Jump to content

Polish-are


toni
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

daca vreti rezultate de durata 3M Perfectit 3 este solutia completa si profesionala de polishare si nimic altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e parerea ta! Exista o multime de producatori de polish-uri profesionale care fac treaba chiar mai buna decat 3M; Menzerna si Meguiar's sunt doar 2 dintre marii producatori cu extrem de multa experienta in domeniu si cu rezultate pe masura.

PS: polish-are nu se masura in durata ci in rezultatele finale, finisare, stralucire, reflexii etc :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca cei care au masini pe negru metalizat sa se fereasca de polish. Eu am dus-o la o firma specializata, au disparut multe zgarieturi fine dar acum dupa ce o spal, in soare are un aspect urat, se vede sensul in care a fost frecat si am mai vazut si pe alte masini negre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai inseamna ca acea "firma specializata" nu este o firma serioasa si mai ales nu au lagatura cu domeniu detaling-ului auto.

Tie ti-au ramas niste holograme banuiesc acolo, eu m-as duce si le-as face un scandal enorm.Uita-te la colegul Toni care dupa ce ca a facut si singur lucrul acesta, a iesit o treaba foarte buna !...

In legatura cu cremele de polishare am aceeas opinie ca si toni, ceea ce conteaza este modul cum le aplici.

Menzerna este un polish foarte bun si eu as spune peste 3M.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca cei care au masini pe negru metalizat sa se fereasca de polish. Eu am dus-o la o firma specializata, au disparut multe zgarieturi fine dar acum dupa ce o spal, in soare are un aspect urat, se vede sensul in care a fost frecat si am mai vazut si pe alte masini negre.

Problema comuna la firmele "specializate" de la noi, am vazut multe masini cu holograme pe ele. Ele se datoreaza unui polishare necorespunzatoare, o combinatie pad + polish prea agresiva si nefolosirea unei tehnici bune de polishare si nici rafinarea vopselei cu un polish mai fin la sfarsit.

Daca erai din Bucuresti te puteam ajuta cu hologramele ... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3M este o solutie dovedita practic si prin faptul ca este lider nu numai pe piata mondiala ci si pe cea interna.

Cat despre masinile inchise la culoare, metalizate, negu de audi de bmw etc, nu trebuie sa se fereasca deloc de polishare, exista de cel putin 1 an 3M Ultrafina Swirl Eliminator un polish extrafin care se aplica dupa polishul principal si elimina acele zgarieturi fine, urme lasate de miscare doar circulara a masinii de polishat. Altfel o alta metoda pt. a evita efectul de holograma pe culorile sus amintite este aplicarea polishului cu un burete mai fin cu ajutorul unei masini de slefuit orbitala care pe langa miscarea de rotatie are si o miscare de translatie deci nu lasa cerculete, holograme etc. Si sunt absolut de acord ca cel care efectueaza operatia de polishare are si el un rol decisiv in a obtine un rezultat bun. Oricat de bun ar fi polishul sau solutia tehnica adoptata daca aplicatorul nu respecta niste pasi, niste etape, nimeni nu garanteaza un rezultat bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A folosit polish de la 3M. Intr-adevar, arata ca o holograma. Dar la mine polish-ul nu cred ca mai are vreun efect. Am in total 8 elemente cu zgarieturi pe care le-am adunat in 2 ani (dupa ce am mai vopsit bara spate odata, bara fata de doua ori, usa dreapta de 2 ori, usa spate odata, aripile fata amandoua). Toate aceste elemente necesita iar vopsire iar eu nu sunt vinovat pentru vreuna din ele (decat un prag pe care l-am frecat de o bordura la 2 saptamani dupa ce am cumparat masina).

Astept sa se mai stranga si zgarieturi si bani si o s-o vopsesc cu totul dar din pacate stiu ca dupa maxim 6 luni o sa ajunga la fel (deh lipsa de garaj). Chiar azi dimineata am observat ca la usa dreapta spate am primit o usa de la o masina alba sau albastra, am dat cu diluant si a ramas mat acel loc. Partea buna e ca nu ma mai enervez pentru ca e deja zgariata.

Modificat de GildedBullet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, in cazul tau cred ca o revopsire ar fi solutia cea mai buna; insa daca analizezi masina si vezi ca mare parte din zgarieturi nu sunt trecute de vopsea, adica nu se vede culoarea stratului de grund, vopsea intermediara, fuller sau primer cum vrei sa-i spui, atunci poti opta si pt. o relacuire care este mai putin costisitoare; se matuieste lacul existent eventual daca este necesar se face si un retus mic ceva iar apoi se aplica un lac nou pe toata masina. Astfel se obtine un aspect uniform iar masina are luciu initial. Apoi o poti intretine cu ceara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grundul e cumva de culoare alba? In caz ca da, cam la toate se vede alb. 3 lovituri de piatra, o zgarietura facuta intentionat pe usile din stanga, vopsea exfoliata la bara din spate in dreptul rotii din dreapta, urme de polish, zgarieturi de caine pe aripa dreapta fata, usa dreapta fata urme de vopsea cursa de la ultima vopsire.

