Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Salutare dragi colegi.

As vrea sa schimb si eu modulul bluetooth pt telefon.Cel cu care este echipata masina imi gaseste tel dat imi spune ca nu este compatibil.Am gasit unul cu seria 5N0035730B si nu stiu daca este ok pentru mine.Mentionez ca am tel Samsung j5 2016 si radio cd RNS 510  .Masina este echipata maxidot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@luca-la 315 pairing se face din unitate..search phone..connect...

Iar el are un 315 fara BT si modul sub scaun...un 3c0....729E....care merge cu adaptor.I-am spus deja ce are de facut...eventual anuleaza modulul de sub scaun si activeaza BT din 315(daca are...sunt 315 si fara BT)

@pascher-ce modul ai acum pe masina? 5N0...este Rsap...nu va merge cu J5 mai  mult ca sigur.Nu toate Samsungurile stiu Rsap.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu ce am dat acolo? Nu sa faca search din unitate? 

Daca a a avut 310 inainte cu modul sub scaun sa spus asta de foarte multe ori. Se dezactiveaza modul de sub scaun si se ruteaza fir microfon . Asta daca stie BT Rns 315. Scrie si in topicul deja existent

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spido cred ca ai dreptate in leg cu modulul deoarece am cautat sub scaun pentru prima data si am gasit un modul cu acelesi cod dar cu A  in coada.Il pun in attash.

Poate imi recomanzi si mie cateva modele compatibile.   Oare asta este compatibil 5K0 035 730 B

modul.jpg

Modificat de pascher
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am văzut ca unele modele de module nu au mufa mica pentru antena cred  ca este .Se poate pune și pe mașina  mea aceste modele de module în condițiile în care cel care este acum pe mașina are mufa mare  și o mufa mai mica de antena probabil.

Modificat de pascher
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena este numai pentru conectare in modul Rsap. Cum marea majoritate nu folosesc acesta conexiune - te priveaza de folosirea telefonului pt mail, net, mesaje.... nu este necesara conectarea antenei GSM.

Da, merg si la tine, chiar daca nu au mufa de antena

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Pe masina am sistemul rcd 510 cu unitatea bluetooth pe care am atasat.o si un suport care se afla pe bord. Masina nu are comenzi pe volan iar cand utilizez maneta pentru a umbla in computerul de bord nu gasesc nici o optiune de telefon in conditiile in care bluetooth-ul l.am activat din rcd. Incerc sa ma conectez cu un s6 edge dar nu reusesc. Ce trebuie sa fac?multumesc

20180117_173543.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa citesti un pic?

Am scris de N ori....

1k8....D este un modul standard,NU afiseaza nimic in bord/pe RNS.

Ptr conectare: imediat dupa punerea comtactului da cautare BT din tel...ar trebui sa gaseasva vw uhv.Connect...cod 0000sau1234.

Daca nu gaseste nimic....trebuie sa faci ceva modificari cu vcds,stergere conexiuni vechi...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 11 ore, durandorin a scris:

Salutare.

Nu va merge, pana nu-l codezi cu VCDS-ul, sa stie sa lucreze direct pe bluetooth, fara suportul din bord.

Abia dupa aceea, conectare, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,  am un Passat b6 din 2009 cu RNS310 si suportul pentru Bluetooth in dreapta pe bord. Butonul de phone de la rns (sau volan) pune volumul pe mute. Sub scaunul din dreapta am modulul 1k8035730c model ht-3. Nu reusesc sa conectez telefonul. Nu apare in meniul de la volan optiunea de phone. Ce trebuie facut?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recodat modulul,sterse conexiunile vechi.Nu o sa vezi meniul pe ceasuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat modulul de Bluetooth cu unul asemanator dar mai vechi (ht -2). A aparut meniul la ceasuri. Gaseam telefonul iPhone dar nu se conecta. Ce inseamna recodat? Este operatiune complicata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Celalalt modul avea alt cod si era cu siguranta un Rsap.

Codarea...se face cu un vcds.Cine are

...si stie sa-l foloseasca..poate coda modulul corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel cu 1k8 xxx xxx, merge cu Iphone, dar nu afiseaza nimic.

Celalalt afiseaza, dar nu merge cu Iphone.

Legat de codare, etc  - citeste un pic in urma.... am postat toate informatiile necesare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Exista RNS 315 sau 310 cu modul bluetooth incorporat care sa afiseze pe maxidot (display rosu)  informatii de la telefon/media, sa fie compatibil cu volanul cu 8 butoane si cu telefon cu android (eu am samsung A5 2017 - Bluetooth v4.2, A2DP, EDR, LE)?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 19.01.2018 at 17:36, spido a scris:

Recodat modulul,sterse conexiunile vechi.Nu o sa vezi meniul pe ceasuri.

Salut. Si ce coding trebuie bagat sa mearga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 minutes ago, M!ha! said:

Salut. Si ce coding trebuie bagat sa mearga?

No BT cradle req/no cell ..

Parca la Byte 1 era optiunea..rindul de jos.

Asa arata..

Screenshot_20180122-132905.png

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 19.01.2018 at 5:25 PM, repet said:

Salut,  am un Passat b6 din 2009 cu RNS310 si suportul pentru Bluetooth in dreapta pe bord. Butonul de phone de la rns (sau volan) pune volumul pe mute. Sub scaunul din dreapta am modulul 1k8035730c model ht-3. Nu reusesc sa conectez telefonul. Nu apare in meniul de la volan optiunea de phone. Ce trebuie facut?

 

 

On 19.01.2018 at 6:30 AM, durandorin said:

Salutare. Pe masina am sistemul rcd 510 cu unitatea bluetooth pe care am atasat.o si un suport care se afla pe bord. Masina nu are comenzi pe volan iar cand utilizez maneta pentru a umbla in computerul de bord nu gasesc nici o optiune de telefon in conditiile in care bluetooth-ul l.am activat din rcd. Incerc sa ma conectez cu un s6 edge dar nu reusesc. Ce trebuie sa fac?multumesc

20180117_173543.jpg

 Am activat ieri din vcds optiunea de bluetooth dar fara rezultat. Activarea sa confirmat sa specificat si parola (1234) conexiuni vechi nu erau deorece vechiul proprietar nu a folosit functia dar am incercat sa ma conectez si tot nu a mers. Apoi am verificat din nou sa vad daca din vcds a ramas activa functia bluetooth si este activa dar nu se conecteaza.ce ar trebuie sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr la cautare din tf iti gaseste vre-un dispozitiv BT ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are cradle, nu gaseste nimic.Trebuie recodat fara cradle.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!