Jump to content

Polish-are


toni
 Share

Postare recomandată

sunt fericitul posesor al unei zgarieturi cu cheia pe toata partea stanga a masinii - merita o polishare sau mai bine o vopsesc - locatii in Bucuresti unde as putea sa fac o polishare buna - masina are 1 an?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu la fel.

Unde se poate face o polish-are buna?

Am masina de 2 ani juma, si are ciobituri de la pietrele sarite de la masinile din fata, plus o zgarietura de toata frumusetzea pe partea stanga (cineva si-a incercat cheia)...

Merci

P.S. Mentionez ca n-am habar ce-i aia polish si nu vreau s-o fac personal, sper sa dau de o firma serioasa cu experienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

puteti sa-mi recomandati si mie un service din bucuresti unde imi pot polisha toata masina (zgarieturi capota de la pisici si pietricele, mici diferente de culoare si mici picaturi de vopsea pentru ca a fost gazata de niste idioti care vopseau cu pistolu niste poduri rulante cand batea vantu) dupa care sa mi-o dea cu un strat de ceara si cam la ce pret o sa ma duca.....merci:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Fratilor de o vreme tot face reclama la tv la un produs "minune" ...WS Platinum...l-a incercat cineva, e bun de ceva...din prezentare pare ok...nu stiu... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor de o vreme tot face reclama la tv la un produs "minune" ...WS Platinum...l-a incercat cineva, e bun de ceva...din prezentare pare ok...nu stiu... :D

Salut!

Nu am folosit dar chiar azi mia zis un amic de la o spalatorie ca a "aranjat" un Logan cu WS Platinum si a zis ca arata magnific :D

....

Dati-mi un sfat e bine sa polisez masina pe vremea asta?...sau trebuie sa mai astept pana la primavara?

Mersi anticipat.

P.S: Am programare la polish sambata....deci daca nu e ok Think fast si spuneti-mi!

Toate cele bune! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici un sezon nu este interzis polisharii. depinde in ce spatiu se executa. o boxa fara vapori de apa, praf, si o temperatura optima asigura un polish reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna

revin cu intrebarea ( daca ma poate ajuta cineva)

daca vopseaua de pe capota masiniii mele este pe alocuri stearsa ( adica am pete albicioase) se poate incerca scoaterea lor cu polish?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este doar patata iese cu siguranta, dar daca este zgariata cu un obiect ascutit si se observa fiulerul de sub vopsea, mare ghinion, nu mai iese decat cu alta vopsea. Prin polishare stratul de vopsea al masinii se subtiaza "acum sa nu credeti ca o sa se subtieze incat sa nu mai ramaneti cu vopsea pe masina decat pt o spalare" si de aceea zgarieturile superficiale, petele or sa dispara. :icon_cry:

PS: Un polish de calitate se face in doua etape: mai intai cu o pasta abraziva ce uniformizeaza stratul de vopsea si care mai are rolul de a scoate petele si zgarieturile (in momentul aplicarii polishului se va observa cum pasta va prinde o tenta asemanatoare cu culoarea masinii) si a doua etapa ete cea de lustru.

Rezultatul trebuie sa fie unul de mare efect daca s-a folosit un polish bun.

Bafta la polishare.

Modificat de Borisake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu . pe capota si nu numai mi-e stearsa vopseau fara zgarieturi( parca s-a decolorat) .mi-ai putea recomanda ceva solutii bune?

eventual ce ai folosit tu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Happy day..mi-am polishat masina, si a iesit super bine,avand in vedere ca de cand o am eu nu am polishat-o deloc ,sunt chiar uimit.Poate o sa revin cu ceva poze.

Succese maxime! :)

Modificat de FLORIN_SPEEDER
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu . pe capota si nu numai mi-e stearsa vopseau fara zgarieturi( parca s-a decolorat) .mi-ai putea recomanda ceva solutii bune?

eventual ce ai folosit tu!

3M

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.ce am auzit eu ca se cam duce luciu masini din cauza polisului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marian2000 , nu ti se duce luciul ! depinde cu ce pasta dai . Daca dai cu pasta abraziva 2 si insisti mult pe o zona , o sa se matuiasca !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Mie mi-a zis omul care mi-a polishat masina ca daca vreau sa vand masina poate sa mi-o faca de iti ia ochii :P .O ia cu abraziv fin (cred ca ia lacul de pe ea)apoi ii da cu paste si cu ceruri de ramana Diamant curat, dar mi-a zis ca dupa cateva spalari(cam 10) se duce luciul si ramane cam mata culoarea.Deci daca ti sa facut culoarea mata la masina posibil persoana dinaintea ta sa fi facut asa cum am zis mai sus.