Pentru moment am cumparat un creion cu ceara care le face mai greu vizibile pe cele fine dar dupa aproximativ 2 luni a inceput sa dispara, trebuie sa dau iar. E doar de moment, pana-mi voi permite sa o vopsesc. Doar capota si plafonul ar fi cam neatinse. Dar si pe stalpii cu parbrizul am cateva puncte de vopsea sarita (probabil tot de la pietricele), pentru vopsirea lor trebuie vopsit tot plafonul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei grundul este gri, alb sau mai nou de o culoare foarte apropiata de cularea masinii. Dar din ce imi spui cred ca ai nevoie de revopsire. Chestia cu vopseaua cursa ("scursuri" in limbajul atelierului de vopsitorie) este un defect de care vopsitorii nu sunt mandrii deloc dar asta e se mai intampla, insa un vopsitor adevarat clar ar fi remediat scursura prin polishare la 1-2 ore dupa scoaterea masinii din cabina de vopsit. Stalpii categoric se pot vopsi si fara a se vopsi plafonul; insa in cazul tau daca din cele "13" piese ale masinii (in general se considera ca o masina are 13 piese: 4 portiere, plafon, capota, hayon, bara fata, bara spate si 4 aripi; asa se considera in programele standard ale asiguratorilor, normal ca in practica mai sunt si masini in 2 portiere si pick-upuri, etc) sunt afectate cel putin 8 atunci clar e mai avantajos sa o vopsesti toata si totodata ai garantia uniformitatii nuantei de vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

recomanda cineva un polish de aluminiu pt jante ? Unde se poate gasi, in Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce jante ai? Esti sigur ca sunt vopsite si lacuite?

Nu cred ca sunt aluminiu chior, poate polishate caz in care merge un polish pentru metal/crom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt Estoril

Au fost vopsite, lacuite, dar le-am curatzat, slefuit,etc, urmand mana finala de polish

Multumesc

Ce jante ai? Esti sigur ca sunt vopsite si lacuite?

Nu cred ca sunt aluminiu chior, poate polishate caz in care merge un polish pentru metal/crom.

Modificat de ValiB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca nu sunt vopsite/lacuite atunci ceva de genul asta ar fi perfect:

http://meguiars.store.ro/NXT-GENERATION-AL...L-POLISH/G13005

sau Sonax 308000 Pasta lustruirea suprafetelor din crom si aluminiu -> http://www.sonax.store.ro/index.php?p=4&cat=2

Dupa tratament este recomandat sa le protejezi cu o ceara cat mai durabila pentru a nu fi nevoit sa le polishezi prea des.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult pt info, ma interesez. Dupa ce le termin voi reveni cu un feedback.

Pai daca nu sunt vopsite/lacuite atunci ceva de genul asta ar fi perfect:

http://meguiars.store.ro/NXT-GENERATION-AL...L-POLISH/G13005

sau Sonax 308000 Pasta lustruirea suprafetelor din crom si aluminiu -> http://www.sonax.store.ro/index.php?p=4&cat=2

Dupa tratament este recomandat sa le protejezi cu o ceara cat mai durabila pentru a nu fi nevoit sa le polishezi prea des.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor,as dori sa dau un polis la masina,am un passat negru(nemetalizat)2002,si sa matuit.Ma puteti ajuta,ce-mi recomadati ca marca polis,pt zona bucuresti sau o firma in bucuresti care sa faca treaba buna la pret rezonabil??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal! Am avut portierele zgariate pana la tabla, le-am vopsit saptamana trecuta dar dupa ce au dat lacul s-au prins niste impuritati si mi-au zis sa o duc la un polish, la cat timp dupa vopsit tb sa-i fac polish.... m-am procopsit si cu o zgarietura pe bara spate, m-a lovit cineva... iese la polish, s-a luat lacul ....

Merci anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic orice piesa vopsita, daca a fost uscata bine la cabina de vopsit, se poate polisha imediat (zeci de minute, 1 ora dupa iesirea din cabina); daca nu e graba mare eu recomand sa se polisheze a doua zi.

la chestiunea a doua raspunsul e : orice defect care a strapuns lacul nu poate fi remediat prin polishare.

succes!

tot eu revin, de obicei cel care aplica lacul trebuie sa remedieze si defectele aparute in urma operatiei, nu sa te trimita in alta parte la polishat....altfel nu inteleg de ce i-ai mai da bani pe lucrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspuns!.... se pare ca n-au uscat-o bine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Un polish profesional in Iasi un se poate face?...si sa nu fie preturi de 800-900 ron asa cum am gasit la unele firme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca doriti informatii despre detayling auto polish & tapiterii va stau la dispozitie fac meseria asta de 3 ani

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor,as dori sa dau un polis la masina,am un passat negru(nemetalizat)2002,si sa matuit.Ma puteti ajuta,ce-mi recomadati ca marca polis,pt zona bucuresti sau o firma in bucuresti care sa faca treaba buna la pret rezonabil??

Nu iti recomand polish pentru ca in timp vopseaua se matuieste, in schimb exista pe Fundeni Car Spa, este o clinica de reparatii auto.

In loc de polish folosesc un strat protector care ofera o alternativa mai usoara si mai rezistenta ceruirii.

Ca si pret este undeva pe la 500 RON pentru intreaga masina din cate stiu.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti recomand polish pentru ca in timp vopseaua se matuieste, in schimb exista pe Fundeni Car Spa, este o clinica de reparatii auto.

In loc de polish folosesc un strat protector care ofera o alternativa mai usoara si mai rezistenta ceruirii.

Ca si pret este undeva pe la 500 RON pentru intreaga masina din cate stiu.

Bafta!

Iar eu iti recomand sa te mai documentezi inainte de a face astfel de afirmatii :D

Polish-ul matuieste daca este facut extrem de prost, rolul lui este tocmai invers, cel de a reface stralucirea lacului/vopselei. Strat-ul protector de care vorbesti este tot o ceara, dar sintetica, adica nu contine ingrediente naturale. Da, este mai durabil dar nu are nici o legatura cu matuirea, ea va ramane acolo daca nu o inlaturi inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!