Jump to content

Polish-are


toni
 Share

Postare recomandată

subscriu si eu, am masina tot neagra si am luat si eu polish+creion de la TurtleWax si este ok. Daca petele, semnele, zgarieturile nu sunt foarte adanci (adica nu se simt evident la unghie) o sa iti iasa perfect.

oare micile ciobituri de la pietre se acopera cu creion + polish de la turtle wax? Mentionez ca ciobiturile sunt mici, dar sub unele din ele se vede albul de la chitul baza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, pentru asta am cumparat eu polishul, pentru creion :) Am dat la mine pe masina si a iesit ok. Sa incerci sa "simti" gaura (vorbesc serios) sa acoperi cat mai mult cu chestie din aia din creion si apoi dai cu carpa uscata fara sa apesi sa scoti afara creionul. Lasi cateva minute dupa care poti sa polishezi dar sa eviti sa apesi foarte tare pe zona cu ciupitura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie careva cat costa un polish facut profesionist?ma refer la spalatoriile care au in program si optiunea asta :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma apuc de polish-are...joi

VA anunt cum a iesit....o sa fac manual...sper sa fie bine. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie careva cat costa un polish facut profesionist?ma refer la spalatoriile care au in program si optiunea asta :(

polish profesionist este facut la service auto nu la spalatorii.

nu ar trebui sa depaseasca 1 mil pt o piesa (aripa, usa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am polishat polo meu si e totul Ok. ... Nu am avut probleme cu chestile din plastic am avut grija....a durat putin da merita...

post-14147-1187364570_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, pentru asta am cumparat eu polishul, pentru creion :D Am dat la mine pe masina si a iesit ok. Sa incerci sa "simti" gaura (vorbesc serios) sa acoperi cat mai mult cu chestie din aia din creion si apoi dai cu carpa uscata fara sa apesi sa scoti afara creionul. Lasi cateva minute dupa care poti sa polishezi dar sa eviti sa apesi foarte tare pe zona cu ciupitura.

Multam, am sa incerc... sa simt gaura :D ( serios vorbesc si eu) trebuie sa vad daca au creion verde nuanta mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

polish profesionist este facut la service auto nu la spalatorii.

nu ar trebui sa depaseasca 1 mil pt o piesa (aripa, usa)

pai iti dai seama ca in acest caz suma depaseste asteptarile?

aproape 1 mil pt o piesa??hai sa ne gandim ca pentru un polish ca la carte trebuie toata masina, nu?app de faza cu spalatoriile..am intrebat personal si se poate polisha si la ei fara probleme

mai astept ceva pareri

ms

Modificat de C.T.C.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 mil la repezentanta, dar un pret corect ar fi cam 6-7 sute mii de piesa (la un service normal).

polish se face si la spalatorii dar vorbeam de unul profesionist facut, in care se respeta toate etapele operatiunii pt ca ea sa dureze in timp.

daca te hotarasti sa o faciintr-un loc ar fi bine sa poti sa vezi cum e facuta polisharea la altcineva si dupa aia sa o aduci pe a ta la "zgariat" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Trebuie si eu sa fac un polish pe ici pe colo, vreo recomandare in legatura cu o locatie care sa faca treaba asta ca la carte? nu ma zgarcesc cand vine vorba despre masina mea asa ca acolo unde ati fost cel mai multumiti as vrea sa ma indrumati si pe mine daca se poate, thanks :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Expert Detailing sau Mania Detailing. Le gasesti pe amandoua pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult, o sa imi fac o programare cat de curand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

apropo de Polish. Azi dimineata am gasit 2 zgarieturi imense si adanci de intra un pic unghia in ele.Mi-a polishat aripa spate-dreapta la logan MCV si usa spate-dreapta. rezultatul este uimitor. cu doar 30 lei a iesit super. nu ma asteptam sa iasa asa de bine polishul. sfatuiesc pe toti cei care au zgarieturi sa foloseasca cu incredere polishul.