Asa ca...Succese maxime! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florine: da si tu detalii pe PM cu pretul si locatia ca poate vizitez si eu omul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca zgarieturile au ajuns pana la grund nici mama polishului nu mai face nimic - trebuie vopsita... Am patit-o la doua masini... Polish-ul este recomandat pentru zgarieturi mici, obisnuite. Din pacate aceste acte de vandalism s-au inmultit (mai ales in Bucuresti). Aceste fapte sunt direct proportionale cu prostia si rautatea romanilor, la care se pare ca bruma de creier este in regres.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stau in Ploiesti, stie cineva o spalatorie sau ceva, unde se polishaza calumea? Si un pret daca se poate!

Modificat de SandMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.ce am auzit eu ca se cam duce luciu masini din cauza polisului?

Nimic mai fals!

Polish-ul este tocmai pentru a readuce luciul, adica a inlatura zgarieturile fine, care dau aspectul matuit vopselei.

Salut!

Mie mi-a zis omul care mi-a polishat masina ca daca vreau sa vand masina poate sa mi-o faca de iti ia ochii :D .O ia cu abraziv fin (cred ca ia lacul de pe ea)apoi ii da cu paste si cu ceruri de ramana Diamant curat, dar mi-a zis ca dupa cateva spalari(cam 10) se duce luciul si ramane cam mata culoarea.Deci daca ti sa facut culoarea mata la masina posibil persoana dinaintea ta sa fi facut asa cum am zis mai sus.

Asa ca...Succese maxime! :wub:

Efectul dispare din cauza unei spalari deficitare, adica se zgaraie din nou suprafata (asta doar daca cand a fost polish-ata au fost inlaturate TOATE zgarieturile si nu mascate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost pana la urma la o spalatorie pe Marasesti (recomandata de un prieten), am facut un polish normal (nu abraziv) si pot sa spun ca masina arata foarte bine, e oglinda... dupa ce au frecat baietii vreo 2 ore la ea :D. A costat 100RON (cel abraziv este 200RON) + 15RON spalat exterior si cica tine 4 luni, ramane de vazut, deocamdata sunt foarte multumit de rezultat (am pus si o poza)! :)

post-6084-1234386968_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit in garaj o cutie de Sonax pe care o cumparasem din Germania prin '91 si dupa ce am spalat masina am incercat sa vad ce se intampla. Sincer sa fiu nu credeam ca voi avea ceva sanse si SURPRIZA a iesit exceptional. Prima data am incercat pe capacul de la rezervor si cand am vazut ce bine a iesit ce luciu si ca totusi vopseaua mea este metalizata am continuat pe toata masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost pana la urma la o spalatorie pe Marasesti (recomandata de un prieten), am facut un polish normal (nu abraziv) si pot sa spun ca masina arata foarte bine, e oglinda... dupa ce au frecat baietii vreo 2 ore la ea :D. A costat 100RON (cel abraziv este 200RON) + 15RON spalat exterior si cica tine 4 luni, ramane de vazut, deocamdata sunt foarte multumit de rezultat (am pus si o poza)! :)

Salut!

SandMan sa stii ca a iesit foarte bine si a mea la fel luceste dar mie nu mi-a dat termen de valabilitate a luciului....nici nu stiam ca este pentru o anumita perioada...dar vom vedea.

succese maxime!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa aplic si eu un polish de calitate ,stie cineva unde pot sa fac acesta operatiune in bucuresti?

Ma intereseaza in primul rand calitatea executiei si pe urma pretul!

Astept recomandarile colegilor care au facut asa ceva...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost pana la urma la o spalatorie pe Marasesti (recomandata de un prieten), am facut un polish normal (nu abraziv) si pot sa spun ca masina arata foarte bine, e oglinda... dupa ce au frecat baietii vreo 2 ore la ea ;). A costat 100RON (cel abraziv este 200RON) + 15RON spalat exterior si cica tine 4 luni, ramane de vazut, deocamdata sunt foarte multumit de rezultat (am pus si o poza)! :icon_cool:

Poti sa dai locatia mai exacta a spalatoriei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost pana la urma la o spalatorie pe Marasesti (recomandata de un prieten), am facut un polish normal (nu abraziv) si pot sa spun ca masina arata foarte bine, e oglinda... dupa ce au frecat baietii vreo 2 ore la ea :D . A costat 100RON (cel abraziv este 200RON) + 15RON spalat exterior si cica tine 4 luni, ramane de vazut, deocamdata sunt foarte multumit de rezultat (am pus si o poza)! :P

Sefu', bine ca n-ai facut poza din avion, ca asa nu mai vedeam nimic :-)

Modificat de DArtagnan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stiti ca exista folie antigriblura super ok,VentureShield,si va rezolva de multe probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!