in service pt altceva ..si cand i-am sunat daca e gata au zis ca mai dureza ca fac acea actiune. Mie frica sa nu faca ei altceva pe-acolo.

Stiti si altceva de aceasta actiune decat ca are legatura cu o tablita la cutia de viteze ... cu zicea mai sus colegul Drujba ??

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Or fi avand nevoie si ei de un ambreiaj, ceva ... :D

Acu', de ce sa nu-i intelegem, ca oameni suntem, se descurca si ei cum pot, in vremurile astea grele :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu parte de o rechemare... nr. actiune 87B3... mai multe informatii aici

sa auzim numai de bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Rasfoind putin ultimul raport al RAPEX, unde apar produsele cu riscuri pentru cumparator, ce-mi vad ochii intre jucarii chinezesti de plus, supermani si spidermani contrafacuti si vopsiti cu vopsele cu concentratie mare plumb, aparate facute pe vapor care te pot electrocuta si alte nimicuri...?

Pe pozitia a-4-a apare motorul 2.0TDI de la VAG...

http://ec.europa.eu/consumers/dyna/rapex/c...x.cfm?rx_id=126

Category: Motor vehicles

Product: Passenger cars - Volkswagen VW Passat 2.0 TDI

Brand: Volkswagen

Type/number of model: Volkswagen Passat; chassis range:

WVW_3C_6E 000057 to WVW_3C_6E 048020 and WVW_3C_6P 000013 to WVW_3C_6P 022951;

saloon motor vehicle manufactured by Volkswagen AG;

Model Passat 2.0 TDI

Country of origin: Germany

Injuries

This product poses a serious risk of injuries because the two mass flywheel of a certain supplier can get damaged during extreme clutch engagements (jumping-back clutch pedal) because of a not optimally designed through-flow opening in the breather of the clutch pressure pipe. This could cause drivability issues and could cause the vehicle to stop suddenly in extreme circumstances causing an accident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema asta nu sa rezolvat? eu asa stiam

a fost o rechemare parca anul trecut cu problema asta

poate ma insel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au fost mai multe rechemari pe tema asta. Oricum volantele astea nu au viata lunga si sint cam sensibile :D

La a mea a fost in 2004, numa ca crapase inaninte de a ma anunta dealeru... Si acu cred ca nu o mai duce mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si sportback-ul surorii mele a fost rechemat, dar nu a avut timp sa se duca. Are deja 20.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Se numesc "ACTIUNI DE RECHEMARE IN SERVICE" sunt moca si privesc toata gama Porsche (VW, Audi, Seat, Skoda, Porsche). In unele cazuri este un update la softul de motor, la altele (ex. Passat nou) volant, un capac la stergatoare, radiatorul racire motorina, la altele (Audi A4 model vechi) un capac la CV, etc. Lista e mare, nu conteaza daca masina ta e fabricatie 1997 sau 2007. Toate pot avea actiunile de rechemare, am avut si masina 2007 si masina 1998 care a avut rechemare. E bine sa verificati la un dealer daca seria de sasiu are sau nu rechemare in service. Sau imi puteti da un PM cu seria de sasiu si va comunic eu (numai VW si Audi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!