P.S. Creioanele de retus pentru zgarieturi sunt penibile tare. am dat 14 lei pe un creion si este VARZA. in prima faza, acoperise un pic zgarietura(foarte putin), dar dupa ce am dus-o azi la spalatorie(cei de aici mi-au facut polishul) se vedea ca si cum nu as fi dat cu creion. deci, nu dati banii aiurea pe creioane deastea. mai bine un polish. multa noroc :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aseara, cand sa ajung acasa am vazut ca s-a deschis exact langa locul meu o spalatorie. Masina fiind murdara m-am gandit sa o spal aici crezand ca fiind abia deschis or sa faca si treaba super. DEZASTRU fratilor. Aveau salopete noi cu fermoar imens in fata de la mijloc pana la gat. Cand s-au intins sa o stearga am auzit fermoarul pe caroserie. Am simtit ca turbez. Le-am atras atentia. Au mai sarit vreo 2 sa stearga masina si nu mai stiam pe care sa il urmaresc. Cand ma uit in urma unuia care l-am vazut intins pe masina surpriza: trei dungi late de la fermoar, dar nu erau adanci dar extrem de vizibile. Nu stiam cum sa plec mai repede de acolo. "O sa aducem niste polish si nici nu o sa se vada. Stiti dar acum nu avem polish." Am plecat mai mult plangand. Am tras masina in fata blocului la soare si masina era mizerabila cu urme grosolane de stergere de la pielea aia de caprioara care au folosit-o (probabil nespalata). Norocul meu (aba acum mi-am dat seama) ca achizitionasem in urma cu aprox o luna in urma mai multe produse din gama Sonax NanoPro. Initial crezusem despre acest polish ca e apa de ploaie. Am pus pe un burete special un pic de Sonax NanoPro3 si am frecat manual vreo 30 secunde unde erau cele 3 urme imense de pe lac. Cand am lustruit cu partea fina a buretelui mi-a revenit zambetul de buze. Nici nu ma gandeam ca o sa iasa; toate cele trei urme au disparut. Asa ca recomand cu caldura: Polish Sonax NanoPro3, Ceara solida Sonax NanoPro, Lichidul de parbriz de la ei. Creionul corector de la Sonax insa este o mare bataie de joc. Asa ca am trecut de data asta cu bine peste capitolul "Traiam in Romania..."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la creionul corector:nu l-ai aplicat bine(vezi eventusala degresare inainte,vezi suprafata pe care o ai de tratat)/ai avut alte asteptari de la el decat poate duce,am de exemplu clienti f multumiti de el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sunt foarte multumit de un produs luat de pe Ebay... cautati DrScratch... pachetul vine cam in doua saptamani (posibil si mai repede)... costa in jur de 10 dolari cu tot cu transport... contine hartie abraziva de doua tipuri si doua tuburi de solutie... prospectul e super inteligibil... il recomand... a rezolvat super micile zgarieturi de suprafata.... nu am incercat ce e drept cu zgarieturi mai adanci pentru ca nu am avut.... dara daca vor aparea doamne fereste o sa va spun cum se comporta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin pentru o informare corecta... m-am uitat dinou pe E-bay, cautati utilizatorul "thescratchdoctor"... produsul se numeste QUIXX Scratch Remover.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru zgarieturile de pe parbriz incearca "SO274100 - Solutie pentru lustruit suprafete de sticla" de la SONAX. E un magazin pe Agricultori, la intersectia cu Matei Voievod, cum te duci spre Calea Calarasilor pe coltul din dreapta, inainte de a traversa strada Matei Voievod, la care un flacon cu aceasta solutia costa 210 mii. Dar atentie, nu te astepta sa iasa imediat, trebuie sa te inarmezi cu rabdare si sa freci din greu. Iar zagrieturile de care vrei sa scapi sa fie fine, efectul abraziv al solutiei este extrem de redus, la zgarieturi mai profunde parerea mea e ca ar trebui incercat cu altceva.

