Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Daca si-a comandat cineva un adaptor 3C0051435PA de pe ebay, imi poate spune si mie cum se procedeaza? Va multumesc

Modificat de jeanbacuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Ma uitam la un upgrade pentru modulul bluetooth si m-am oprit la acesta 7P6035730L. Eu am acum pregatire premium dar modulul stie doar rSAP. Intrebarea ar fi daca voi avea aceleasi functii ca pana acum, si anume copierea agendei din telefon in profilul userului curent, apelare din tastatura masinii, etc.

Merci,

Cristi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am functia aceea.....

Trebuie sa activezi BT-Audio din setup la rns/rcd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am functia aceea.....

Trebuie sa activezi BT-Audio din setup la rns/rcd

Il am activat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie neaparat sa am codul 9W8 pe eticheta de langa roata de rezerva daca am pregatire bluetooth? M-am uitat dar nu il gasesc. Am sa pun maine o poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu neaparat 9w8, sunt mai multe tipuri de dotari, dar toate incep cu 9w. 9w0 inseamna ca nu ai, in rest inseamna ca ai, 9w2 sau 9w3 sau 9w8 sau 9wz sunt muulte, nu le stiu ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Golf 2009, model cL, am cutia de sub scaun cod 3N0 035 730 A, comenzi volan,langa suportul de ochelari am cele 3 butoane: microfon,, service si info, RNS 310,MFD are optiunea de bluetototh, ultimul telefon conectat a fost NOKIA 6310i. Incerc sa ma conectez cu un samsumg il vede MFD-ul dar imi spune ca telefonul este incompatibil, acelasi lucru si cu Iphone-ul. Care ar fi solutia? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca te referi la codul 5N0 ... nu 3N0 ... . din cate stiu eu, este un modul rsap, iar iphone si android nu stiu rsap nativ. ori incerci cu un tel care stie rsap, ori schimbi modulul cu unul care stie si HFP.

Modificat de nrobert13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Ma uitam la un upgrade pentru modulul bluetooth si m-am oprit la acesta 7P6035730L. Eu am acum pregatire premium dar modulul stie doar rSAP. Intrebarea ar fi daca voi avea aceleasi functii ca pana acum, si anume copierea agendei din telefon in profilul userului curent, apelare din tastatura masinii, etc.

Merci,

Cristi

Ma autocitez si revin cu info pentru eventualii doritori de update. Am schimbat modulul si asta e lista de plusuri si minusuri.

Plusuri:

- se pot conecta la masina telefoane care nu stiu rSAP

- se poate asculta muzica din telefon prin BT cu afisarea pe RNS a titlului, artistului, duratei, etc

- se vede pe BC nivelul bateriei telefonului.

- se poate folosi telefonul pentru trimis/primit SMS si navigare pe net - NERECOMANDAT IN TIMPUL DEPLASARII

Minusuri:

- tastatura rabatabila din bord nu mai functioneaza (nu exista optiune in codare)

- cand suna cineva se aude si soneria telefonului pe langa cea a masinii

- nu se mai foloseste antena masinii, ci a telefonului. Semnalul este un pic mai slab, iar consumul telefonului va fi mai mare.

- nu se mai primesc/vizualizeaza SMS-uri pe BC

- nu mai functioneaza butonul de comanda vocala de pe volan. Aici trebuie sa mai studiez pentru ca in setari comenzile vocale sunt activate.

- nu mai functioneaza suportul de telefon din cotiera. Asta oricum era inutil, asa ca nu-i simt lipsa. Probabil o sa-l scot ca ocupa loc degeaba, dar nu stiu ce sa fac cu cablul care ramane.

Cu toate ca lista de minusuri e mai mare, ca numar, eu consider ca suportul pentru A2DP compenseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiti cumva care e diferenta intre modulele low/standard/high/premium, ma refer la functii. si daca mai exista si alte categorii in afara de astea. mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu care e diferenta. Masina a venit cu pregatire Premium.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- tastatura rabatabila din bord nu mai functioneaza (nu exista optiune in codare)

la ce iti mai trebuie, nu tastezi de pe ecranul HU ?

- cand suna cineva se aude si soneria telefonului pe langa cea a masinii

e tot din codare sau din telefon

- nu se mai foloseste antena masinii, ci a telefonului. Semnalul este un pic mai slab, iar consumul telefonului va fi mai mare.

daca te conectezi cu telefon ce stie RSAP se foloseste antena masinii

- nu se mai primesc/vizualizeaza SMS-uri pe BC

asta tine de tipul de conectare intre tf si bluetooth

- nu mai functioneaza butonul de comanda vocala de pe volan. Aici trebuie sa mai studiez pentru ca in setari comenzile vocale sunt activate.

trebuie sa functioneze

Cu toate ca lista de minusuri e mai mare, ca numar, eu consider ca suportul pentru A2DP compenseaza.

corect,

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum sa se foloseasca antena masinii, aceasta nu intra in unitate.

Unitatea noua nu stie rSAP.

Sms-ul pe BC este de asemena specific protocolului rSAP, mi-au confirmat si cei de la Carsystems.

Sent from my Galaxy using Tapatalk 2

Modificat de CristianMarin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, nu stiu de ce retinusem ca ai luat modelul 3C8.../ Chiar, de ce nu l-ai pe asta? tu ai maxidot rosu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, am alb. Ce stie 3C8 in plus?

Sent from my Galaxy using Tapatalk 2

Modificat de CristianMarin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci puteai sa iei 3c8. Vreo 2 saptamani am tot analizat diferentele dintre ele.

Stie Rsap, are antena externa, sms pe maxidot, si cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de rSAP am vrut sa scap. Aveam pe masina 5N0035730C.

Sent from my Galaxy using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu ai maxidot rosu?

nu exista maxidot rosu, pe CC.

Atunci puteai sa iei 3c8. Vreo 2 saptamani am tot analizat diferentele dintre ele.

Stie Rsap, are antena externa, sms pe maxidot, si cam atat.

singurele plusuri.... restul, minusuri....

Pai de rSAP am vrut sa scap. Aveam pe masina 5N0035730C.

Sent from my Galaxy using Tapatalk 2

Corect - e alta viata... ai scapat de apelurile si SMS-urile care raman salvate in masina.... si nu mai dai de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, de asta am uitat, SMS-urile ramaneau in masina cu unitatea veche, nu am reusit sa le transfer niciodata inapoi in telefon, iar ultimele apeluri sunt luate acum din telefon nu din masina, ceeace e un plus.

Modificat de CristianMarin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conform listei de pe ross-tech 5N0035730C stie si RSAP, A2DP si HFP. sa inteleg ca nu totusi nu are A2DP si HFP? de ai fost nevoit sa-l schimbi sa scapi de rsap si sa poti asculta muzica. mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate conecta cu telefonul decat prin protocol rSAP. Si nici A2DP nu stie.

Sent from my Galaxy using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci puteai sa iei 3c8. Vreo 2 saptamani am tot analizat diferentele dintre ele.

Stie Rsap, are antena externa, sms pe maxidot, si cam atat.

Si-ti merge cu iPhone?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles, de aia l-am luat. Vezi poze in topicul masina mea.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!