Modificat de Ucenicul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu am facut un polis individual, ascultand sfatul unor vopsitori profenionisti de la midocar.Am reusit nu cu multa munca, dar a iesit unul de calitate.am cumparat polis 3M cu granulatii diferite (1,2,3)si ceara la final.

norocul a fost acela ca polisul am reusit sa ma combin cu cineva in sensul de a imparti fiecare recipient de polis in trei pentru ca numai un bidon costa 150 ron x 3 + ceara dadeam pe spate.

am folosit o bormasina cu turatie variabila si bureti confectionati de mine pentru fiecare tip de polis.cu tot cu spalari ptr ca trebuie spalata si inainte si dupa polisare a durat cam 8 ore.

post-16436-1194706876_thumb.jpg

post-16436-1194706887_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut colegi de suferinta. Am un Jetta 2007 septembrie negru perlat. Azi catelul sotiei a innebunit si s-a urcat pe capota motorului. Mai bine zis a tot incercat sa se urce dar aluneca. Imaginati-va ce mi-a facut la vopsea. Am zis ca ii tai unghiile de la coate dar mi-a trecut. Mai am sanse cu polish ca nu vreau sa ma gindesc la cum vopsesc cirpacii nostrii masinile (vorbesc din 4 experiente)? Nici nu cred ca pe CASCO se repara asa ceva. Multumesc tuturor pentru ca sunteti aici.

Modificat de camsonat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am vazut de curand pe un post TV , la teleshopping, faceau publicitate la o solutie de polish, nu-i mai retin exact numele dar din ce aratau ei ar face minuni. Scoate zgarieturi,urme de pietre, pete de vopsea. Acum nu stiu cat de adevarat este ce zic ei acolo. A incercat-o cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare polish-ul acela pt suprafete din sticla merg si pe oglinzile laterale? Am niste zgarieturi fine pe ele care ma deranjeaza.

Sa ma duc la o firma specializata mai bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Simt ca in curand o sa ma vedeti la stirile de la ora 5. Aseara a vrut un dobitoc sa o depaseasca pe prietena mea la semafor si a facut asta cu pretul lovirii masinii. Nu a fost ceva grav, dar a rezultat zgarierea barii spate (in coltul din stanga). Mai grav e ca, zice el, ca nici n-a observat asa ca a fugit de la locul accidentului. A fost nevoie de o urmarire cu claxoane, flash-uri, avarii pt a-l face pe respectivul sa opreasca.

Dar nu asta este subiectul topicului.

Ideea principala e ca masina este zgariata. In seara asta am facut de 3 ori polish:

- o data respectivul care s-a straduit destul de mult ca sa scoata zgarieturile;

- a doua oara la Pit stop (o spalatorie de pe langa Liceul Hasdeu), unde am luat si teapa. M-a costat 40 lei un polish manual, adica a venit o duduie si a frecat vreo 10-15 min locul cu pricina (n-am nimic cu ea, fata si-a dat silinta), dar n-a ajuns la niciun rezultat notabil. A fost si greseala mea ca n-am intrebat ce fel de polish fac, pt ca daca stiam ca nu au scule profesionale n-as fi apelat la serviciile lor.Am plecat nervos de acolo cu gandul sa ma ocup eu.

- al treilea polish in aceasta seara a fost facut de subsemnatul. Am frecat ca disperatul o ora si n-am reusit decat sa capat o durere de mana. Este adevarat ca am mai scapat si de 2-3 zgarieturi de pe portiera, dar ce era mai important - bara - n-am reusit s-o scot la liman.

Concluzia: Sambata ma infiintez in Craiova la o spalatorie unde am mai fost si anul trecut si am sa fac un polish profesional. Ultima oara a iesit capota cat s-a putut de bine. N-a reusit baiatul respectiv sa scoata o zgarietura cat un crater de pe capota, dar macar nu se mai vede f tare. Eu n-am ce sa-i reprosez respectivului. Sa speram ca si de data aceasta va face o treaba la fel de buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
razvan_andrei82

Salut! Sunt posesorul unui Seat Leon achizitionat doar in urma cu aprox o luna, masina fiind destul de murdara azi m-am gandit sa o duc la spalatorie...Dupa ce a terminat baiatul de frecat la ea si am scos-o mai la lumina am observat ca erau mici zgarieturi pe stalpul spate stanga si una mai mare pe usa spate stanga (pe care cred ca am dobandit-o in trafic, dar masina fiin murdara de vreo 3-4 zile nu am obs.). Va rog sa-mi spuneti daca pot gasi in Iasi o ceara buna, vreo substanta "minune", sau vreun service de incredere care sa scoata zgarieturile(care sunt doar superficiale). Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!